Темою здорового способу життя сьогодні цікавиться багато людей. Це зараз в моді, що, безумовно, дуже добре. Люди масово почали відмовлятися від шкідливих звичок, слідкувати за своїм харчуванням та займатися спортом.
А який же спортивний напрямок обрати? Видів спорту існує чимало. У більшості випадків, коли людина хоче привести своє тіло до ладу, наприклад, скинути зайві кілограми в області талії, зміцнити м’язи, підтягнути шкіру, вона купує абонемент у фітнес-зал. Там можна тренуватися з вільною вагою (гантелі та штанги), а також на тренажерах. При бажанні можна навантажити всі групи м’язів. Такий формат тренувань перевірений часом і він має ефект.
При цьому є й те, що з’явилося порівняно нещодавно, але з кожним роком стає все популярнішим і вже зараз може конкурувати зі звичайною «качалкою». Напевно, ви вже зрозуміли, що мова йде про кросфіт. Зараз дуже часто можна наткнутися на відеоролики в Інтернеті, де атлети займаються кросфітом, у спортивних магазинах активно продаються товари для цього спорту та загалом все частіше можна почути, що це більш ефективно та корисно для здоров’я.
А чи справді це так? Що краще? Вибір між звичайним фітнес-залом і кросфітом залежить від цілей, фізичного стану та вподобань людини. Обидва варіанти мають свої переваги та недоліки. Пропонуємо поговорити на цю тему більш детально в контексті порівняння, щоб ви могли обрати те, що підійде вам якнайкраще. В рамках цієї статті ми розглянемо ефективність цих тренувань, їхній вплив на м’язи, можливу шкоду для здоров’я та інші аспекти.
Що таке тренування у фітнес-залі та яка від них користь?
Тренування в залі, як правило, базуються на силових вправах та кардіо. Ще часто застосовуються терміни анаеробні та аеробні тренування, що по своїй суті одне й те ж саме.
Силові тренування спрямовані на нарощування м’язової маси та збільшення сили. Виконувати їх можна як з так званою вільною вагою – гантелі, штанги, гирі, так і на тренажерах ‒ тягові блоки, кросовери, «метелик», Хаммера, Сміта тощо. Той, хто бував у фітнес-залі, добре знає ці назви. За допомогою таких тренувань можна збільшити рельєф мускулатури, безпосередньо наростити м’язову тканину, зміцнити зв’язки та сухожилля, стати фізично сильнішим, зробити мускули більш витривалими. В залежності від цілей підбирається підходяща вага, кількість повторів та підходів.
Кардіо в свою чергу додають до тренувань для покращення витривалості та роботи серця. В цю категорію можна віднести біг, заняття на велотренажері чи на орбітрек, плавання та навіть звичайну пішу ходьбу. Як правило, все це комбінується. Наприклад, 2 дні в тиждень людина робить анаеробні вправи та 1 раз – аеробні.
Якщо тренуватися регулярно, але давати тілу відпочивати, правильно харчуватися, завжди робити розминку та не перенавантажувати себе дуже сильно (підбирати підходящу вагу), то такі тренування будуть дуже ефективними і перші результати ви помітите у дзеркалі вже через декілька місяців.
Що таке кросфіт та в чому його користь?
Кросфіт – це високоінтенсивний функціональний тренінг, що поєднує елементи важкої атлетики, гімнастики, кардіо та вправ на витривалість. Головна особливість – постійна зміна комплексів вправ. Тренування можуть містити окремі елементи звичних для всіх вправ з фітнес-залу, наприклад, жим гирі, але може бути і щось зовсім нестандартне. Головна ідея тут полягає в тому, щоб змусити тіло адаптуватися до різних навантажень. Так воно постійно буде ставати міцнішим та витривалішим до будь-яких навантажень – як силових, так і на витривалість.
Ефект для м’язів
Фітнес-зал
Якщо ваша ціль – створити естетичне тіло, коли пропорції будуть правильними та все буде виглядати гармонічно, то вам краще віддати перевагу цьому варіанту. Ви без проблем можете робити як базові вправи (ті при яких працюють великі групи м’язів: спина, ноги, грудні), так і ізольовані – котрі дають можливість навантажити будь-який окремий м’яз. Таким чином, зі свого тіла можна як справжній скульптор «ліпити» будь-що.
Кросфіт
Він більше орієнтований на комплексну роботу всього тіла. Під час одного заняття працює багато груп м’язів, що сприяє розвитку функціональної сили та витривалості. Так, після тренування сил майже не залишається, але далеко не всі мускули пропрацьовано так, щоб це стимулювало їх роботу. Таким чином, щось буде більш тренованим, а щось менш, бо розвиненіші м’язові групи братимуть навантаження на себе. Досягти гарної фігури цим, безумовно, можна, але не ідеальної з точки зору естетики, наприклад, як у статуй грецьких богів чи світових зірок бодібілдингу: Стіва Рівза, Арнольда Шварценеггера, Доріана Єйтса, Джо Вейдера, Майка Ментцера та інших.
Вплив на серцево-судинну систему
Фітнес-зал
Щоб серце розвивалося разом з іншими м’язами до силових тренувань додають кардіо-тренування. Такі заняття краще розділяти, тоді від них буде лише користь.
Кросфіт
Він пропонує інтенсивні вправи, які серйозно навантажують серце. Так, якщо мова йде про молоду та фізично здорову людину, то це не нашкодить, але людям із серцево-судинними проблемами краще відмовитися від подібного спорту.
Ризики травм
Фітнес-зал
Ризик отримати травму є під час будь-яких фізичних активностей, але якщо на початку тренування добре розім’ятися, контролювати обрану вагу, правильно робити вправи та достатньо відпочивати між підходами, то ризики зводяться до мінімуму.
Кросфіт
Інтенсивний темп кросфіту та виконання складних вправ часто стають причиною травм. Коли людина не встигає відпочити, то вправи вона починає робити не зовсім правильно з точки зору техніки виконання. В результаті ризик виникнення травми зростає в геометричній прогресії. М’язи страждають рідко, бо вага не така велика, а от суглоби, наприклад, коліна та плечі в зоні ризику.
Розвиток витривалості та сили
Фітнес-зал
Силові вправи у залі чудово підходять для розвитку статичної сили. Кардіо допомагає з витривалістю, але у будь-якому випадку більша маса тіла потребує більше кисню, тому натренувати витривалість буде складно.
Кросфіт
Кросфіт одночасно поєднує силові та кардіонавантаження на одному й тому ж тренуванні, а це забезпечує одночасний розвиток сили та витривалості. Якщо ви хочете бути максимально фізично активним у повсякденному житті, то це ваш варіант.
Коротше кажучи, у першому випадку ви будете сильним, але не таким витривалим, а в другому випадку не таким сильним, але одночасно і витривалим – обирати вам.
Підсумуємо
Спорт загалом дуже класна та корисна річ. Це набагато краще, ніж кожного вечора сидіти на дивані та дивитися серіали і їсти та пити щось не дуже корисне для здоров’я. Описані вище підходи до тренувань можуть бути однаково ефективними залежно від ваших цілей. Головне – це регулярність тренувань та грамотний підхід до них.