Гарно себе почувати та мати красиве тіло – це те, чого в наші дні бажає кожен. Зовнішній вигляд сьогодні важливий не лише для представниць прекрасної статі. Чоловіки також слідкують за собою та намагаються добре виглядати. В результаті здоровий спосіб життя з кожним роком стає все популярнішим.
Безумовно, подібні тенденції у суспільстві можна назвати позитивними. Здоровий спосіб життя включає в себе відмову від шкідливих звичок, правильне харчування, котре виключає фаст-фуд, продукти з великою кількістю цукру, зокрема, цукерки, тістечка, торти, газовані солодкі напої та інше, заняття спортом.
Якщо ви тільки починаєте жити по-новому, то перші декілька місяців можна займатися спортом просто в домашніх умовах. Класичні присідання, віджимання, вправи на м’язи живота – це те, чого на перших етапах буде цілком достатньо. Не забувайте й про регулярні прогулянки пішки на свіжому повітрі. Якщо є можливість, то можна й зайнятися бігом. Далі люди, як правило, записуються до спортзалу. Там тренер пояснює, що для досягнення своєї мети, а вона в кожного своя, потрібно не лише тренуватися, а й правильно харчуватися, а краще за все ще й доповнити свій раціон добавками з категорії спортивне харчування.
А що ж саме потрібно? Пропонуємо поговорити про це більш детально. В рамках статті ви зможете ознайомитися з порадами фітнес-тренера та дієтолога щодо того, як обрати спортивні біодобавки.
Що таке спортивне харчування та для чого воно потрібне?
Якщо зазирнути в будь-який сучасний спортивний магазин чи онлайн-магазин, то там можна побачити чималий вибір різноманітних добавок в кольорових банках та зіп-пакетах. Людина, котра в цьому не розбирається, впаде в ступор, бо не зовсім зрозуміло, що це та для чого воно потрібно.
Якщо говорити простими словами, то це спеціалізовані продукти, котрі створені для підтримки організму під час інтенсивних фізичних навантажень, покращення спортивних результатів, відновлення після тренувань та зміцнення здоров’я. Попри назву, це буде корисно не лише спортсменам. Це доповненням до звичайного раціону, яке допомагає заповнити нестачу певних речовин, які важко отримати в потрібній кількості зі звичайної їжі. Наприклад, людина, котра має дефіцит певного вітаміну (наприклад D), може придбати відповідні добавки та покращити з їх допомогою своє самопочуття. При цьому вона може бути далеко не спортсменом.
Таким чином, спортивне харчування, може бути корисним для будь-кого. В цю категорію входять: протеїнові коктейлі, гейнери, креатин, амінокислоти, наприклад, BCAA, жироспалювачі, вітамінно-мінеральні комплекси тощо. Щось потрібно лише тим, хто веде активний спосіб життя, а інше буде дуже корисним і для звичайної людини будь-якого віку та статі. Все залежить від цілей та мети.
Спортивне харчування шкідливе для здоров’я?
Є міф, що спортивні добавки – це так звана «хімія», яка сильно шкодить здоров’ю. Навіть сьогодні від тих, хто зовсім нічого в цьому не розуміє можна почути, що від протеїнових коктейлів може постраждати печінка, нирки чи ще щось. Звичайно, це не більше ніж необізнаність в темі.
Добавки виготовляються зі звичайних продуктів. Сировиною для них є молоко, м’ясо, курячі яйця, риб’ячий жир тощо. Якоїсь шкоди від цього бути не може, бо все це натуральні продукти. Людина – це всеїдна істота, раціон якої має бути максимально різноманітним. Тільки тоді організм ні в чому не буде відчувати дефіцит та працюватиме як слід.
Звичайно, з добавками не варто зловживати. Вони не повинні заміняти звичайну їжу. Сприймати їх потрібно як доповнення до вашого раціону. Також важливо підбирати тип спортивного харчування в залежності від того, чого ви хочете досягти. Далі пропонуємо поговорити про основні цілі та підходящі рішення для них.
Як накачати м’язи?
Це те, що цікавить здебільшого чоловіків. Без фізичних вправ тут не обійтись. Також важливо приділяти увагу тому, що ви їсте. У вашому раціоні повинна бути достатня кількість продуктів, котрі містять білки. Склад можна почитати на упаковці. А скільки треба протеїну? Розрахунок наступний: на один кілограм маси вашого тіла має бути 1.5-2 грами білка. Звичайно, набрати цю кількість їжею буде вкрай складно. Чому б не допомогти собі добавками? Вам потрібні протеїнові коктейлі.
Вони бувають декількох типів:
- Швидкий по швидкості засвоєння (робиться з молочної сироватки) – його треба пити одразу після тренування;
- Повільний або казеїновий (робиться з сиру) – п’ється на ніч;
- Соєвий – підходить вегетаріанцям, бо має рослинне походження. Також часто його обирають жінки, бо соя містить у своєму складі фітоестрогени. Вони позитивно впливають на гормональну систему жіночого організму;
- Яєчний – засвоюється майже на 100%. Підходить кожному за виключенням тих, хто має алергію на курячі яйця;
- М’ясний – хороший, бо має багатий амінокислотний склад, але його вкрай рідко можна знайти в магазинах, так як його виготовляє мало брендів, через високу вартість сировини.
По суті, все це потрібно для того, щоб ваші м’язи відновлювалися та були міцнішими.Запам’ятайте, білок – це основний будівельний матеріал для організму.
Як вибрати протеїновий коктейль? При виборі треба уважно читати склад. Відсоток протеїну в суміші має бути максимально високим. Не обов’язково брати найдорожчий варіант. Це той випадок, коли переплачувати за ім’я не має сенсу. Головне – це склад. Зверніть увагу на смак. Найбільш популярними є такі смаки, як полуниця, шоколад, ваніль та банан. Є й варіанти для гурманів, наприклад, суміш зі смаком фісташок, імбирного печива, жуйки, іриски, дині тощо. Амінокислоти ‒ це складові протеїнів. Здебільшого вони потрібні професіоналам. Наприклад, BCAA (комплекс лейцину,ізолейцинутаваліну) сприяє зменшенню втоми м’язів і прискоренню їх відновлення.
Як збільшити масу тіла?
Буває так, що людина сильно не відповідає медичним показникам ваги, яка вважається нормальною для її статі, віку та зросту. Можна спробувати більше їсти, але це може спровокувати неприємні відчуття чи навіть певні захворювання шлунково-кишкового тракту. Чому б не доповнити свій раціон гейнером?! Що це таке?
Гейнер – це білково-вуглеводна суміш. Такий продукт має вигляд порошку, котрий розмішують у воді, молоці чи фруктовому соку. Такий коктейль має багато калорій. Його вживання допоможе швидко набрати вагу. Це може бути корисно людям, які від природи мають занадто худорлявий вигляд.
Що таке креатин та для чого він потрібен?
Якщо говорити коротко, то це добавка для підвищення сили, витривалості та загальної продуктивності під час фізичних навантажень. В нормі він синтезується самим організмом. Головним чином це відбувається у печінці, нирках і підшлунковій залозі. При цьому людям, котрі ведуть активний спосіб життя, його може не вистачати. В мускулах креатин відповідає за так звану вибухову силу. Це корисна добавка для тих, хто займається кросфітом, пауерліфтингом, армрестлінгом, бігає чи плаває на швидкість. На які ефекти можна розраховувати під час його прийому? Він має такі бонуси:
- Підвищує рівень АТФ – головне джерело енергії для м’язів;
- Збільшує м’язову силу та масу;
- Наповнює м’язову тканину водою, а це зменшує ризик отримання травми;
- Покращує відновлення мускульної тканини.
Як швидко схуднути без шкоди для здоров’я?
Перш за все слід додати аеробні тренування. Так називають фізичні вправи, які виконуються з помірною інтенсивністю протягом тривалого часу і спрямовані на покращення роботи серцево-судинної системи, витривалості та загального фізичного стану. Вони допомагають спалювати калорії та знижувати рівень підшкірного жиру. Також слід зменшити кількість калорій, яку ви споживаєте. Відмовтеся від солодкого. Можна додати жироспалювачі. Вони допомагають прискорити процес спалювання жирових відкладень в організмі. Яким чином? Вони стимулюють обмін речовин, збільшують термогенез, покращують енергетичний баланс, впливають на ліполіз ‒ зменшують засвоєння жирів і вуглеводів, також деякі з них притупляють відчуття голоду.
Підсумуємо
Спортивне харчування – це класна штука, котра здатна покращити самопочуття та зовнішній вигляд. З ним досягти бажаних результатів можна набагато швидше. Головне – правильно підібрати підходящий, залежно від цілей, продукт. Сучасні технології відкривають безліч нових перспектив. Чому б не скористатися здобутками науки, щоб підвищити ефективність своїх тренувань?