Традиційним та завжди популярним методом ремонту приміщень та фасаду будівлі є фарбування стін. Це практичне рішення, щоб радикально оновити інтер’єр чи екстер’єр вашої оселі або іншого об’єкту, перетворити його дизайн на більш естетичний, елегантний та привабливий.
Проте умовою досягнення такого результату, приємного для очей, є правильний вибір фарби для стін. Мається на увазі врахування ступеню блиску засобу для фарбування та його видової специфіки.
Ця стаття познайомить читачів із базовими категоріями таких фарбувальних сумішей, що використовуються в будівництві, розповість про плюси і мінуси кожної з них. У тексті також детально розповідається про чинники, які впливають на вибір відповідних лакофарбових матеріалів, та наводяться корисні рекомендації щодо добору їх кольору.

Основні типи фарб для стін
Відповідно до вигляду й складу виділяють три види такого витратного матеріалу, необхідного для косметичного ремонту.
1. Матовий. Він позбавлений блиску, але здатний створювати однорідне та рівномірне покриття на вертикальній чи іншій поверхні. Матова фарба для стін не створює ефекту відбивання світла, але водночас надає простору приміщення м’якого й спокійного вигляду. Це робить її актуальною для фарбування стінових поверхонь інтер’єрів спалень, віталень та інших житлових кімнат, у яких створення затишку в пріоритеті. Крім того, такий матеріал використовують в інтер’єрах офісів, що мають виглядати лаконічно й стримано.
2. Глянцевий. Ключова особливість цього лакофарбового матеріалу – підвищений рівень блиску. Він відбиває світло, створюючи ефект сяяння та підкреслюючи яскравість свого кольору. Відповідне рішення є доцільним для оновлення зон, що передбачають інтенсивну експлуатацію та високий трафік. В оселі воно є прийнятним для ванних кімнат, санвузлів та кухонь, оскільки такий засіб вирізняється стійкістю до зносу і плям.
3. Структурний. Інші назви такої фарби, що стала трендом відносно недавно, – текстурна або фактурна. Своєрідного вигляду їй надає особливий склад. Ця будівельна суміш включає спеціальні, мінеральні речовини-наповнювачі синтетичного походження. Наприклад, це може бути наповнювач акриловий. Даний лакофарбовий засіб, залежно від складу, може мати також основу мінеральну, силіконову або силікатну. Наносять його і на вертикальні поверхні приміщень, і зовні, на фасад будівель.
Про переваги та нюанси застосування кожного з видів цих сумішей для фарбування можна прочитати далі.
Матова фарба
Такий матеріал, що надає приміщенню стриманої лаконічності, не блищить і не відбиває світло, став особливо затребуваним для ремонту й оздоблення інтер’єрів, тобто для внутрішнього декору.
Відповідного виду фарба для стін має декілька важливих особливостей, що є для неї пріоритетними:
- Здатність приховати дефекти стінних поверхонь. Ця будівельна суміш зробить менш помітними або й зовсім невидимими для людського ока дрібні недоліки неідеальних стін, їх пошкодження на кшталт нерівностей або тріщин. Найкраще з вирішенням відповідної проблеми впорається фарба глибоко-матова – вона здатна маскувати згадані дефекти чудово.
- Зручне нанесення. Процес фарбування таким засобом дозволяє без зусиль створити рівномірне покриття навіть людям із мінімальним досвідом. На ньому не утворяться неестетичні потьоки або смуги. У результаті відповідної роботи, що не потребує значних зусиль, виглядатиме пофарбована поверхня так, наче її створив професіонал.
- Елегантність. Інтер’єр будь-якої кімнати із матовими стінами не відволікатиме увагу від інших елементів його декору, але сприятиме релаксації та комфорту мешканців. Виглядатиме він стримано й лаконічно, а такі тенденції наразі вважаються модними.
- Доступна вартість. Коштують ці лакофарбові засоби здебільшого недорого – аналоги є дорожчими від них.

Проте фарба з ефектом матування має і деякі мінуси – ці негативні моменти варто врахувати користувачам:
- Схильність до забруднення в результаті контакту з долонями людини чи сторонніми предметами. На стінах, оброблених цією будівельною сумішшю, можуть залишатися відбитки пальців та інші негарні сліди.
- Матова фарба не дуже добре миється й чиститься. Догляд за нею вимагає обережності й часто при значному забрудненні не дає досконалого результату.
- Нездатність до візуального розширення простору. Саме тому в матові кольори краще фарбувати кімнати просторі, а для приміщень маленьких та тісних такий вибір є далеко не оптимальним варіантом.
- Не найкраща стійкість до зносу. Матеріал з ефектом матовості потребує частішого оновлення, ніж інші типи фарб.
У порівнянні з глянцевим аналогом, матова фарбувальна суміш до підготовки поверхні перед нанесенням є менш вимогливою – ретельного видалення нерівностей вона не вимагає.
Глянцева фарба
Є багато чинників, завдяки яким цей фарбувальний засіб зберігає стабільний попит для нанесення на стіни в приміщеннях.
- Практичність у догляді. Блискуча глянцева фарба для стін є міцним покриттям, що відштовхує вологу, негігроскопічне й легко відмивається навіть від значних забруднень, у тому числі жирових. Саме тому цей варіант відмінно підійде для стін кухонь, коридорів та санвузлів.
- Здатність візуально збільшувати простір інтер’єру. Пофарбовані глянцевим фарбувальним засобом стіни створюють ілюзію більш просторої кімнати, а темне приміщення вони наповнюють не лише об’ємом, але й світлом.
- Ефектний вигляд. Глянцеве покриття стінової поверхні може стати вишуканим акцентом оформлення, наприклад, дитячої кімнати.
- Довговічність. Такий вид фарби є стійким до зношування та плям – він служить довго, не втрачаючи презентабельності первісного вигляду.

Відповідний спектр плюсів не означає, що глянцева фарбувальна суміш не має недоліків – і негативні моменти в цього засобу є. Перелік їх наводиться нижче.
- Необхідність ретельної підготовки поверхні до нанесення фарби. Стіну перед цим необхідно ідеально вирівняти, усунути всі наявні дефекти рельєфу.
- Глянець не приховує недоліки поверхні, а підкреслює їх. На блискучому фоні навіть найменші шорсткості та найдрібніші нерівності добре помітно.
- Порівняно вища вартість. Коштує така високоякісна будівельна суміш зазвичай дорожче від тієї, що не має блиску.
- Блискіт стін на сонці може створювати дискомфорт для очей. Властивість відбивати світло не сприяє створенню в кімнаті затишку.
Сучасні дизайнери рекомендують у житлових кімнатах використовувати такий засіб для фарбування не всіх чотирьох стін, а однієї, роблячи на ній акцент.
Структурна фарба
Це практичне й модне рішення, що має численні переваги. Структурна фарба для стін зарекомендувала себе такими плюсами.
- Міцністю. Після нанесення та висихання на такому покритті утворюється стійка до стирання й механічних пошкоджень та еластична плівка.
- Можливістю змішування кольорів. Такий технологічний прийом, що дозволяє отримати нові унікальні відтінків у домашніх умовах, фахівці називають колеруванням.
- Вологостійкість та морозостійкість. Вода не може розчинити шар структурної фарби. Тому дана суміш є універсальною, придатною і для обробки фасадів.
- Оптимальна в’язкість. Ця властивість надає відповідній будівельній суміші неповторності й глибини. Стінові поверхні з таким покриттям, що наноситься за допомого шпателя, виглядають оригінально.

Додатковим плюсом текстурної фарби є високий рівень її паро проникності, що забезпечує природну вентиляцію в приміщеннях.
До недоліків структурної фарби можна віднести такі її особливості.
- Складність видалення, якщо мешканці квартири чи будинку захочуть змінити в ньому внутрішнє оздоблення стін. Ця фактурна поверхня видаляється лише ретельним шліфуванням.
- Недешева вартість. Така будівельна суміш не є варіантом бюджетним, бо технологія виготовлення її досить складна.
- Неоднорідність поверхні може провокувати осідання на ній пилу та бруду.
Інших мінусів структурний тип, який може вишукано імітувати цеглу, камінь, пісок чи навіть шерсть тварин, практично не має.
Яка фарба підходить для конкретних приміщень
Матовий варіант стане вдалим вибором для спальні або вітальні, для офісів, де має бути сприятлива робоча обстановка.
Фарба з блискучим глянцем – слушне рішення для побутових приміщень, кухонь, коридору, ванної кімнати, санвузла. Нею можна також пофарбувати одну стіну в дитячій кімнаті.

Структурний аналог підійде для нанесення на фасад будинку та зовнішні стіни . Можна зупинити на ньому вибір і під час оздоблення стін у приміщеннях житлових та комерційних. Це універсальний варіант. Він прийнятний як для приміщень із високою концентрацією вологи, так і для дизайну різних кімнат – від їдальні та спальні до дитячої.
Фактори, які впливають на вибір фарби
Можна назвати декілька базових чинників, що часто відіграють вирішальну роль під час відповідної купівлі:
- тип стінової поверхні, яка має фарбуватися – наприклад, фарба для стін на ДСП підійде акрилова або алкідна, аерозольна або така, що наноситься пензлем;
- екологічність – у пріоритеті варіанти будівельних лакофарбових сумішей, що не містять шкідливих речовин та не створюють токсичних випаровувань;
- повітропроникність – вкрай бажано, щоб у житлових кімнатах, особливо в дитячій та спальні, стіни могли вільно «дихати», а не створювали «парниковий ефект»;
- вологовідштовхувальні властивості – вони є обов’язковими для покриття стін ванної кімнати та суміщеного санвузла.
Також варто врахувати характер поверхні стіни й умови експлуатації приміщення.
Додаткові поради для вибору кольору
Важливо правильно визначитися не лише з видом фарби для стін, але й із її відтінком.
Для невеликих приміщень добре підійдуть тони світлі, що забезпечать візуальне розширення простору. Від темних кольорів у такому випадку краще відмовитися.
Якщо кімната має достатній рівень освітлення, прийнятною для її декору вважається яскрава й насичена, можливо, темна кольорова гама.
Коли в ній вікна малі, і це приміщення знаходиться на тіньовому боці будинку, краще пофарбувати поверхню стін у колір світлий.

Забарвлення стін має гармоніювати з іншими предметами інтер’єру, зокрема, меблями. Якщо меблювання у ньому є світлим, можна стінові поверхні пофарбувати контрастним темним кольором і навпаки.
Крім того, психологи вважають, що кожний відтінок має певний вплив на емоційний стан людини. Наприклад, синій вважається відтінком спокою та умиротворення, а червоний – експресивним, здатним спричиняти збудження.
Не обов’язково потрібно віддавати перевагу дизайну монохромному. Для більш глибокого й оригінального ефекту доцільно використати для декору стін два кольори, експериментуючи з ними.
Якщо відтінок стінових поверхонь співпадає або є схожим із кольором портьєр, підлогового покриття або подушок, це надає кімнаті гармонійного вигляду.
Крім того, варто враховувати власні, індивідуальні смаки – адже поняття про затишок та красу у різних людей неоднакові.
Типові помилки при виборі фарби
Можна навести декілька прикладів хибних рішень такої проблеми, які призводять до небажаних наслідків.
- Не враховують вологостійкість лакофарбової суміші там, де вона необхідна. У кухні та інші приміщеннях, де готується їжа, мають місце випаровування, на стіни може потрапляти жир та різні бризки, тому фарба з вологовідштовхувальним ефектом для них є єдино правильним рішенням.
- Надмірно захоплюються яскравими відтінками. Такі кольори здатні швидко набридати, а ще вони можуть спричиняти психологічний ефект роздратування.
- Обирають у душову чи санвузол фарбувальний матеріал, що провокує утворення на стінних поверхнях цвілі та грибка. У такому випадку ваше перебування в цьому приміщенні буде небезпечним для здоров’я.
- Фарбують дитячу кімнату матеріалом, що не витримує частого миття та стирання. Слід не забувати, що малюки люблять малювати на стінах та залишати на них відбитки не завжди ідеально чистих пальців та долоньок. Ще одна помилка – використання для дитячої фарби, яка не пропускає повітря або надто яскравої, що змушує напружувати зір.
- Для спалень та віталень обирають глянцевий варіант. Це рішення із зайвим блиском у цих житлових інтер’єрах не найкраще для бажаної затишної та розслаблюючої атмосфери в них.
- Використовують глянцевий тип для обробки поверхонь із дефектами без попереднього їх усунення. У такому випадку всі ці недоліки будуть добре помітними.
Інколи користувачі не звертають уваги на склад фарбувальної суміші. Він має бути сумісним зі стіновим матеріалом та рівномірно лягати на нього. Наприклад, фарба для стін на МДФ підійде масляна або порошкова полімерна.
Перед ремонтом щодо вибору фарб для стін приміщення чи фасаду краще порадитися, проконсультуватися з фахівцем. Спеціаліст із досвідом, який в курсі модних трендів, ваших намірів, умов та бюджету, допоможе прийняти рішення правильне.
Також рекомендуємо до уваги статті про – Як правильно пофарбувати стіни? Підготовка, техніка, помилки