Кожна людина під час свого життя набуває матеріальні блага. Купує чи отримує нерухомість, авто, права та інші зобов’язання. Наприклад, дача, земельні ділянки, депозити, цінні попери тощо. Але після її смерті це все стає спадком. Тому у даній статті ми дізнаємось як оформити спадщину, адже претендентів може бути багато, родичі близькі та не дуже, ті кого любиш або навпаки? Насправді – це дуже серйозне юридичне питання, і практично кожна людина у своєму житті зіштовхується з такою ситуацією.
Що таке спадщина та хто має право на неї?
Простими словами – це перехід майна родичам. Практично кожне оформлення спадщини на квартиру чи будинок відбувається на близьких родичів, а вони розділяються на черги та мають різні права. Найближчі діти, батьки, чоловік або дружина, це спадкоємці першої черги. Одночасно з ними права на майно можуть пред’явити люди, які були на утриманні людини не менше року до його смерті. Друга черга: сестри та брати, бабусі й дідусі. До четвертої й п’ятої відносяться двоюрідні брати й сестри, тітка чи дядько та інші далекі члени родини до шостого коліна.
Зверніть увагу, що згідно закону цивільного кодексу України №1241 позбавити права вступу не мають неповнолітніх (інвалідів, недієздатних) дітей, яких мав власник, вони у будь-якому випадку отримують ½ від спадку, навіть якщо спадщина за заповітом повністю на іншу особу.
В Україні існує тільки два варіанти оформлення спадщини за законом та заповітом, іншого бути не може! Кожна людина має право, як прийняти, так і відмовитись від спадку.
Етапи оформлення спадщини на квартиру
Для початку треба ознайомитись з правилами вступу, а до них відноситься наступне:
- Кожен вільно обирає нотаріуса, державного чи приватного на хід справи це ні як не впливає.
- У законодавстві встановлений термін подання заяви на спадщину та складає 6 місяців з моменту смерті власника майна чи інших благ.
- На момент вступу всі необхідні документи повинні бути дійсними та зареєстрованими у державних установах.
- Можливість звернутись до суду, коли є випадки порушення прав спадкоємців.
Далі необхідно підготувати документи для спадщини зробимо зручний перелік:
- Дійсний паспорт громадянина України.
- Ідентифікаційний номер.
- Нотаріально завірений заповіт, якщо він присутній.
- Свідоцтво про смерть власника спадщини.
- Документ, який підтверджує ваше місце проживання та власника.
- Усі необхідні довідки й документи, які підтверджують родинні зв’язки.
- Заява про відкриття справи про спадок.
Важливо! Перелік документів може доповнитись в залежності від різних ситуацій, судових справ тощо. А також сплата податків на спадщину не здійснюється з прямих спадкоємців (сюди входять акції, цінні папери, грошові вклади тощо), у випадку заповіту на третіх осіб чи оформлення на не резидентів країни податок складає від 5 до 18 відсотків від оціночної вартості спадку.
Схема такого процесу складається з чотирьох етапів.
- Відкриття спадкової справи на основі всіх необхідних документів та заяви у нотаріуса.
- Перевірка всіх довідок, обставин, законності справи.
- Оформлюється свідоцтво про право на спадщину за відсутності суперечок між родичами та іншими спадкоємцями.
- Переоформлення спадку та реєстрація прав власності у державних реєстрах.
Для того, щоб відмовитись від спадку чи заповіту на користь інших осіб, необхідно просто написати заяву у нотаріуса чи органах міського самоврядування та завірити її. Цю дію також треба зробити протягом шести місяців з моменту смерті власника спадку.
Юридичні аспекти оформлення спадщини
З одного боку реєстрація права власності на спадщину легка та проста у випадку коли немає суперечок та ви являєтесь єдиним спадкоємцем, треба тільки все зробити в установлення строки. Наприклад людина померла 1 березня 2024 року, а зареєстрована смерть та отримана довідка 15 березня 2024 року, саме з цієї дати й починається відлік.
Усі правила оформлення спадщини треба виконати протягом пів року та вступити у спадок. Місце проведення всіх операцій відбувається там, де зареєстровані об’єкти нерухомості чи грошові активи. Під час бойових дій, коли людина померла, а спадок знаходиться на окупованій території або там ведуться бойові дії, спадкоємець може подати заяву у будь-якому іншому безпечному місці України (таке правило діятиме під час воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування).
А коли спадкоємців декілька, то процес може значно ускладнитись. Згідно другої статті закону ЦКУ 1267 всі учасники можуть в усній формі домовитись про свої частини та дійти згоди й об’явити своє рішення нотаріусу, складається договір й потім запускається весь процес.
А як отримати спадщину при незгоді чи спорах? Тут можливий розподіл тільки у судовому порядку. Справа потребує значних коштів, часу та нервів.
Поширені проблеми та як їх вирішити
Дуже важливий нотаріус для оформлення спадщини ви можете обрати його тільки один раз. Коли натрапили на некваліфікованого та хочете його змінити дорого тільки до нервів і суду. Так, послуги державних коштують нижче чим приватних, але що приховувати, всі професіонали, навіть, які й працювали у державних структурах вже давно займаються приватною справою.
Ви не знаєте що успадковуєте! Так дача, квартира, машина, що може бути краще. Але ретельна перевірка спадщини просто необхідна. Наприклад ви оформили квартиру, а вона була в іпотеці, отож кредитні зобов’язання, штрафи, пеня, неустойки при наявності тепер за вами.
За дім чи квартиру довго не сплачувались комунальні послуги, готуйтесь їх оплатити. У спадок ви вступите – це не буде перепоною, але потім всю заборгованість треба погашати. Тобто ви успадковуєте не тільки права, а й всі обов’язки померлої людини.
Якщо ви не встигли подати заяву у встановлений державою строк, то відновлювати свої права буде можливим тільки у судовому порядку.
Ще одні дуже поширені проблеми зі спадщиною – це невідповідність документів. Ви подали заяву, а у свідоцтвах народження чи паспортах, свідоцтвах про смерть допущені помилки у ПІБ чи інших даних (описки, друкарські помилки або ветхість документів). Без виправлення оформлення спадщини буде не можливим. Це питання вирішується шляхом подачі спеціальної заяви до відповідних інстанцій, або через суд, а деякі дуже старі документи можуть взагалі не прийматись.
Поради для успішного оформлення спадщини
Звісно, всіх турбує як уникнути помилок при оформленні спадщини? Враховуйте, що паперової роботи буде дуже багато, коли ви не знаєте, де документи померлої людини, треба їх відновлювати, а це займає суттєві терміни. Тому треба бути в курсі, де знаходяться необхідні папери ваших батьків та близьких родичів, а батьки повинні потурбуватись, щоб цю інформацію знали їх діти.
Багато, хто починає збирати всі довідки, але з цього не потрібно починати, щоб не пропустити свій термін, спочатку подайте заяву на вступ, а тільки потім починайте готувати всі необхідні папери.
Дуже важлива ретельна перевірка спадщини при наявності отримати квартиру чи інші грошові ресурси з родичами можуть відбутись значні метаморфози. Тут й обман, приховування, що на вашу користь написаний заповіт, або претензій до вас немає, а без вашого відому, заяви подані та підтверджені раніше вашої. Такий перелік можна ще довго продовжувати. Тут головне звернутись за професійною юридичною допомогою та знайти професійного нотаріуса.
Міркуйте заздалегідь, зважте всі за й проти, можливо вступати у спадок й не потрібно. Наприклад вам дісталась дача, неприватизована, без огляду БТІ та інше. Зареєструвати права власності після успадкування дуже дорого й важко, а потім ви розумієте, що продати її не можете й жити там також не будете (інколи витрати на переоформлення таких ділянок більша ніж їх вартість), а кошти на утримання будиночка щомісяця виплачувати треба вам.