Житомир – живописний край лісів та боліт, який розкинувся на річці Тетерів. Місто з давніх-давен славиться своєю багатовіковою історією, культурною спадщиною та неймовірно красивими природними ландшафтами. Житомир здавна вважають наймістичнішим містом в Україні, а за кількістю промислових підприємств, заводів і фабрик він займає провідні позиції в нашій державі. Це батьківщина багатьох видатних персон, історичних діячів та державотворців, таких як Георгій Бабат, Леся Українка, Володимир Короленко, Олег Ольжич, які залишили помітний слід в розвитку науки, літератури та мистецтва.
Історія Житомира сягає корінням у давнину. Вона дуже давня, часом суперечлива та неоднозначна, проте напрочуд цікава та захоплива. А ще нею надзвичайно пишаються містяни та розповідають чимало оригінальних оповідей та легенд про свій рідний край.
Коли заснували Житомир?
Житомир вважають одним із найдавніших міст України. За результатами археологічних досліджень, перші поселення тут існували з доби бронзи та раннього залізного віку. Археологами проведено розкопки курганів VII сторіччя та руського городища X-XIII століть. Найціннішими знахідками є пам’ятки скіфського часу, зокрема вишукані старовинні прикраси, які датуються X-III століттям до нашої ери.
![Коли заснували Житомир?](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/koli-zasnuvali-1.jpg)
Заснування Житомира та становлення його як міста захопливо описує давня легенда. Дослідженням цього питання займався ще в XIX столітті історик Микола Трипольський. Саме він записав цю гіпотезу та довів її право на існування.
Місто засноване близько 884 року, одержало назву від імені дружинника київських князів Аскольда та Діра – Житомира. За легендою, цей скандинавський воєначальник переховувався у дрімучих лісах, аби тільки не нести службу князю Олегу. Він оселився на височенній скелі, де зливались ріки Тетерів та Кам’янка. Пізніше над останньою звели дерев’яний замок, який виконував захисну роль від зовнішніх нападників. З того часу на мальовничих теренах густих борів та бурхливих річок і виникло місто Житомир.
Чому Житомир так називається?
Щодо походження назви Житомир існує декілька версій. Головна, і найвірогідніша з них, офіційно підтверджена чеським вченим Павлом Йосифом Шафариком. Науковець неодноразово доводив, що місто спочатку виникло як осередок племені житичів, яке входило до союзу древлян. Це плем’я вело осілий спосіб життя, займалося землеробством, а особливо спеціалізувалось на вирощуванні жита. В центрі городища люди здавна сіяли жито та ячмінь. Інші племена називали його ”мир (в значенні місто) житичів”. Так поступово за містечком і закріпилася назва Житомир.
Цілком імовірно, що назва описує рід занять та спосіб життя давніх племен. Деякі дослідники вважають, що Житомир – скорочений варіант слова ”животомир”, що позначає спокійне та мирне життя.
![Чому Житомир так називається?](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/pohodzhenia-nazvi.jpeg)
Мабуть, найулюбленішою легендою багатьох туристів, яка має особливий шарм, є наступна. Вона дуже цікава, та насамперед містить відповідь на запитання – чому місто Житомир так назвали.
Давним-давно на березі Тетерева знаходилося стародавнє городище. Місцевість була надзвичайно тихою – навкруги лише спокій на красива природа. За часів київських князів Аскольда та Діра при дворі радником був старий дід. Цей дідусь спокійної вдачі, вчив любити свій рідний край, бути добрими людьми та жити між собою в мирі. За свої погляди його прозвали Житомиром. Діда поважало все його оточення, до нього дослухались та питали порад як молоді покоління, так і старці. Навіть князі полюбили старенького дотепу. Однак згодом Аскольд загинув. Старого дуже засмутила раптова смерть князя і він, зібравши своїх воїнів, пішов жити в ліс. Довго шукав дідусь, де йому оселитись, і врешті-решт зупинився між двома ріками. Тут і збудували поселення старому, а згодом на цьому місці і з’явилося славетне місто Житомир.
Історія Житомира після заснування
За стародавнім руським літописом, в далекому 945 році у Житомирі спалахнуло масове племінне повстання. Після цієї події древлянська земля почала вважалась територією Київської Русі.
Проте, офіційно перші згадки про Житомир датовано 1240 роком. Місто згадано в контексті нападу на західноукраїнські землі монгольських військ хана Батия. Одразу після спалення Києва, золотоординці направились на захід, пробираючись крім лісові хащі, в самому серці яких і знаходився Житомир. На жаль, монголи повністю зруйнували містечко. А подальша його історія не менш трагічна – на Житомир ще неодноразово нападали вороги аж до XVII століття.
![Історія Житомира після заснування](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/istoria-pislia-zasnuvania.jpg)
На початку XIV століття місто відійшло до складу Великого князівства Литовського, внаслідок захоплення величної фортеці литовським правителем Гедиміном. Замість спокійного та мирного існування, місцеві жителі постійно потерпали від татарських набігів. Саме тому мешканці Житомира та околиць почали активно його розбудовувати – зводили захисні споруди із таємними підземними тунелями, якими вони швидко пересувались в разі небезпеки.
У 1399 році в черговий раз було захоплено та розграбовано містечко тодішнім ханом Золотої Орди Едигеєм. Вороги нещадно нищили Житомир до 1482 року, поки повністю не сплюндрували його.
Із здобутттям Мандебурзького права на самоуправління в 1444 році, місто зростало, розбудовувалося, активно розвивалась економіка та торгівля. В цей час додатково укріпили житомирську вежу – з усіх боків вона була оточена оборонним ровом та водою. Свою самобутність Житомир зберіг до 1596 року – переломного періоду, коли чимало земель перейшло до складу новоутвореної держави Речі Посполитої.
Після національновизвольної війни під проводом Богдана Хмельницького та укладення Андрусівського перемир’я у 1667 році, більшість українських земель опинилося під владою Московського царства, в тому числі й Житомир. Тоді місто виконувало роль адміністративного центра Київського воєводства. А після третього поділу Польщі у 1795 році, містечко було анексовано Російською імперією та стало центром Волинської губернії.
Важливим роком став 1896 – саме тоді проклали залізницю Житомир-Бердичів, а згодом і Коростень. За час української революції у Житомирі цілих тринадцять разів змінювалася центральна влада, а саме місто в 1918 році тимчасово було столицею Української Народної Республіки. Житомирці пишаються й тим, що їхнє місто стало одним із перших, де вперше замайорів український прапор.
![Історія Житомира після заснування](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/istoria-pislia-zasnuvania-1.jpg)
В часи радянської України в Житомирі функціонувало 62 підприємства та до 30 медичних пунктів. Окрім того, працював театр, палац піонерів, кінотеатри, клуби та музей. Друга світова війна завдала нещадного удару по культурному життю міста. Нацисти знищили майже всі підприємства, навчальні установи, амбулаторні, пам’ятні монументи.
До періоду проголошення Україною незалежності в 1991 році, місто відбудували, воно швидко перетворилося на потужний промислово-економічний центр за рахунок численних заводів та м’ясокомбінатів. Унікальним був завод лабораторного скла та хімічного волокна.
Цікаві історичні факти про Житомир
1. Житомир з’явився на березі Тетерева як портове торгівельне містечко. Це припущення дослідив та підтвердив відомий краєзнавець Геогрій Мокрицький. Давним-давно цією річкою проходив торговий шлях греків. ”Королівський шлях” розпочинається в Іспанії, проходить через весь континент, і веде до Житомира через місто Лева. Така важлива транспортна магістраль сприяла не лише розквіту торгівлі, а й розвитку туризму, культури та науки.
2. Місто може похвалитися музеєм космонавтики, одним на всю Україну. Цей унікальний музей до наших днів зберігає пам’ять про видатного конструктора космічних установ Сергія Корольова. Найціннішими екпонатами є спусковий апарат космічного корабля ”Союз-27” та капсула з грунтом Місяця. Саме це місце є найвідвідуванішим серед туристів у Житомирі.
![Цікаві історичні факти про Житомир](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/12/cikavi-fakty-1.jpg)
3. В містечку розташований найстаріший театр в Україні. Будівля збудована ще у 1858 році, і в цей час носила назву Житомирської обласної філармонії. Споруда мала вишуканий вигляд не лише ззовні, а й всередині: розкішний інтер’єр вражав та заворожував кожного відвідувача. Вишукані зали були завжди переповнені людьми, адже всі містяни, а особливо інтелігенція, бажали відвідати це місце та доторкнутися до справжнього мистецтва. На сцені грали найталановитіші актори – Марія Заньковецька, Марко Кропивницький, Поліна Віардо.
4. До середини XX століття Житомир був осередком єврейської громади на українських землях. Тут існував спеціальний навчальний заклад для євреїв. Теперішній Житомирський державний університет імені Івана Франка, а саме природничий факультет, виконував роль учительського інституту для євреїв. Він пропрацював всього рік, проте залишив свій слід в історії краю.
5. Після здобуття Україною незалежності в Житомирській області Верховна Рада ухвалила закон про введення в обіг нової грошової одиниці – гривні. Саме в цьому регіоні до 2022 року виготовляли папір для грошей 15 світових країн!
6. Верше в Житомирі запалили електричну лампочку в 1896 році у місцевому театрі. Відтоді театр почали освітлювати різними способами: за допомогою дугових ламп, динамомашиною постійного струму, локомобілем. Використовувалися навіть деякі прилади сценічних ефектів. Окрім театру, пересувна електростанція оснащувала поблизу магазини, деякі громадські будинки та державні установи.
Скільки років Житомиру?
Від часу заснування місто існує вже 1140 років. Ще в старовинних документах та літописах Київської Русі знаходимо напис: ”Року 884 тут було засновано місто Житомир”.
Станом на сьогодні щороку в другу суботу вересня Житомир відзначає урочисте свято, на яке збираються всі житомиряни, – День міста. У 2024 році цю подію відзначали 7 вересня. У цей день в місті проходять традиційні святкові заходи, масові концерти, ярмарки, спортивні змагання, вистави та циркові програми, численні благодійні акції.
Житомир – дивовижне місто із своєрідною енергетикою, яка вабить вирушити в мандри тисячі туристів. Це край славетних подій та важливий культурний центр України. У пошуках пригод сюди приїжджають багато відвідувачів, які прагнуть чудово провести час та зробити гарні фотографії напам’ять про поїздку. Однак лише ознайомившись з історією регіону, ви зможете поглянути на це місто зовсім по-іншому та відкриєте для себе нові горизонти незабутнього відпочинку.