Козятин – невелике місто у Вінницькій області. Воно розташоване за 64 кілометри від обласного центру на березі річки Гуйва. Цікаві місця Козятина – це чудовий вокзал, сквери. Місто досить провінційне, але при цьому воно є значним залізничним вузлом. Вперше про Козятин згадувалося у 1731 році. Нині це територія села, яке розміщене неподалік. Тоді у населеному пункті стояло 5 селянських хат.
У 70-х роках позаминулого століття почалося будівництво Одесько-Балтської залізниці. Тоді ж навколо станції і почало зводитися робітниче селище. У 1874 році Козятин вже існував, але на початку 80-х років 19 століття тут було лише 76 дворів. Населений пункт вважався містечком
Визначні місця Козятина
1. Залізничний вокзал
Козятин з’явився завдяки залізниці, яку було прокладено у 1870 році. У травні того ж року було відкрито гілку Київ-Жмеринка, тоді ж почали курсувати потяги до Бердичева. Справжньою «перлиною» міста є залізничний вокзал. Він має вигляд білого пароплаву. Це один з найстаріших вокзалів України. Збудували його у 1888-1889 роках. Автором проєкту був архітектор Валер’ян Куликовський. Споруджував будівлю інженер Олександр Кобелєв. Вокзал дуже ефектний. Він має острівний тип, по обидва боки є колії. Козятин розташовується на перетині шляхів, тому вокзал був завжди багатолюдним і обладнаним всім необхідним. Вокзал був побудований за 292 тисячі рублів.

Вокзал був електрифікованим. І це було унікальним явищем на той момент. Адже ще до 1931 року більшість вокзалів освітлювались гасовими лампами. Всередині приміщення була кришталева, багатошарова люстра з бронзовими листочками. Кажуть, що тепер вона прикрашає одну із зал оперного театру в Одесі. А туди вона потрапила з Одеського порту, куди її вивезли окупанти. Сучасний вокзал прикрашає люстра-копія, яку виготовили німці. Тому вокзал дуже ефектно виглядає вночі. З обох боків будівлі розташовані Шепетівська та Київська платформи.
Під час Другої світової війни вокзал працював цілодобово, а ресторан був розважальним центром для німецьких солдатів. Перед відступом фашисти замінували вокзал і хотіли його підірвати, але їм не вдалося це здійснити. Після війни вокзал добудували, що зробило його ще гарнішим.
Де погуляти у Козятині? Звісно, вокзалом! Адже, це перше, що бачить турист, який прибуває залізничним транспортом. Гетьман Скоропадський, Михайло Грушевський і інші відомі постаті саме так і робили. Остання капітальна реконструкція проводилася у 2012 році.
Вокзал розташований на вулиці Привокзальній, 1. Деталі за номером 0434252111.
2. Музей історії Козятина

Що подивитись у Козятині? Варто також відвідати музей історії міста. Його було засновано 18 вересня 1998 року. Але вперше відвідувачі туди зайшли лише у 2004 році. Музей розміщено у старовинному зрубі кінця 19 століття, де колись знаходилась земська пошта. Тут є 3207 експонатів. У закладі є залізничні ліхтарі, міщанські і селянські меблі, знаряддя праці, фотографії з козятинських фотоательє, фотоапарати, швейні машинки, листівки початку 20 століття, монети, речі учасників війн різних років. Тут також проводяться виставки місцевих відомих художників.
Розташовується на вулиці Грушевського, 15. Працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00. Телефон для довідок – 0434221247.
3. Водонапірна вежа

Якщо шукаєте місця для туристів, то тут вони є також. Наприклад, водонапірна вежа. Її збудували у кінці 19 століття. Працював над вежею Олександр Кобельовий. Зараз вежа знаходиться в не дуже гарному стані. Будівництво вежі було закінчено у 1904 році. Висота -16 метрів. Вона мала забезпечувати водою станцію і службовців. У Козятині практично не було джерел води. Тому у 1899 році довелося будувати водонапірну башту. Джерелом води стала річка Роставиця, яка знаходиться недалеко від станції. Через вежу могло протікати 150 тисяч відер води за день. Крім того, тут був спостережний пункт для пожежних. Вежа створена з цегли у два кольори. Має дуже легкий і повітряний вигляд. Архітектор – інженер В.Демченко. Її вартість становила 30 тисяч рублів. Знаходиться на вулиці Васьковського.
4. Міський сквер

Куди піти з дітьми у Козятині? Звісно, можна відвідати міський сквер. Колись тут була велика базарна площа, де регулярно проводилися ярмарки. Саме від неї і починалися вулиці у 1874 році. Парк у приблизно сучасному вигляді з’явився на початку 30-х років минулого століття. Тут було небагато дерев, але працював танцмайданчик і пересувний цирк. У 1938 році у газеті писали, що це «місце систематичних п’янок». Під час окупації тут було єврейське гето. А після звільнення міста тут були дівчата-зенітниці, які загинули. Їх поховали у парку і люди довго носили сюди квіти. Після війни на місці парку було місце стоянки кінного транспорту. Також тут випасали кіз.
Влітку 1954 року містяни вирішили відновлювати парк. Збиралися всі разом у неділю і працювали. Але робота просувалася повільно. Пізніше тут з’явився типовий пам’ятник поету Пушкіну. У 60-х роках значна частина парку відійшла ресторану «Козятин» і парк став схожий на сквер. Це практично єдиний сквер у місті. Знаходиться на вулиці Стуса.
Що подивитися у Козятинському районі?
1. Каоліновий кар’єр (Глухівці)

У селі Глухівці Козятинського району є каоліновий кар’єр. Він єдиний в Європі. Він працює з 1905 року. У 2007 році кар’єр став частиною однієї з відомих міжнародних груп. З’явилися нові методи виробництва і устаткування. Старі машини пішли у небуття. Хоча деякі з них ще можна побачити біля кар’єру. На місці видобування утворилося невелике озеро з блакитною водою.
2. Махнівка
У селі Махнівка Козятинського району є певні цікаві пам’ятки. Саме село було засноване у 15 столітті. Тут є костел, який побудували у 1794 році. Приблизно у 1840 році його було розбудовано. У 1895 році храм було освячено. У 1947 році його закрили. За часів незалежності споруду повернули церкві. Але за радянський час вона втратила вигляд стародавнього храму.
Також тут знаходиться могила Тимка Падури. Він автор пісні «Гей, соколи». Її співають у кількох країнах світу. Помер чоловік у Махнівці у 1871 році. Велика надгробна плита знаходиться у селі.
3. Земська школа (Вовчинці)

У Вовчинці Козятинського району є земська школа, яку збудували у 1912 році у стилі європейський модерну. Два корпуси, які мають цегляний декор. В головному корпусі вже поставили пластикові вікна. В другому поки оригінальні. Архітектор проєкту школи невідомий.
4. Преображенська церква (Поличинці)
У селі Поличинці недалеко від Козятина знаходиться Преображенська церква. Вона є пам’яткою національного значення. Вона унікальна, адже в ній поєднано стиль бароко та український сакральний. Вона схожа на тризубний храм-корабель. Церква мала оборонний характер. Кажуть, що таку церкву захотів збудувати Франтішек Хоєцький. Раніше тут була дзвіниця, будинок священника, бібліотека. За радянських часів був складом. Зараз належить до ПЦУ.
Козятин – це миле провінційне містечко, яке не має суєти і туристів. Тут спокійно і затишно.