Такий недуг призводить до хронічного розладу травлення при контакті з глютеном тонкого кишківника, а захворювання має медичну назву целіакія.
Симптоматика, коли алергія на глютен як в дорослих, так і в дітей однакова. Біль та здуття в животі, зникає апетит, закрепи чи навпаки діарея, блювота, в’ялість, слабкість та пригнічений стан.
А що таке глютен простими словами? Це групи білків, які містяться в злакових рослинах. Їх основна властивість надання клейкості речовинам. А виявляється непереносимість досить рано, з моменту введення прикорму у малюків й триває далі й у дорослому віці, тому приготування їжі без глютену стає невід’ємною частиною життя.
В яких продуктах присутні такі білки?
Глютен містять кондитерські вироби, тістечка й торти, м’ясні напівфабрикати (ковбаси, пельмені, сосиски, котлети), соуси, йогурти, майонез, різні консерви сирки, магазинні сири, пластівці та мюслі.
Також клейковина знаходиться в багатьох крупах: ячмінь, перловка, жито і вироби з нього, в тому числі житнє борошно; пшениця, манка, цільнозернове борошно, булгур, полба, спельта та кускус. Тобто пиво, хліб, макарони, печиво, страви на основі манної крупи також викличуть алергію. Не треба забувати про приправи, соуси, спеції, та супи які зроблені на основі заборонених зернових культур. А чи можливе харчування без глютену смачне та корисне? Так, звісно є багато страв, які не будуть провокувати погане самопочуття, гарно засвояться, стануть корисними та дуже смачними.
Саме тому буде ретельно розглянута безглютенова дієта для діточок та дорослих та підібрано декілька смачних рецептів.
Дієта безглютенова: варіанти харчування для дорослих
Перше, що спадає на думку – це замінники глютену для отримання звичайних страв. Наприклад, ви хочете спекти тістечка, тортики або печиво, хліб, посмажити млинців, зробити пасту з макаронів. Звичайна мука для цього не підійде. Всі безглютенові десерти готують з муки горіхів та бобових. Борошно з гречки, рису, нуту, сої, льону, кукурудзи, мигдалю, відмінно підходить для цих блюд. Сьогодні рецепти без глютену дуже актуальні та їх неймовірно багато! Розглянемо страви на цілий день для повноцінного харчування.
Для сніданку відмінно підійде:
- Будь-яка яєчня, варені яйця, омлет, жарені з помідором луком та зеленню або з болгарським перцем.
- Звичайний сир зі сметаною, солодкі десерти риса з сиром, пудинги.
- Сирники.
- Млинці чи оладки, які приготовлені на спеціальній муці.
- Гречана каша з молоком, яку рекомендується прикрасити фруктами, насінням льону або горіхами (їх вживання дозволяється).
- Рисова каша з тиквою, печені яблука з медом.
Такі безглютенові сніданки можна куштувати й вечорі, особливо, коли людина хоче схуднути.
Обід та вечеря:
- Запечена або відварна курка чи індичка.
- Тушкована свинина та телятина з овочами.
- Для гарнірів можна використовувати гречку, дикий рис, амарант, макарони (коли виготовлені з правильних інгредієнтів, можна зробити їх самостійно).
- Овочеві супи.
- Морепродукти та риба.
- Фруктові та овочеві салати.
- Відбивні, котлети, зрази.
Звичайно всім цікаво чи є глютен в картоплі. Її ж додають практично в усі супи, смажать, роблять пюре. Ні, таких речовин вона не містить, тому можна сміливо готувати будь-які картопляні блюда.
Як бачимо, продукти без глютену доступні та мають безліч варіацій у приготуванні, тому така алергія не робить табу на смачному харчування.
Безглютенові напої
Такий алкоголь, як вино, шампанське, горілка, сидр, коньяк дозволено вживати, берегтись треба тільки пива та солодового віскі. З коктейлями також треба бути обережними, в них часто добавляють солодкі сиропи на основі пшеничних злаків.
Спокійно всім можна пити звичайну воду, натуральні та свіже вичавлені соки, овочеві смузі, зелений або чорний чай (без ароматизаторів), каву, лимонади, какао без домішок, цикорій.
Безглютенові рецепти для дітей
Меню не дуже відрізняється від дорослого, окрім дуже маленьких діток до рочка або двох, особливо коли вводиться суміш. Зараз на прилавках магазинів безліч виробників дитячого харчування з урахуванням таких потреб. А коли вже починається звичайний прикорм то слід приділити увагу таким стравам:
- Варені каші (гречана, кукурудзяна, пшоняна, рисова).
- Вегетаріанські супи на нежирному м’ясному бульйоні.
- Кисломолочні продукти.
- При відсутності лактозной алергії, молоко в складі страв.
- Запечене, тушковане і відварене м’ясо.
- Печені або відварні овочі (цукіні, кабачки, картопля, капуста, буряк, морква), салат айсберг, кріп, петрушка, огірки, помідори тощо.
- Яйця у вигляді парового омлету або зварені вкруту.
- Неміцний чай та кисіль.
А як же малеча без смаколиків? Тут не треба шукати як замінити глютен або вичитувати склад продуктів. Багато чого можна приготувати з наступного переліку самостійно й в таких десертах шкідливих білків немає. Вони не тільки смачні, а ще й корисні для молодого зростаючого організму.
- Мусові торти та тістечка, безе
- Мигдальне печиво.
- Шоколадні трюфелі.
- Натуральне морозиво.
- Фруктові салати
- Ягідний сорбет зі збитими вершками.
- Панакота.
Також виділимо декілька рецептів, що їдять на безглютеновій дієті, які будуть залюбки смакувати діти та дорослі.
- Сирні палички з кольорової капусти у паніруванні, до яких можна подати соус власного приготування.
- Лимонні батончики на основі листкового тіста.
- Піца з овочами, м’ясом та томатами, а викласти всі інгредієнти можна на корж з пюре чи кольорової капусти та запікати у духовці 20-30 хвилин.
- Печені яблука з вівсяною кашею, горіхами та чорносливом.
- Апельсинові сирники.
- Оладки та млинці можна прикрасити фруктами, джемом чи збитими вершками.
Якщо в діток така алергія, їм буде важко дивитись як батьки їдять покупні сосиски чи ковбасу, а їм не можна. Тому краще навчитись готувати такі страви самостійно, використовуючи різне натуральне м’ясо, дозволені приправи та головне з любов’ю. Бачите, така дієта корисна для всієї сім’ї! Треба лише прибрати декілька продуктів що не можна їсти при глютені й готувати різноманітні й смачні сніданки та вечері для всієї родини.
Виділимо поради для людей з алергією на глютен:
Обираючи вже готові вироби, приправи чи соуси треба обов’язково звертати увагу на їх склад. Про наявність таких білків може вказувати:
- Інгредієнти на основі солоду, включаючи солодовий оцет, екстракт та солодовий сироп.
- Соєвий соус або теріякі.
- Модифікований харчовий крохмаль та мальтодекстрин.
- Пшеничний білок та пшеничне борошно.
- Злакові сиропи.
- Емульгатори
Що робити, якщо випадково з’їв глютен? Кмин, аніс, кріп, м’ята, фенхель містять ефірні олії, які розслаблюють м’язи кишечника, пов’язують гази і сприяють їх виведенню. Це також підходить й для дітей.
Така хвороба у гострих станах найчастіше зустрічається у дітей з аутизмом та сильною алергічною реакцією на глютенові білки, тому заборонені продукти для целіакії треба виключити повністю.
А в загалі у дорослому віці все проходить набагато швидше та легше. Іноді на дієті можна перебувати всього декілька днів або місяць, для повної нормалізації роботи травневого тракту. А далі не вживати продукти з пшениці, ячменю та жита й просто підібрати правильне борошно для випічки.
Ліків проти такої алергії не існує, тут можуть допомогти тільки безглютенові страви та підтримання дієти.
Тепер ви знаєте що їдять на безглютеновій дієті та тут немає нічого страшного. Збалансоване та правильне харчування – це запорука гарного імунітету, здоров’я й довголіття. Їжа – це паливо для нашого організму.
Визначити самостійно алергію на глютен досить важко, тому що симптоми дуже схожі з багатьма іншими видами. Такий аналіз та висновки можуть зробити тільки лікарі, перевіривши кров та сечу (в деяких важких випадках робиться біопсія). Обирайте для себе найулюбленіші страви та їжте з задоволенням. Будьте здорові!