Практично кожен обласний центр України має власний зоологічний парк – територію, що забезпечує публічний показ представників фауни та сприяє збереженню і розмноженню в умовах неволі зникаючих видів звірів, птахів і рептилій.
Ця стаття розповість про зоопарк у Вінниці – його минуле й сучасне життя, цікаві особливості та найвідоміших чотирилапих і пернатих мешканців даної локації. Читачі дізнаються, коли та як працює відповідний звіринець, які завдання ставить перед собою його керівництво й працівники та чому цей чудовий зоосад набув величезної популярності.
Історія Вінницького зоопарку
Серед аналогових закладів України зоологічний парк в адміністративному центрі Вінниччини є наймолодшим – наступного року він святкуватиме свій 20-річний ювілей.
Датою створення цього об’єкту вважається 19 грудня 2005 року. Спочатку він називався Вінницьким зоорозплідником та мав статус структурного підрозділу обласного комунального підприємства «Агрополіс». Ця компанія власне й виступила ініціатором заснування відповідного звіринцю.
Зоологічний розплідник займався розведенням представників фауни для полювання та подальшим розселенням їх на територіях мисливських угідь регіону Поділля.
У результаті зміни статусу закладу, з’явилися й інші тварини Подільського зоопарку – рідкісні, червонокнижні, що потребують збереження. Цих звірів та птахів, для яких тут обладнали зручні та просторі вольєри, новому Вінницькому зоосаду подарували звіринці міст Київ, Рівне та Мена.
Із кожним роком відповідний зоологічний парк розвивається і стає домівкою для нових мешканців. Одних звірят та пташок купують, інші прибувають сюди в результаті обміну дитинчат – приплоду. А деяких тваринок до закладу приносять люди, рятуючи їх.
За деякий час ця організація зайнялася додатково культурно-просвітницькою роботою та навчально-виховною – тут стали регулярно проводитися заходи для молоді та школярів, спрямовані на розширення їх світогляду й виховання екологічної свідомості.
Які тварини є у Вінницькому зоопарку?
За останніми даними на його території мешкає понад 140 особин ссавців та більш ніж 127 птахів різних видів.
При цьому назвати точну чисельність цих мешканців неможливо – колекція цього зоологічного парку не є постійною.
У ньому можна побачити велику різноманітність парнокопитних тварин та копитних, приматів, гризунів та звірів-хижаків.
Відвідувачі локації мають можливість помилуватися грацією місцевих котячих – тигриці Лізи та ягуара Джекі, поспостерігати за поведінкою бурих і гімалайських ведмедиків, лисиць та вовків.
Предметом особливої уваги допитливих гостей зоосаду є спритні й кумедні мавпи, а ще стрункі косулі, лами та альпаки.
Затишні й добротні вольєри Подільського зоопарку стали домівкою для екзотичних звіряток – хвостатих лемурів, носух і дивовижних, мініатюрних мавпочок мармазеток.
Різноманітно й багатою є і перната колекція звіринцю: вона включає десятки фазанів та павичів, птахів-хижаків (це беркути, ори, білоголові сипи), страусів та чорних і білих лебедів, журавлів і пеліканів.
Можна подивитися в цьому закладі також барвистих качок мандаринок, цесарок та голубів рідкісних порід.
Це далеко не повний перелік мешканців даного зоологічного парку. А після початку повномасштабного вторгнення відповідний заклад прийняв багатьох представників фауни, евакуйованих із особливо небезпечних місць та міст південноукраїнського регіону, які регулярно обстрілює ворог.
Чим можна зайнятися у Вінницькому зоологічному парку?
Для туристів та містян різних вікових категорій, що планують відпочинок в Вінниці, зоопарк став популярним рішенням.
Тут є можливість не тільки ознайомитися з представниками тваринного світу, але й цікаво та корисно провести дозвілля.
Даний заклад має сучасну інфраструктуру. У ньому обладнані затишні, зелені відпочинкові зони для дорослих і маленьких відвідувачів. А дизайн кожної клітки, що має сучасний скляний фасад, загорожі чи вольєру оформлений наближено до ландшафту середовища, в якому живуть його мешканці в дикій природі.
На території парку впорядковано багато естетичних фотозон, прикрашених оригінальними скульптурними зображеннями тварин.
Надзвичайно привабливим міським куточком дозвілля й розваг є зоопарк для дітей (Вінниця) – у ньому малята та школярі завжди можуть весело провести час на ігрових майданчиках. Особливо подобається дітлахам нова велетенська гойдалка «Карамелька».
Мами із малюками обирають цю затишну локацію для прогулянок. Особливо чарівною вона стає навесні, в період цвітіння сакур та «райських яблучок».
Крім того, даний зоосад співпрацює зі школами й дитсадками міста й області, пропонуючи їм цікаві заняття з природничих дисциплін, що в креативній формі знайомлять із фауною рідного краю та різних віддалених від України куточків планети. Проводяться тут і різні розважально-пізнавальні та святкові заходи та для допитливих діток – ігри, майстер-класи тощо.
Наприклад, навесні цього року відбулася урочиста церемонія відкриття новозбудованих вольєрів для ягуарів та тигрів, що перетворилася на справжнє веселе святкове дійство із пісенними конкурсами, вікторинами та шоу мильних бульбашок.
А останньої осені, 27 жовтня, в рамках програми для відвідувачів зоопарку відбувся «Гарбузовий вікенд». Родзинкою цього свята стала «галявина гарбузів», перетворена на творчу майстерню для юних відвідувачів.
Віднедавна на паркові території з’явилися накопичувачі пластикових кришок від пляшок – це потенційне «сміття» може бути застосоване як цінна вторинна сировина, що використовується для виготовлення канцтоварів, меблів та інших потрібних речей.
Цікаві факти
На думку багатьох вінничан, зоологічний парк їх рідного міста є одним із найкращих в Україні, але цьому закладу не вистачає активної реклами.
Зимівля мавп відбувається в приміщенні, що опалюється, а на свіже повітря їх, за виключенням матусь із дитинчатами, випускають приблизно в середині квітня.
У Подільському зоопарку ті тваринки, що в дикій природі на зиму впадають у сплячку, також сплять у спеціальних вольєрах-зимівниках, а навесні прокидаються.
Найшвидше від усіх привезених до цього звіринцю численних мешканців адаптувалися сурикати й лами.
Годувати тваринок у даному закладі відвідувачам заборонено. Невеличке виключення в цьому плані адміністрація робить для дітлахів – вони можуть пригостити хвостатих та рогатих улюбленців капустою, морквою, яблуками або чорним чи висівковим хлібом.
Зоосад Вінниці з 2015 року є членом Асоціації зоопарків та акваріумів України. Учасники цього об’єднання плідно співпрацюють, обмінюючись досвідом та цінними видами ссавців і птахів, а ще відстежують родоводи своїх вихованців.
Родзинкою зоокомплексу стало так зване ведмеже містечко, збудоване в 2018-2019 році: його плюсом став фасад зі скла, обладнаний системою фільтрації басейн, а ще каналізація та барліг, в якому в найлютіші морози температура не опускається нижче +5 °С.
Кожна клітка для хижих птахів обладнана спеціальною «дозорною вежею». Із висоти цієї башти поважним сипам, соколам та орлам зручно спостерігати за метушнею, що відбувається навкруг.
Найчастіше відвідувачі парку фотографуються біля скульптур, що зображують мавпу, кролика, слона та крокодила.
Запитання – відповіді: актуальна інформація
Хто підтримує на фінансує Вінницький зоопарк?
Адміністрація цього закладу запровадила спеціальну програму опіки на тваринами, до якої залучає громадськість, місцевих підприємців та компанії всеукраїнського масштабу.
Умови життя мешканців зоосаду постійно поліпшуються, завдяки спонсорській допомозі мережі супермаркетів «Грош», онлайн-маркета запчастин і побутової техніки «Майстер ПЛЮС» та сервісного центру-магазину комп’ютерної техніки «Апекс».
Підтримують зоопарк і декілька IT-компаній, в тому числі «SkySoft», « Delphi Software» та «Exadel Ukraine» – це далеко не повний перелік організацій, що допомагають звіринцю.
Як доїхати до зоопарку (Вінниця)?
До відповідної локації курсує міський тролейбусний транспорт, зокрема маршрути №1, №3 та №6-а.
Дістатися до зоосаду «Подільський» можна і автобусом №30, а ще до нього курсує маршрутне таксі № 20-а. Зупинка, на якій треба зійти, називається «Зоопарк».
Скільки коштує вхід?
Діапазон відповідної вартості для різних категорій відвідувачів складає від 0 до 150 гривень. Малеча до 3-х років може входити на територію даного об’єкту безкоштовно.
До пільгових категорій відвідувачів відносяться діти від 3-х до 6-ти років, школярі та студентська молодь. Для них за умови пред’явлення учнівського чи студентського квитка відвідування закладу обходиться в 50 гривень. А ціна квитків Подільський зоопарк повних, для дорослих складає 150 гривень.
Придбавати їх є можливість як у касі перед входом, так і онлайн.
Де знаходиться зоопарк та як він працює?
Адреса Подільського зоопарку – місто Вінниця, вулиця Сергія Зулінського, 9.
Час його роботи залежить від сезону. Так, влітку він відчинений з 9.00 до 19.00, восени і навесні заклад розпочинає роботу о 9.00 і зачиняється для відвідувачів о 18.0, а взимку сюди можна завітати з 9.00 до 16.00.
Вихідних графік роботи зоопарку Вінниці не передбачає – доступна ця локація, контактний телефон якої +38 097 404 89 19, щодня.