Свято Маланки, також відоме як Щедрий вечір, є дуже колоритним та цікавим. Багато хто дуже його полюбляє. В Україні є чимало традицій, пов’язаних саме з ним. А коли святкують Щедрий вечір? Святкування Маланки відбувається 13 січня за григоріанським календарем. Якщо говорити про особливості цього свята, то воно пов’язане з різними ритуалами, віруваннями та прикметами. Деякі з них сягають давніх часів. На жаль з кожним роком це свято відзначає все менше людей. Напевно, так відбувається через глобалізацію та урбанізацію. При цьому в селах, як правило, до сих пір шанують традиції. Чому б не поговорити про це вельми цікаве свято більш детально?!
Маланка: історія та значення
Це свято має досить цікаве походження, бо воно, по суті, об’єднує в собі язичницькі та християнські традиції. Далеко не всі знають, що після хрещення Русі Володимиром Великим у 988 році, далеко не всі люди швидко змирилися з новою релігією. Багато кого не влаштовували подібні зміни. За століття люди звикли до певної релігії та її традицій. Як результат – деякі старі свята змішалися з новими і вийшло щось зовсім інше.
По суті це такий собі «коктейль» дохристиянських язичницьких вірувань та християнських елементів. У християнській традиції цей день присвячений святій Меланії Римлянці. Вона жила в IV столітті і була відома своїм благочестям та милосердям. На це й наклалися дохристиянські вірування.
Що символізує Маланка тепер? Її стали асоціювати з родючістю, достатком і благополуччям у домі. Також вона символізує оновлення, кінець старого року та прихід нового.
Традиції Щедрого вечора: що роблять на Маланки?
Головною традицією цього свята є обрядове виконання пісень із побажаннями добра, здоров’я та багатства господарям оселі.
Що співають на свято Маланки? Ці пісні називаються щедрівками. Як можна здогадатися, назва походить від слова «щедрість», бо це головний елемент цього вечора. Щедрівки можуть бути як досить формальними, так і бути у жартівливій формі та спонукати до гарного настрою й веселощів. Їхня тематика часто стосується господарських справ, родинного щастя й достатку. Наприклад, господарю дому щедрувальники бажають гарного врожаю, щоб в нього не протікав дах, була вірною на такою ж гарною дружина тощо. Найвідомішою є «Щедрик» у різних її варіантах. Ця щедрівка – одна з найпопулярніших новорічних пісень в Україні. Вона несе в собі побажання щастя, достатку й процвітання. Ось текст найбільш популярного варіанту:
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
Також цього вечора заведено накривати святковий стіл. Святкова вечеря має особливе значення. На столі традиційно подають дванадцять страв. До речі, це правило поширюється і на різдвяну вечерю. 12 страв символізують апостолів. Обов’язковими є кутя, вареники та узвар. Також на столі, як правило, є чимало м’ясних страв, наприклад, ковбаси, буженина, смажена свинина. Це як раз завершення посту. Саме тому, в їжі себе можна не обмежувати. Страви можуть бути багатими та ситними. Перед вечерею обов’язково наряджаються. Одяг має бути чистим та гарним.
Щедрий вечір: прикмети
- Якщо на Щедрий вечір випити ложку узвару перед самою трапезою до їди, це забезпечить здоров’я протягом усього року.
- Обов’язково треба подивитися на небо ночі. Вважається, що якщо ніч на Маланки ясна, то рік буде врожайним. Якщо похмура, то врожаю може не бути.
- Зранку теж треба подивитися у вікно. Якщо всі дерева покрив іній, то це до доброго врожаю зернових культур, наприклад, пшениці. Також це означає, що буде багато якісного меду.
- Якщо 14 січня випав сніг, то врожай восени буде гарним. Якщо ж погода навпаки тепла та безсніжна, то літо буде дощовим.
- Також уже ввечері чотирнадцятого числа потрібно проаналізувати день, який пройшов. Якщо він був вдалим, то таким буде й весь прийдешній рік.
- Звертають увагу і на гостей. Якщо першим гостем у домі буде чоловік – це на щастя й удачу. Багато хто навмисне запрошують додому першим саме когось чоловічої статі, що є не дуже чесно, бо прикмета працює лише тоді, коли все трапляється само по собі.
- Якщо в господарстві є корова чи коза, то обов’язково потрібно згодовувати їй залишки святкової куті. Викидати її не можна. Так худоба буде здоровою та даватиме більше молока. Якщо вона під час святкових обрядів поводилася спокійно, то рік буде без хвороб у господарстві.
Як правильно зустрічати Щедрий вечір?
Для того, щоб свято принесло радість і достаток, важливо дотримуватися певних рекомендацій.
Перш за все, необхідно прибрати й прикрасити свій дім. Так створюється святкова атмосфера. Також слід приготувати багатий стіл, на якому обов’язково має бути кутя – головний символ святкової вечері. Не можна забувати й про збереження радісного настрою. Всі повинні бути веселими. Нікому не має бути сумно, бо це буде притягувати невдачу.
До речі, в кожному регіоні є свої особливості святкування:
- На Гуцульщині святкування Маланки перетворюється на справжнє театралізоване дійство. Багато уваги приділяється древнім традиціям, котрі тут досі шанують. Популярне перевдягання в маски тварин та міфічних персонажів.
- На Буковині досі жива унікальна традиція, яка називається «Переберії». По суті, це такий собі карнавал. В ньому беруть участь перевдягнені люди. Особливістю є яскраві костюми, складні маски та театральні вистави. Багато музики, веселощів і танців.
- На Поділлі чимало уваги приділяється обрядовим пісням – щедрівкам. Їх співають як дітвора, так і дорослі люди.
Що не можна робити на Маланки?
Перш за все, не можна в цей вечір сваритися. Говорять, що це може принести чимало невдач учасникам сварки та загалом в будинок. Також забороняється лихословити.
Найгірше, що можна зробити – це відмовити щедрувальникам у гостинності. Це зруйнує весь сенс та символізм свята. Тоді рік точно для цієї оселі та її мешканців буде невдалим і може прийти лихо.
Інші вірування:
- Як і на інші релігійні свята, не можна працювати.
- Не рекомендується нікому позичати гроші. З ними можна віддати й достаток.
- Не допускається викидання сміття, бо можна «викинути» сімейне щастя й успіх.
Підсумуємо
Свято справді досить цікаве та незвичайне. Є чимало традицій та прикмет, що з ним пов’язані. Не ігноруйте їх. Також обов’язково треба посидіти за столом з родиною та вшанувати Меланку. Не забудьте й про щедрувальників. Заздалегідь підготуйте для них частування.