Свої цікавинки, що є гордістю місцевих мешканців та об’єктом уваги туристів, має кожне містечко Львівщини.
Власних визначних місць, принадних для гостей Прикарпаття, не позбавлений і Стрий – цей колоритний райцентр з багатовіковим минулим та численними архітектурними й сакральними пам’ятками є принадною локацією для мандрівників з усіх куточків України та зарубіжжя.
Особливу історико-культурну цінність являє собою Стрийський краєзнавчий музей – заклад, який дуже бажано відвідати всім, хто завітає до Львівської області.
Історія та розвиток
Офіційною датою відкриття відповідної інституції вважається 16 квітня 1932 року, проте задум її створення був задовго до цього.
Ідея відкрити такий музейний заклад належала доктору-адвокату Єроніму Калитовському. Цей науковець розпочав збирати експонати для його колекції, починаючи з 1916 року, ще за часів Першої світової війни.

Допомагали йому в такій відповідальній справі, до якої долучилася громадська організація, Товариство українських жінок, місцеві педагоги, зокрема, Інокентій Захарій та майбутня очільниця «Союзу Українок» Іванна Вітковицька.
Проте відкрити краєзнавчий музей Стрий ні у воєнні роки, ні після завершення війни не вдалося. На заваді цьому стала окупація регіону поляками.
У 1932 році відповідний заклад був все-таки відкритим за ініціативи голови станової організації «Взаємна поміч українського вчительства» Осипа Сілецького.
Цей же громадський діяч зумів організувати збір педагогами краю музейних експонатів – ними стали твори місцевих іконописців, стародруки, картини, книги й етнографічні матеріали.
Перший статус даної установи та спільноти, що працювала при ній, був розроблений адвокатом та активістом Союзу визволення України, Романом Домбчевським.
У той же день, коли був заснований відповідний музей у Стрию, відбулося Установче зібрання товариства «Верховина». Рішенням відповідних зборів стало прийняття статуту товариства та обрання його керівників.
Приміщення та еволюція назви
Спочатку даний заклад розташувався в будівлі, власником якої був міський юрист, адвокат та політик Євген Олесницький. Відповідна споруда була зведена ще в 1899 році, але від 1909 року власнику ній не мешкав у зв’язку з переїздом до міста Львів.

Пізніше Олесницький продав свій маєток – цей будинок перейшов у власність «Каси задаткової». Поступово він перетворився на осередок життя спільноти місцевих українців.
У різні часи у відповідній будівлі розташовувалися різноманітні громадські організації, зокрема, «Пласт», «Союз Українок», філія Українського музичного інституту тощо.
«Верховиною» даний музейний заклад був названий з самого початку. У період з 1939 по 1950 рік йому була присвоєна урядова назва «Стрийського державного краєзнавчого музею «Верховина»».
Після закінчення Другої світової війни офіційне найменування музею доповнилося словом «історичний». У той час він набув дещо іншого статусу – не краєзнавчо-дослідницької інституції, а ідеологічного й масово-освітнього центру.
А в 1950 році дана установа була перейменована на просто «Краєзнавчий музей».
Повернув первинну назву «Верховина» музей (Стрий) лише після здобуття нашої країною Незалежності. Сталося це в 1992 році, коли заклад відзначав свій 60-річний ювілей.
Структура й особливості фонду
Наразі колекція даного музейного закладу включає десятки тисяч експонатів. До основного фонду їх входить понад 26 тисяч одиниць.
Зібрання найцінніших експонатів представляє багато унікальних примірників старовинних ікон, творів прикарпатського писанкарства, взірців вишиванок, медалей та монет. Особливе місце в фонді займають примірники рідкісних друкованих видань та першодруків.
Ці експонати є зібраннями матеріалів та етнографічних предметів, що красномовно розповідають про історичний розвиток Стрийщини.

Представлені у Верховина музей експозиції розташовуються в шести постійних залах та ще двох, відведених під виставки змінні.
Структура його фонду включає три відділи різної тематичної спрямованості. Перший із них присвячений природі , другий – історії, а третій – етнографії.
Природничий відділ, що експонується у двох залах, знайомить відвідувачів із геологічними минулим регіону, флорою, тваринним світом та корисними копалинами краю, що охоплює південно-західну територію Львівської області.
Етнографічна частина розповідає про розвиток народних ремесел, побут на обрядову культуру Бойківщини.
Колекції історичного відділу, який займає три зали, формують уявлення екскурсантів про життя Стрию за часів Середньовіччя, Австро-угорської державності та в період опришківського визвольного руху. Зібрані в них експонати, що демонструє музей Верховина (адреса цього закладу вулиця Олесницького, 15), також розповідають про діяльність УПА. Цим славетним воякам присвячена окрема кімната.
До структури даного закладу входять його філії, зокрема музеї художника Петра Обаля, громадської діячки Ольги Бачинської та родини Бандер, а також меморіальний комплекс «Борцям за волю України».
Окремим структурним підрозділом краєзнавчого музею є бібліотека з фондом у понад 5000 примірників. До нього входять книги історичні, художні, та науково-природничу тематику та краєзнавчу. Особливу цінність серед цих видань має періодика, видана в другій половині минулого століття.
Сучасне життя музею
Наразі ця історико-культурна установа займається організацією науково-дослідницьких краєзнавчих конференцій та випуском власних друкованих видань.
Наприклад, нею випускається газета «Краєзнавчий вісник» і збірки, присвячені краєзнавчим розвідкам.

Заклад не знаходиться осторонь громадського та культурного життя країни та регіону. Наприклад, на День вишиванки тут влаштовують виставку старовинних галицьких вишиваних виробів, виготовлених місцевими майстринями понад століття тому, що досі зберігають свою автентичну самобутність і красу.
А ще музей велику увагу приділяє вивченню біографічних та інших даних видатних людей краю, що творили його історію. Він проводить актуальні тематичні заходи, в тому числі вечори пам’яті місцевих митців та інших відомих стриян.
Запитання – відповіді
Скільки коштує квиток та екскурсія в Стрий музей?
Відповідні ціни є суто символічними. Вартість квитка для дорослого відвідувача 25 гривень, для дитини 50 гривень. Екскурсія для дорослої аудиторії коштує 80 гривень, для школярів – 50 гривень.
Який контактний номер та графік роботи цієї музейної установи?
Зателефонувати сюди можна за номером +38 066 858 3910. Відчинений цей музей щодня, крім суботи. З понеділка по п’ятницю він працює з 10.00 до 17.00, а в неділю зачиняється на годину раніше.
Чим цікавий цей краєзнавчий музей для дітей (Стрий, Львівська область)?
Зазвичай його наймолодші відвідувачі не залишаються байдужими до експозицій, що розповідають про природу, народних героїв та витвори декоративно-ужиткового мистецтва, виготовлені майстрами й майстринями Бойківщини.
У старшокласників викликають також інтерес експозиції етнографічні й геологічні та стародруки.
Де знаходиться місто Стрий, в якому розташований «Верховина» музей, як дістатись до нього?
Знайти цей заклад можна в самому центрі міста. А їхати до Стрия слід автошляхом Львів-Чоп (Е-50/ М-06). Відстань від обласного центру сюди складає 72 км – її на автомобілі можна подолати за 1 годину 8 хвилин. Громадський автобусний транспорт вирушає до Стрия з автостанції Львова № 3.
Налагоджене з відповідним райцентром і залізничне сполучення – сюди курсують потяги з усіх великих міст країни та електропоїзди з обласного центру.