Адміністративний центр Ковельського району Волині є містечком з унікальним обличчям. У ньому можна побачити поряд із сучасними будівлями цінні з історичного погляду об’єкти, що входять до архітектурної спадщини міста.
Однією з таких споруд, яка, ймовірно, є в даному містечку найдавнішою, – це стара аптека в Ковелі на вулиці Незалежності, 89. Про створення відповідного фармацевтичного закладу, його життя та роботу за різних епох, а також про архітектуру цього будинку розповідає подальший текст.
Як та коли була побудована аптека?
Точних даних про дату її спорудження нема. У деяких джерелах наводиться інформація, що зведена була вона в 1799 році, проте більшість експертів та краєзнавців вважають таку будівлю пам’яткою архітектури початку ХІХ століття.

Відомо, що на той час, коли була заснована аптека Фрідріксона, відповідний підприємець активно розгортав свою провізорську діяльність у місті. Фундатор цього закладу став першим, хто в Ковелі зайнявся організованим забезпеченням населення лікарськими препаратами та супутніми медичними аксесуарами.
До появи даної фармацевтично-санітарної інституції на території міста були тільки лікарні, богадільні та шпиталі.
У наш час на цьому старовинному будинку можна побачити табличку, яка констатує, що він є архітектурною пам’яткою місцевого значення та вказує 1900 рік.
Архітектура: екстер’єр та інтер’єр
Дана споруда, що має статус пам’ятки зодчества місцевого значення, є двоповерховою та демонструє подібну до літери Г форму.
Один із зовнішніх кутів її фасаду, що виходить на вулицю Міцкевича (Бульварну), ніби зрізує та відсікає анкер. На верхівці цієї частини будівлі розташований чотиригранний купол з пірамідальним верхом.

Даний об’єкт, як і деякі інші історичні будівлі Ковеля, є ключовою складовою забудови міського центру.
Пізніше цегляна споруда аптечного закладу була добудована, але відповідний проект не порушив первісної концепції будинку – він характеризувався аналогічним оздобленням та стилістикою.
Вхід до торгового залу найстарішої ковельської аптеки розташовувався з боку перехрестя вулиці Бульварної та Луцької.
Крім холу, в якому продавалися фармпрепарати та супутні товари, в приміщенні цього закладу знаходився кабінет його власника. У цокольному поверсі був підвал. Окремі кімнати використовувалися під склади, а лабораторія працювала на другому поверсі.
Оглядаючи цю споруду під час прогулянки містом, можна зрозуміти, чим особлива архітектура аптеки Фрідріксона. Вона чудово збереглася, не зважаючи на поважний вік, бо її реставрували.
За минулих часів в інтер’єрі цієї установи було все необхідне обладнання та якісне меблювання – від спеціальних шаф до столів та прилавку.
Сторінки давнього минулого
Відомо, що ця установа впродовж тривалого часу була в регіоні єдиною, та й пізніше залишалася в ньому провідною.
Історія аптеки Фрідріксона засвідчує, що рід даного провізора утримував даний медично-фармакологічний заклад понад століття, до 1939 року. Він не припиняв роботи під час Першої світової війни, працював у складних умовах революцій та не зачинявся, коли в країні тривала громадянська війна.

Заклад функціонував і тоді, коли Волинь була під владою Польщі, і коли цей регіон перебував під окупацією німецько-фашистських військ. У роки Другої світової йому на деякий час довелося припинити роботу через складні обставини життя в місті. Проте вже 1944 році, коли ворог відступив, але більшість фармацевтичних установ ще були зачинені, аптека Фрідріксона (Ковель) знову відкрила двері для відвідувачів.
У перші десятиліття своєї роботи даний аптечний заклад обслуговував багатьох відомих людей. У ньому придбавала ліки видатна поетеса Леся Українка та її родичі. Сім’я Косачів користувалася послугами аптеки – у ній купували фармакологічні засоби для лікування екземи сестер Лариси Косач. Це були різноманітні мазі й мікстури.
На той час дані препарати здебільшого не випускалися фармацевтичними підприємствами, а готувалися безпосередньо в аптечних установах за рецептами лікарів. Відомо, що деякі з тих засобів, які виписувалися знаменитим повітовим ковельським лікарем Модестом Левицьким, готувалися в стінах відповідної будівлі.
На другому поверсі її розташовувалася лабораторія, в якій і відбувалися процеси творіння ефективних для лікування різних хвороб мікстур.
Постійними клієнтами цієї фармакологічної установи були військові. У ХІХ столітті на території міста квартирувалися вояки 19-го драгунського полку, 7-го Кінгбурзького, піхотного полку та кінно-артилерійського дивізіону.
Цікаві факти про аптеку Фрідріксона в період радянської влади
З приходом більшовицького режиму даний заклад був націоналізований. А коли в місто прийшла війна, і воно було окуповане ворогом, ця установа продовжувала працювати, обслуговуючи переважно містян.

Є підтверджені дослідниками дані про те, що саме в цій аптеці мати одного з активістів підпільного молодіжного об’єднання «Соколи» придбавала медикаменти та фармацевтичні засоби для вояків УПА. Їх загін розташовувався в Скулинському лісі. Цими ліками було врятовано багато захисників Волині та патріотів.
Дивно, але місце, де знаходиться аптека Фрідрікмона в Ковелі, не постраждало через ворожі бомбардування. На відміну від розташованих неподалік будівель у пору воєнного лихоліття, його оминули пожежі й артилерійські обстріли. Старожили міста вважають, що Господь зберіг цю споруду для того, щоб її робота могла продовжити рятувати життя людей.
У повоєнні роки завідувачем аптеки став Омелян Кінгер. Вона вважалася одним із кращих аптечних закладів Волинської області. З кожним роком товарообіг цієї установи зростав.
Проте в 1968 році було прийняте рішення щодо переведення «старої аптеки» до нового приміщення. Відтоді в її колишніх стінах розташувалася овочева крамниці й санітарно-епідеміологічна станція.
Епоха Незалежності
На початок 1990-х років споруда аптеки Фрідріксона почала руйнуватися й терміново потребувала ремонту та реставрації.

За даних обставин з її приміщень магазин та санепідемстанція були переведені до нової будівлі. Зала, в якій колись продавали ліки, лише іноді використовувалася для проведення в ній художніх виставок. Ініціатором цих експозиційних заходів був фонд культури, очолюваний Г.Сарапіним.
За браком коштів, відновлювальні роботи відкладалися. Розпочати їх вдалося лише у 2006 році. За два роки відповідна масштабна робота, що контролювалася безпосередньо міським головою Сергієм Кошаруком, була успішно завершена.
Після цього в приміщенні колишньої аптеки відбулося відкриття культурно-просвітницького центру. Цей заклад включив книгарню, галерею мистецтв, школу шляхетних українок та кімнату-музей Андроника Лазарчука.
На питання, чи функціонує аптека Фрідріксона зараз, відповісти однозначно не можна. Дійсно в одному з її колишніх приміщень працює аптека № 59 ТОВ «Волиньфарм». Окрема частина її зали відведена під музейну експозицію, що включає обладнання та речі зі старої аптеки.
А в решті кімнат наразі знаходиться райвідділ культури, Ковельський історичний музей та конференц-зала, в якій відбуваються зібрання відомих літературних діячів, художників та інших митців.