Влітку столиця України потопає в зелені. У даному мегаполісі, в якому гармонійно уживаються вишукані старовинні будівлі з об’єктами сучасної архітектури, чимало лісопаркових зон. Кожна з цих локацій популярна та принадна по-своєму.
Пропонована стаття розповість про один із найбільш відомих та великих природних масивів Києва – Голосіївський парк імені Максима Рильського. Матеріал даного тексту в подробицях розкаже про минуле й сучасне життя відповідного об’єкту, його особливості та родзинки.
Викладена нижче інформація стосується флори, ландшафту та інфраструктури даної локації, а також містить добірку цікавих, маловідомих фактів про неї.
Коли та як з’явився парк?
Сталася ця визначна подія ще в середині минулого століття, за часів комуністичного режиму. Датою закладання даного природно-відпочинкового закладу вважається 1957 рік.
Ініціатива відкриття одного з найбільших столичних парків культури й відпочинку належала групі київських архітекторів, зокрема Хлєбнікову, Ладному та Пестрікову.
Насправді ж історія Голосіївського парку є набагато древнішою. За даними літописних джерел, до його заснування має безпосереднє відношення відома духовна особа – архімандрит Києво-Печерської Лаври Петро Могила. А реальною датою закладання цього об’єкту є 1631 рік.
Статус пам’ятки садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення цей заклад отримав 1960 року. Таке рішення керівних структур країни стало фактом визнання його унікальності.
А вже за часів Незалежної України, 2007 року, відповідна зелена ділянка стала частиною наступного проекту, грандіозного й масштабного. Тоді відбулося створення національного природного лісопарку з однойменною назвою. Площа його охопила понад 4,5 тисячі гектарів. Саме Таку величезну територію відповідним рішенням держава взяла під свій захист.
Природа в Голосіївському парку
Краєвиди даного об’єкту відкривають мальовничі панорами та манливі пейзажі незайманої природи.
Його вирізняє багатство лісів та галявин. Північна частина заповідних територій демонструє флору й ландшафт, характерний для Полісся Київщини. А південні їх простори є лісостеповими.
Така різноманітність зумовила багатство місцевої флори й фауни. Різноманітним світ рослин є і на тій парковій ділянці, що окультурена, адаптована для дозвілля киян та туристів.
На ній зростають дерева десятків видів порід. Серед поширених тутешніх вічнозелених деревних рослин варто назвати ялину, ялівець та тую. Листяні пейзажі Голосіївського лісу – це тополі, дуби, верби, гаї кленові, білокорі березняки та зарослі акації.
На віддалених від головного входу територіях можна побачити кремезні дуби-велетні та граби, вік яких налічує кілька століть.
А поблизу павільйону Молодіжного погляд гостей паркового закладу милують око грабові насадження. Композиційною домінантою цього об’єкту вважають Голосіївську долину. Вона вражає красою в будь-яку пору року.
Прогулюючись місцевими стежками, можна довго помилуватися багатоярусними живоплотами, що виглядають на фоні лісу доволі незвичайно.
А тим любителям селфі та професійних фотосесій, яких цікавлять фотозони в парку, варто звернути увагу на каскад його водойм. Він включає чотири озера, що простягаються уздовж долини струмка Горіхуватка.
Останнє з цих озер знаходиться з протилежного боку паркової території. Даний ставок є найбільшим.
Інфраструктура для відпочивальників
Територія такого лісопаркового масиву має безліч інфраструктурних об’єктів, серед яких знайдуться локації для фанатів активного й пасивного дозвілля різних вікових категорій.
Наприклад, прибічники здорового способу життя залюбки проводять час на спортивному комплексі та відвідують бювети, в яких можна набрати корисної артезіанської питної води.
Тим, кого цікавить активний та екстремальний відпочинок у Голосіївському парку, тут доступні розваги у вигляді картингу, мотузкової атракції, спеціальної ускладненої велотраси або звичайних велосипедних прогулянок орендованим тут же ровером.
А закохані та пари й інші поціновувачі романтичних прогулянок по воді користуються сервісом човнової станції біля крайнього ставка (того, що найближчій до вулиці Рильського). На ній можна взяти напрокат катамаран або човен.
Туристам, які відвідують даний заклад уперше, вато ознайомитися з його пам’ятниками. Один із відповідних монументів зображує відомого письменника Максима Рильського. Інші пам’ятники вшановують загиблих воїнів-афганців та захисників столиці в роки Другої світової війни.
Любителям турпоходів припадуть до душі пішохідні маршрути Голосіївського парку – це можливість побачити його незаймані віддалені куточки, а якщо пощастить, зустріти диких тварин та птахів, які мешкають тут.
Чому парк підходить для вихідних всією родиною?
Багато мешканці Київщини та її гостей столиці відвідують цю унікальну зелену оазу, щоб провести вільний час разом із дітьми.
У теплу пору року тут можна переглянути улюблений чи новий фільм в кінотеатрі, обладнаному просто неба.
На території локації є громадські вбиральні, затишні алеї для прогулянок та зручні лавочки для відпочинку. Тут є декілька затишних ресторацій та кав’ярень, в яких можна смачно перекусити.
А допитливим малюкам дуже до вподоби дитячі майданчики Голосіївського парку та яскраві містечка його різноманітних атракціонів.
Біля будь-якого ставочка на відповідній парковій території можна влаштувати захоплююче сімейне тихе полювання – риболовлю. А мандрівка на човні водними просторами з веселим плескотом весел залишає чудові, незабутні враження і в діток, і в їхніх батьків.
Попутно можна поспостерігати разом із малечею за птахами, наприклад, качками. А якщо пощастить, тут можна зустріти зяблика, чаплю сіру та чаплю білу велику, чорного дятла або хижого шуліку, політ якого зачаровує.
Взимку водна гладь озер замерзає, перетворюючись на ковзанку. А засніжені стежки й алеї починають використовуватися для катання на лижах. Це означає, що розваги в Голосіївському парку, просторому й гостинному, не припиняються й тоді, коли стає холодно.
Багато родин та дружних компаній приходять сюди, щоб влаштувати відпочинок із трапезою на свіжому повітрі, захопивши наїдки та напої з собою. Улюблені м’ясні чи овочеві страви можна приготувати тут же, в спеціально відведених та обладнаних для приготування барбекю-зонах. Заклад пропонує численні місця для пікніку – у парку їх великий вибір.
Цікаві факти
На лісопарковій території зростає чимало рідкісних, червонокнижних рослин. Також на ній мешкають понад десять видів представників тваринного світу, що знаходяться в Україні під загрозою знищення.
За часів Другої світової війни, в 1941 році, даний лісовий масив перетинала лінія оборони столиці. Для вшанування пам’яті загиблих захисників Києва тут встановили гранітну стелу. Проект цього пам’ятника створив архітектор Суворов.
Творча спадщина Максима Рильського включає збірку віршів «Голосіївська осінь». Поет-киянин написав її, натхненний красою місцевих краєвидів. 2003 року у парку біля головного входу встановили пам’ятник Рильському.
Минулого року деякі розважальні дитячі атракціони в Голосіївському парку в районі Оріхуватських озер були демонтовані. На їхньому місці обладнали новий та доступний для всіх волейбольний майданчик.
Поруч із лісопарком знаходиться сакральна споруда – золотоверхий монастир Голосіївська пустинь.
Дослідження археологів довели, що дана територія була заселена з прадавніх часів – на ній мешкали скіфські племена, а згодом язичники серед могутніх дерев вершили свої магічні ритуали.
Вік окремих дубів в цьому лісопарковому закладі становить 500 років. А бук лісовий, який є для Київщини деревом екзотичним, на даній території чудово акліматизувався.
Офіційна адреса даної природно-відпочинкової локації: місто Київ, Горіхуватський шлях, 6-а, контактний телефон: +38 044 221 0272.
Час роботи Голосіївського парку імені Рильського – з 7.00 до 20.00 без вихідних.
Дістатися до цього закладу можна маршрутами міських автобусів № 1, 19, 20, 45 та 119, тролейбусом № 11,12, 43, 416 та 507. Сідати на такі тролейбуси слід біля виходу зі станції метро «Голосіївська».