Одним із райцентрів Рівненщини є Дубно – невеличке містечко з багатовіковою історією та безліччю визначних місць. Уперше його назва згадується в літописах 1100 року. А славнозвісний чеський письменник Ярослав Гашек згадав цей населений пункт у своєму відомому творі «Пригоди бравого солдата Швейка».
Про те, які цікаві місця Дубно та підпорядкована йому територія може запропонувати своїм гостям, розповідає ця стаття. У тексті надаються описи та адреси популярних туристичних об’єктів і зон відпочинку відповідного міста й Дубенського району.
Сакральні споруди в Дубно
Це містечко варто відвідати поціновувачам шедеврів культового зодчества та вірянам. У ньому чимало храмів різних церковних конфесій. Одні з них є діючими, інші знаходяться в стадії руйнування і потребують термінового відновлення.
Велика Дубенська синагогу
До останніх можна віднести Велику Дубенську синагогу, вік якої налічує близько п’яти століть. Знаходиться ця локація на вул. Кирила та Мефодія, 23. Востаннє реконструкція відповідної будівлі стилю бароко проводилася у XVIII столітті. Синагога тоді була відремонтована після того, як зазнала руйнації в часи Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.
![Велика Дубенська синагогу](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/sinagoga-1.jpg)
Ця пам’ятка знаходиться в пішій доступності від місцевого автовокзалу. Дістатися до неї можна, йдучи вулицею Д. Галицького. Дійшовши до майдану, слід повернути праворуч і далі прямувати до перехрестя.
Собор Святого Пророка Іллі
Заслуговує на увагу мандрівників і кафедральний собор Святого Пророка Іллі, що подивитись (Дубно) можна теж неподалік автовокзалу, на вул. Данила Галицького, 13. Будівництво цього колоритного білокам’яного храму із золоченими куполами було завершене 1905 року. Його споруда демонструє неоруський, а дзвіниця – русько-візантійський стиль. Нині в цій православній церкві відбуваються богослужіння. Її телефон – +380 3656 43 230.
![Собор Святого Пророка Іллі в Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/centralniy-illinskiy-sobor.jpg)
Костел святого Яна Непомука
Є у даному райцентрі і святиня для прихожан-католиків – це Костел святого Яна Непомука. Будівництво його, яке очолив парох Алоїз Осинський, тривало з 1817 по 1830 рік. Знайти відповідний об’єкт, переданий 1994 року римо-католицькій громаді, можна на вул. Костянтина Острозького, 18, тобто в центрі міста, неподалік міської ради. Від центральної автостанції до нього можна дістатися пішки приблизно за 15 хвилин.
![Костел святого Яна Непомука в Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/kostel-yan.jpg)
Спасо-Преображенська церква
Тим, кого цікавлять пов’язані з духовністю та релігією визначні місця Дубно, варто відвідати Спасо-Преображенську церкву (вул. Івана Франка, 30-а). Зведена її споруда на місці дерев’яного храму була 1642 року. А дзвіниця в нині цьому чинному храмовому комплексі, що демонструє стиль класицизм, з’явилася майже на два століття пізніше. Знайти святиню можна в центральній частині міста.
![Спасо-Преображенська церква Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/spasa-preobrazhenska-cerkva.jpg)
Монастирі в Дубно
Цікаву історію мають місцеві монастирі – монастир Кармеліток (вул. Тараса Шевченка, 51) та монастир бернардинів (вул. Данила Галицького, 74).
- Монастирський комплекс кармеліток був заснований в XVII столітті і зведений в стилі раннього бароко. До спорудження цієї будівлі мають відношення князі Заславські. Нині його приміщення використовується як онкологічний диспансер. Проте окрема його частина відведена під келії послушниць Свято-Варваринського монастиря.
![Монастирі в Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/monastiri.jpg)
- Не набагато раніше в місті був побудований Монастир Бернардинів (1614), але він вважається найстарішим Дубенським храмом. У 1784 році цей об’єкт перебудували, надавши йому псевдоруського стилю. Зараз у даному храмі, що знаходиться поруч із Соборною площею, проведена часткова реставрація. Він носить тепер назву Миколаївської церкви.
Інші архітектурні пам’ятки Дубно
Розповідаючи про найпопулярніші місця для туристів Дубно, слід згадати символ та головну родзинку цього містечка – Дубенський замок (вул. Замкова, 7-а).
Дубенський замок
Дана локація, історія якої починається XV століттям, спершу була родовим маєтком-фортецею князів Острозьких. Наступними власниками замку були інші аристократичні династії – Заславські, Сангушки, Любомирські та Барятинські. Про історичне минуле та особливості архітектури даної цитаделі можна дізнатися під час екскурсії до неї. Ціна повного вхідного квитка складає 100 гривень, пільгового – 60 гривень. Вартість послуг екскурсовода стартує від 300 гривень.
![Дубенський замок](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/dubenskiy-zamok.jpg)
Наразі в замку є музей та галерея, доступна відвідувачам щодня з 8.00. Із травня по вересень заклад працює до 18.00, в інші місяці – до 17.00 години. Його телефон +380 98 475 8621.
Луцька брама
Іншим місцевим фортифікаційним комплексом є Луцька брама (вул. Данила Галицького, 68). Відомо, що проект даної цитаделі, яка використовувалася з 1623 року як в’їзні ворота та передова дозорна башта, створив зодчий Якуб Мадлайн. Із Дубенським замком ця фортеця була сполучена підземним тунелем. Зараз відповідний архітектурний об’єкт потребує реставрації. Із міського центру до нього можна дійти пішки.
![Луцька брама в Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/lutska-brama.jpg)
Контрактовий будинок
Однією з оригінальних споруд ХІХ століття в Дубно вважається Контрактовий будинок, що на вулиці Кирила і Мефодія, 11. Зараз у цій будівлі, що є взірцем класицизму та прикрашена масивними колонами, працює будинок дитячої творчості.
![Контрактовий будинок Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/kontraktoviy-budinok.jpg)
Парки та відпочинкові зони в Дубно
Це місто Рівненщини буквально потопає в зелені – у ньому чимало облагороджених для відпочинку й дозвілля територій.
Обираючи, де погуляти в Дубно, варто звернути увагу на його парки, кожен із яких має власні особливості й переваги.
Парк дерев’яних скульптур
Найвідомішою парковою зоною містечка вважається Парк дерев’яних скульптур, що в його центрі, на вулиці Т. Шевченка. У ньому можна оглянути численні скульптурні композиції та окремі статуї, вирізані з дерева. Зображують ці витвори майстрів-різьбярів історичних, літературних та казкових персонажів. У темну пору доби вони ефектно підсвічуються. З автовокзалу дійти до даної локації можна вулицею Тараса Бульби приблизно за 15 хвилин.
![Парк дерев’яних скульптур Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/park-derevianih-skulptur.jpg)
Острівок
Популярним місцем відпочинку у Дубно є локація, яку називають «Острівок». Вона знаходиться біля Дубенського замку і пропонує юним відвідувачам ігровий майданчик та мотузковий парк. Раніше в цьому парку було колесо огляду й інші класичні атракціони, а зараз їх нема.
![Острівок відпочинок в Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/ostrivok.jpg)
Парковий масив
Ще один зелений парковий масив, куди піти в дітьми в Дубно можна у вільний час, розташований неподалік храму Вознесіння Господнього. Адреса даної локації, в якій для малят є батут, а увагу дорослих привертає алея магнолій, – провулок Митрополита Шептицького, 1, телефон – +380679875404.
А фішкою затишного скверику, що на майдані Незалежності, є скульптури «Чотири пори року». Їх автором є місцевий різьбяр Микола Бондарчук.
Щолипня на території цього майдану, що має декілька чудових фотозон, проходить фестиваль рок-музики «Тарас Бульба».
Визначні місця Дубенського району
Радивілів
Пара принадних для туристів об’єктів знаходиться в містечку Радивилів, віддаленому від райцентру на 52 км. Доїхати до нього на авто від Дубно можна за 45 хвилин або впродовж 1 години потягом, що прямує на Львів.
![Радивилів - цікаві місця поблизу Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/radivikiv.jpg)
- Одна з цих локацій – етнографічний комплекс «Ладомирія» (вул. Шкільна, 1), що представляє три автентичні українські хатини епохи початку ХІХ століття та виставкову залу з експозицією відтвореної ткацької майстерні.
Завітати сюди на екскурсію можна в будь-який день, попередньо домовившись про неї за телефоном +380 63 950 9819. У будні комплекс-музей працює з 9.00 до 17.00, в суботу й неділю – з 10.00 до 15.00. Мінімальна вартість екскурсії сюди складає 750 гривень, а квитки для дорослого й дитини коштують 250 та 150 гривень відповідно.
- Познайомити з історичним минулим Радивилова Дубенського району Рівненщини зможе й історичний музей, що на вулиці Кременецькій, 24 (тел. +380 3633 43 549). Його фонд включає зібрання старовинних предметів побуту та витвори декоративного мистецтва, виготовлені руками місцевих аматорів – картини, скульптури, різьблені вироби тощо.
Графік роботи даного закладу – з понеділка по п’ятницю, з 8.00 до 17.15, вхід коштує 20 гривень.
Онишківці
А село Онишківці, до якого можна з Дубно дістатися автобусом з центральної автостанції або на автотрасою М19, відоме як центр паломництва. Його фішкою є Джерело Святої Анни, біля якого обладнана купіль та зведена каплиця. Вважається, що вода в даному джерелі, яке не замерзає взимку, здатна зцілювати від усіляких хвороб. Легенда розповідає, нібито в XVII столітті на місці цього об’єкту було явлення Святої Праведної Анни.
Тараканівський форт
Якщо ви вже переглянули, що цікавого є в Дубно зі старовинних фортець, і вам ці об’єкти сподобалися, можна поглибити знання про оборонні укріплення даного регіону, відвідавши Тараканівський форт.
![Тараканівський форт Дубно.](https://info-ua.net/wp-content/uploads/2024/10/tarkanivskiy-fort.jpg)
Він являє собою потужний кріпосний замок-цитадель, зведений 1890 року на айстро-російському кордоні. Основним завданням даного форту був захист львівської залізниці. Зараз колись велична фортеця знаходиться в покинутому стані та руйнується невблаганним часом. Дістатися до неї можна дорогою М-06, що сполучає Львів та Рівне. Відстань між Таракановим та Дубно – близько 6 км.
Актуальна формація для туристів
У Дубно є декілька готелів, в яких можна зупинитися мандрівникам.
- Назва одного з таких закладів співзвучна найменуванню міста. Заходиться він на вул. Д. Галицького, 9. Фонд цього готельчика включає 23 номери. Також у ньому є власний ресторан і перукарня. Телефон для бронювання номеру в готелі «Дубно» – +38 050 147 28 21.
- Інші варіанти ночівлі в містечку – елітний готельно-відпочинковий комплекс «Антік Хаус» (в. Замкова, 17, тел. +38 050 579 5905) та «Едем» (вул. Стара, 2-а, тел. +38 099 301 5026).
Найпопулярнішим закладом громадського харчування в містечку є кав’ярня в Замку. Родзинками її меню є смачні цукерки авторської роботи та фірмова кава. Інтер’єр цього кафе переносить відвідувачів в епоху середньовіччя.
Можна смачно поїсти й у таких відомих ресторанчиках райцентру як «Брама» (вул. Забрама, 8, тел. +38 096 777 48 00) та «Chempion» (Мирогощанська, 1, тел. +38 098 302 4096).
Зауважимо, що наведені в статті відомості є актуальними на час її опублікування. Уточнити вартість та іншу додаткову інформацію радимо своєчасно і безпосереднто перед візитом до тієї чи іншої локації.