На Тернопільщині є чимало колоритних містечок, що мають древню історію та багато принадних для мандрівників пам’яток.
Пропонований текст розповість, що цікавого є в Теребовлі та прилеглому регіоні, підпорядкованому цьому райцентру. Дане місто варто відвідати варто вже тому що воно є одним із найдавніших в Україні. Перша писемна згадка про це поселення датується далеким 1097 роком. За даними літописних джерел, у ХV столітті воно було столицею Теребовлянського князівства, а в ХVІ-му – центром староства Галицької землі.
Музейні заклади в Теребовлі
1. Теребовлянський музей
Місто на вул. Шевченка, 26-е має унікальну музей-майстерню. Відвідування цього незвичайного музею дозволить познайомитися з творчістю місцевих майстрів середньовічної епохи, а ще розкриє таємниці минулого Теребовлі.
Приваблює Теребовлянський музей, графік роботи якого понеділок-п’ятниця з 9.00 до 17.00 (тел. +380 96 357 5977), і наявністю чудових фотозон – тут навіть можна влаштувати фотосесію. Ціни на квитки сюди суто символічні – 20 гривень.
Окремі музейні експозиції присвячені археологічним матеріалам (вони демонструють старовинні предмети побуту), життю містечка в роки Другої світової війни та національно визвольному руху. Цей заклад – локація, куди піти з дітьми (Теребовля) можна, щоб залучити їх до участі в захопливих майстер-класах. Тут допитливих школярів і навіть дорослих навчать виготовляти ляльок-мотанок, свічки, розписувати фарфоровий посуд та скляні вироби тощо.
2. Музей Теребовлянського коледжу
Є у місті також музей Теребовлянського коледжу культури та мистецтв, відкритий 1982 року. Його експозиція включає три розділи. Один із них присвячений історії міста, а інші розповідають про його видатних людей, в тому числі випускників відповідного навчального закладу. Адреса локації – вул. Тараса Шевченка, 1 (к. 48-а). Контактний телефон – +380 97 439 6476.
Найбільш відомі визначні місця Теребовлі
1. Теребовлянський замок
Культовим туристичним об’єктом даного райцентру Тернопільської області є Теребовлянський замок (вул. Зазамче, 4). Спорудження цієї колись грізної фортеці, яка наразі частково зруйнована, тривало з 1632 по 1633 рік. Тоді очільником даного населеного пункту був староста Олександр Балабан.
На території колишньої твердині можна побачити встановлений на високий постамент із каменю пам’ятник. Зображує ця статуя Софію Хшановську – дружину коменданта цитаделі. Відомо, що відважна жінка колись надихнула захисників фортеці для успішного відбиття ворожої атаки турків.
Знаходиться Теребовлянський замок, що є складовою заповідники «Замки Тернопілля», в центральній частині міста.
2. Міська ратуша
Оглядаючи цікаві місця Теребовлі, не можна обійти увагою міську ратушу (вул. Шевченка, 6). На рубежі XVIII-ХІХ століть, коли місто перебувало під владою Австро-Угорщини, у цій високій вежі відбувалися засідання магістрату. Пізніше в ній відкрили школу для хлопчиків імені Адама Міцкевича.
Коли Україна здобула Незалежність, дана баштова споруда, відповідна еклектичному стилю, була капітально відреставрована. Зараз на ній влаштований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудова панорама.
3. Плебанівський віадук
А буквально за околицею міста, в селі Плебанівка, можна побачити справжнє архітектурне диво – Плебанівський віадук. Даний об’єкт являє собою залізничний міст з дев’ятьма арками-опорами 30-метрової висоти. З цього масивного мосту можна побачити неперевершені краєвиди городища середньовічної епохи. Відомо, що авторами відповідного проекту були архітектори з Італії, а зводився міст-велетень вручну. На авто з райцентру до нього можна доїхати дорогою М19 за 10 хвилин.
Ще один віадук, що має 7 арок, розташовується з боку села Кровінка (воно віддалене від Теребовлі на 7 км і знаходиться північніше цього міста).
Старовинні храми в Теребовлі
Сакральні визначні місця Теребовля має у великій кількості.
1. Костел Святих Петра і Павла
Одним із них є костел Святих Петра і Павла, будівництво якого було завершене рівно сто років тому.
Дану споруду, що височіє на вулиці Князя Василька, 111, вирізняє римо-католицька базиліка та пара п’ятиярусних башт. У минулому висота цих веж сягала 39 метрів. Вони слугували дзвіницями, а шатровий дах будівлі увінчували хрести. Автором проекту храму став польський зодчий Адольф Жишко-Богуш.
Зараз периметр костелу оточує масивна колонада – так її перебудували. Біля святині можна побачити скульптурне зображення апостолів Петра й Павла, що тримають ключі від раю і меч. З центру міста до храму можна дійти пішки, прямуючи вулицею Князя Василька.
2. Миколаївська церква
Давню історію має і золотоверха Миколаївська церква, що подивитись у Теребовлі можна на вул. Шевченка, 12. Споруда цього греко-католицького храму неодноразово перебудовувалася. У наш час її первісне оборонне призначення засвідчує лише пресвітер із ледве помітними бійницями.
Сучасного планування з трьома нефами храм набув 1734 року, коли його настоятелем був парох Антоній Рибала. Тоді ж у церкви з’явилася бляшана покрівля та новий вівтар із дерева.
Нині храм є діючим. Належить він римо-католицькій парафії. Остання реконструкція церкви, що знаходиться в самому серці міста, відбулася в 2009 році.
3. Церква Святого Володимира (монастир кармелітів)
Неподалік цього храму (вул. Шевченка, 3) знаходиться ще одна святиня. Нині вона носить назву церкви Святого Володимира, а колись була монастирем кармелітів. Дана споруда має типову оборонну архітектуру: чотири вежі з бійницями та кам’яний мур, що оточує їх, виглядає дуже величаво.
4. Троїцький костел
У селі Долина Теребовлянського району можна побачити Троїцький костел, побудований на початку XVII століття. Цей архітектурний об’єкт демонструє стиль пізній ренесанс з елементами готичного стилю. Першочергове призначення його було також оборонне. Такий храм, до якого ведуть численні сходи, став частиною замкового комплексу. Село Долина знаходиться на південь від Теребовлі.
5. Палац Козібродських
Локацією, що подивитись у Теребовлі, точніше в розташованому неподалік райцентру селі Підгайчики, є також палац Козібродських. Споруджений цей маєток був 1877 року. Побудували його в стилі бароко. Палац, не дуже вражаючий розміром, має вікна та стіни, прикрашені вишуканою ліпниною, а знаходиться він посеред великого парку. З районного центру сюди можна доїхати рейсовим автобусом, залізницею або на власному авто.
Зони для відпочинку в м.Теребовля
Після відвідування храмів, замків та історичних місць Теребовлянщини її гості цілком можуть дозволити собі активний та креативний відпочинок.
- Пейнтбольний клуб «Fireball»
Наприклад, для такого дозвілля доступно обрати місцевий пейнтбольний клуб «Fireball» (тел. +38 097 459 91 90) – тут можна прийняти участь у захоплюючій грі.
- Громада рибалок Теребовлянщини
А на вулиці 22 Січня, 17 знаходиться організація «Громада рибалок Теребовлянщини» – її співробітники допоможуть любителям риболовлі зайнятися своєю улюбленою справою, здобути сріблясті трофеї. Контактний номер цього об’єднання – + 38 067 350 02 35.
- Туристично-інформаційний центр
Окрім екскурсій, екстремальні розваги пропонує місцевий туристично-інформаційний центр (вул. Шевченка, 9, ратуша). Фанати драйву отримають це яскраве відчуття, приєднавшись до польоту на патарайку. Ще тут можна орендувати велосипед для прогулянки.
- Парк Молодіжний
А де погуляти в Теребовлі та околицях цього містечка, знає кожен його мешканець. Наприклад, можна відвідати парк Молодіжний, в якому часто просто неба відбуваються розважальні масові громадські заходи. Паркова зона містить дитячі ігрові та спортивні майданчики з тренажерами, зручні лавочки та альтанки.
Природа в даному районі Тернопільської області надзвичайно мальовнича. Любителям піших туристичних маршрутів можна порадити відвідати Дівочу гору та Кам’яну криницю та Лошнівську бучину в селі Лошнів. У селі Романівка є чудовий штучно створений став Романівський, а село Сущин знамените своїми джерелами.
Усі ці об’єкти визнані місцевими пам’ятками садово-паркового мистецтва.
Де зупинитися та поїсти в Теребовлі?
Готелів у самому містечку нема, але є декілька таких закладів неподалік від нього.
- Один із них називається літературно-мистецька садиба «Хутір Знесіння». Тут мандрівникам пропонується 4-місний гостьовий будиночок з усіма зручностями. Обирають цю локацію, біля якої є лісовий масив та ставки, заповзяті грибники та рибалки.
Оскільки відстань між Теребовлею та Тернополем складає всього 35 км, туристи, що подорожують на власних авто, зазвичай зупиняються на ночівлю в обласному центрі.
- Серед теребовлянських закладів громадського харчування найкращу репутацію має ресторація «Високий замок» (вул. Князя Василька, 97) та кафе-бар «Нічне місто» (ця ж вулиця, 75-г).
- Любителі якісного фаст-фуду можуть перекусити в піцерії «Посітано» (вул. Січових Стрільців, 356) або в кафе швидкого харчування «МСЛ» (вул. Гжицького, 2).
Щоб отримати можливість відвідати популярні всі привабливі місця для туристів у Теребовлі, приїздіть у це містечко автобусом зі Львова або Тернополя. А через залізничну станцію даного райцентру проходять електрички Заліщики-Тернопіль.
Зауважимо, що наведена у статті інформація актуальна на момент її опублікування.