Суми – колоритне містечко на півночі України, яке має цікаве минуле та багату культурну спадщину. Щоб доторкнутись до духовної пам’яті минулих епох, достатньо відвідати музеї в Сумах. Старовинні й сучасні, тематичні та загальні, історичні чи мистецькі – усі вони поповнюють краєзнавчий фонд Сумщини. Обов’язково завітайте хоча б до одного з цих музеїв, щоб більше дізнатися про історію та традиції рідного краю.
Музеї в м.Суми, які варто відвідати
Кожен українець має знати історію своєї держави, а кожен корінний житель історію свого куточка. Це досить легко зробити – варто всього лише відвідати кілька музеїв. В Сумах таких локацій дуже багато. Ми розглянемо лише найкращі з них та з’ясуємо в чому їх унікальність.
1. Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького
Один з найвідоміших музеїв Сум. Це справжня скарбниця образотворчого декоративного мистецтва різних епох, націй, поколінь. Тут зібрані вишукані зразки полотен українських та закордонних митців. Зберігаються ці шедеври у двоповеховому будинку, що є важливою архітектурною пам’яткою кінця XIX століття, збудованого за проєктом відомого архітертора Шольца. А сам музей заснований художником Никанором Онацьким у 1920 році.
Засновник відшукав особисто більшість експонатів, серед яких картини Іллі Рєпіна, Миколи Самокиша, Тараса Шевченка. Всі колекції дають точне уявлення відвідувачам про екпозицію образотворчого мистецтва України, Італії, Франції та Голландії. В окремому залі є галерея скульптур Івана Кавалерідзе, а також колекція Оскара Янсена. Всього експозиційний фонд приміщення становить 15 тисяч одиниць. Це полотна, вироби з фаянсу, порцелянові конструкції, меблі та книги. Показ експонатів відбувається часто на пересувних виставках.
- Знаходиться на вулиці Покровська площа, 1.
- Вартість входу для дорослих – 15 гривень, а для дітей – 5.
- Екскурсії – 30 гривень для дорослих, для дітей – 10.
- Працює щоденно, окрім п’ятниці, з 10:00 – 17:00.
- Телефон: +38 0542 220 576.
2. Будинок-музей А.П. Чехова
Будинок-музей Чехова є колишньою садибою Линтварьових, в якій деякий час жив письменник в Сумах. Наразі це парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва. До експозиції входять кілька просторих кімнат з меблями, картинами, предметами побуту 1880-х років. Найстаріший пам’ятний об’єкт – порценянова посудина з надписом О.М.Линтварьовій.
Садиба побудована в характерному на той час стилі класицизму, що є яскравим зразком в цьому напрямку XIX століття. В одній з цих споруд, де зараз відкрито музей письменника, у 1888-1889 роках жив і працював Антон Павлович Чехов. І хоч він перебував тут недовго, митець встиг написати чимало світових шедеврів, серед яких найвідоміші – ”Чайка”, ”Іменини”, ”Неприємність”. В Сумах Чехов займався не тільки письменницькою діяльністю, а ще й лікував хворих та піклувався про немічних. Він завжди з теплотою згадував про своє перебування на Сумщині, що видно з його рядків: ”Аббація і Адріатичне мору чудові, але Лука і Псел краще”.
- Адреса: вулиця Чехова, 79.
- Працює в усі дні тижня за винятком п’ятниці з 10:00 – 17:00.
- Вартість входу для дорослих – 6 гривень, для учнів – 2.
- Телефон: +38 0542 251 196.
3. Сумська міська галерея
Місце, де зібрані найкращі зразки сучасного мистецтва та новітні напрямки культури. Відкрита в 2009 році, є відділом ”Агенції промоції” Суми”. Приміщення налічує дві зали обладнані апаратурою. Проте, окрім сучасних інсталяцій, відео-артів, стріт-артів, тут наявні традиційні елементи живопису та скульптури.
Це унікальне середовище для творчості, де кожен відвідувач відкриє для себе щось особливе та нове. Популярність цього закладу в тому, що в стінах галереї часто відбуваються презентації книг, літературні вечори, музичні концерти, театральні вистави. Останнім часом тут проводяться покази кінострічок, де збираються всі сумчани. Експонати Сумської міської галереї беруть участь в закордонних виставках та фестивалях, що сприяє популяризації міста за межах нашої країни.
- Розташований на вулиці Соборна, 27.
- Працює щоденно, окрім понеділка з 11:00 по 18:00.
- Вхід безкоштовний.
- Телефон: +38 0542 679 839.
4. Музей розвитку банківської справи
В місті дуже багато захопливих музеїв, тому складно знайти відповідь на питання який музей в Сумах найцікавіший? Однак більшість жителів міста обирають серед улюблених саме цей – музей розвитку банківської справи, інша назва якого музей історії грошей. Це надзвичайне місце, яке набирає все більшого визнання в сумчан з кожним роком. Тут представлені цілі колекції грошових знаків, стародавніх монет, починаючи з найдавнішої доби людства.
Головне спрямування – ознайомлення з історією грошей в усі часи України – від найдавніших часів до становлення незалежної держави. Збереглись навіть грошові одиниці, яким більше трьох тисяч років! Вони мають вигляд острівних мушель, але все ж колись виконували торговельні операції. З українських грошей початок бере карбованець. Сучасними екпонатами приміщення є гроші незалежної України, тобто ті, якими ми користуємось по цей день. Таким чином, музей є цікавим тематичним місцем, який становить науково-пізнавальний інтерес серед сумчан.
- Адреса: вулиця Покровська, 9/1.
- Відкритий з понеділка по п’ятницю (субота, неділя – вихідні) із 09:00 – 16:00.
- Вхід до музею безкоштовний.
- Телефон: +38 0542 665 089.
5. Галерея «BureauArt»
Сучасні музеї в Сумах преставлені здебільшого галереями мистецтва. Галерея «BureauArt» – художній простір візуального мистецтва. Заснована з метою підтримки та розвитку української творчості, галерея пропонує унікальну платформу для художників, дизайнерів та митців. Вона організовує різноманітні виставки, артзаходи, а також займається продажем картин. Експонати тут презентовані вишуканими зразками скульптури, фотографіями, інтерактивного мистецтва. Час від часу проходять майстер-класи та семінари, на яких досвідчені художники діляться знаннями в сфері новітнього живопису з гостями заходу. Галерея має спільні роботи з багатьма українськими та закордонними культурними установами.
Відвідайте цей арт-простір, щоб зануритися в світ мистецтва, дізнатися більше про відомих осіб в цій сфері, відкрити для себе масу нових ідей.
- Знаходиться на вулиці Воскресенська, 6А.
- Працює з середи по суботу із 12:00 до 18:00.
- Відвідування абсолютно безкоштовне.
- Телефон:+38 (050) 400-87-02.
6. Музей в катакомбах у садибі Суханових
Вишукана архітектурна споруда в неоренесанському стилі є одною з найкрасивіших споруд міста. Двоповерхова будівля нагадує палац завдяки оригінальному зовнішньому оздобленню. Фасад просто неймовірний – напівколони, картуші, вікна з сандриками та замками створюють ефект королівської резиденції. Кожен елемент замку ідеально доповнює всю конструкцію і робить неповторний контраст із довкіллям.
Колись це була приватна власність мецената Миколи Суханова, яка пізніше перейшла у користування родини Сумовських. Станом на сьогодні тут знаходиться Інститут прикладної фізики, тому про відвідування музею краще домовлятися заздалегідь. В приміщенні можна побачити виставки, що розкривають історію регіону, архітектурні особливості та побут минулих епох. Катакомби являють собою довжелезні сховища та секретні проходи, які збереглися до наших часів.
- Адреса: вулиця Петропавлівська, 58.
- Щодо відвідування музею в катакомбах домовлятися за телефоном: +38 0542 222 794.
7. Приватний музей ”Причал Одіссея”
Приватний куточок колекціонера Сергія Гуцана. Музей вміщує п’ять залів різної тематики. Перша з них є найцікавішою, адже тут панує творчий хаос – скрізь розкладені фотографії, старі телефони, книги, журнали, знамениті кролевецькі рушники та цінні археологічні знахідки. Експонати можна примірювати, робити креативні фото з ними. Одна кімната є еволюційною. За свідченням засновника, експонати перетворюються на артоб’єкти. Тобто минуле плавно переходить у сучасне, а останнє в свою чергу нерозривно поєднується з попереднім. Зокрема, старовинна хозарська сковорідка перетворилася на витвір мистецтва на стіні однієї з картин.
Фішкою музею є можливість придбати копію артефакту як сувенір. Це прикраси різних історичних епох, ціна яких варіюється від 100 до 1000 гривень, зважаючи від складності виробу.
- Розміщений за адресою вулиця Воскресенська, 6.
- Працює з понеділка по суботу (неділя вихідний) – 10:00 – 18:00.
- Ціна вхідного квитка та екскурсії – 50 гривень. Для дітей дошкільного віку та військових вхід безкоштовний.
- Телефон: 050-307-13-73.
Музеї в м.Суми для дітей
В Сумах розміщено не тільки музеї, які цікаві лише дорослим. Деякі з них розраховані на дітей і є захопливими місцями для маленьких дослідників. Серед них є як платні заклади історичної пам’яті, так і безкоштовні музеї в Сумах. Вони проводять показ славетних культурних об’єктів рідного краю, а також організовують численні виставки та пізнавальні програми для діток. Ви маєте змогу долучитися до цих заходів, достатньо всього лиш взяти з собою дитину та придбати вхідний квиток.
1. Сумський обласний краєзнавчий музей
Найбільший музей у Сумах, заснований у 1920 році. Експозиційний фонд становить 45 тисяч різноманітних експонатів. Тут проходять виставки, що ознайомлюють відвідувачів із флорою та фауною місцевості, історією Сумської області, геологічними знахідками. Окрему увагу присвячено археології – колекції артефактів, які відображають життя давніх людей на Сумщині, зокрема предмети з трипільської культури. У відділі історії краю експонуються знаряддя праці, язичницькі обереги, зброя різних часів, скарби монет, гутне скло. Унікальними експонатами є потрети видатних осіб доби Козаччини, таких як Богдан Хмельницький та Василь Кочубей.
Сумський обласний краєзнавчий музей влаштовує екскурсії для школярів, студентів, яких цікавить вивчення історії рідного краю, культура та мистецво Сумщини. Відвідавши це місце, ви маєте змогу дізнатися більше про природні надбання та познайомитися з етнографічними традиціями регіону.
- Розміщений навулиці Герасима Кондратьєва, 2.
- Відкритий щоденно з 09:00 по 18:00.
- Вартість для дорослих – 10 гривень, для дітей – 5. Екскурсія коштує 20 гривень, а для студентів – 10.
- Телефон: +38 0542 221 441.
2. Музей історії козацького полку
Музей, де зібрано всю інформацію про Сумський козацький полк Герасима Кондратьєва. Це невеличке приміщення включає в себе всього одну кімнату. Однак тут міститься величезна кількість експонатів – зброя, історичні документи, елементи козацького одягу, екіпірування гусарського полку, кольоровий портрет Кондратьєва – засновника міста Суми. Важливим предметом для істориків є дерев’яний частокол, який датується серединою XVII століття. Відвідувачі музею можуть дізнатися про історію козацьких полків, культурні традиції та видатних особистостей краю.
Музей історії козацького полку проводить освітні програми, дитячі виставки, які неодмінно зацікавлять дітлахів. Організовуються екскурсії, що оповідають про повсякденне життя козаків та гусарів. А можливість приміряти козацький костюм чи будь-які інші елементи одягу справлять чудове враження на маленьких відвідувачів.
- Адреса:вулиця Воскресенська, 2.
- Музей працює за попереднім записом.
- Вартість вхідного квитка становить 20 гривень.
- Телефон:+380 99 716 1085.
3. Музей посуду
Унікальний куточок, де знаходиться кухонне приладдя різних епох. В музей посуду можна побачити з чого їли люди, починаючи з часів трипіської культури аж до кінця XIX століття. Найстарішим образцям тут близько 6 тисяч років. Трипільські горщики є яскравим прикладом такого посуду – ідеальна текстура поєднується з чудернацькими розписами. Саме ці горщики є унікальними складовими української культури. Окрім цього, експонати преставлені численними тарілками, вазами, пательнями, самоварами.
Музей проводить екскурсії та майстер-класи для дітей. Маленькі дослідники зможуть ближче ознайомитись із продукцією різних культур та традицій. А дорослим неодмінно буде цікаво подивитись на вироби з кераміки, порцеляни, скла та металу.
Отримати ряд позитивних емоцій для малечі можна з легкістю, завітавши до Сумського музею посуду.
- Знаходиться за адресою вулиця Героїв Крут, 18/1.
- Музей працює за попереднім записом.
- Відвідування абсолютно безкоштовне.
- Телефон: +38 066 223 91 10.
У м.Суми музеї – це справжні осередки культурної пам’яті народу та традицій бувальщини. Вони ознайомлюють відвідувачів з минулим рідного краю, а сучасні музеї в Сумах пропонують гостям найкращі роботи новітніх майстрів. Отож, побувати тут означає отримати масу цінних знань, чудових спогадів та оригінальних світлин, а відпочинок в цих місцях запам’ятається надовго. А ще більше цікавих місць в Сумах дивіться тут.