Не секрет, що кожен зранку мріє про чашечку ароматної кави, яка здатна збадьорити та надихнути на новий робочий день. Багато хто заливає окропом звичайну розчинну каву або з різними домішками, як кажуть 3 в 1. Така кава не дуже корисна, має зовсім інший смак та запах на відміну від натуральної у зернах. Єдиний плюс – це економія часу, чайник закипів та готово. Але якщо ви хочете справді насолодитись таким дивовижним напоєм розкрити всі тонкощі та нотки смаку, а головне відкрити для себе новий ранковий ритуал, то треба знати як правильно готувати каву в турці та деякі лайф-хаки та рецепти, щоб отримати бажаний напій.
Так, популярність сучасних кавових машин у кав’ярнях величезна, це швидко, смачно й комфортно, але кава в турці зварена з досвідом буде набагато смачнішою, тим паче на власній кухні.
Отже, розглянемо всі нюанси такого процесу, який вважають у світі найдревнішим у приготуванні кави! Що нам потрібно перш за все? Звісно, це турка та кава.
Як вибрати турку для кави?
Щоб не писали та не казали, коли можна замінити цю ємність на іншу та зварити каву як в турці нічого не вийде. Хтось бере невеликі каструльки чи металеві кружки, але такий посуд букет смаку не розкриє.
Вперше згадка про мідну ковану місткість для кави, яку тоді ще називали «джезва» з’явилась у Російській імперії та саме тоді вона здобула назву турка, тому що привезли її саме з Турції.
Томи виділимо головні критерії при виборі:
- Ідеальний матеріал для зовнішнього оздоблення це мідь, така ємність є практично у кожному домі в Турції, вишуканий вигляд та довгострокове використання.
- Верх вузький, а дно повинно бути широким.
- Посуд з середини покривають сріблом чи оловом, мідь при нагріванні виділяє токсин, а ці матеріали надійно від нього захищають.
- Чим ширше буде дно, тим краще та рівномірніше буде розігріта вода.
- Стандартна турка розрахована на одну чашку (85 мл), є і більші, але треба брати місткістю не більше двох порцій.
- Ручки прогумовані чи дерев’яні, щоб господар не опікся.
На ринку сьогодні багато різних моделей і якщо ви бажаєте купити гарну турку для кави, то економити не варто. Є різні моделі з міді, латуні, бронзи, алюмінію, нержавіючої сталі, срібла, кераміки, порцеляни, скла кожен обирає самостійно. Наступний елемент, щоб зварити каву в турці це її сорт.
Яку каву для турки обрати та вимоги до її помелу
На початку для кави по турецькі використовували тільки сорти арабіки. Це кава з насиченими ароматами та багатим букетом смаку, яка відрізняється м’якістю та солодкими нотками. А трішки пізніше вже з’явилась робуста. Це також гарний сорт, але він не має такої багатогранності та відрізняється гіркуватістю, популярність пов’язана з невисокою ціною, тому така кава має великий попит у всіх мас-маркетах.
Якщо ви не знаєте яку каву готують у турці найкраще розпочати з арабіки. У продажі є багато сумішей, які поєднують обидва сорти у різних пропорціях. Знайдіть для себе оптимальний варіант згідно власного смаку. Хтось полюбляє саме робусту, через гіркий смак та міцність, а іншим потрібна насиченість та аромат.
Наведемо приклад дуже гарних зерен бразильського сорту – це «моджиана», «серрадо мінейро» та «мінас-жерайс». Арабіка найвищої якості завжди помічається ярличком specialty.
Щоб заварити каву в турці рецепти всі складаються тільки зі свіжого та дрібного помелу. Таким чином ви отримаєте найкращий смак, а зерна краще змолоти так, щоб вони стали практично як мука та залишали слід на відбитках пальців.
Як приготувати каву в турці: інструкція
Технологій дуже багато та можна постійно експериментувати. Від кількості води чи зерен, техніки варіння, часу, коли напій настоюється будуть змінюватись смакові властивості. Тому розглянемо класичний рецепт турецької кави.
- Для однієї порції нам знадобиться 9 грамів свіжо змеленої кави (це одна чайна ложка з гіркою).
- Воду треба використовувати тільки очищену чи бутельовану. Можна підігріти її до 50 градусів, але спеціалісти радять все ж таки додавати холодну.
- А скільки води наливати в турку за нормами? Ніколи не наливайте повну турку, її рівень – це початок шийки ємності, адже кава буде підійматись.
- Спочатку засипається кава, а тільки потім заливається вода та ретельно все перемішується.
- Турка ставиться на дуже маленький вогонь й починаємо чекати на утворення пінки й тут вже починається саме найцікавіше, від чого й буде залежати смак кави.
Отже, як приготувати каву в турці інструкція й стежимо за кремою. Спочатку з’явиться світла пінка – це реакція вуглекислого газу та кавових масел й почне по трохи підійматись. Не кваптесь, почекайте, саме в час напій переходить з кислої до гіркої стадії. Необхідно зловити саме той момент, коли пінка не світла та не стала темно коричневою, така кава найсмачніша. Знімете раніше отримаєте кислий напій, а переварите, то смак гіркоти та пересмажених зерен гарантований. Саме тому її варять на дуже малому вогні, в іншому випадку кава швидко збіжить та не встигне дійти до кондиції.
Коли все готово, залиште все на 2-3 хвилини, щоб напій настоявся, а залишки помелу опустились до низу та розливайте запашну каву.
Порада від баристи: перед тим як наливати, обдайте чашку окропом, щоб вона була теплою, таким чином кава не швидко остигає та зберігається первісний смак.
Існує ще багато рецептів, коли до помелених зерен додають кардамон, корицю, імбир, цедру лимона чи апельсину, духмяний чорний перець, гвоздику, ваніль тощо, а потім варять. Хтось міксує добавки, додає молоко, сиропи чи апельсиновий сік вже у готову каву, тут вже все залежить від ваших індивідуальних вподобань.
Тепер зрозуміло, чому каву варять в турці з ранку, адже тільки таким чином можна добитись неперевершеного смаку свіжозвареної кави як в кав’ярні.
Для справжніх кавоманів – це повсякденний та захопливий ритуал! З одного боку звичайний напій, а з іншого складний та багатогранний, який здатен кожного дня дивувати та радувати новими смаками.
Більше рецептів та секретів кулінарії читайте у відповідному розділі на нашому сайті.