У самому серці України зачаївся «Маленький Париж» – місто Кропивницький. З затишними вуличками, будівлями 18-19 століть та прекрасними фасадами з ліпниною, що можна розглядати годинами. Промисловий і культурний осередок України, розв’язка численних шляхів – Кропивницький не може не дивувати своєю автентичністю та розмаїттям.
Щоб доторкнутися до не осягненої давнини та мудрості цієї місцевості пропонуємо скористатися найдієвішим способом – відвідати заклади культури, а саме – музеї. Ви будете здивовані скільки в Кропивницькому музеїв та точно відшукаєте який музей в Кропивницькому найцікавіший саме для вас!
1. Кіровоградський обласний краєзнавчий музей
Справжня перлина Кіровоградської області – Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей. Заснований у далекому 1883 році археологом і етнографом українського Півдня – Володимиром Ястребовим, музей налічує більше 80 тис. одиниць історичної спадщини.
Музеї в Кропивницькому захоплюють подих від своєї краси і значущості. Краєзнавчий музей, вразить вас витонченим інтер’єром будівлі та багатим внутрішнім оздобленням. Одразу варто зазначити, що музей поділяється на два відділи, що оплачуються окремо – природничий та історичний відділи. Важливо зазначити, що музей дружній і відкритий до людей з обмеженими можливостями і вже на вході є кнопка виклику персоналу.
Адреса: м. Кропивницький, вулиця Театральна, 40.
Графік роботи:
- Вівторок-П’ятниця – 9:00 – 18:00
- Субота-Неділя – 10:00 – 16:00
- Понеділок – вихідний
Ціни:
- Для дорослих – 30 грн
- Для студентів та пенсіонерів – 15 грн
- Для дітей – 10 грн
- Сімейний – 55 грн
- Екскурсія по відділу – 100 грн
- Екскурсія іноземною мовою – 200 грн
- Аудіо екскурсія – 30 грн
2. Меморіальний музей Марка Кропивницького
Досліджуючи музеї Кропивницького, які варто відвідати, неможливо проігнорувати Меморіальний музей Марка Кропивницького. Відомо, що М. Кропивницький – видатний український драматург та літературний діяч. Музей розташований у колишньому помешканні митця і налічує близько 8 000 тис. експонатів. Для огляду вас очікує шість зал, що оповідають про дитинство, юність та чималий трудовий шлях засновника першого професійного українського театру.
Адреса: м. Кропивницький, вулиця Кропивницького, 172
Графік роботи: щодня, 09:00 – 18:00.
Ціни:
- Для дорослих – 20 грн
- Для студентів та пенсіонерів – 10 грн
- Для дітей – 7 грн
- Сімейний – 40 грн
- Екскурсія– 100 грн
3. Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна
Всі музеї Кропивницького поступаються красі, здається з першого погляду, непримітного архітектурного дива 20 сторіччя. Не треба далеко ходити, щоб побувати у маленькій казці і доторкнутися до прекрасного. А мова піде про рідну домівку Олександра Осмьоркіна – українського митця, невпинного шукача своєї художньої індивідуальності. Тут ви зможете ознайомитися з побутовими й особистими речами художника, а також насолодитися колекцією робіт майстра та творів інших художників пострадянських держав.
Музей активно займається просвітницькою діяльністю, організовує концерти камерної музики, виставки сучасного мистецтва та ще безліч тематичних цікавинок. Також в закладі можна придбати сувенірну продукцію: буклети, конверти, поштові та сувенірні листівки.
Адреса: м. Кропивницький, вулиця Театральна, 89
Графік роботи:
- Понеділок-субота – 10:00 – 16:00.
- Неділя – вихідний.
Ціни:
- Для дорослих – 20 грн
- Для студентів та пенсіонерів – 10 грн
- Для дітей – 7 грн
- Сімейний – 40 грн
- Екскурсія – 100 грн
4. Музей історії освіти Кіровоградщини
Щоб дослідити традиції освітніх засад, відслідкувати педагогічні новаторства та розробку технологій не треба затрачувати великі кошти, а варто звернути увагу на безкоштовні музеї в Кропивницькому, серед яких є Музейна кімната з історії освіти Кіровоградщини. До вашої уваги будуть представлені :
- історичні документи, архіви, фотографії та експонати, що відображають розвиток освіти на Кіровоградщині
- шкільні підручники, навчальні посібники та предмети побуту, які використовувалися в освітніх установах регіону на різних етапах його історії
- виставки, присвячені видатним педагогам та освітнім діячам Кіровоградщини, які зробили внесок у розвиток освіти
Адреса: м. Кропивницький,вулиця Велика Перспективна, 39 (“КОІППО імені Василя Сухомлинського”).
Графік роботи:
- Вівторок-четвер – 08:00 – 17:00.
- П’ятниця – 08:00 – 14:00.
- Субота-неділя – вихідний.
Ціни: вхід безкоштовний, за попереднім записом.
5. Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради
Справжнє архітектурне надбання 19 століття – історія музею розпочалася з 1921 року з невеликої картинної галереї, а зараз ціла скарбниця надбань українських митців, що налічує 9 тис. експонатів! Особливу увагу привертаємо до освітянських лекцій та майстер-класів, круглих столів, презентацій та тематичних заходів.
Адреса: м. Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, 60
Графік роботи:
- Понеділок-четвер – 09:00 – 18:00.
- П’ятниця-субота – 09:00 – 17:00.
- Неділя – вихідний.
Ціни:
- Для дорослих – 18 грн
- Для студентів та пенсіонерів – 10 грн
- Для дітей – 7 грн
- Оглядова екскурсія – 91 грн
- Тематична екскурсія – 47 грн
- Участь у майстер-класі – 27 грн
6. Заповідник-музей І.К. Тобілевича (Карпенко-Карого) Хутір Надія
За 20 кілометрів від Кропивницького в тіні могутніх столітніх дубів розташувалася одна з найбільш унікальних історико-культурних пам’яток України – Садиба «Хутір Надія». « Місце сили» та «оазис в степу» – хутір Надія – була власним господарством і довгий час домівкою видатного українського драматурга – І.К. Тобілевича, знаного під псевдонімом Карпенко-Карий.
Адреса: с. Корлюгівка, Кіровоградська область
Графік роботи: 09:00 – 18:00, без вихідних.
Ціни:
- Для дорослих – 50 грн
- Для дітей – 25 грн
7. Музей історії українського хореографічного мистецтва
Унікальність цього місця важко переоцінити, адже мова йдеться про єдиний в Україні Музей історії українського хореографічного мистецтва. Перший в Україні музей, присвячений історії українського хореографічного мистецтва, знайомить відвідувачів з еволюцією українського народного сценічного танцю, починаючи від його зародження і до сучасних інтерпретацій. В музеї можна ознайомитися з музичними інструментами, пірнути в історію українського танцю, відвідати виступ і навіть взяти участь у майстер-класі!
Якщо ви шукаєте музеї Кропивницького, які будуть цікаві для дітей, то однозначно зверніть увагу на Музей історії українського хореографічного мистецтва!
Адреса: м. Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, 33
Графік роботи:
- Понеділок-четвер – 09:00 – 17:30.
- П’ятниця – 09:00 – 17:00.
- Субота-неділя – вихідні.
Ціни: Вхід на локації – безкоштовний.
8. Музей космонавтики і авіації
Справжнім мрійникам і дослідникам космічного простору можемо запропонувати відвідати Музейний комплекс Кіровоградської льотної академії Національного авіаційного університету. Алея авіаторів зі справжніми макетами літаків, інформаційні стенди про Героїв льотної академії, пам’ятні знаки та сквер Кожедуба – все це ви знайдете на території музею. А найцікавішим буде колишній тренажер – кабіна літака Ан-24, де можна приміряти на себе роль члену льотного екіпажу.
Адреса: м. Кропивницький,вулиця Степана Чобану, 1А
Контактний телефон: (0522) 34-45-39
Графік роботи:
- Понеділок-четвер – 08:00 – 17:00.
- П’ятниця – 08:00 – 15:00.
- Субота-неділя – вихідні.
Ціни: Вхід в музей – безкоштовний.
9. Музейно-меморіальний комплекс 3-го окремого полку спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго
Українці засвоїли урок, що надзвичайно важливо вчити свою історію і робити висновки. Кіровоградщина показує вдалий приклад і створює сучасні музеї Кропивницького, щоб вже зараз мати змогу подивитися на наші реалії під новим кутом. Цей музей не залишить байдужим жодного українця, адже тематика закладу – сьогоденна історія. Музейно-меморіальний комплекс складає 4 зали :
- перший зал – історія полку, завдання та особливості війська спеціального призначення;
- другий зал – участь 3-го окремого полку у спец.завданнях;
- третій зал – оповідає про оборону і захист Донецького аеропорту;
- четвертий зал – зал пам’яті загиблих бійців
Адреса: м. Кропивницький,вулиця Кавалерійська, 13
Графік роботи:
- Понеділок-п’ятниця – 08:00 – 17:00.
- Субота-неділя – вихідні.
Контактний телефон: (093) 583 4170
10. Історико-краєзнавчий музей “Фортеця Святої Єлисавети”
Фортеця Святої Єлисавети — це чудове місце для туристів, які цікавляться військовою історією та архітектурою. Оборонна споруда була збудована у 1754 році для захисту від татарських навал. На території фортеці можна побачити залишки валів, фортечних стін і частково збережених будівель. Кропивницький музеї
Адреса: м. Кропивницький,вулиця Святослава Хороброго, 1
Графік роботи: Цілодобово, без вихідних.
Музеї – невід’ємна складова життя нації, адже зберігають в нашій пам’яті важливі події і збирають нашу історію, наче пазл, у цілісну картину. Музеї Кропивницького не виняток і акумулюють величезну частку історичної спадщини даної місцевості. Тож величезне значення має збагачення власного розуму та прививання любові і цікавості дітей до історії наших предків. То чому би вам не почати вже сьогодні досліджувати місто Кропивницький, музеї якого відкриють незвідані тропи історії й таємниці нашого роду.