Якщо говорити про матеріали для підлоги, то плитка – це один з найпопулярніших варіантів. Чому? Вона має чимало переваг. Зокрема, це досить універсальне рішення. Тішить і великий вибір кольорів/принтів. З довговічністю теж все добре. Якщо купити якісні матеріали та правильно виконати укладання плитки на підлогу, то результат буде не лише красивим та якісним, а й служитиме роками. При цьому дуже важливо підійти до монтажних робіт відповідально та не порушувати певні правила.
А може краще покликати майстра, який все зробить професійно? Так, для багатьох такий варіант буде простішим, але якщо хочеться заощадити чи просто є бажання освоїти нові навички, а можливо вони у вас вже є, то цілком реально зробити все своїми руками. Щоб результат був якісним і довговічним, необхідно ретельно підготувати основу, правильно розрахувати розкладку та дотримуватись техніки монтажу. Про це й пропонуємо поговорити далі. У даній статті буде запропонована покрокова інструкція з укладання плитки, а також поради щодо уникнення типових помилок.
Необхідні інструменти та матеріали
Рекомендуємо не ігнорувати підготовчий етап. Зручно, коли все необхідне є під рукою та несподівано не потрібно бігти до будівельного магазину. Які ж знадобляться будматеріали та інструменти для укладання плитки?

Список інструментів:
- Зубчастий шпатель;
- Рівень (будівельний/лазерний);
- Хрестики/системи вирівнювання плитки;
- Плиткоріз/болгарка з диском по кераміці;
- Ємність для замішування клею;
- Міксер/дриль з насадкою;
- Гумовий молоток;
- Губка, шпатель для затирання.
Список матеріалів:
- Плитка для підлоги;
- Клей для плитки;
- Ґрунтовка;
- Затирка для плитки;
- Гідроізоляція (не є обов’язковою, але в деяких випадках потрібна).
Підготовка основи
Знов-таки, це дуже важливо, тому рекомендуємо робити все як слід. Правильна підготовка основи під плитку – ключовий крок для якісного монтажу.

Перевірка рівності підлоги
Перш за все потрібно оцінити, чи є нерівності. Зазвичай вони присутні. Перевірка проводиться за допомогою рівня. Якщо перепади значні – зробіть стяжку або використовуйте самовирівнювальну суміш.
Вирівнювання та ґрунтування поверхні
Після вирівнювання важливо заґрунтувати поверхню, щоб покращити зчеплення клею з основою. Різноманіття ґрунтів сьогодні досить велике. Для цих робіт підійде далеко не кожен. Є сенс проконсультуватися з продавцем в магазині під час його вибору. Також можете почитати опис на банці. Зазвичай, виробник пише, для чого підходить суміш. Загалом, якщо це бетон – використовуйте глибокопроникну ґрунтовку.
Важливість сухої та чистої основи
Підлога повинна бути чистою, без пилу, бруду та вологи. Це дозволить уникнути відшарування плитки після монтажу, тому приділіть час очищуванню та за необхідності почекайте поки все добре просохне.

Планування розкладки плитки
Тим, хто з цим ніколи не стикався, часто здається, що немає нічого складного в тому, щоб зробити все рівно, але на практиці виявляється, що рівна кладка плитки на око – це те, на що здатні лише профі і то не всі. Не лінуйтеся все заміряти та зробити розмітку.
Визначення центральної лінії
Обов’язково потрібна розмітка під плитку. Як це робиться? Знайдіть центр приміщення та проведіть осі, як на уроках з геометрії. Це допоможе укладати плитку рівно та симетрично відносно стін.
Сухе викладання для розрахунку
Рекомендується зробити «сухе укладання» кількох рядів без клею, щоб побачити, як вона буде виглядати і де будуть обрізки. Візуально все може виглядати не зовсім так, як ви думали. Наша уява – це одне, а реальність – зовсім інше.

Урахування ширини швів
При плануванні не забувайте враховувати ширину швів, яка зазвичай становить 2–4 мм. Це дозволить уникнути помилок у розмірах.
Такі прості, на перший погляд, маніпуляції допоможуть вам виконати роботу акуратно та якісно. Так кладка плитки самостійно пройде гладко і результат буде приносити вам естетичне задоволення не один рік.
Процес укладання плитки
Переходимо до «головної страви» − технологія укладання плитки. Дуже важливо не поспішати і робити все поетапно. Пропонуємо до ознайомлення покрокову інструкцію – «плитка на підлогу своїми руками».
Замішування клею згідно з інструкцією
Клей замішують у відрі, дотримуючись пропорцій виробника. Вони описані на пакуванні. Візуально суміш має бути пластичною та не надто рідкою.
Нанесення клею зубчастим шпателем
Клей наносять на невелику ділянку підлоги шпателем, рівномірно розподіляючи. Потім вирівнюють зубчастим шпателем, утворюючи борозни. Пам’ятайте, що його має бути достатньо, але знайте міру. Зайва суміш буде виступати між швами. Недостатня кількість буде формувати пустоти.

Укладання плитки та використання хрестиків
Як класти плитку? Її щільно притискають до клею, використовуючи хрестики/системи вирівнювання, щоб витримати однакові шви. Не кваптеся! Робіть все спокійно та уважно, щоб потім не переробляти.
Перевірка рівня кожного ряду
Після укладання кожного ряду перевіряйте рівність поверхні рівнем. Він постійно має бути під рукою. За потреби використовуйте гумовий молоток для коригування.
Різання плитки
Добре, якщо ви все так ідеально розрахували та й пощастило з площею і формою приміщення, що не доведеться морочитися з різанням, але частіше за все це є необхідним. Як це робити правильно?
Використання плиткоріза або болгарки
Для обрізки плитки використовують ручний або електричний плиткоріз. Болгарка підійде для складних фігурних вирізів.

Як правильно обрізати плитку біля стін та кутів
Обрізані елементи зазвичай розміщують ближче до стін. Перед різанням точно заміряйте розміри, враховуючи ширину швів.
Витримування та затирка швів
Закрити тему «як правильно класти плитку» без опису цього етапу було б неправильно, бо це теж дуже важливо.
Скільки чекати до повного висихання клею?
Після укладання дайте клею висохнути – не менше 24 годин. Дуже важливо в цей час не ходити до тієї кімнати, щоб не порушити рівність поверхні та геометрію візерунків, якщо вони є.
Підбір кольору затирки

Зазвичай її добирають до кольору плитки. Це дозволяє створити максимально гармонічний вигляд. Можна й навпаки спробувати контрастний колір. Так підібрати підходящий відтінок буде складніше, але таким чином можна створити цікавий та незвичний дизайн. Головне – продукт має бути вологостійким.
Техніка затирки швів
Шви заповнюють гумовим шпателем, розподіляючи затирку діагональними рухами. Надлишки одразу видаляють вологою губкою. Важливо щоб зайвий продукт не встиг висохнути, тому робіть все без поспіху, але й без затримки.
Очищення плитки після затирки
Після висихання затирки (через 15–30 хвилин) поверхню протирають вологою ганчіркою, щоб прибрати залишки розчину. Робіть це делікатно та сильно не тисніть.
Часті помилки та як їх уникнути
- Нерівномірне укладання – результат ігнорування рівня або поганої основи. Ретельна перевірка і розмітка допоможуть це уникнути.
- Зайвий клей на швах – контролюйте його кількість та видаляйте зайвий, поки він не висох.
- Ігнорування деформаційних швів – у великих приміщеннях варто передбачити компенсаційні зазори, щоб уникнути тріщин у майбутньому. Новачки про це часто забувають, чи просто не знають.
Висновок
Тепер у вас є покрокова інструкція з укладання плитки. Як бачите, зробити це самостійно не так вже й складно. Головне – робіть все поступово, не поспішайте та не порушуйте технологію.
Також рекомендуємо до уваги статтю про – Як правильно фарбувати підлогу? Крок за кроком