Золоті ворота в Києві були однією з головних споруд, збудованих великим київським князем Ярославом Мудрим у 1037 році. Значення Золотих Воріт для Києва було ключовим. Це був ключовий форпост оборони столиці, який слугував головним в’їздом до міста. Зараз це окраса Києва, яка є архітектурною пам’яткою, щоденно приймаючою сотні туристів та гостей серця України.
Історія Золотих Воріт
Велику увагу Ярослав приділяв розширенню та зміцненню Києва. За час його правління територія міста стала в 10 разів більшою, ніж була раніше. Саме Ярослав знищував полчища печенігів-кочівників, які регулярно нападали на Київ. На місці, де війська Ярослава здобули остаточну перемогу над кочівниками, князь наказав встановити оборонну вежу, яка отримала назву Золоті ворота.
Історія Золотих Воріт доволі цікава. Через багато часу після смерті князя Ярослава в 1054 знаменита споруда була частково зруйнована в 1240 монгольським правителем Батиєм-ханом, однак навіть він не зміг увійти до міста через ворота. Його орда увірвалась через менш укріплений вхід у місто і зруйнували Золоті ворота зсередини.
У 16-17 століттях сучасна пам’ятка архітектури знаходилася в поганому стані, але саме тут приймали іноземних послів та князів, під аркою урочисто проходили солдати, які повернулися з війни до середини 18 століття, коли руїни воріт були засипані землею.
Друге народження споруда отримала у 1832 році, коли археологи виявили руїни стародавнього оборонного форпосту. Реставрація Золотих Воріт передбачала огородження їх металом. У 1970 році тут було збудовано прилеглий павільйон для розміщення музею, і саме екскурсії Золотими Воротами дають змогу дізнатися як про історію як древнього міста, так і про будівництво головного входу до нього.
Готуючись до відзначення 1500-річчя Києва, група фахівців накрила археологічні знахідки Золотих Воріт павільйоном, що захищає їх від впливу дощу, вітру та інших атмосферних чинників, а також відтворює первісну форму споруди. Руїни охороняються державою, і в той же час місцеві жителі та гості столиці мають можливість побачити незаймане минуле пам’ятника.
Архітектура Золотих Воріт
Вони були побудовані з цегли та каменю і були вежею зі склепінним проходом заввишки 12 метрів і шириною понад 7,5 метрів. Архітектура Золотих Воріт передбачала майданчик для варти та невелику Благовіщенську церкву, де люди могли богослужити і молитися як у звичайному храмі. Вони послужили зразком для інших воріт, побудованих у 1169 царем Андрієм Боголюбським у місті Володимирі.
Дзвіниця каплиці відтворена у вигляді храму з одним куполом, трьома нефами та чотирма колонами. На фасаді використаний орнамент із цегли, типовий для старих будівель того часу. Підлога церкви прикрашена мозаїкою, планування якої засноване на дизайні Софійського собору.
1989 року київське метро було розширено та відкрито станцію біля дверей споруди, названу на честь пам’ятки архітектури, а внутрішнє оздоблення станції було натхнене старовинними русинськими стилем.
1997 року біля західного фасаду Золотих воріт було відкрито пам’ятник Ярославу Мудрому. Скульптура висотою 4,1 м була виготовлена у травні 1997 року точно за ескізом скульптора Івана Кавалерідзе.
У другій половині 20 століття навколо Золотих воріт було збудовано площу та ботанічний сад.
Походження назви
Чому ворота називаються Золоті? Достеменно невідомо, звідки походить ця назва, але передбачається, що їх так назвали тому, що єдиний купол церкви був покритий золотом.
Ще однією з версій походження назви вважається той факт, що Київська брама нагадує знаменитий вхід до Константинополя: Ярослав хотів наголосити, що його країна була такою ж могутньою, як Візантійська імперія, тому збудував головний вхід до міста в такому ж архітектурному стилі, як і вхід до столиці Візантії.
Цікаві факти про Золоті Ворота
Ця споруда має довгу історію, тому таїть в собі багато цікавинок.
- Розкопки виявили чимало скелетів людей та решток стародавньої зброї.
- Зараз можна розгледіти лінію рову, який був досить глибоким та широким.
- Перша споруда мала ширину 7 метрів та висоту 12 метрів.
- Цей форпост став єдиний з 3-х (Лядські та Жидівські ворота), які було не під силу зруйнувати хану Батию.
Інші цікаві факти про Золоті Ворота ви зможете дізнатися, відвідавши екскурсії, які регулярно проводяться тут професійними гідами.
Легенди Золотих Воріт
Існують різні легенди Золотих Воріт, але одна з них найбільш популярна. Це історія про фонтан, який розташований поблизу. Терменівських фонтанів було сім, але саме про цей фонтан склалася весела, десь навіть хуліганська легенда. Звучить вона приблизно так: у Золотоворітському сквері стоїть дуже гарний чавунний фонтан, біля якого люблять відпочивати кияни, а ще знаходиться популярне літнє кафе. Якщо уважно розглянути фонтан, то можна побачити, що струмені ллються з людських ротів, а обличчя сатира дуже конкретно-портретне.
За переказами, їх робили підмайстри, які вирішили помститися своєму майстрові-матерщиннику. На ливарному заводі майстром був один дуже шкідливий дядько, прозваний Фараоном, і нікому він життя не давав, до того ж матюкався на всіх і все просто віртуозно. Одного разу прийшло на завод замовлення на виробництво у короткий термін семи фонтанів. Доробляли їх в останню ніч, а Фараон мучив бідних підмайстрів причіпками, ось вони і зробили обличчя старого лихослова основою для пики фонтанних сатирів – мовляв, нехай вода очищає його рот від брудної лайки. Кажуть, керівник довго скандалив, навіть судитися намагався, але справа так і застрягла на стадії паперової тяганини.
Розташування, контакти, вартість відвідування
Шукаючи де знаходяться Золоті Ворота в Києві, відправляйтесь на станцію метро з однойменною назвою. Виходячи з підземки на перетин вулиць Володимирська та Ярославів Вал, ви не зможете не помітити цю величну споруду. Вона знаходиться за адресою вулиця Володимирська, 40А.
Щоб забронювати екскурсію, звертайтеся за телефоном +38 (044) 278 69 19, де ви також зможете дізнатися всю цікавлячу вас інформацію. Вартість 40-хвилинної екскурсії складає 60 грн. Відвідати місцину можна щоденно с 11 до 19 години. Квиткова каса зачиняється о 18 годині. Крім того, насолодитися архітектурою споруди зовні можна і в темну пору доби, оскільки вона яскраво підсвічується штучним світлом.
Цікаві місця поблизу
Відійшовши від Золотих Воріт, ви знайдете чимало цікавих локацій, які варті вашої уваги.
- Національна опера України. Будучи однією з найстаріших будівель України, цей історичний Оперний театр запрошує вас на вечір класичної опери чи балету, а легендарна майстерність його артистів та велична атмосфера самої будівлі зроблять цей вечір абсолютно унікальним.
- Володимирський собор. Собор Святого Володимира – жвава місцина, яка пропонує вашій увазі фрески 19 століття у центрі міста. Це найважливіший собор для Української православної церкви.
- Андріївський узвіз. Мальовничий та крутий мощений пагорб заповнений продавцями сувенірів та художниками. Історичні пам’ятки, наприклад, Замок Річарда Левине Серце, розкидані вздовж спуску, і всі вони варті вашої уваги.
- Хрещатик. Цей обсаджений деревами бульвар, головна вулиця Києва, поєднує в собі сталінську ампірну архітектуру та дорогі сучасні магазини. Він є найкоротшою, і в той же час найширшою вулицею української столиці, яка переповнена туристами та місцянами у вихідні дні, коли її закрито для руху транспорту.
- Майдан Незалежності. Це велике громадське серце Києва, яке приймає безліч концертів, вистав та фестивалів, і тому воно відоме своєю яскравою та живою атмосферою. Оточене та прикрашене фонтанами, пам’ятниками та підземним торговим центром, це місце, де відбувається справжнє життя.
Таким чином, Золоті Ворота є одним із обов’язкових місць відвідувань Києва. Завітайте сюди з екскурсією та ви отримаєте задоволення та неймовірні враження.