З давніх давен символом українського народу, ознакою єдності та збереження традицій була, є і буде вишита сорочка. Оберіг від бід, знак щасливої долі. Національний одяг передає з покоління у покоління історію, культуру та традиції крізь роки. Коли з’явилась вишиванка, її створення, значення розглянемо далі у даному дописі.
Вишиванка та її історія
За дослідженнями істориків, археологів певні елементи вишивки можна віднайти на одязі скіфів, які проживали на нашій території до нашої ери. Появу особливої української вишиванки тісно пов’язують з Трипільською культурою, час пізнього неоліту, трипільці виготовляли не лише посуд з глини, але прикрашали його візерунками у вигляді спіралі, а також робили це на одязі. Найдавнішими українськими мотивами вважаються елементи, котрі походять з трипільської культури, серед них можна виділити кола, зигзаги, різноманітні візерунки, ромби. Серед технік найдавнішими були “шов по формі”, “прокол”, пряма гладь”, “хрестиком” тощо, їх насамперед використовували на одязі священнослужителів періоду Київської Русі, саме у той час з’являються перші вишивальні школи започатковані сестрою князя Ярослава Мудрого Анною. Згідно історичних даних дівчата у школі вчились працювати із шовковими нитками, декорацією коштовним камінням, гаптування золотом на парчі. З XVIII ст. популярності набуває бісер, вишивати яким полюбляли переважно на західній Україні, а вже у ХХ століття популярності набуває пошиття сорочок у майстринь на замовлення.

У популяризації вишиванки значну роль відіграв Іван Франко, який поєднував вишиту сорочку у класичному стилі із піджаком, який зберігся донині де багато чоловіків використовує даний варіант. Перша машинка для вишивки була представлена на технічній виставці у Франції 1821 року, а починаючи з 40-х років машинне шиття стало дуже поширеним та спростило працю майстринь.
Історичного значення вишиванка набула після отримання статусу незалежності, з того моменту одяг прикрашений орнаментами почав сприйматись не як сценічним, а як свідчення національної свідомості, патріотизму.
Найдавніші вишиванки
Точний період започаткування вишивки достеменно невідомо, адже за даними дослідників в час палеоліту одяг вишитий орнаментом вже користувався популярністю серед людей. На Чернігівщині археологами було знайдено лляні сорочки з унікальними вишитими елементами, у Миколаївській області при розкопці кургану Соколова Могила розкопали одяг, прикрашений стародавніми візерунками, з цього можна зробити висновок про важливість таких вишиванок, які ложили у могилу разом з коштовностями. У Києво-Печерській Лаврі було віднайдено сорочки, які створювала мати Івана Мазепи.

Символічний код
Вважають, що символіка вишиванки має значний вплив на людину, яка її носить і має своє особливе значення, наприклад геометрика – позначає природню стихію, родючість землі, рослини, квіти – позначають сімейний затишок, материнську турботу, тварини – означають достаток, довголіття тощо.
Вишиванка розрізняється за відтінками, формою, полотном та матеріалами з якого виготовлений одяг. Білий одяг символізує чистоту, порядність, червоний – силу життя, любов, зелений – спокій, чорний – смуток. Світлого кольору сорочки одягали практичного кожного дня, чорного у період посту або жалоби. Секрети такого старовинного ремесла передавались з покоління у покоління, цікавим є той факт, що нитки фарбували природними фарбниками (кора дерев, квіти, листя), щоб колір закріпився і довго тримався його випікали у житньому тісті. На сьогоднішній день відомо близько 250 видів вишивальних швів та 20 технік виконання.
Особливості вишивок
Для кожного регіону нашої країни характерна особлива, властива лише йому техніка та орнамент вишиванки. Розглянемо деякі з них детальніше:

- Харківщина славилась чорними і червоними сорочками, які шились грубою, об’ємною ниткою, найчастішим орнаментом було дерево.
- Полтавщина – в даному регіоні вишивка вважається найдавнішою, вишивалась гладдю, рукави блуз прикрашали дрібним візерунком, в основі якого були геометричні фігури.
- Херсонщина – зображували переважно тварин: олені, коні тощо.
- Вінниччина відома використанням різних елементів, технік.
- Чернігівщина – використовували складні техніки, майстрині вишивали дрібними нитками.
- Донеччина – сорочки прикрашали квітковими орнаментами.
- Житомирщина – геометричні фігури та квіти з гілками, листям.
- Львівщина – використовували прості, скромні візерунки.
- Київщина – різноманітність рослинних орнаментів (грона винограду, зернові колоски) часто застосовували нитки чорного і синього кольору.
Коли святкують День вишиванки?
Започаткований день національного українського одягу у 2006 році, святкують його у третій четвер травня. Історія свята розпочалась коли студентка Чернівецького університету ім. Юрія Федьковича Леся Воронюк запропонувала провести акцію “Всесвітній день вишиванки”, яка згодом стане особливим днем. Сприяв цьому друг Олесі, який на заняття одягав вишиту сорочку, з одногрупниками обрали день та одягнули всі разом вишиванки, підтримало їх невелика кількість студентів та декілька викладачів, проте протягом декількох років свято набуло широкого масштабу, до якого долучається наша українська діаспора по різних куточках світу та прибічники нашої країни.

Серед світових зірок полюбилось таке вбрання Джоні Деппу, Ума Турман, Адель, Майклу Тайсону, Ніколь Кідман, а відомі модні бренди Dolce&Gabbana та Valentino випустили колекцію суконь з українськими мотивами. В цей день український народ одягає національний одяг, фотографується та викладає світлини у соціальні мережі, створюючи цим самим свого роду флешмоб, до воєнного часу організовували різні фестивалі, ярмарки, виставки тощо.
День вишиванки присвячений збереженню традицій та звичаїв, для народу – це святиня, яка є символом сили, щасливої долі та продовження зв’язку з нашими предками. А нині, у такий складний час – це символ незламності, стійкості, мужності, незалежності українського народу.
Цікаві факти про вишиванку
- Виникнення української вишивки за дослідженнями істориків пов’язано з трипільською культурою
- Значну роль у популяризації національного одягу відіграв Іван Франко
- Перші вишивальні школи відкрила Анна Мудра
- Першу машинку для вишивання представили у Франції у 1821 році
- Кожен орнамент на одязі має своє символічне значення
- Техніка вишивання хрестиком до українських майстринь прийшла з Європи
- Полтавщина славиться унікальної методикою шиття “білим по білому”
- Перед весіллям наречена вишивала сорочку собі та нареченому, а також вишиті рушники
- За часів наших предків дівчат вчились вишивати з 5 років.

Легенди про вишиванку
- За однією з розповідей про українську вишиванку, на землі був час, коли люди помирали від невідомої хвороби, вимирали цілими сім’ями, біля Дністра жила вдова Марія, у якої залишилась одна донька, яку мати не змогла вберегти, дитина також захворіла. Одного разу до них зайшла старенька місцева жителька, стало їй шкода матір з дитям і сказала вона, що Бог карає грішних людей, а нечиста сила забирає тих, на кому немає хреста і порадила вишити хрест нитками червоного та чорного забарвлення на сорочці доньки, і дійсно, дитина пожвавішала. Бачивши кожного дня стільки смертей, жінка порадила сусідам виконати таку ж дію, але її ніхто не слухав, жінка у храмі подзвонила у дзвони, зірвала з Іванки сорочку і дитина померла, показавши цим самим цілющу та захисну дію хреста. Відтоді даний одяг вважається символом захисту та оберегом.
- Легенда про борщівську вишиванку. Пов’язана сорочка з розбитим серцем та нещасливим коханням. Згідно переказу Марія закохалась у молодого парубка, який пообіцяв з нею одружитись, однак слова не дотримав та знайшов собі іншу наречену. Біль та смуток охопив молоду дівчину, цілими днями та ночами вишивала вона весільні сорочки чорними нитками, завершивши справу, Марія одягнула свою сукню і втопилась в ній у ставку. Після її смерті батьки знайшли багато одягу красиво вишитого нитками чорного кольору, вони настільки сподобались місцевим жителям, що вони і собі почали такі створювати. Нині борщівська вишивка є одним з незмінних атрибутів нашої культури.
Вишита сорочка – це історія та культура нашого народу. За технікою та візерунками можна побачити вплив різних культур на створення одягу. Вишиванку вважають оберегом та захистом, а найголовніше ознакою самобутності, сили та мужності українців.