Волинська область привертає туристів багатьма пам’ятками культури, історії та архітектури, до таких визначних місць належить і музей-аптека у Луцьку. У статті детальніше проведемо огляд експонатів аптекою-музеєм, розповімо цікаві факти та як дістатися.
Історичні факти
Фармацевтична історія Луцька згадується у 1561 році, такі дані взято із знайдених книг того часу та архівних матеріалів працівників культурно-історичного заповідника, також у писемних джерелах згадується про місцевого цирульника Матиса Ніколаєвича, у ті роки таких спеціалістів відносили до фахівців медичного напрямку, саме вони проводили кровопускання, продавали ліки тощо. Місцеві жителі отримували медичну допомогу від таких аптекарів як Сампсон, цирульник Данило Брове, припало це на період XVI століття, згодом кількість фахівців та аптек збільшувалась.
Історія аптеки-музею починається із середини ХІХ століття, відкрив її Петро Злоцький разом з братом Адамом, котрий за фахом був хімік-аналітик. Спершу заклад спеціалізувався на виготовленні мазей, паст, супозиторіїв, лініментів, а також у приміщенні проживала родина Злоцьких. Підвали будинку з’єднувалися з підземеллями костелу святого Петра і Павла та замком Любарта. З роками розвитку аптечна крамниця запускає продаж мінеральної води з артезіанської свердловини, глибиною 110 метрів, протікала трубами у нижній ярус де її наповнювали газом та сиропами, перші завозили з Німеччини, а згодом почали самостійно виготовляти з поліської журавлини. Родина Злоцьких навчала багатьох учнів на фармації, серед яких був магістр Іван Криштоп, який у 1944 році очолив аптекоуправління у місті. Перед початком війни у регіоні налічувалось 6 аптек та 14 аптечних складів.
Архітектура аптеки-музею в Луцьку
Будівля має один поверх та два двоповерхові підвали з циліндричними склепіннями. Фасад приміщення налічує три вікна і вихід, який оздоблений кованими елементами, на вікнах гратки, а збоку розміщені ліхтарі. Будинок оздоблений карнизами дах покритий металочерепицею. Підвали в експозицію не входять. Музейна частина розташована на першому поверсі, а саме торговому залі та кабінеті керівника.
Аптека-музей – інтер’єр
На теперішній час аптека виглядає так як і півтора століття тому, має торговий зал, кімнату для приготування водних витяжок та підвал, лабораторія на жаль не вціліла. Привертає до себе увагу великий прилавок де знаходиться касовий апарат 1902 року (The National Cash Register Co) де знаходяться кошти того періоду та підлога, яка збереглась донині. У приміщенні були розставлені по кутах лампадки, горіли свічки, нині ж світять електролампочки, а на стелі висить металева люстра.
Під стінами видніються шафки виготовленні з дуба, мають шухляди у яких зберігали ліки, кожна з яких була підписана. Також можна побачити скляні шафи з штофами, різноманітними пляшечками. У самому ж кабінеті розташований стіл із старовинною рахівницею та друкарською машинкою, книжкові полички на яких рідкісні книги аптечної галузі, серед них: “Травник лікарських рослин” 1883 року, “Підручник для підготовки аптекарів”, посібники з хімії, технології виготовлення лікарських засобів тощо. Виставленні рецепти, історичні документи аптеки-музею та інвентар, спеціальна машинка для виготовлення супозиторіїв, посуд, ступки у яких робили мазі та порошки
Експозиції аптеки-музею
Колекція налічує більше 500 музейних експонатів. Саме тут відвідувачі матимуть змогу ознайомитись із старовинним інвентарем для аптек, різні ступки для подрібнення ліків у порошки, машинки, млинки для виготовлення свічок, ваги, ваги Мора, балони де зберігали настоянки. Знайдений посуд археологами при розкопках належить до XVI ст. На базі музейного приміщення містяться оригінальні примірники з фармації, хімії, навчання фахівців, старовинні рецепти в аптеці-музеї, окрасою є касовий апарат 1902 року.
Не так давно аптека отримала ще один цікавий експонат – сумку фельдшера з медичними інструментами. Поруч біля прилавка розміщується збірка ліків Злоцького та Фарбішевського, лікарські препарати 30-60-х років, а також гербарій з лікарських рослин, який закладу передала Тетяна Савицька (завідувач луцької аптеки №65). Фармацевти зберігали настоянки, основи для мазей у спеціальних ємностях, виготовляли сиропи, настоянки з різних видів лікарських рослин, які ж самі і заготовляли. Торгували косметикою, парфумами та навіть хімічними розчинами для друку фотографій тощо.
Адреса та графік роботи
Музей фармацевтики Луцьк знаходиться неподалік замку Любарта, по вулиці Драгоманова 11, Волинська область. Аптека-музей для туристів відкрита з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 16:00, субота/неділя вихідні дні (вказаний час роботи актуальний на даний момент). Контактний номер телефону 0332 723 885.
Як дістатися
Для кращого уявлення про розташування музейного закладу можна навести приклад про Луцький замок Любарта, про який точно чула практично кожна людина. Знаходиться музей в історико-культурному заповіднику “старий Луцьк”, оминути який не можна, адже знаходиться поряд із фортецею. Від центру міста можна дійти пішки, якщо ж подорожуєте з іншого міста можна скористатись послугами маршрутного таксі чи приїхати на власному транспорті, користуючись навігатором який приведе прямісінько до самої історичної пам’ятки.
Відвідування аптеки-музею є безкоштовне, тривалістю 30 хвилин, керівником є заслужений працівник фармації України Михайло Півнюк, який зробив вагомий внесок у розвиток фармацевтичної галузі нашої держави.
Цікаві факти про Аптеку-Музей в Луцьку
- Саме у цій аптеці виготовляли ліки для Лесі Українки, яка хворіла на туберкульоз кісток
- Колекція налічує понад 500 експонатів
- Шафам у яких зберігаються ліки більше 150 років
- На базі закладу почали продавати мінеральну воду із власної свердловини, яку насичували не лише газами, але і сиропами іноземного виробництва
- Багато ліків виготовляли з лікарських рослин, які збирали власноруч
- Аптека має унікальний касовий апарат 1902 року
- На теперішній час аптека функціонує та відвідувачам пропонують не лише зануритись у свій фармації минулих років, але і надають можливість замовити дерматологічні ліки.
Значення аптеки-музею в культурі є досить вагомим, адже до нашого часу зберігся заклад, де можна побачити на власні очі автентичну історію розвитку та становлення фармацевтичної галузі у Луцьку. Відчути атмосферу з глибини століть та поспостерігати за старовинними книгами, інвентарем та рецептами виготовлення лікарських засобів.