Хоча, мабуть, найпопулярнішим видом класичної стрілецької зброї вважається лук, у цього знайомого навіть дітям знаряддя є гідний конкурент – арбалет.
Останній зарекомендував себе інструментом зручним та точним, яким легко оволодіти, хоч і необхідно завчасно підготувати до пострілу. Таке пристосування фабричного виробництва може стати помічником мисливця й допоможе навчитися влучності.
А ця стаття розповість детально як зробити арбалет власноруч, в умовах домашньої майстерні або навіть гаража. Відповідна саморобна зброя, звісно, не підійде для професійного полювання, але буде слушним варіантом для спортивної стрільби по мішенях та подібних тренувально-ігрових вправ.
Особливості конструкції та матеріалів
Стандартний арбалет, навіть найпростіший, включає кілька елементів. До його базової частини входять так звані плечі та натягнута тятива, що їх сполучає. Крім того, ця конструкція включає направляючу або ложе та спусковий механізм. А для її використання знадобляться стріли.

Плечі такого пристрою можуть бути виготовлені з дерев’яного бруса, бамбука, гуми, скловолокна. Можна для них використати навіть звичайну поліхлорвінілову трубу. Аналогічний момент стосується і до тятиви. Наприклад, для неї підійде гумова стрічка.
Тобто матеріали для арбалета обираються з урахуванням дизайнерських уподобань та практичних можливостей майстра.
Описана нижче інструкція пояснює технологію самостійного виготовлення такої зброї з основою із дерева.
Дерев’яними мають бути майже всі механізми й компоненти пристрою, за винятком металевого шплінту. Ця деталь з’єднує ложе та спусковий механізм конструкції. Сталевою у ній буде і пластинка, за яку зачіпляється тятива. А матеріалом для самої тятиви стане міцна полімерна нитка.
Обладнання для виготовлення
Перед тим як приступати до роботи, результатом якої стане саморобна стрілецька зброя, тобто дерев’яний арбалет, слід підготувати всі необхідні інструменти та приладдя, а саме:

- електродриль;
- стамеску;
- пилку-ножівку;
- напилок;
- наждачний папір;
- маркер або олівець.
Із матеріалів знадобиться міцна деревина у вигляді брусу, шпон, полімерна нитка та мідний дріт або мотузка типу шпагат, а ще лакофарбові засоби для обробки поверхні виробу – морилка та лак.
Покрокова інструкція
Алгоритм виготовлення такої саморобної стрілецької зброї є багатоетапним.
Створення проекту. Стартовим етапом є проектування – виконання креслення арбалета. На ньому мають бути зображені всі частини відповідного пристрою та вказані їх розміри.
Виготовлення ложе
Добір деревини. З урахуванням даних цієї розробки підбирають матеріал для ложе – ключового елемента майбутньої конструкції. Для цього підійде брус дерева твердих та міцних порід на кшталт дуба, клена, ясеня або бука. Варто зупинити вибір на брусках, на яких тріщини та сучки відсутні – вони зменшують міцність деревини.
Підготовка. Заготовка для роботи має бути сухою. Якщо брус сирий, його необхідно в темному й теплому приміщенні, що добре провітрюється, завчасно висушити.

Перенесення ескізу на брус. Його зображує на заготовці той, хто робить арбалет своїми руками, відповідно до проектного креслення.
Брус за наміченим контуром випилюють.

Користуючись стамескою, роблять невеличку канавку. Відповідна виїмка служитиме для укладання стріли.
Виконують обробку поверхні. Для цього застосовують напилок та наждачний папір.
За допомогою електродриля просвердлюють отвори, які забезпечуватимуть фіксацію робочого механізму пристрою.

Оздоблення. Даний етап є необов’язковим. Але якщо у майстра є навички з художньої обробки деревини, він може прикрасити ложе майбутньої зброї візерунком.
Нанесення по поверхню деталі морилки.
Покриття заготовки першим шаром лаку.

Виготовлення дуги
1. Деревину для цього елемента попередньо розмочують – вона повинна набрякнути.

2. Дугу згинають, використовуючи металеві шаблони та струбцини.

Примітка. Саморобний арбалет може бути обладнаний також дугою з багатошарового шпону. Можна використати для даної деталі і ресору від легкового авто. Але в такому випадку зброя буде мати більшу вагу. Тому її приклад доведеться обладнувати противагою. Відповідний пристрій вийде більш надійним та потужним.
Кріплення лука до ложа
1. Щоб з’єднати ці два елементи, в ложі обережно випилюють ножівкою заглиблення (пази).

2. Зроблену виїмку підрівнюють за допомогою напилку або стамески.
3. Просвердлюють отвори.

4. Накладають лук та стягують його за допомогою міцного шпагату.

Примітка. Простіше зробити паз на брусі можна за допомогою дисковою пилки. Для бруска завтовшки 5 см буде достатньо пазового заглиблення 1х 1 см – конструкція від цього міцності не втратить.
Стріли для арбалета: із чого та як їх роблять?
Вони мають бути достатньої міцності та жорсткості. У противному випадку арбалетна стріла зламається якщо не в моменту запуску, то під час потрапляння в мішень. Відомо, що така зброя передає стрілі до 70% енергії.
Оптимальним рішенням для пристрою будуть стріли завдовжки максимум 40 см та з круглим перерізом, тобто циліндричної форми. Якщо зробити стрілу довшою, це призведе до збільшення турбулентності повітряного потоку. Енергія польоту частково буде поглинута, що негативно вплине на функціональні можливості стріли.

Древко
Базову частину такого снаряду для стрільби найкраще зробити з штапика з поздовжнім розташуванням волокон.
Для обробки граней використовують рубанок. Після цього заготовку вставляють у дриль та пропускають через плашку діаметру, який підходить.
Далі поверхня стріли шліфується за допомогою наждачного паперу.
Фінішним етапом виготовлення таких снарядів є обробляння їх поверхні воском або покриття лаком. Перший варіант гарантує їх довший термін служби: воскове покриття дозволить деревині «дихати», пропускаючи повітря.
Наконечник
Робочим елементом стріли, яку запускає в ціль механізм арбалета, є наконечник. Цю деталь можна зробити врізаного типу або на кшталт ковпачка.
У першому випадку на краї заготовки для встановлення наконечника роблять пропил, який обмотують шпагатом або мідним дротом. Другий варіант передбачає надівання на торець стріли наконечника зверху.
Оперення
З протилежного боку арбалетну стрілу слід обладнати оперенням. Це не елемент декору снаряду, а важлива деталь, потрібна для стабільності його польоту, купності та здатності потрапляти точно в мішень.
Для виготовлення оперення використовують різні матеріали. Найбільш поширеним серед них вважається жорсткий пластик. А ще можна застосувати щільний картон та натуральне пір’я птахів.
Корисні поради
Тим, хто цікавиться, як зробити арбалет вдома, варто ознайомитися з наступними рекомендаціями:

- конструктивні особливості та матеріали такої зброї залежать від мети її застосування – це може бути розважально-тренувальна стрільба або полювання (мисливський арбалет виготовити самостійно складніше);
- оптимальні розміри для дошки-заготовки під ложе пристрою – довжина приблизно 90 см та товщина 3 см;
- поверхня направляючих має бути гладкою, в ідеалі – навіть ковзкою (арбалети промислового виробництва комплектуються направляючими із склопластику або металу);
- ширина паза має точно відповідати діаметру стріли та висоті її оперення – це забезпечить зручність, комфортність стрільби;
- вища потужність запуску та швидкість польоту є характерною для компактної арбалетної зброї блочного типу, обладнаної на кінцях плечей системою ексцентричних блоків;
- товщина тятиви може бути від 1,5 до 2,5 мм (тонший та легший варіант є кращим для розгону).
Як бачимо, збірка арбалета простої конструкції в домашніх умовах є цілком доступним процесом для майстрів, що мають елементарні навички роботи з деревиною та інструментами для обробки цього матеріалу.
Існують і інші технології виготовлення такого саморобного пристрою для стрільби, але вони є більш складними.
Також пропонуємо для цікаві статті про:
1. Як зробити кашпо для квітів зі старого посуду? Інструкція з фото
2. Як зробити свічки своїми руками? Детальна інструкція
3. Як зробити рогатку своїми руками? Покрокова інструкція