Були часи, коли рогатка вважалася хуліганським атрибутом, за допомогою якого можна хіба що бити шибки та підстрілювати пташок. У сучасних реаліях педагоги розглядають такий пристрій, як корисне для розвитку влучності приладдя.
Інформацію про те, як зробити рогатку вдома, що допоможе відволікти ваших дітей від екранів гаджетів і змусить їх більше часу проводити на свіжому повітрі, наводиться в пропонованому тексті.
Стаття зосереджує увагу читачів на виготовленні такого виробу з дерева та містить практичні рекомендації щодо її використання.
Матеріали, відмінності, обладнання
Варіанти рогаток, які відносяться до багатофункціональних пристроїв для метання, можуть бути різними. Класичним варіантом є деревина, хоча можна даний виріб зробити і з трубочок зі щільного картону або деталей пластикових чи металевих.
Мета, з якою використовують відвідне приладдя, може бути різною. Найчастіше воно актуальне для ігор, що вдосконалюють окомір та прицільні навички. Виготовлені власноруч рогатки можуть відрізнятися особливостями конструкції та габаритами.

Водночас, такі вироби мають кілька спільних характеристик – вони складаються з міцного каркасу, верхні кінці якого сполучає вузька стрічка з гуми чи іншого еластичного матеріалу, що добре розтягується. А додатковим елементом комплектації даного пристрою є спеціальні метальні снаряди, які вирушають у політ після різкого відпускання натягнутої резинки.
Щоб виготовити класичну рогатку, знадобиться наступне приладдя:
- рогатина з дерева Y-подібної форми;
- пилка;
- мікрохвильова піч чи інше джерело тепла;
- невеличкий, можна складаний, ножик;
- ножиці;
- лінійка;
- еластична смужка типу резинки завдовжки 40-50 см;
- шматочок шкіри чи іншого міцного матеріалу для «сідла».
Необхідно також дібрати снаряди для стрільби округлої форми.
Покрокова інструкція з виготовлення рогатки
Даний процес не є складним, але вимагає певних умінь, уваги й дотримання необхідної послідовності дій.
1. Добір матеріалу для основи
Вам знадобиться достатньо міцна гілка форми літери Y. Шукати таку рогатину краще в лісовому або лісопарковому масиві, де росте багато дерев. Якщо ви обрали кілька варіантів, віддайте перевагу найміцнішому, який не втрачає форми під механічним тиском.
Важливо також оцінити розмір дібраної рогатини. Оптимальні параметри для такого каркасу – товщина гілки близько 3-4 см та довжина її від 15 до 20 см. У такому випадку ваш саморобний виріб для стрільби вийде зручним у використанні.
Майстрам, які достеменно не знають, як зробити рогатку з гілки, можна порадити спершу обстежити поверхню вибраної рогатини. Якщо вона вкрита корою, що відсиріла та вкрита мохом, цей шар потрібно зняти. Так ви надасте пристрою гладкості – він стане більш ергономічним.
2. Сушіння гілки
Щоб просушити головний елемент майбутнього пристрою для влучного стріляння, його слід помістити над джерелом тепла. Таким місцем стане радіатор опалення, фен, багаття, електрична або газова піч. Сушити гілку потрібно, час від часу перевертаючи її. Можна для висушування заготовки використати й мікрохвильову піч. У цій техніці гілку сушать, попередньо загорнувши в гігроскопічний рушник, циклічними прийомами по 0,5 хвилини, доки волога не випарується.

Максимальний період, що знадобиться для виходу з гілочки зайвої вологи повністю – кілька годин. Цей процес, що вимагає ретельності та максимальної обережності, дозволить позбавити дерев’яну деталь непотрібної гнучкості. Адже якщо зроблена рогатка своїми руками в момент запуску снаряду деформується, зігнувшись, постріл виявиться неточним.
3. Формування канавок на кінцях рогатини
Роблять ці канавки, вишкрібаючи довкола кожного з кінців заготовки невелику ділянку. Завдання таких елементів – забезпечення надійної фіксації резинки, що сполучатиме кінці рогатини та даватиме можливість мітко стріляти.

Відстань між канавкою та верхнім кінцем гілки має бути близько 2,5 см. Якщо вона менша, є ризик того, що рогатка зламається від тиску натягнутої резинки, а якщо цю відстань зробити більшою, стріляти буде незручно, бо вільному польоту снарядів часто заважатиме основа розвилки.
4. Вибір резинки
Перед тим як вибрати резинку для рогатки, визначтеся з властивостями й характеристиками цього важливого елемента. Він має бути тонким і водночас достатньо еластичним для рефракції, тобто вирізнятися максимальною швидкістю скорочення тяги.
Підходящим варіантом стане тяга латексна. Але в даному випадку підійде латекс, виготовлений недавно. Якщо цей матеріал зроблений понад 2 роки тому, він для рогатки вже непридатний, бо частково втратив свою міцність і здатність розтягуватися.
Як резинка для обладнання рогатки підійдуть латексні трубки пласкі або з конусним чи циліндричним перерізом. Альтернатива – джгут медичний, багатотожильний із гумових ниток або будь-який товстий матеріал, здатний пружинити.
5. Відрізання резинки
Перед тим, як дану опцію виконати, матеріал складають удвоє. Після цього його розрізають для отримання двох однакових елементів. Кожен із них орієнтовно повинен мати довжину, відповідну відстані між канавками на кінцях виробу, або розвилці.

Важливо під час виготовлення рогатки на даному етапі врахувати індивідуальний стиль стрільби, якому віддає перевагу користувач, та його фізичну силу. Чим резинка буде менше розтягуватися, тим потужніші постріли можна буде зробити, але натягування такого елемента потребуватиме більше зусиль.
6. Фіксація кінців резинки до рогатини
Кріплять їх по черзі. Спочатку беруть один кінець, обмотують його навкруг однієї з канавок на гілці та надійно прив’язують на відповідній ділянці. Потім аналогічну опцію повторюють із протилежним кінцем резинки.

Прив’язані кінці резинки акуратно обрізають ножицями, щоб вони не заважали під час стрільби. Кожен вузол перевіряють на міцність. Якщо він розв’яжеться в момент пострілу, користувачу буде боляче.
7. Виготовлення сідла для снарядів
Для того щоб зробити цю деталь, в якій снаряди будуть знаходитись до моменту пострілу, використовують шматочок шкіри або товстої мішковини розміром 10 х 5 см.

У даному елементі формують отвір на відстані близько 1,5 від кінців смужки за допомогою невеликого ножа.
8. Сідло для снарядів прив’язують до вільних кінців резинки
Для цього слід один із них просунути в отвір гнізда для снарядів, а потім зав’язати вузол на зовнішньому краї. Потім аналогічну опцію повторюють із протилежним вільним кінцем резинки.

У результаті виходить єдиний пусковий механізм. На цьому виготовлення виробу завершене – рогатка готова для стрільби.
Поради з виготовлення рогатки та користування нею
Тим, хто збирається зробити такий цікавий пристрій власноруч, варто взяти до уваги кілька моментів:

- рукоятка даного виробу стане зручнішою у використанні й не вислизатиме з рук, якщо її обмотати тонкою мотузкою, ізоляційною стрічкою або «пінним» скотчем;
- категорично не можна стріляти з рогатки у людей, тварин, птахів та інших живих істот;
- найкращий варіант застосування даного саморобного виробу – для вправ у влучності;
- не слід під час прицілювання підіймати цей пристрій до рівня очей – у такому випадку є ризик травми;
- високі характеристики міцності та гнучкості водночас властиві деревині таких порід як дуб, ясен та клен – ці матеріали для рогатки, точніше, для її основи, є оптимальним варіантом;
- снарядами для цього пристрою стануть невеличкі кульки з пластику або металу або аналогічного розміру камінчики.
Можна підійти до такої творчої справи креативно – наприклад, перетворити на рогатку старий малярний пензель або шматок труби ПВХ. Проте технології відповідної роботи більш складні й вимагають від домашнього умільця певних навичок: дитина з нею без допомоги дорослого не впорається.
Також пропонуємо для цікаві статті про:
1. Як зробити кашпо для квітів зі старого посуду? Інструкція з фото
2. Як зробити свічки своїми руками? Детальна інструкція