Кожне місто й селище Житомирщини має власні родзинки, пов’язані з його історією, соціально-культурним розвитком та визначними місцями, які знають та люблять його мешканці.
Пропонований текст розповість, що подивитись у Хорошеві – одному з колишніх райцентрів Житомирської області, розташованому на узбережжі річки Ірша.
Наведена в статті інформація буде корисною для туристів, що люблять подорожувати Україною або мандрівників, які завітають до відповідного населеного пункту, наприклад, у гості до рідних чи друзів.
Сторінки минулого
За тривалий час свого існування це поселення, яке вперше згадується в древніх літописах XVI століття (1545 рік), змінювало назву безліч разів.
Первісно його назвали Горошковичами, пізніше перейменували на Олександропіль (на честь руського шляхтича Олександра Пронського). Проте такій назві не судилося прижитись.
З 1609 року селищу була повернена трохи змінена колишня назва – Горошки. У першій половині ХХ століття його називали Кутузовим, Володарськом, потім Володарськом-Волинським, але всі ці перейменування знову виявилися тимчасовими.
Історична назва Горошки була повернута поселенню за часів фашистської окупації в 1941 році.
А сучасне найменування селища Хорошів було ухвалене 2016 року ВР України. Цікаво, що статус міста даний населений пункт мав до 1924 року. Нині в ньому проживає близько 7 тисяч мешканців – це невеличке селище міського типу.
Сакральні споруди
Деякі культові, визначні місця Хорошева мають архітектурну цінність та є центрами релігійного життя місцевої громади.
Костел Преображення Господнього
Одна з відповідних локацій – костел Преображення Господнього. Знаходиться ця святиня в центрі селища (майдан Соборний, 18). Контактний телефон даного храму – +380 (4145) 223-65.

Цей костел був зведений у другій половині ХІХ століття, а відреставрований недавно. Його домінантним елементом є багатоярусна вежа з дахом оригінальної, фігурної форми та гострим шпилем із хрестом. Вікна цього католицького храму видовжені, аркові.
Богослужіння в ньому відбуваються щодня, крім понеділка. У суботу, вівторок та четвер цей храмовий ритуал для вірян розпочинається о 9 годині, в середу й п’ятницю – о 17.00, а в неділю – о 10.00 та 12.00.
Баптистська церква
Якщо ви хочете побачити всі цікаві місця Хорошева духовного значення, зверніть увагу на Баптистську церкву. Цей храм має назву «Ковчег спасіння». Його адреса – вулиця Шевченка, 78, телефон – +380979541884.
Будівля даної святині християн-євангелістів досить нова, одноповерхова, зведена з червоної цегли. До входу з двома масивними колонами ведуть широкі сходи, обабіч яких розташовані вишукані гранітні перила.
Монастир преподобного Паїсія Величковського УПЦ КП

А на вулиці Монастирській, 50 височіє споруда чоловічого монастиря преподобного Паїсія Величковського УПЦ КП (тел. + 3 8 098 515 2783). Відчинена відповідна православна святиня, частина будівлі якої наразі реставрується, щодня з 8.00 до 20.00. Увагу привертає висока дзвіниця монастирського комплексу із золотавим куполом – цю струнку вежу можна побачити з усіх кінців селища.
Музейно-культурні заклади та пам’ятники
Є місця для туристів у Хорошеві й такі, що сподобаються мандрівникам допитливим, які цікавляться краєзнавством та видобуванням корисних копалин.
Музей історії
На вулиці Незалежності, 8 знаходиться народний музей історії, заснований в 1988 році.

Експозиції цього закладу представляють зібрання доісторичних знарядь праці та древніх предметів вжитку різного призначення. Окремі колекції включають ремісниче приладдя та кухонне начиння епохи ХІХ століття. Крім того, в Хорошівському народному музеї можна оглянути експонати у вигляді старовинної документації та нагород часів Другої світової війни.
Уточнити години роботи даної інституції та вартість вхідних квитків, що є суто символічною, можна за телефоном +380 97 426 1504 або +3 8 097-354-79-74.
Музей коштовного та декоративного каміння
Із 1996 року в селищі працює ще один, не менш цікавий музейний заклад – музей коштовного та декоративного каміння (вул. Героїв України, 58, тел. +380 97 534 6822, +380 4145 32 214).

Відчинений він щодня, крім неділі – 9.00 до 17.00 (перерва з 13.00 до 14.00). У суботу цей музей працює з 10.00 до 17.00. Вартість вхідних квитків сюди для дорослих – 60 гривень, а для дитини – 40 гривень. Групова екскурсія коштуватиме від 100 до 150 гривень.
Основою його фонду є зібрання взірців мінералів та гірських порід видобувної місцевої компанії «Кварцсамоцвіти», історія якої почалась ще в 1930-х роках. Доповнюють музейну колекцію мінерали та гірські породи з інших регіонів України та країн зарубіжжя, привезені сюди з Західної Європи, Африки та Американського континенту.
А одним із ексклюзивних експонатів відповідної колекції є камінь реголіт – він подарований закладу космонавтами і є оригінальним взірцем місячного ґрунту. Загальна чисельність фонду даної інституції налічує понад 1700 одиниць. У ньому представлені не тільки мініатюрні й невеликі камінці – вага деяких екземплярів становить понад 300 кг. Таку солідну масу мають мікрокліни, опали, бурштин, берили, гетити, топази, фенакіти та цитрини.
З 2001 року музей коштовного і декоративного каміння у Хорошеві офіційно визнаний науковим об’єктом, включеним до національної спадщини нашої держави.
Будинок культури
Пам’яткою архітектури місцевого значення є Хорошівський Будинок культури (вул. Соборна, 7, тел. +38 (04145) 3-12-03.

Будівництво його тривало з 1977 по 1987 рік. Споруда даного БК виконана в стилі модернізм. Її фасад декорований монументальної мозаїкою. А для озлоблення фойє, яке прикрашають полотна живописців Житомирщини стилю соцреалізм, використаний мармур та граніт.
У Будинку культури даного селища відбуваються виступи творчих аматорських колективів, багато з яких удостоєні почесного звання народних. Відчинена відповідна установа щодня з 8.00 до 17.00.
Пам’ятник у цьому населеному пункті єдиний і встановлений він порівняно недавно, в 2016 році. Зображує відповідна монументальна скульптура видатного поета Тараса Шевченка.
Парки й зони відпочинку
У відповідь на питання, що цікавого є в Хорошеві, його мешканці однозначно назвуть парк «Горошківське замчище».
У цьому зеленому масиві, закладеному близько трьохсот років тому, можна побачити десятки дубів-велетнів, яким по 200 років, та не менш поважного віку тополі, а також рештки замку-фортеці. Власниками такої колись могутньої твердині-цитаделі, від якої у наш час зосталися лише рови та земляні вали, були князі династії Сапєг.

Загальна площа даного парку-пам’ятки місцевого значення, адреса якої вул. Тараса Шевченка, 5 (це історична частина даного селища міського типу), складає близько 5 гектарів.
Це надзвичайно мальовниче та затишне місце з водоймою та алеями, де погуляти в Хорошеві погожого дня приємно наодинці або всією родиною чи дружною компанією.
Два роки тому даний парковий заклад був перейменований, а до цього він називався парком Кутузова. Відомо, що саме в ньому за часів ХІХ століття розташовувався маєток відомого полководця. Відомо, що в роки Першої світової війни в ньому розташовувався шпиталь. А в 1919 році відповідна будівля була повністю знищена пожежею.
Три роки тому в адміністративному центрі Хорошівської громади в рамках президентської програми «Активні парки» відбулося відкриття першого спортивного майданчика. Цей комплекс включив різноманітні сучасні тренажери для тих, хто дбає про свою фізичну форму та є прибічником активного, здорового способу життя.
Куди піти з дітьми в Хорошево?
Найпопулярнішою тутешньою локацією для малюків і школярів є центральний дитячий майданчик. Створений даний ігровий комплекс був зусиллями місцевих активістів. На ньому встановлені гойдалки, гірки, каруселі та інші конструкції для розваг юних відвідувачів, а також обладнані лави для відпочинку дорослих та наявна огорожа для безпеки юних відвідувачів. Знайти цю локацію можна на вулиці Героїв України.
На вулиці Древлянській, 1 можна завітати до кафе «Тандем» (тел. +38 098 616 8865). Ця «точка» славиться вишуканими авторськими десертами, що не тільки апетитно виглядають, але й чудово смакують дорослим та малим ласунам. Тут можна замовити смачні коктейлі на інші майстерно приготовані напої. Графік роботи даної кав’ярні – з 8.00 до 20.00 з понеділка по суботу, а в неділю вона відчинена з 14.00 до 20.00.
Повечеряти у смт Хорошів можна й у ресторанчику «Klyetka» (майдан Соборний, 18). Завсідники його характеризують як атмосферне місце з гідною кухнею, якісним обслуговуванням та стильним інтер’єром. Графік роботи цієї ресторації – 3 17.00 до 23.00 у будні та з 17.00 до півночі в суботу й неділю.
А якщо ваша подорож до цього невеличкого селища Житомирської області співпала з родинним святом, відзначити його можна в кафе з підходящою назвою «Мандри» (вул. Руднівська, 31). Звернутися сюди щодо резервування столика або організації застілля можна, зателефонувавши +38 097 067 04 72 або +38 068 367 39 33.
Дістатися до смт Хорошів можна дістатися автобусом із таких міст як Житомир, Рівне та Кам’янець-Подільський. Власним автотранспортом до нього слід їхати з обласного центру дорогою Р28, що веде від Житомира на північ. У населеному пункті Топорище слід повернути ліворуч. Загалом ця поїздка займе приблизно 1 годину.