Повноцінний косметичний ремонт в оселі чи в іншому приміщенні передбачає обробку не тільки стінових поверхонь, а й стельових. Наразі в тренді є покриття стелі спеціальним матеріалом – гнучкою й міцною плівкою ПВХ або тканиною на базі поліестеру.
Пропонований текст детально розповість як встановити натяжну стелю самостійно. Стаття зосереджує увагу читача на всіх важливих моментах цього робочого процесу, що допоможе виконати його правильно й отримати якісний результат.
Підготовка до монтажу: що варто знати?
Перш ніж починати відповідну монтажну роботу, необхідно кімнату звільнити від предметів меблювання та всіх інших речей, щоб вони не заважали та не були пошкодженими. Компромісне рішення – поставити їх у центрі кімнати й накрити щільною плівкою для захисту від пилу.
Крім того, цей процес, пов’язаний із натягуванням плівки ПВХ, передбачає необхідність використання високих температур, які можуть призвести до пошкодження меблів. Якщо ви плануєте натягувати стельове покриття на текстильній основі, це робити не обов’язково – у такому випадку нагрівати полотно не доведеться.
Монтаж натяжної стелі плівкової зазвичай виконується до наклеювання шпалер – у противному випадку це покриття стін може повідпадати. Проте стіни мають бути оштукатуреними.
Якщо такий ремонт проводиться у ванній кімнаті, в якій стіни облицьовані плиткою, цей матеріал не кладуть до самого верху – верхню частину стін залишають без плитки. На відстані близько 5 см стінова поверхня у верхній частини має бути вільна від неї та оштукатурена врівень із плиткою. Таке рішення допоможе обійтися без свердління облицювального матеріалу під час прикручування профілю і дозволить бачити стики стельового покриття з плиткою.
Якщо стіни гіпсокартонні, жодного зміцнення вони не потребують.
Інструменти й матеріали
Якщо у ваших планах плівкова натяжна стеля своїми руками, перші ніж приступити до такої справи, слід підготувати необхідне обладнання та інструментарій:

- драбину;
- газову теплову гармату;
- газовий балон;
- перфоратор;
- будівельний водяний рівень чи вимірювальну рулетку (звичайну або лазерну);
- мотузку або міцну нитку;
- шпателі (лопатку пряму та кутову);
- молоток;
- шуруповерт;
- викрутку;
- кріпильну фурнітуру (шурупи-саморізи та дюбеля).
Основним матеріалом для даного процесу є полотно, а ще знадобляться профілі, алюмінієві або з пластику, затискачі-прищіпки, клей та пристосування для створення освітлення.
Покрокова інструкція
Таке популярне покриття як натяжна стеля в кімнаті встановлюється у певному алгоритмі, що включає декілька етапів.
Оглядово кожен із них описаний нижче.
1. Підготовка стелі та приміщення

Базову поверхню доцільно попередньо профарбувати ґрунтовкою. Потім, коли ця суміш висохне, за допомогою рулетки виконують необхідні виміри. Вони потрібні, щоб визначитися з габаритами полотна. Потім, використовуючи рівень та спеціальну мотузку чи нитку, роблять по периметру приміщення розмітку. Ці позначки, розташовані на відстані 8 см одна від одної, будуть орієнтиром для встановлення каркасу. Слід врахувати, що в квартирах багатоповерхівок різниця висоти кутів складає 5 см, а профіль фіксуватиметься на такому рівні, щоб електропроводка та кріплення пристроїв освітлення помістилися під ним.
2. Встановлення профілю для натяжної стелі

Розмітки, в яких будуть кріпитися саморізи, просвердлюють, користуючись шуруповертом. Профіль фахівці радять обирати алюмінієвий – він більш надійний і служитиме довше від пластикового. Роблять помітки на стінах, далі за допомогою перфоратора збільшують отвори, наявні на профілі (їх ще називають багетами) так, щоб їх діаметр становив 6 мм. Багет, як це передбачає технологія монтажного процесу, фіксується по периметру приміщення. Якщо передбачається встановлення під стелею складної системи освітлення на кшталт світлодіодних стрічок або імітації зоряного неба, спуск стелі збільшують до 8-10 см. А якщо освітлення заплановане лише по периметру стелі, і це покриття матиме ширяючий тип, 5 см буде достатньо.
3. Розпаковка та розігрів полотна

Домашнім майстрам, яких цікавить, як зробити натяжну стелю власноруч технологічно правильно, варто знати, що розпаковувати плівку для неї необхідно в попередньо прогрітому приміщенні. Температура в цій кімнаті має становити від 50 °С до 60 °С. Розпаковують полотно з максимальною обережністю й акуратністю. Під час цього процесу не повинно поруч знаходитися гострих предметів – вони можуть пошкодити матеріал. Щодо виявлених на плівці заломів хвилюватися не варто – з часом ці дефекти зникнуть самі. Формат полотна повинен бути підігнаний під розміри приміщення завчасно.
Це матеріал розвішують під стелею, фіксуючи його в зонах кутів підвісними затискачами-прищепками. Далі на стельову поверхню направляють потік гарячого повітря з теплової гармати. Необхідно її нагріти до 70-80 °С, щоб плівка набула потрібної еластичності.
4. Монтаж натяжного полотна

Встановлюють його, починаючи з так званого базового кута. Затискачі почергово знімають та фіксують плівковий матеріал у кутах приміщення. Для цього користуються шпателем-лопаткою.
Після завершення такої роботи починають закріплювати прямі ділянки вздовж стіни. Фахівці радять спершу фіксувати ділянки зі швами, а потім ділити незакріплені зони навпіл і знову кріпити їх до профілю. У такому випадку монтаж триватиме рівномірно. Далі натягують та фіксують шматки, які залишилися незакріпленими.
5. Встановлення вставок та елементів декору
Завершують процес тим, що кріплять у профіль спеціальну декоровану гумову вставку або багет із пінопласту до поверхні стіни.
Фінішний етап – наклеювання на ділянку підвішування люстри, якщо цей пристрій освітлення передбачається, пластикових кілець. У відповідному місці обережно вирізаються отвори.
По закінченню роботи лишається тільки зібрати сміття та протерти стелю від можливих відбитків пальців, що залишилося.
Переваги та недоліки натяжної стелі
Такий елемент сучасного дизайну житлових та інших кімнат має кілька пріоритетних особливостей, завдяки яким утримує позицію тренду.

- Естетичність. Виглядають стелі натяжного типу надзвичайно вишукано й елегантно. Вони ідеально гармоніюють з усіма стилями оформлення приміщень, від класики, мінімалізму та модерну до хак-теку й лофту. Це рішення для створення унікальної атмосфери в будь-якому інтер’єрі.
- Здатність візуально розширювати простір. Це можливо через ідеальну гладкість поверхні та створення нею ефекту відбивання світла. Для кімнат невеликої площі з низькими стелями це особливо актуально.
- Зносостійкість, тривалий термін експлуатації. Такий елемент інтер’єру вирізняється високою міцністю й довговічністю. Крім того, натяжні плівкові стелі є вологостійкими. Вони не провокують утворення грибка та плісняви, не допускають розтягнення й інших видів деформацій. Коливання температури або вологості в приміщенні не призводять до втрати експлуатаційних характеристик цього матеріалу.
- Універсальність та практичність. ПВХ-стеля не вбирає сторонніх запахів та лояльна до дії вологи, тому може бути встановлена в будь-якому приміщенні, від житлових кімнат до кухонь, коридорів, душових та санвузлів.
- Простота догляду. Чиститься таке стельове покриття, що не притягує пилу та бруду, легко. Утворені на його поверхні пилові забруднення без зусиль видаляються м’якою губкою або ганчіркою.
Проте й деякі негативні, суперечливі моменти у відповідного дизайнерського рішення мають місце.
Можна назвати такі мінуси натяжної стелі:
- обмежену доступність декорування – у продажу варіантів кольору та текстур цього матеріалу порівняно небагато;
- високу вартість – коштує цей матеріал, як і його професійне встановлення, досить дорого, крім того, для технологічно правильного його монтажу необхідне спеціальне обладнання, що теж недешеве;
- відносну складність монтажу – виконати цю інсталяцію якісно навряд чи зможе людина без навичок та досвіду;
- неможливість подальшої зміни дизайну стелі без демонтажу плівки – у такому випадку користувачам доведеться замінювати все полотно.
Але ці нюанси не заважають підвісним стелям залишатися популярними й ставати вибором тим, хто цінує естетику, довговічність та надійність.
Поради з вибору натяжної стелі
Обираючи відповідний матеріал для сучасної стельової обробки, варто звертати увагу на декілька аспектів.
Першочерговий момент – це фактура плівки. Вона буває глянцева, напівматова або матова.
Варіант із блиском та ефектом відбивання світла, що створює ілюзію дзеркала, підійде для кімнат з невисокими стелями та маленькою площею.

Глянцеві стелі ідеально підходять до популярного дизайнерського стилю хай-тек. Вони особливо доречні для ванних кімнат та віталень.
Матовий, «сатиновий» аналог з текстурою «під тканину» м’яких пастельних тонів стане відмінним рішенням для спалень. Він створить чудову атмосферу для відпочинку, спокою та розслаблення.
Для кімнат із гарним освітленням допустимо обирати відтінки темніші або яскраві, а якщо вікна приміщення виходять на тіньовий бік або є невеликими, віддавайте перевагу білому кольору чи ніжним, світлим пастельним відтінкам та оксамитовій фактурі.
Дуже бажано також враховувати колір шпалер, плитки чи фарби стін.
Рекомендації для успішного монтажу
Щоб ця робота була виконана якісно, і її результат радував мешканців квартири чи приватного будинку багато років, слід грамотно та комплексно підійти до рішення наступних проблем:
- адекватна оцінка стану робочої поверхні та умов монтажу;
- ретельне виконання підготовчих заходів;
- вибір матеріалів відповідно до обраної технології встановлення та бажаного дизайну інтер’єру;
- чітке й суворе дотримання алгоритму й правил технологічного процесу – це запорука надійності й естетичності результату.
Людям без досвіду краще довірити цю відповідальну справу кваліфікованим фахівцям – професіонали її виконають бездоганно.
Типові помилки при встановленні натяжної стелі та як їх уникнути
Можна навести приклади таких порушень відповідної технології, що допускаються виконавцями-непрофесіоналами.

- Замість теплової гармати використовують будівельний фен. Цей агрегат може натяжне полотно зіпсувати і навряд чи забезпечить бажане рівномірне прогрівання приміщення.
- Користуються шпателями та лопатками з шорсткими або гострими краями. Такі інструменти не підходять.
- Приступають до монтажних робіт з відкритими вікнами й дверми. Вони мають бути щільно закритими.
- Намагаються монтувати натяжну стелю без помічника. Цей процес виконується вдвох. Один робітник прогріває полотно, а інший у цей час затягує плівку в профіль.
- Забувають про попередню підготовку для встановлення пристроїв освітлення – для них слід завчасно готувати кріплення, отвори з армованими краями та платформу.
- Неточно знімають заміри. У результаті матеріалу обробки потрібної площі бракує.
- Прогрівають полотно нерівномірно. У даній ситуації воно розтягнеться нерівномірно, а під час охолодження утворюватиме на стелі неестетичні складки.
- Вважають складки та заломи на ПВХ-плівці ознаками заводського браку. Насправді до таких дефектів відносяться розводи, отвори та вкраплення.
Деяким домашнім майстрам, які мають певні навички ремонту й будівництва, вдається зробити це стельове покриття добротним та красивим, таким, яке воно має бути.
Проте щоб не ризикувати, краще звернутися за допомогою щодо встановлення натяжної стелі до професіоналів, які дають на свої послуги гарантію.
Також рекомендуємо до уваги статті про – Як правильно пофарбувати стіни? Підготовка, техніка, помилки