Архітектура обласних центрів західноукраїнського регіону відображає духовні цінності їх мешканців. Саме тому в кожному з цих міст можна побачити чимало шедеврів сакрального зодчества – красивих церков та монастирів.
Івано-Франківськ не є виключенням. У ньому знаходиться багато будівель релігійного значення з цікавим історичним минулим і вишуканим декором фасадів та інтер’єрів, у яких зберігаються цінні реліквії.
Ця стаття розповість про найголовнішу греко-католицьку святиню відповідного міста – Архікатедральний собор Воскресіння Христового в Івано-Франківську, історія якого сягає епохи Середньовіччя, та познайомить з його найціннішими пам’ятками, архітектурними особливостями й сучасним життям.
Також у тексті наводиться актуальна інформація для туристів та вірян-паломників, що хочуть відвідати даний храм, який є одним із визначних місць і символів Івано-Франківщини.
Собор Святого Воскресіння – сторінки минулого
Своє найменування ця святиня перейняла від першої української церкви даного міста. Датою завершення будівництва даного храму став 1601 рік. На той час Івано-Франківськ мав назву Станіславів.
Перший католицький храм Станіславова був зведений у селі Заболоття. Зараз на цьому місці височіє міська синагога.
За даним джерел, ініціатива будівництва костелу 1720 року належала отцям-єзуїтам, що прийшли до міста на початку XVIII століття. Відомо, що процес забудови святині тривав 9 років. Але оскільки фундамент для цієї споруди був встановлений неправильно, буквально через десятиліття після завершення будівельних робіт на фасаді почали утворюватися тріщини.
Така руйнація викликала необхідність демонтажу відповідного архітектурного об’єкта та повторного його будівництва.
Уже 1750 року Собор Святого Воскресіння (Івано-Франківськ), адреса якого у наш час Майдан Шептицького, 22, був повністю побудований заново. Вигляд фасаду цієї святині зараз мало відрізняється від того, яким він був у середині XVIII століття. Щоправда, на той час у храмі іконостаса не було.
Місцевій громаді греко-католиків цей храм був переданий через сто років. А володарем статусу головної Єпархіальної церкви він став з 1885 року.
Відоме також ім’я першого настоятеля даної святині. Ним був відомий на той час богослов Юліан Пелеш, який пізніше став першим Єпископом Станиславівської Єпархії.
У період з 1946 по 1989 рік церква була православною, бо УГКЦ була ліквідована. Повернення Архікатедрального і Митрополичого собору Воскресіння Христового до УГКЦ із поновленням втраченого статусу відбулося в січні 1990 року.
Особливості архітектури й декору
Ця не позбавлена величі сакральна споруда привертає увагу струнким силуетом головного фасаду, доповненим шатроподібними завершеннями двох башт.
Форма даних веж демонструє типове для Гуцульщини дерев’яне зодчество. А загалом архітектура храму демонструє австро-угорський бароковий стиль, в якому помітні елементи класицизму.
Зсередини храм Святого Воскресіння в Івано-Франківську, де знаходиться з 1901 року оригінальний іконостас із п’ятиярусною конструкцією, відповідає розкішному візантійському стилю.
Його ексклюзивне оздоблення виконане відомими іконописцями, що навчалися свого ремесла за кордоном, – Модестом Сосенком та Антоном Монастирським.
У часи, коли в будівлі церкви проводилися православні богослужіння, були декоровані відповідними цій вірі розписами її стеля й стіни. На думку деяких дослідників, під цими розписами могло бути оздоблення автентичне, яке наразі втрачене.
Встановлений факт, що до Другої світової війни по периметру приміщення собору були написані слова молитви «Вірую», але пізніше їх замалювали.
Таємниці, реліквії, пам’ятки
Історія собору Святого Воскресіння в Івано-Франківську має достатньо багато білих плям і загадок.
Не так давно під час проведення в цій споруді ремонтних робіт, всередині її стін будівельники виявили неочікувані знахідки у вигляді українських німецьких та мадярських грошей. Також в стінній ніші були сховані газети та раритетні листи, надіслані з Риму й адресовані ректору семінарії.
Очевидно, священники відчували наближення радянської навали, тому намагалися ці речі зберегти. Відомо, що нинішній настоятель храму, отець Юрій Новицький, хоче створити музей, в якому такі цінні знахідки стануть експонатами.
Один із раритетів цієї святині нині також переданий в міський краєзнавчий музей. Це полотно «Зняття Христа з хреста», автором його є талановитий живописець Осип Сорохтей.
Архікатедральний собор Воскресіння Христового (Івано-Франківськ) відомий і іншими своїми реліквіями. До них варто віднести примірник стародавнього Євангелія, виданий у 1853 році. Ця священна книга була подарована храму в 1995 році, на честь 110-ї річниці Івано-Франківської Єпархії.
Катедра зберігає мощі багатьох відомих духовних осіб, зокрема священномучеників – блаженних єпископів Симеона Лукача та Івана Слезюка, святої Терези та Папи Іоанна-Павла ІІ.
Тут зберігають і часточку Господнього хреста, яку називають животворящим древом.
А в підвальному приміщенні собору знаходиться усипальниця, що стала місцем поховання єпископів Івано-Франківських, зокрема, Софрона Мудрого, Софрона Дмитерка та Івана Лятишевського, який відбував покарання у в’язниці за відмову перейти на бік православ’я.
Сучасне життя храму
У нинішній час Собор Святого Воскресіння в Івано-Франківську богослужіння проводить щодня. У буденні дні тут відбуваються три Божественних Літургії, а в неділю та на церковні свята – п’ять таких служб.
Двері святині для прихожан відчинені щоденно з 7.30 до 19.00.
Наразі у відповідній греко-католицькій церковній парафії служить дев’ять священників. Очолює цих служителів митрополит протоієрей Юрій Новіцький.
Релігійна та громадська діяльність даного храму є активною та плідною.
При ньому відкритий катехитичний навчальний заклад – це школа для дітей трьох різних вікових груп, яка називається «Воскресіння». Керівником відповідної недільної школи, учні якої отримують знання про Бога, є Роман Вланишин.
Активну участь у релігійно-просвітницькій роботі святині бере три молитовних спільноти – «Апостольство доброї смерті», «Матері в молитві» та «Товариство Лицарів Колумба».
Ще один напрямок діяльності священнослужителів та парафіян храму – допомога вбогим, тим, хто потребує коштів для придбання ліків та для хірургічних операцій. Такими нужденними опікується відкритий при соборі «Карітас».
Відомо, що зібрані в цій церкві пожертви на милосердя були використані покупки апарата ШВЛ в часи пандемії – це обладнання було передане міській інфекційній лікарні.
Наразі храм залучає парафіян до донатів на потреби воїнів ЗСУ.
При ньому діє п’ять хорових колективів церковного співу. З 8.00 до 19.00 години сюди можна прийти на сповідь або за порадою до священника.
Тим туристам та паломникам, що хочуть відвідати Собор Святого Воскресіння в Івано-Франківську, як дістатися сюди, підкаже будь-який мешканець цього міста. Знаходиться він у міському центрі та сусідує з будівлею медичного інституту, в якій колись розташовувався єзуїтський монастир.
Контактний телефон святині: +380 342 502 547, а вхід до неї є безкоштовним.