Історії людства відомо чимало різних винаходів, які мали величезний вплив на цивілізацію чи навіть їх відкриття стало переломним моментом, після якого вже можна говорити про «до» та «після». До цієї категорії сміливо можна віднести колесо, двигун внутрішнього згоряння, антибіотики та багато іншого. Зазвичай, коли люди говорять на цю тему, то всі чомусь забувають один важливий винахід, котрий без перебільшення мав величезний вплив на наше життя, а в деяких куточках нашої планети він і досі активно використовується. Мова йде про саморобний лук.
Історики та археологи схиляються до того, що вперше він був зроблений людиною у період між 12 та 15 тисяч років тому. Сьогодні подібну зброю ми сприймаємо як елемент розваг та спорту, але й досі дехто використовує її за призначенням, наприклад, деякі жителі Африки досі полюють з луком, як колись їх предки.
Вам хотілося б спробувати зробити дерев’яний лук своїми руками? Це чудова ідея. Чи складно це? Ні, якщо знати, що потрібно робити. З чого почати? У цій статті буде представлена покрокова інструкція виготовлення лука. Вона допоможе вам зробити справді класну річ, яка підійде для розваг, полювання чи як елемент декору для житла.
Матеріали для виготовлення лука
Підхід до вибору основного матеріалу може бути різним, але найпростіше буде працювати з деревом, тому ми пропонуємо зупинитися саме на ньому. А яка порода дерева підійде? Найкраще підходять гнучкі та міцні породи: ясен, граб, дуб, клен, акація. Підійде і бамбук, але його дістати буде вже не так просто.

А як щодо тятиви? З чого зробити її? Наприклад, можна використовувати синтетичний шнур, паракорд або міцну нейлонову нитку.
Щоб зробити лук з дерева своїми руками вам знадобляться наступні інструменти:
- Ніж або стамеска – для вирізання форми.
- Напилок і наждачний папір – для шліфування.
- Клей (епоксидний або столярний) – якщо потрібно склеювати кілька шарів деревини.
- Фарба або лак – для обробки та захисту лука.
Як зробити лук і стріли
Виготовлення лука покроково
1. Вибір і заготівля деревини
Це один з найважливіших етапів, бо він, по суті, є базою для майбутнього виробу. Яким же параметрам має відповідати шматок деревини, щоб бути підходящим? Він повинен бути довжиною від 1,5 до 2 метрів і мати рівномірну текстуру без великих сучків, бо вони псують зовнішній вигляд, а також можуть робити матеріал не таким міцним. Найкраще використовувати добре висушене дерево, яке має мінімальну вологість. Так не буде подальшої деформації та втрати геометрії
2. Формування заготовки

Найпростіший спосіб зробити лук – це олівцем, фломастером чи маркером нанести на заготовку контури майбутнього лука. Використовуйте лінійку, щоб все було симетрично та рівно. Якщо говорити про габарити, то середня товщина руків’я повинна становити близько 3-4 см, а кінці лука – поступово звужуватися до 1-2 см. Якщо складно придумати форму самостійно, то без проблем можна знайти креслення для лука в мережі Інтернет.
3. Вирізання форми
Використовуючи ніж або стамеску, починайте обробляти дерево, прибираючи зайву товщину. Руків’я має залишитися трохи товщим, щоб зручно лежати в руці. У вас є електричний лобзик? Тоді вам пощастило, бо це ідеальний інструмент для подібної роботи.
4. Надання гнучкості плечам лука
Плечі лука повинні поступово згинатися, не маючи жорстких переходів. Щоб додати гнучкість, можна використовувати метод парового нагріву: потримати деревину над парою або гарячою водою, а потім зафіксувати в потрібному положенні до повного висихання.

До речі, предки теж використовували подібний метод. Вченими було проведено ряд трасологічних досліджень, які показали, що вирівнювання заготовок з деревини та інших матеріалів, включаючи кістки тварин, роги оленів та навіть бивні мамонтів, – це те, що древні люди робили досить часто. Для розм’якшення більш міцних матеріалів могла використовуватися кислота зі шлунку тварин. Для дерева – достатньо тепла.
5. Вирізання жолобків для тятиви
На кінцях лука слід зробити невеликі жолобки (близько 3 мм глибини) для фіксації тятиви. Важливо, щоб вони були симетричними.

6. Обробка та шліфування
Використовуйте напилок і наждачний папір, щоб згладити поверхню та зробити лук приємним на дотик. Це не тільки поліпшить зовнішній вигляд, а й зменшить ризик появи тріщин. Також це важливо для безпечного використання, щоб не загнати під шкіру скалку.

7. Встановлення тятиви
Тятива повинна бути на 10-15 см коротшою за сам лук, щоб створювати необхідне натягнення. Її можна виготовити з міцного шнура, сплетеного з кількох ниток.
8. Завершальна обробка
Щоб лук прослужив довше, його бажано покрити лаком або воском. Це захистить деревину від вологи та механічних пошкоджень. Якщо більше віддаєте перевагу фарбуванню, то обирайте еластичні фарби, наприклад на латексній основі. Вони не покриваються тріщинами. Можна спробувати фарбу у вигляді аерозолю. Так покриття буде максимально рівномірним.

Стріли для лука
Звичайно, без стріл обійтися не вийде. Якщо ви робите просто декоративний виріб, який буде висіти на стіні та виконуватиме лиш роль стильного елемента декору, то вони не дуже й потрібно. Якщо ж ви хочете зробити те, з чого можна буде стріляти, то треба буде виготовити і певну кількість стріл. Як це зробити? Ось що для цього потрібно:
- Взяти рівні дерев’яні прути (довжина близько 70 см).
- Загострити кінці – можна використовувати металеві наконечники або просто загострене дерево.
- Зробити оперення – для цього підійдуть пір’я або тонкий пластик.
- Зробити надріз на хвості – щоб тятива добре фіксувалася.
Як зробити лук у домашніх умовах: корисні поради
- Як зробити міцний лук? Якщо є час та можливість, то ви можете спробувати зробити ламіновану деревину, склеюючи кілька шарів різних порід дерева.
- А як бути, коли немає підходящої деревини? Можна взяти ПВХ-трубу і зігнути її, нагріваючи будівельним феном. Звичайно, зовнішній вигляд такого виробу буде не дуже естетичним, але по функціоналу він не поступатиметься дерев’яним аналогам.
- Пам’ятайте, що чим більша довжина лука, тим м’якше він натягується і довше служить.
- Для розваг чи виготовлення декоративного виробу добре підійде верба, але якщо ви хочете зробити лук, який можна буде взяти на полювання, то краще обирайте більш міцні породи, наприклад, ясен або дуб.
Підсумуємо
Таким чином, відповідь на питання «як зробити лук своїми руками?» наступна: дуже легко, якщо у вас є трохи вільного часу та бажання. Можете використати описану вище покрокову інструкцію. Вона вам обов’язково допоможе.
Також пропонуємо для цікаві статті про:
1. Як зробити кашпо для квітів зі старого посуду? Інструкція з фото
2. Як зробити свічки своїми руками? Детальна інструкція
3. Як зробити рогатку своїми руками? Покрокова інструкція