У Миколаєві є чимало цікавих та відомих місць, де обов’язково треба побувати як місцевим, так і гостям міста. Слід сказати про те, що їх перелік досить великий. Сьогодні ми не будемо говорити про все й одразу. Ми пропонуємо зупинитися на одному з таких місць та розібратися більш детально. Якщо точніше, то мова піде про Миколаївський музей суднобудування та флоту. Місце справді легендарне.
До речі, це єдиний в Україні музей, присвячений історії суднобудування та флоту. Без перебільшення можна сказати, що він є важливим культурним та історичним центром, котрий відображає багатий спадок кораблебудування нашої країни. Це унікальний заклад, який в нашій державі не має аналогів. Музей флоту Миколаїв є однією з головних туристичних локацій міста. Він приваблює як місцевих жителів, так і туристів з інших регіонів і країн. В рамках цієї статті ми поговоримо про його історію, представлені там експонати, цікаві факти, графік роботи, ціни та все інше. Коротше кажучи, буде справді цікаво! Що ж, не буде відтягувати та одразу перейдемо до справи.
Історія Миколаївського флоту та музею
Музей було відкрито тридцятого липня 1978 року. Слід сказати, що ця дата була обрана не просто так. Річ у тім, що саме цього дня відзначалося свято Військово-Морського Флоту СРСР. Цікаво, що спочатку його було створено і відкрито як музей на правах відділу Миколаївського обласного краєзнавчого музею. Будівля сама по собі теж досить цікава, красива та має свою історію.

Побудована вона в стилі російського класицизму за проєктом архітектора П. В. Неєлова. Датується кінцем вісімнадцятого століття. До речі, будівля в якій знаходиться музей, є пам’яткою історії та архітектури державного значення. Спочатку вона слугувала штабом Чорноморського флоту. Пізніше стала резиденцією головнокомандувачів флоту.
Після Жовтневої революції тут розміщувалися різні установи, зокрема гуртожиток для вчителів, дитячий будинок, ремісниче училище та школа-інтернат. Коротше кажучи, на протязі десятків років її активно використовували за різним призначенням. Звичайно, що з часом вона мала не дуже естетично привабливий вигляд, тому над нею довелося чимало попрацювати реставраторам. Це зайняло цілих шість років. Потрудилися вони справді на славу, бо зараз виглядає все просто прекрасно.
Будівля музею, розташована за адресою вул. Адміральська, 4.
Музей суднобудування експозиція
Важливо розуміти контекст. Річ у тім, що Миколаїв ‒ місто, що виникло як центр суднобудування для Чорноморського флоту. Завдяки цьому воно довгий час було важливим вузлом морської інфраструктури. Це не могло не позначитися на його культурному та економічному розвитку. Колекція музею суднобудування зберігає пам’ять про цю спадщину, пропонуючи відвідувачам зануритися в історію флоту. Експозиція музею розміщується у дванадцяти залах. Кожна зала музею присвячена певному періоду або тематиці. Щорічно музей приймає п’ятдесят тисяч відвідувачів, проводить близько 1 тисячі екскурсій. Фонди музею налічують близько восьми тисяч предметів. Основні теми експозицій охоплюють періоди від античних часів до сучасності. Коротше кажучи, тут можна буквально прослідкувати розвиток суднобудування на протязі історії. Це як мандрівка у часі, коли з однієї епохи ти можеш миттєво переміститися в іншу.

Якщо говорити про моделі кораблів в музеї флоту, то там можна побачити чимало цікавого. Це більше сотні моделей суден, включно з фрегатом «Святий Миколай», бригом «Меркурій», броненосцем «Потьомкін», авіаносцем «Київ». Окрім суден є й інші вельми цікаві експонати. Наприклад, в колекції є старовинні навігаційні прилади, карти, суднові журнали та таке інше. Є й різноманітні документи та фотографії. Є погруддя найвідоміших адміралів, які тут працювали або ж просто відвідували ці місця. У залах музею представлені портрети засновників та головних командирів Чорноморського флоту. Особливої уваги заслуговують інтерактивні елементи. Це сучасний музей, тому цьому тут приділена увага. Є спеціальні зони, де можна ознайомитися з принципами роботи суднобудівних верфей та військово-морських суден.
Інформація для туристів
Якщо ви вирішили відвідати цей заклад, то нагадуємо, що адреса музею: вул. Адміральська, 4, м. Миколаїв, неподалік від знаменитого Інгульського мосту. А як туди можна доїхати, спитаєте ви? Доїхати можна тролейбусами № 6, 7, 9; маршрутними таксі №1, 4, 13, 26, 48, 51, 54, 56, 62, 87, 201 (зупинка «Вулиця Адміральська»). Телефони для довідок: 37-85-99, 37-85-98, 37-86-37. Якщо говорити про графік роботи музею суднобудування, то години роботи наступні: з 10:00 до 17:00 (крім понеділка ‒ вихідний). Музей флоту Миколаїв ціна квитків: для дітей ‒ 40 гривень, для дорослих ‒ 70. Обов’язково враховуйте, що години роботи та ціни, котрі тут вказані, є актуальними на момент публікації тексту та можуть з часом змінюватися.

Послуги:
- екскурсії;
- організація тематичних виставок;
- дні відкритих дверей;
- проведення лекцій та семінарів.
Декілька корисних рекомендацій для туриста:
- По-перше, радимо по можливості відвідувати музей у будні дні. Чому? Це дозволить уникнути скупчення відвідувачів.
- По-друге, рекомендується взути зручне взуття. Музей досить великий і якщо ви не звикли до піших прогулянок, то можете натерти ноги, поки будете гуляти по його території.
- По-третє, якщо хочете групову екскурсію, то краще завчасно про це домовитися. Можна попередньо записатися в телефонному режимі. Контактні дані вказані вище.
Цікаві факти та легенди про музей суднобудування

- В музеї можна побачити модель легендарної яхти «Ікар», яка першою із радянських яхт здійснила навколосвітнє плавання (вересень 1987 ‒ липень 1988 рр.).
- Музей приймав багатьох відомих людей, серед яких представники морської еліти, іноземні делегації та діячі культури.
- Більшість моделей кораблів, котрі там представлені, виготовлено з урахуванням оригінальних креслень та матеріалів.
- У 1981 році група фахівців, які брали участь у створенні Миколаївського музею суднобудування та флоту, була удостоєна Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка. Відзнаку отримали за вагомий внесок у формування й оформлення музею, що стало значущою подією для збереження й популяризації історії українського суднобудування та флоту.
- Серед музейних експонатів є зразки корабельного обладнання, знайдені на місцях затонулих суден. Деякі місцеві жителі вірять, що на них лежать якісь прокляття.
- Є легенди, що в музеї іноді можна почути загадкові звуки чи побачити тіні. Це можуть бути привиди, які належать душам моряків, котрі загинули в морі та «прив’язані» до певних музейних артефактів.
Підсумуємо
Якщо вам колись пощастить та ви опинитеся у Миколаєві, то цей музей потрібно буде обов’язково відвідати. Це точно буде цікаво та вражаюче. Погодьтеся, що не часто випадає можливість зануритися в історію морської справи. Це місце стане цікавим як для дорослих, так і для дітей. Краще за все домовитися про екскурсію. Так можна буде дізнатися ще більше цікавого. Якщо ви є місцевим жителем і ще ніколи не відвідували даний музей, то це величезна помилка з вашої сторони. Обов’язково виділіть вільний день на вихідних та сходіть туди. У вас буде унікальний шанс побачити спадщину, яка формувала Миколаїв і весь південний регіон України.