Головне місто Кіровоградської області налічує 14 музейних закладів. Деякі з них належать окремим підприємствам та установам, але більшість є об’єктами власності державної або комунальної.
До останніх належить музей мистецтв Кропивницького, який ще називають обласним художнім музеєм. Ця інституція знаходиться у величній будівлі, зведеній понад століття тому. Колись ця споруда, що є справжнім архітектурним шедевром стилю пізній модерн, належала купцю Ізраїлю Шполянському. Даний підприємець і замовив її проєкт.
Ця стаття розповість про розташовану в такому будинку-палаці інституцію в деталях. У ній міститься інформація про заснування й роботу художнього музею в місті Кропивницький за різних епох та оглядові описи експозицій. Також читачі дізнаються про те, коли можна відвідати такий музейний заклад, які заходи поводяться в ньому та як до нього дістатися.
Коли та як був створений музей?
Історія художнього музею (Кропивницький) сягає своїм корінням 1870 року. Саме тоді питання про створення в місті такої інституції було публічно й офіційно поставлене представниками місцевої інтелігенції.
На той момент відповідна ідея підтримки не знайшла. Вона виявилася забутою на десятки років. Датою появи першої картинної галереї в місті, яке на той час носило назву Єлисаветград, став 1921 рік. Трьома роками пізніше це зібрання полотен стало демонструватися в місцевому природно-історичному музеї.

Станом на 1926 рік відповідна колекція включала півтори сотні картин, 26 з яких були оригінальними, пожертвуваними меценатами.
Проте цьому зібранню не вдалося вціліти під час Другої світової війни. Воно в період фашистської окупації було повністю розграбоване.
Вдруге колекція полотен, багато з яких нині експонує художній музей у Кропивницькому, стала доступною глядачам аж у 1965 році. Цього разу її презентували як відділ обласного краєзнавчого музею.
Подивитися можна було представлені на відповідному зібранні твори живопису в приміщенні Спасо-Преображенського храму. На той час ця церква не була діючою – як і більшість святинь, даний храм закрили в рамках атеїстичної пропаганди комуністів.
Коли в Спасо-Преображенській церкві богослужіння відновилися (а сталося це в 1991 році після здобуття Україною Незалежності), виставку картин стали експонувати в будівлі, що є архітектурним шедевром.
У в січні 1993 року на базі цієї експозиції й був утворений Кіровоградський обласний художній музей (Кропивницький).
Проте офіційна, публічна церемонія відкриття цього закладу відбулася лише у 2001 році. Так багато часу знадобилося фахівцям для проведення ремонту та реставрації інтер’єру старовинної будівлі.
Структура та зміст фонду
На даний час зібрання відповідного культурно-мистецького закладу налічує безліч експонатів, понад 9 тисяч з яких входить до його основного фонду.
Приміщення цієї музейної інституції, що відіграє значну роль в житті та розвитку міста, включає п’ять виставкових зал. У трьох із них можна оглянути постійні виставки.

Стаціонарно демонструються відвідувачам такі експозиції художнього музею в Кропивницькому:
- «Сакральне мистецтво» – цей розділ представляє твори іконопису різних майстрів-іконописців, виконані за різних часових періодів;
- «Художники-земляки» – колекція, що включила полотна, створені живописцями, які народилися або жили і писали картини в даному регіоні (поряд з творами митців Єлисаветграду на даній виставці представлені полотна сучасних художників краю);
- «Західноєвропейське та російське мистецтво від XVIII до початку ХХ століття» – найціннішими з погляду мистецтвознавців роботами, представленими у відповідній галереї, є картина Миколи Реріха «Оголений натурник», полотно Киріака Констанді «Шторм» та пейзажне робота Олексія Саврасова «Захід сонця».
У статусі окремого музейного відділу експонується виставка картин «світ і Вітчизна», створена уродженцем міста Петром Оссовським та відкрита в березні 2007 року. Відомо, що свої художні твори цей митець передав до музейного закладу з власної ініціативи. Усі вони були перевезені з росії, в якій Оссовський мешкав.
З погляду жанрової специфіки та матеріалів, фонд музею включає 9 груп експонатів – це твори живопису, графіки, витвори скульптурного мистецтва, керамічні вироби та скляні, а ще виготовлені з деревини, текстилю й металу, світлини й архівна документація.
Цікаві факти про художній музей Кропивницького
У 2005 році даний заклад брав участь у Всеукраїнському музейному фестивалі й став його лауреатом. А в номінації «Музейний сайт», присвяченій впровадженню комп’ютерних технологій та мультимедійних та програм, музей мистецтва Кропивницького став переможцем.
З 2006 по 2006 рік ця інституція разом з іншими музейними установами України була учасником масштабного українсько-нідерландського проекту.

2007 року даний заклад розглядався як номінант від Кіровоградської області на культурно-просвітницький конкурс «Сім чудес України».
Комплектації фондів даного музею мистецтв посприяли такі установи як Держвний Ермітаж в Петербурзі, Державна Третьяковська галерея, Державний музей українського мистецтва та Київська національна картинна галерея.
Екскурсії художній музей Кропивницький проводить не лише в класичному, але і в новітньому аудіо-форматі.
Одним із головних партнерів цього закладу є Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Його фахівці допомагають колегам із Кропивницького в дослідженні та реставрації унікальних оригінальних полотен. У результаті відповідної співпраці було реставровано понад 140 творів образотворчого мистецтва – художніх полотен та ікон.
Щороку цей музей займається проведенням профільних семінарів та культурно-просвітницьких заходів.
Найдавнішим та найціннішим його експонатом музеєзнавці вважають мисливську хоругву, що зображає святого Євстафія Плакиду.
Заклад має спеціальну локацію, в якій реєструють шлюби пари, що прагнуть креатива та цінують красу.
Споруду, в якій розташовується цей заклад, здавна називають Пасажем. Відомо, що раніше в ній розташовувався готель, а на першому поверсі працювали крамниці, ділові контори й ресторація.

Впродовж певного часу до жовтневого перевороту ця будівля-палац належала городничому А. Пашутіну. Уже тоді в ній була розташована майстерня художників-живописців «Мистецтво».
Актуальна інформація для туристів
Графік роботи музею мистецтв (Кропивницький) – з понеділка по четвер з 9.00 до 18.00 та п’ятниця й субота з 9.00 до 17.00. Неділя для нього є вихідним днем.
Адреса цієї відомої в місті інституції – вулиця Велика Перспективна, 60, контактний телефон –+38 0522 245 681.
Цим номером можна скористатися, щоб з’ясувати ціну вхідних квитків для різних категорій відвідувачів та як дістатися до художнього музею В. Кропивницькому з міських вокзалів або на власному авто.