Так, сьогодні дуже багато власників автомобілів, адже в нашому ритмі життя зручно, комфортно та швидко пересуватись саме на машині. Всі власники будь-якого транспортного засобу щорічно переоформлюють поліси страхування та вносять визначені суми до страхових компаній. Після придбання авто (нового чи з пробігом неважливо) та його реєстрації у державних органах наступним етапом являється замовити автострахування.
Це необхідно для забезпечення фінансової стабільності у водіїв, наприклад, різні ДТП або з машиною трапляються непередбачені обставини чи форс-мажори, які здатні її пошкодити та вивести з ладу. Саме тому існують багато страхових компаній, які пропонують свої послуги з різними умовами й тарифами. Так що обрати? Давайте розбиратись.
Типи автострахування
В Україні взагалі існує два види автострахування – це добровільне та обов’язкове.
Останній варіант ще називають автоцивілкою (ОСАГО) без нього ви не зможете зареєструвати машину та керувати нею, а коли ДАІ буде перевіряти документи та не знайде документ, водію буде виписаний штраф.
Суть даного типу полягає в тому, що при наявності ДТП за винуватця виплачує кошти страхова компанія замість постраждалої особи, та навпаки. Також під захистом здоров’я та життя водія.
Ще один підтип обов’язкового страхування – це Зелена карта. Воно потрібно тільки тим власникам, які планують перетинати кордон країні на своєму транспорті. Сертифікат здатен відшкодувати постраждалим особам кошти, якщо аварія сталася закордоном.
Звісно, самий популярний й добровільний тип страхування авто – це КАСКО. Він надає водіям набагато більший перелік послуг з відшкодування, відсутність територіальних обмежень, тобто зелену карту можна не оформлювати взагалі, а також лояльний підхід до оплати страхового поліса (розстрочка), тому що він значно вищий ніж в автоцивілці й термін виплат набагато швидший.
Основні аспекти при виборі поліса
Спочатку давайте визначмо кому та який вид краще підходить. КАСКО буде дуже вигідний молодим водіям з невеликою практикою у керуванні машиною, які можуть пошкодити своє авто навіть без аварій. Головні відмінності цих видів полягають у тому, що ОСАГО не покриває збитків у разі викрадення, умисної шкоди іншими особами не на дорозі, погодні умови (град, впало дерево через сильний вітер), пошкодження камінням, яки вилітають з під коліс та багато інших випадків. А ось, коли ви хочете перекласти всі такі витрати на страхові компанії, то треба обирати КАСКО.
Які види КАСКО існують? Найчастіше власники машин обирають поліс «все включено» або «лайт». Для шанувальників новітніх технологій є можливість оформити пакет Smart – це спеціальний пристрій, який аналізує та слідкує за стилем керування та знижує вірогідність аварій.
Вибір прямого захисту гарантує швидкі виплати, відмінний сервіс – це поєднання двох полісів ОСАГО та КАСКО.
Що входить до поліса «все включено»?
- Усі ДТП включаючи повну руйнацію автомобіля.
- Крадіжки, угони, розбійні напади тощо.
- Різни пошкодження авто третіми особами.
- Самозаймання та пожежі.
- Стихійні лиха.
- Падіння на авто сторонніх предметів.
Програма «лайт» покриває збитки тільки після ДТП, навіть якщо водій винуватий, та оплачує йому ремонт автомобіля.
На що поліс КАСКО не діє?
- Якщо авто керує особа, яка не вписана у поліс, відшкодування не відбуваються.
- Доведенні махінації та навмисне заподіяння шкоди машині.
- Находження за кермом у нетверезому стані.
- Якщо машина ламається через порушення правил експлуатації.
- Коли машину вкрали, через те, що власник забув її закрити.
- Порушення правил та вимог пожежної безпеки.
Що таке франшиза? Чому в один полісах вона є, а інших немає?
Це спеціальний інструмент в полісах, який допомагає регулювати його зальну вартість. Наприклад, встановлена фіксована сума, 1500 гривень (вона може бути й значно більшою), потрапив в аварію та вартість ремонту складає 8000 гривень. Тобто водій з власної кишені платить 1500, а страхова 6500 грн. Це не обов’язкова умова, її можливо підключити тільки за власним бажанням, але вона суттєво може вплинути на щорічний платіж.
Скільки коштує поліс КАСКО? На вартість впливає дуже багато факторів, починаючи від стану та ріку випуску авто, закінчуючи додатковими послугами. Всі страхові компанії використовують спеціальні калькулятори, де встановлюється мінімальна та максимальна виплата, в країні вона сягає від 50 до 270 тисяч гривень. Стосовно угону визначається відсоток від вартості автомобіля. Також на вартість впливає перелік ризиків, розмір франшизи, кількість та вік водіїв, марка та вартість авто, в якому регіоні зареєстрований власник. Тому точну суму можна дізнатись тільки складаючи завершальний договір.
Поради по вибору страхової компанії
Це дійсно важливий вибір для кожного автовласника, від нього залежить якість послуг, терміни виплат та сервіс обслуговування. Виділимо загальні критерії:
- Надійність та репутація страхової компанії й професіоналізм її спеціалістів.
- Досвід та тривалість роботи на ринку, відомі організації більш стабільні.
- Звертайте увагу на фінансові показники фірми.
- Наявність безкоштовних послуг також дуже добре, наприклад, евакуатор чи юридична консультація.
- В договорі головний пункт для перевірки – це ризики, які здатен покрити поліс.
- Чи зареєстрована юридична особа у державних установах та наявність ліцензії.
- Поцікавтесь відгуками клієнтів, особливо за які терміни виплачують страхові випадки, та чи визнаються вони згідно підписаного договору.
- Термін дії будь-якого поліса складає один рік, змінити страховика ви зможете тільки після закінчення терміну договору.
- Дізнатись інформацію розрахувати вартість, можна як в офісі, так й онлайн, а також оформити страхування.
Процедура підписання договору
Заповнення анкеті у страховій чи електронного бланка дуже відповідальний етап. Якщо допущені помилки, то водій може суттєво постраждати, від раптової низької виплати до додавання непотрібних йому ризиків чи послуг.
Через онлайн сервіси все зробити легше та простіше, також можна уникнути багато помилок. Але при ручному заповнені треба дуже чітко та розбірливо писати, бажано друкованим шрифтом. Всі цифри вказуються прописом.
Бланки страхового полісу в Україні мають однакову форму, незважаючи на організацію, яка надає послуги. В такі анкети включають наступні дані:
- Термін дії страховки.
- ПІБ осіб, яки будуть керувати авто.
- Інформація з паспорта та ІПН.
- Відомості про машину (марка, модель, номер).
- Ціль експлуатації авто (показник впливає на величину коефіцієнта та вартості страхування).
- Вартість поліса (розраховується індивідуально).
- Дані компанії, що надає послуги.
А які документи потрібні для оформлення страховки на авто? Водію треба мати лише з собою паспорт громадянина Україні, ідентифікаційний номер, водійське посвідчення, та свідоцтво про реєстрацію авто.
Якщо страховий випадок стався, треба одразу зупинити машину та поставити її на аварійку, надати допомогу потерпілим й одразу викликати відповідні служби. Повідомити про випадок з поліса треба протягом 48 годин, а надати письмові документи й докази не пізніше 5 днів.
Автовласник передає страховику заяву на виплату та всі потрібні документи. Організація з страхування направляє в банк письмовий запит. Банк передає лист у відповідь з дозволом провести виплату на користь позичальника. Страховик або перераховує автовласникові відшкодування.