Кожне містечко Київщини має власні пам’ятки архітектури та природи, заклади, що розповідають про його минуле й сучасність, та відпочинкові зони, популярні не тільки у своїх мешканців.
Ця стаття розповість, що подивитись Боярка пропонує мандрівникам – мальовниче й гостинне містечко Фастівського району з населенням близько 42 тисячі осіб.
У подальшому тексті наводиться оглядова інформація про інфраструктурні та природні об’єкти центру Боярської міської громади, які варто відвідати туристам.
Історична довідка
Відомо, що в минулому це поселення, перша згадка в літописах про яке датується початком XVI століття, носило назву Будаївки. Первісно воно являло собою розташоване на штучно насипаному пагорбі фортифікаційне укріплення, довкола якого поступово розрослося село.

У перші часи свого існування відповідне городище, розташоване в 13 км від Києва, перебувало в складі Великого князівства Литовського. Згодом воно з іншими землями було приєднане до Речі Посполитої.
А ще пізніше Будаївку закріпили в складі Київського полку Лівобережної Гетьманщини, про що засвідчила Андрусівська угода, укладена між московітами й поляками. У XVIІІ століття землями цього населеного пункту володіла Києво-Печерська лавра.
Статус міста даний населений пункт отримав після злиття Боярки з прилеглим до нього селом Будаївкою. Відбулася ця подія в 1959 році.
Архітектурні пам’ятки
Деякі визначні місця Боярки є справжніми перлинами старовинного зодчества. Таких об’єктів, на фоні яких мандрівники можуть зробити чудові світлини, у містечку декілька.
Земська школа
Це дуже колоритна споруда, зведена в 1913 році. Фінансувалося її будівництво меценатом Флавіаном Василевським. Цей будинок, споруджений з червоної цегли, мав стати притулком для сиріт.

Він демонструє архітектурний стиль модерн з вишуканим декором контрастного білого кольору. Знаходиться така локація, що є своєрідними симбіозом величного собору, казкового терему та середньовічного замку, на вулиці Михайла Грушевського, 49. Проект її був створений архітектором Дороганевським.
У 1921 році в даній будівлі розташовувалася залізнична школа. Зараз це теж освітній заклад – міська школа №2.
Свято-Михайлівська церква
Розповідаючи про цікаві місця Боярки, не можна оминути увагою цей храм, що височіє на вул. Івана Франка, 4 та був заснований в 1901 році.

Дана сакральна пам’ятка місцевого значення демонструє блакитний фасад з розкішним білим оздобленням. Проект її розробив Микола Горденін. З приходом радянської влади відповідний храм закрили. Богослужіння в ньому були поновлені під час Другої світової війни.
У Боярській Свято-Михайлівській церкві (тел. +38 044 98 36 262) зберігається цінна сакральна реліквія – ікона Спасителя. А поряд з цією будівлею знаходиться кладовище, на якому поховано видатного письменника Володимира Самійленка.
Храм Винесення Чесних Древ Хреста Господнього
Нова православна церква Київської єпархії, що відчинила свої двері вірянам у 2006 році. Знайти її можна на вулиці Олександра Богомазова, 2 (це територія місцевого лісового господарства).
Контактний номер храму +38 067 425 50 46. Збудована ця багатоярусна церква з дерев’яних колод, що надає їй своєрідності та колоритності.
Дача Фоломіних
Згадуючи популярні місця для туристів у Боярці, варто назвати цей старовинний літній будиночок, зведений на рубежі ХІХ століття. Першим його власником був київський купець Фоломін.

На той час у відповідній місцевості знаходилося ціле дачне містечко. Гостями в ньому були різні відомі особистості, зокрема, композитор Микола Лисенко, історик та політик Михайло Грушевський та акторка Марія Заньковецька.
Адреса дачі Фоломіних (т. +38 099 343 08 38), яка наразі реставрується за ініціативи організації «Фонд Боярської громади», – в. Хрещатик, 83. Знайти цю архітектурну візитівку міста можна поруч із дитячою лікарнею.
Чарівні куточки природи
Якщо ви небайдужі до гарних пейзажів та красот живого довкілля, це містечко Київської області вас не розчарує.
У ньому знайдуться природні локації, де погуляти в Боярці можна, отримуючи справжню естетичну насолоду. Кожна з них є відмінним рішенням для фотосесій, релаксації та знаходження душевного спокою.
Йосипівський ставок
Це водойма, оточена лісовою пущею, про яку старожили міста розповідають легенди. Поширена думка, що колись власником цього ставка був багатій Йосип.

Розповідають, що за часів позаминулого століття цей заможний чоловік подбав про обладнання на узбережжі даної водойми комфортної відпочинкової зони. Вона включала купальні та човнову станцію. У сучасний період дане озеро не втратило своєї мальовничості – воно просто заворожує погляд.
Долина Надсона
Так називають боярський лісовий масив, неймовірні краєвиди якого викликають асоціації зі Швейцарією. Відомо, що російський поет Семен Надсон справді любив бувати у цій долині в 1886 році, коли він був молодим. Тут він знаходив натхнення для віршів, захоплюючись шовковими галявинами, струмками та конваліями лісу.
Березовий гай
Прекрасна в будь-яку пору року локація між Йосипським ставком та долиною Надсона, до якої веде через балки та яри стежка.

Тут можна послухати спів птахів, влаштувати пікнік або зайнятися медитацією та зробити ефектні світлини на згадку. Березовий гай – це куточок, де відпочити в Боярці душею зможуть мешканці Києва й інших багатолюдних міст, втомлені від гамору та суєти.
Інші визначні місця
До них можна віднести музей краєзнавства та монумент у вигляді справжнього паротяга, який обов’язково зацікавить туристів.
Боярський краєзнавчий музей
Відкриття цього музейного закладу відбулося в 1974 році. Спершу він носив ім’я радянського пропагандиста й письменника Миколи Островського. Базову частину експонатів складали його особисті речі, світлини та документи.

У перші роки після здобуття Україною Незалежності ця інституція була перепрофільована на краєзнавчу. Наразі колекція, яку експонує Боярський краєзнавчий музей (вул. Грушевського, 49, тел. +38 063 243 50 31), включає понад 15 тисяч експонатів. Кожен взірець відповідного зібрання являє собою культурні та історичну цінність як мінімум регіонального значення.
Це заклад, куди сходити в Боярці варто поціновувачам живопису – в ньому представлені виставки оригінальних полотен, створених Григор’євим та Поляковою. Працює даний музей щодня, крім неділі, з 9.00 до 17.00 (у суботу до 16.00).
Вартість квитків для дорослого й дитини становить 30 гривень та 15 гривень відповідно, а екскурсійне обслуговування коштує від 80 гривень.
Паровоз Зозуля
Відповідна інсталяція-пам’ятник є одним із атрибутів міста. Знайти її можна поруч із міською залізничною станцією.
Паротяг відповідної марки К-15776 «Зозуля» відомий тим, що саме такий вид транспорту допоміг на початку 1920-х років рятувати киян він холоду. Він слугував для перевезення дров.

На даний час відповідна стара модель паровоза є єдиною, що збереглася в Україні. Відповідаючи на питання, що цікавого є в Боярці, більшість місцевих мешканців у першу чергу назвуть саме цей паротяг, встановлений на білому постаменті.
Розваги для дітей
Родинам, що подорожують разом із малечею, можна порадити завітати до Family Park (Свободи, 9/72), що займає частину території парку Шевченка й працює з 10.00 до 22.00.
Інфраструктура його включає не тільки ігрові майданчики та прикольні будиночки на деревах. Тут дітлахи отримують чимало позитивних вражень, долаючи у мотузковому парку канатні дистанції для спритних із перешкодами або граючись в осередку тролей Zipline. Юні непосиди в Family Park мають нагоду пострибати на батутах чи освоїти або вдосконалити техніку стрільби з лука.
Крім того, у відповідній відпочинковій зоні є міні-зоопарк, в якому цікаво поспостерігати за поведінкою тварин.
Альтернативний варіант, куди піти з дітьми (Боярка) – центр Labsvyata (вул. Петра Сагайдачного, 30-а, т. +38 093 206 4114.). Сюди звертаються щодо замовлення шоу-програм, організації дитячих свят та таких наразі популярних послуг для малечі й підлітків як аквагрим, глітер та флеш тату.
Заклади харчування
Місто має великий вибір ресторанів та кав’ярень, що здебільшого знаходять позитивні відгуки відвідувачів. Дані про найпопулярніші серед них наводяться нижче.
Гастрокафе «СВОЇ»
Локація на вулиці Магістральній, 1 (відчинена з вівторка по неділю з 11.00 до 22.00, у понеділок – з 12.00 до 16.00). Номер даного кафе для резервації столика – +38 068 440 20 62.
Містяни відзначають високі смакові якості страв у «Своїх», приємну атмосферу та професіоналізм персоналу. На подвір’ї кав’ярні є декоративна водойма з різнокольоровими рибками, а зали для клієнтів розташовані в приміщенні та надворі.

ORO
Так називається ресторан, де поїсти Боярка пропонує зі справжньою насолодою. Плюси цього раю для гурманів – оригінальна подача замовлень, швидке обслуговування та стильний, оформлений у золотаво-бронзових тонах інтер’єр.
Сюди приходять, щоб скуштувати смачно приготовані суші та роли, поласувати свіжими устрицями та іншими наїдками, що задовольнять найвимогливіших гостей. Сервіс ORO (Молодіжна, 26-а, т.+38 097 163 27 27) включає доставку. Графік роботи ресторану – з 10.00 до 23.00 без перерви й вихідних.
«Екватор»
Місце, що підійде для романтичної вечері, смачного перекусу та пишного банкету. Його фішки – багате меню, великий вибір ексклюзивних та класичних коктейлів, наявність спеціального дитячого меню, банкетної зали на 200 осіб та відкритої літньої тераси.
Працює «Екватор» (Білгородська, 68-б, тел. +38 067 725 71 40) з 12.00 до 23.00 щодня. Ціни тут є досить прийнятними.
Даний заклад є ресторанно-готельним комплексом, який пропонує бажаючим зупинитися комфортні номери різних цінових категорій, від стандарту до люксу. Оформити бронювання номеру можна за телефоном +38 097 222 99 22.
Інший готель, в якому також є можливість поселитися мандрівникам у Боярці – це «Боярський двір» (33 лінія, +38 322 97 48).
А щоб зняти для ночівлі квартиру або орендувати кімнату подобово, слід звернутися до місцевої агенції нерухомості.
Побувати в цьому затишному місті Київщини варто задля нових позитивних вражень – воно їх своїм допитливим гостям подарує в будь-якому випадку.