Повноцінний ремонт оселі чи іншого приміщення передбачає обробку всіх поверхонь кімнат, включаючи стелю. Якщо ця поверхня не буде ідеально рівною, вона виглядатиме неестетично. Відповідні дефекти одразу впадатимуть в око, зводячи нанівець всі зусилля дизайнера.
Про найпоширеніші будівельні технології, які використовуються для вирівнювання стелі, їх особливості та види фінішного стельового покриття і його декор розповідає подальший текст. Стаття також містить добірку відповідей на актуальні питання, пов’язані з відповідним видом ремонтних робіт.
Основні методи
Вони обираються, залежно від перепадів висоти на робочій поверхні. Професіонали з даною метою використовують здебільшого такі види технологічних методик:
- шпаклювання;
- оштукатурювання;
- підшивку гіпсокартоном;
- обладнання поверхні іншими видами облицювальних матеріалів (це можуть бути спеціальні стельові панелі, вагонка, натяжна плівка ПВХ тощо).
Далі наводиться детальна інформація про перші три типи. Вона буде корисною для тих, кого цікавить рівна стеля, своїми руками зроблена.
Необхідні інструменти для вирівнювання стелі та матеріали
Набор цього інструментарію залежить від обраної технології. Наведений нижче перелік включає обладнання, необхідне для виконання даної роботи так званим «мокрим» способом.

- Будівельний рівень. Можна користуватися рівнем класичним водяним або лазерним.
- Рулетка або лінійка для з мірною шкалою.
- Ємність для приготування робочого розчину. Вона знадобиться під час готування суміші для штукатурних робіт.
- Будівельний міксер. За допомогою цього пристрою замішують робочий розчин.
- Металевий шпатель. Майстрам із досвідом рекомендується використовувати шпатель завширшки 40 см. Тим, хто робить ремонт стелі вперше, краще використати цей інструмент шириною 30 см. Він має бути ергономічним, обладнаним зручною прогумованою ручкою та гладкою, без дефектів робочою частиною.
- Правило довжиною 2 м (знадобиться під час оштукатурювання).
- Валик та пензель для ґрунтування.
- Будівельні опори. Можна використати козли або звичайну, Л-подібну драбину.
Крім того, майстру потрібен спецодяг і рукавички. Бажаними також є головний убір та захисні окуляри, що не допустять потрапляння будівельної суміші в очі.
Оцінка стану робочої поверхні
Це є стартовий етап, який має значення для вибору технології. Щоб визначитися, як вирівняти стелю на вашому об’єкті буде найбільш доцільно, вимірюють перепади її висоти.
Для цього користуються будівельним рівнем. При допомозі відповідного інструменту знаходять найнижчу точку стельової поверхні. Від неї до стін проводять горизонталі. З’єднують їх по периметру.
Після цього виконують заміри різниці в висоті. Вибір методу залежить від отриманих показників.

Коли перепади є значними, понад 5 см, оптимальним рішенням вважається обладнання стельових панелей, каркасних систем, однорівневих або багаторівневих. Якщо різниця не перевищує 5 см, практикується оштукатурювання. Коли нерівності незначні, до 0,5 см, обирають шпаклювання стелі.
Способи вирівнювання стелі
Якщо нерівності є невеликими і зроблений вибір на користь «мокрого» методу цієї роботи, слід поверхню попередньо підготувати – зачистити від старих будматеріалів.
Видаляють залишки шпалер, шар фарби або побілки. Для цього поверхню змочують водою за допомогою губки та видаляють потрібні елементи старого покриття шпателем.
Потім стельову поверхню оброблять ґрунтовкою. Це покриття має бути нанесене в два шари. Ґрунтувати стелю слід акуратно. Бажано, що патьоки не утворювалися і слідів від валика чи пензля не залишалося.
Вирівнювання шпаклівкою
Такий метод часто застосовують для обробки бетонної стельової поверхні. Домашнім майстрам без досвіду, яких цікавить, як рівно пошпаклювати стелю, варто знати, що краще використовувати готові шпаклювальні суміші. Такі матеріали є в продажу.

Якщо ви придбали суху шпаклівку, з неї готують робочий розчин. Засипають суміш у відро чи іншу ємність для замішування. Потроху вливають в неї воду і надають розчину потрібної густоти й однорідності, користуючись міксером. Консистенція готової суміші має бути приблизно такою, як у згущеного молока.
Далі за допомогою шпателя наносять на стелю тонкий шар суміші. Рештки її, що залишаються на цьому інструменті, щоразу обережно повертають назад, у ємність. Такий процес триває, доки вся поверхня не буде оброблена.
Потім вижидають, доки нанесений шар висохне. Наявні нерівності усувають шпателем. Можна використати для видалення таких дефектів і наждачний папір чи дрібну шкурку.
Технологічно правильне вирівнювання стін шпаклівкою передбачає нанесення як мінімум двох її шарів. Фінішний шар наносять тонко, намагаючись зробити це якомога швидше, щоб суміш не встигала висохнути. При цьому шпатель необхідно сильно притискати до стельової поверхні.
Якщо відповідна робота виконана правильно, поверхня стелі набуває рівного та гладкого вигляду.
Вирівнювання штукатуркою
На попередньо підготовану, оброблену ґрунтовкою поверхню встановлюють маячки – перфоровані оцинковані профілі. Вони допоможуть отримати якісний, рівний результат.

Далі встановлюють армовану сітку та наносять по черзі кілька шарів штукатурки. Сітка має бути втиснута в площину первинного нанесеного шару. Штукатурка стелі виконується поетапно, так, щоб кожен наступний шар розчину завтовшки максимум 2 см накладався на їх поверхню тільки після того, як попередній повністю висохне.
Якщо стельова поверхня має дефекти у вигляді тріщин, ці ділянки також оштукатурюють. Сітку й додаткові орієнтири у вигляді маячків застосовують у разі наявності значних нерівностей та деформацій.
Наносити робочий розчин слід за допомогою шпателю рухом уперед-вгору. Потім оброблені ділянки вирівнюються правилом. Для цього даний інструмент рухають зигзагом у напрямку до себе.
Видалення маячків та вирівнювання залишених слідів штукатурки виконують після того, як розчин схопиться, але раніше, ніж він затвердіє.
Завершальний етап процесу – обробка поверхні шліфмашинкою. Отримати поверхню фактурну, яку не треба шліфувати, дозволить використання спеціальної декоративної штукатурки.
Вирівнювання стелі гіпсокартоном
Це досить популярний варіант, що передбачає кріплення спеціальними саморізами гіпсокартонних листів до попередньо встановленого металевого каркасу. Виготовляють цю конструкцію з напрямних та стельових профілів.

Для розкрою профілю користуються ножівкою з дрібними зубцями, болгаркою або ножицями по металу. Якщо робоча основа цегляна чи бетонна, використовують перфоратор, а якщо вона дерев’яна, то для висвердлювання отворів можна обійтися шуруповертом. У ці отвори вбивають дюбелі. Потім кромки шліфують.
Для такої роботи використовують бажано листи вологостійкого матеріалу стандартного великого формату завтовшки від 12-15 мм, шириною 1,2 м та довжиною від 2 до 3 метрів.
Монтаж їх здійснюють, встановлюючи кріплення по периметру та лінії центру з кроком 15-20 см, а від краю при цьому відступають на 1-1,5 см.
Закріплені листи обробляють ґрунтовкою за допомогою пензля. Лінії швів затирають спеціальною сумішшю шпателем.
Якщо гіпсокартон на стелю встановлений правильно, отримують рівну та довговічну поверхню, яка вимагає наступного шпаклювання та фарбування.
Фарбування й оздоблення вирівняної стелі
Фарбують таку стельову поверхню, наносячи на неї фарбу рівномірно по свій площі. Краще, якщо фарбувальний засіб нанесений у 2 або 3 шари. Кожен наступний шар наносять після висихання попереднього та в перпендикулярному йому напрямку.

Прийоми фінішного декору стелі можуть бути різноманітними:
- наклеювання шпалер – це класика, що не виходить з моди;
- обладнання у вигляді глянцевої або матової плівки ПВХ (натяжна стеля);
- декор у вигляді малюнків графіті;
- облицювання дерев’яними панелями, дзеркальним оздобленням, мозаїкою тощо.
Кожен із відповідних методів оздоблення має власну технологічну специфіку, алгоритм та правила.
Корисні поради для домашніх майстрів
Якщо вам бракує досвіду та практики в такій ремонтній роботі, зверніть увагу на наступні моменти:
- у випадку наявності на основі ділянок нестабільних та неміцних, їх попередньо видаляють, а утворені від цього порожнини усувають, використовуючи штукатурну суміш;
- для суцільного оштукатурювання найкраще підходить шпатель із двома ручками, виготовлений зі сталі;
- поверхню, що вирівнювалася «мокрим» методом, після повного висихання обробляють за допомогою шліфувального паперу та знепилюють;
- висота козлів чи драбини має бути відповідною зросту майстра, такою, щоб у положенні його стоячи відстань між ним та стелею складала близько 30 см;
- перед виконання цих ремонтних робіт підлогу в приміщенні та меблі в ньому необхідно закрити поліетиленовою плівкою – таке рішення допоможе полегшити прибирання;
- штукатуркою зашпаровуються щілини вузькі, а якщо ці порожнини широкі та глибокі, для їх заповнення доцільно використати суміш із додаванням керамзиту або щебеню.
Вибір на користь гіпсокартону дозволить сховати всередину електричні комунікації та встановити додаткову теплоізоляцію або шар шумопоглинального матеріалу – в останньому випадку мешканців не турбуватиме шум сусідів зверху.

Запитання – відповіді
Як уникнути тріщин у майбутньому?
Попередити утворення таких дефектів допоможе правильна підготовка поверхні та дотримання технології її вирівнювання. Знизить вірогідність цієї проблеми встановлення в кімнаті вентиляції та недопускання в ній різких змін вологості й температурних коливань.
Що робити, якщо поверхня швидко вбирає вологу?
Варто обладнати якісну теплоізоляцію та регулярно провітрювати приміщення. Можна також використати спеціальні пристрої – осушувачі або опалювальні прилади.
Як прискорити процес висихання штукатурки?
Цей шар висохне швидше, якщо кімната провітрюється – таким чином, з її повітря усувається зайва рідина та знижується рівень вологості. Деякі будівельники з даною метою використовують теплові гармати або промислові осушувачі повітря.
Чи підходить вирівнювання гіпсокартоном для низьких стель?
У результаті такої технології рівень стелі помітно опускається. Тому її краще використовувати для кімнат із високою стелею.
Як виявити нестабільні ділянки на етапі підготовки поверхні?
Ці зони та повітряні порожнини знаходять, простукуючи всю робочу площу гумовим молотком або ручкою шпателю.
Загалом вирівнювання стелі є трудомістким процесом, який виконати якісно власноруч без досвіду доволі складно. Краще таку відповідальну справу довірити професіоналам.