Так, клеїти шпалери на стіни – це процес, який потребує окремих навичок та досвіду, без необхідних знань усі витратні матеріали можна зіпсувати й не отримати бажаного результату. Але ідеально виконати цей процес самостійно все ж сповна можливо, знаючи при цьому певні правила та деякі секрети.
Здається, що складного? Намазав та приклеїв до стіни, з таким підходом рисунок може вийти кривим, будуть зморшки та через деякий час шпалери почнуть відставати від стін, тому щоб цього уникнути ми розповімо про всі нюанси таких ремонтних робіт.
Що необхідно для клеєння шпалер?
Звісно, спершу варто купити шпалери необхідного виду (згідно власних вподобань та фінансових можливостей). А ось далі треба підготувати всі інструменти для клеєння шпалер. Знадобиться наступне:

- Гострий канцелярський ніж (щоб можна було рівно обрізати та зробити рівні краї матеріалу).
- Рулетка для замірів.
- Пензлики чи валик для нанесення клею.
- Шпателі для вирівнювання та прибирання залишків від клею.
- Ножиці (щоб підрізати кути та в інших труднодоступних місцях).
- Рівень (для впевненості, що шпалери поклеєні горизонтально та рівно).
- Різна непотрібна тканина для прибирання крапель клею з підлоги та іншого бруду.
- Дробина (для зручної та безпечної роботи біля стель), хтось використовує звичайний табурет, але з нього легко впасти та й працювати доводиться постійно з витягнутими до гори руками, а це тяжко.
Також потрібен клей для шпалер і до його вибору треба віднестись серйозно. Наприклад, у магазині вирішили купити універсальний клей для шпалер, а потім обрали вінілові шпалери, тоді його прийдеться здати назад. Для тяжких покриттів він не підійде, а для легких та паперових легко. І навпаки, коли у вас склад для тяжких видів вінілових, флізелінових та скло шпалер, він підійде для простих тонких паперових листів та бордюрів.
Сьогодні на ринку багато самоклеючих видів, тоді вибір з’єднувального матеріалу відпадає сам собою.
Перед тим як клеїти шпалери треба підготувати кімнату та поверхні.
Як зняти старі шпалери та підготувати стіни?
Років 30 назад, багато господарів роблячи ремонт, клеїли нові шпалери поверх нових, або на газети, сьогодні це зовсім не актуально. Тим паче, що при багатошаровості практично не уникнути бульбашок, плісняви та грибків. Зараз доступні всі матеріали для вирівнювання стін.
Спочатку з кімнати треба винести всі непотрібні речі, якщо це не можливо, то максимально відвинути від стін та накрити плівкою чи тканиною. Зняття та проклейка завжди брудна та пильна справа. У розетки треба встановити заглушки або ізолювати їх від вологи.
Старий матеріал гарно відходить від стін за допомогою води та шпателя, спочатку треба все ретельно змочити та зняти, а залишки прибрати необхідним інструментом.

А яка підготовка стін до клеєння шпалер при фарбованих поверхнях? На фарбу матеріал ніколи не приклеїться, тому все необхідно ретельно зачистити. Варіантів є декілька:
- При наявності теплової гармати один оператор гріє стіну, а другий, коли фарба починає пузиритись швидко знімає її шпателем.
- Механічний спосіб зі шпателем або стамескою з молотком.
- Якщо часу мало та під рукою є болгарки чи дрилі з наждачними насадками такий варіант буде найкращій.
Зверніть увагу, якщо під фарбою є деревина гріти стіни не можна в будь-якому випадку!
Тепер готуємо поверхню, після зняття старих матеріал якщо є різниця у рельєфі понад три міліметра буз штукатурних робіт не обійтись. Без них клеїти шпалери без зморшок у вас просто не вийде. Обираємо стартову шпаклівку та наносимо рівним шаром 2-3 міліметра. Чекаємо на висихання, затираємо та наносимо ґрунтовку для гарного зціплення. Коли стіни повністю висихають приступаємо до роботи.
Покрокова інструкція клеєння шпалер
На обраному виді матеріалу завжди вказані данні як наносити клей. В одних випадках треба на самі шпалери та дати попитатись протягом двох хвилин, в інших тільки на стіни. Але найчастіше клей наносимо і на стіну і на листи.

Виділимо декілька правил:
- Паперові шпалери можна клеїти відразу на гіпсокартон. Тільки для початку потрібно закласти на ньому всі шви, сховати капелюшки від шурупів і добре поґрунтувати стіни.
- Якщо необхідно клеїти шпалери на бетон, а ви хочете, щоб не було просвіту через матеріал, то обов’язково від шпаклюйте та поґрунтуйте, краще взяти з’єднувальні матеріали із ПВА та клею для важких вінілових шпалер, це перевірена суміш.
- За батареями та трубами виконати процес легко, коли знаєш одну хитрість. Підганяйте малюнок чи стики під рівень приладів, відріжте необхідного розмір лист, приклейте за ними, а кріплення обережно підріжте ножем. Коли є можливість зняти радіатори опалення – це значно спростить роботу.
- Для вікон та дверей клейте стандартно, просто на стиках треба буде обрізати зайвий матеріал.
- Для розеток та вимикачів за допомогою рулетки заміряємо їхнє положення, переносимо на шпалери та вирізаємо віконця і все. Краще їх різати на декілька міліметрів більше ніж вони є насправді, краще потім акуратно видалити, ніж залишаться простори біля цих приладів.
Без малюнків шпалери своїми руками клеїти дуже просто. Треба тільки заміряти стіни, та різати за цими показниками листи. З візерунками вже складніше, краще різати одразу два листи, та перед нанесенням зістикувати їх на підлозі, щоб малюнок співпав. Починають завжди від вікон та рухаються по колу кімнати.
Клеять шпалери від стелі, поступово вирівнюючи їх з верху до низу. Цікавить як клеїти шпалери без бульбашок? Не кваптесь, рівномірно натискайте щіткою або шпателем й витискайте зайве повітря. Навіть при їх наявності, убрати цей недолік легко, проколіть бульбашку голкою й протріть місце тканиною.
Під час роботи у багатьох виникає питання чому шпалери відклеюються?
- Не видалене старе покриття зі стін, фарба, побілка, залишки старих шпалер.
- Було обрано невідповідний клеючий склад, або клей був нанесений неправильно.
- Під час висихання у кімнаті були перепади температур та протяги.

Для того, щоб клеїти шпалери в кутах треба виконати наступну інструкцію:
- Заміряйте відстань від останнього листа до кута.
- На основі цих даних відрізайте наступний лист.
- Ретельно промазуємо кут клеєм.
- Якщо є візерунки, то вони повинні співпадати.
- Витискаємо повітря та заводимо шпалери у кут.
- Краще зробити на хльост та зайву частину відрізати.
- Яшко вийшло нерівно тягнути матеріал не треба, стики розійдуться.
А як уникнути зморшок на шпалерах? Вони виникають по тій же причині як і бульбашки. Невелику кишеньку з повітрям можна проколоти голкою, а потім розгладити полотно. Якщо воно не натяглося, то порожнина заповнюється клеєм, набраним у шприц, а після злегка притисніть до поверхні. Надлишки клею витираються чистою ганчіркою.
Головне правило, коли були зроблені помилки – це їх негайне виправлення. Вологі шпалери можна перетягнути, підігнати під кути, випустити повітря та інше. Після висихання виправити недоліки неможливо.
Начебто все виконується правильно та що робити, якщо шпалери не клеяться все одно? Щоб вони не відпадали після висихання, необхідно обов’язково провести ґрунтування стін. Такий негативний процес найчастіше пов’язаний з довгою роботою. Наприклад, ви нарізали багато листів та всі промазали клеєм, а він швидко сохне, черга дійшла до останнього а він вже не зціплюється та відпадає. Після завершення закрийте кімнату та не провітрюйте приміщення.
Для таких робіт, особливо при недостатньому досвіді потрібен напарник, який зможе підтримати лист, підказати, якщо лягло не рівно й допомогти з різними процесами.
Клеєння шпалер являється самим простим видом оздоблювальних робіт, але все одно часто виникають складнощі та помилки, тому ретельно вивчить інструкції, підготуйтесь до роботи та все неодмінно вийде.