Вагонка – це чи не основний вид матеріалу, який завжди стає в нагоді, коли мова йде про облаштування сауни. Адже яка головна кімната у лазні? Звичайно парна! Так як в лазні високі температури (від 40 до 100 градусів) і надто волого, то до вибору деревини слід віднестись дуже відповідально.
Саме дерев’яні планки відіграють важливу функцію для створення атмосфери, комфорту, естетичної насолоди, запаху у середні, тепла, загального вигляду та внутрішніх відчуттів після відвідування. У даній статі будемо розбиратися яка вагонка краща для сауни та якими властивостями володіють різні види деревини. Також розглянемо, які види підійдуть ідеально, а які навпаки – не можна використовувати при будівництві у жодному разі.
Найпопулярніші види деревини для лазні
Звісно, найкраща вагонка для сауни це тільки натуральні матеріали. В парних не можна використовувати пластик, профілі ДСП та інші штучні вироби. По-перше, вони виділяють шкідливі речовини при нагріванні, а також дуже небезпечні для пожежних норм. Також планки не повинні містити велику кількість смол, а при високих температурах дерево їх виділяє й речовина псує обшивку. А ще вона може потрапити на шкіру та викликати опік. Розглянемо ж види більш ретельно.
Сосна

Така вагонка для сауни має гарну фактуру й тепло, насичений колір. Вона створює затишну і комфортну атмосферу. Цей матеріал легкий, довговічний та міцний і зовсім не дорогий. Має гарний супротив волозі. А з головних недоліків – це виділення смоли, цей процес може спостерігатись аж до 10 років. Щільність деревини не велика, тому вона може дряпати шкіру, але цей мінус легко вирішується шліфування.
Ялина
Ще один популярний варіант, багато людей обирають саме його через приємний запах. Колір світлий з невиразними малюнками, підходить для будь-якого дизайну. Ялина дуже пластична, з нею легко працювати, навіть облаштовувати труднодоступні місця та закруглення у парній. А ще ці дошки мають низькі показники шорсткості.
Кедр та Дуб
Ці види вагонки для сауни вважаються найдорожчими. Кедр зовсім не виділяє смоли, має довгий термін експлуатації, відмінно тримає тепло, справляються з сильною вологою та дуже міцний. Така вагонка підійде не тільки для внутрішнього облаштування, кедрові дошки можна ще використовувати й для зовнішнього оформлення лазні. Деревина славиться ніжним хвойним запахом. Це відмінне рішення для людей, які часто паряться, хочуть відпочити та зняти стрес.

Стосовно дуба, то ця деревина відноситься до преміального класу люкс, має найвищу міцність, складна в обробці й саме тому дуб є найдорожчим.
Модрина
Розмислюючи яка вагонка краща для сауни зверніть увагу, що модрина володіє цілющими властивостями. Завдяки такому елементу як фітонциди, котрі виділяються при нагріванні, знищують різноманітні віруси в організмі людини та хворобливі бактерії. Зовнішній вигляд не просто гарний, а навіть бездоганний, ще й зберігається багато років поспіль. Матеріал відрізняється високою міцністю, а недолік тільки один – це висока ціна.
Вільха та Липа

Гарний та світлий колір, відмінні показники тепла та звукоізоляції, доступна ціна, з цими видами вагонки легко працювати. З недоліків зазначимо, що дошки таких дерев швидко темніють та з’являється грибок, тому за ними треба постійно доглядати.
Тож яку вагонку купити для сауни?
Все залежить насамперед від кількох важливих аспектів. Про це й поговоримо далі.
Облаштування стін
Одних з ключових етапів роботи у парній. Він впливає на загальний вигляд лазні її функціонал та атмосферу. Деревина повинна мати супротив волозі та високим температурам, при цьому не дуже нагріватись. Адже якщо людина буде спиратись об стіну відчуття будуть дуже неприємними. Зверніть увагу, щоб обрана деревина не залишала слідів від поту.
Сосна – це економваріант, але вона виділяє смолу, вільха темна, але легка, кедр дорогий варіант зате довговічний та надасть парній кімнаті інтер’єр екзотики. Липа дуже приємна та лагідна до шкіри. Піхту також часто використовують завдяки гарному зовнішньому вигляду, помірній ціні та довговічності. Ці види будуть найкращими, щоб вагонка для стін у сауні була неперевершеною.
Обираємо матеріал для лежанок та лавочок

Перед тим, коли визначитись яка вагонка підходить для сауни обов’язково звертайте увагу на міць дерева. Воно повинно витримувати різну вагу людей. Є лазні, які розраховані на дві чи три особи, інші будуть для 6 й більше. Уявіть, якщо на одній лаві сидять п’ятеро людей та дошки можуть тріснути. Тому для таких цілей треба обирати матеріали довговічні, стійки до вологи та міцні. Липа, термососна, вільха, термовільха та термоосина, абачі завдяки своїм унікальним властивостям зможуть вам подарувати міцні та гарні лавочки.
Що покласти на підлогу?
Найкращими варіантами вважають дуб, кедр та сосна. Головні показники це комфорт пересування, стійкість до великого навантаження та анти ковзкий ефект. Сосна гнучка, комфортна, кедр для любителів витонченості та екзотики, а дуб треба купувати, коли сауна інтенсивно експлуатується.
Основні моменти, на які слід орієнтувати при виборі
Давайте розглянемо основні критерії для деревини, щоб зробити правильний вибір вагонки для сауни, а саме:

- Стійкість до вологи та гниття, тому її потрібно обробляти перед монтажем спеціальними засобами.
- Естетичний вигляд, парна, кімната відпочинку, душова мають бути схожими по дизайну.
- Низка провідність теплих температур, завдяки цьому у парній буде завжди комфортна температура.
- Відсутність різних шкідливих домішок, хімічних речовин та великого виділення смол.
Дерев’яні матеріали для облаштування сауни мають багато дизайнів, створюють атмосферу затишку, мають характерні узори то волокнисту структуру. А головне мають природний аромат, який ні с чим не сплутати.
Не існує універсального матеріалу для лазні, тут все залежить від індивідуальних бажань, вимог та фінансових можливостей господарів. Кожен вид має свої унікальні властивості, переваги та недоліки. Гарна та якісна лазня стане ідеальним місцем для відпочинку, зняття стресу, оздоровлення та повної релаксації.