Ви, напевно, знаєте, що фундамент в будинку — це його основа. Будинок важить кілька сотень тонн. Ця величезна вага повинна бути правильно розподілена по всій поверхні землі, інакше будівля може осісти нерівномірно. Достатньо, щоб з одного боку з котловану було вибрано менше ґрунту, і будівля з одного боку може осісти більшою мірою. Або не дотриматись технологічних вимог під час будівництва і занадто швидко почати мурувати стіни, не провести інженерно-геологічні розрахунки або проігнорувати їх — і проблеми готові.
Якщо ви хочете дізнатися, як правильно залити фундамент своїми руками і як це робити поетапно, ви потрапили в потрібне місце. У цьому огляді ви дізнаєтеся цього всього за кілька кроків.
Які бувають види фундамента?
Щоб вибрати правильний тип фундаменту для вашого проекту, важливо знати відмінності між ними. Найважливішими типами фундаментів є:
- Плитний

Плитний фундамент, також відомий як поверхневий, являє собою велику бетонну плиту, яка забезпечує рівну, несучу основу для більшого навантаження, наприклад, садового будинку або сараю для інструментів.
- Стрічковий

Як випливає з назви, стрічковий — це вузький фундамент будь-якої довжини, який в основному використовується як основа для стін. Однак він використовується і для більших навантажень, наприклад, для будинків, швидкомонтованих гаражів, садових навісів і сараїв для інструментів. У цьому випадку стрічкові фундаменти розміщують під усіма несучими стінами.
- Пальовий

На питання який фундамент дешевший, все стає зрозуміло, коли мова заходить про пальовий. Він найдешевший із всіх, та потреба в ньому виникає, якщо чинний ґрунт не має достатньої несучої здатності, щоб витримати навантаження від запланованої споруди. Це часто трапляється з високоорганічними, водонасиченими або органічними ґрунтами. При використанні паль, навантаження передається на більш глибокі шари.
Стрічковий фундамент – як залити? Інструкція
Вам знадобляться такі матеріали та інструменти:
- Робочі рукавички, навушники, захисні окуляри та міцний одяг
- Складане правило або рулетка
- Шнур для цегляної кладки
- Лопата і лопата або міні-екскаватор
- Гравій або щебінь
- Віброплита
- Дошки для обрешітки
- Спиртовий рівень
- Шурупи або цвяхи та акумуляторний шуруповерт або молоток
- Поліетиленова плівка і розрізний ніж
- Бетономішалка або ємність для змішування бетону
- Готовий бетон або пісок, гравій і цемент плюс вода
- Тачка
- кельма
- Плоска лопата
- Нівелір або інший довгий і прямий предмет
Отже, етап підготовки завершено, і тепер переходимо до дій.
1. Викопайте котлован
Ґрунт, на якому буде побудований стрічковий фундамент, повинен бути міцним і несучим. Крім того, під час бетонування, ґрунт не повинен бути замерзлим. Найкраще заливати бетон, коли за прогнозом погоди на найближчі кілька днів не передбачається заморозків або дощів. За допомогою лопати викопайте котлован достатньої глибини. Яка повинна бути глибина фундаменту під будинок? Все залежить від грунту. У середньому він повинен бути 1,2-1,5м., незамерзаючим, тобто глибиною не менше одного метра, оскільки під бетонним шаром потрібно ще 20 см для дренажного шару. Починаючи з глибини приблизно 80 см, він буде незамерзаючим, а це означає, що більше немає ризику пошкодження бетону морозом.

Довжина ширина котловану залежать від довжини та ширини фундаменту, трохи ширше довше запланованої стіни, тому слід додати приблизно 10 см до ширини та довжини. Навколо нього слід також передбачити місце для бетонної опалубки та її фіксації.
Порада: Перед риттям котловану можна обережно зняти частину дерну лопатою. Після бетонування ви можете покласти його назад.
2. Створіть опалубку

Вирівняйте дно викопаного котловану, щоб отримати рівну основу. Якщо фундамент для цоколя має виходити за межі верхнього краю землі, до його зовнішніх сторін необхідно прикріпити дошки опалубки. Це дерев’яні дошки, які зовні підтримуються дерев’яними балками або сталевими цвяхами. Бетонна опалубка гарантує, що земля навколо не буде ковзати, та що бетонний збереже свою форму. Верхній край дощок опалубки є верхнім краєм стрічкового фундаменту. Тому дошки повинні бути вивірені, тобто вирівняні. Перевірити це можна за допомогою рівня.
3. Покладіть дренажний шар з армуванням
Тепер заповніть котлован дренажним шаром гравію або мінеральної суміші висотою приблизно 20 см. Це забезпечить стікання води. Дренажний шар можна вирівняти за допомогою вирівнювальної дошки або бруска, щоб негайно ущільнити гравій. Далі армування. Армування — це термін, який використовується для опису зміцнення фундаменту сталевою арматурою чи сіткою. Це призначено для запобігання утворенню тріщин у бетоні. Необхідність армування залежить від того, наскільки великим буде навантаження. Якщо поверх вашого фундаменту буде побудована стіна, арматура з’єднає його зі стіною. Якщо ви сумніваєтеся, інженер-будівельник допоможе вам вирішити, потрібна вам опалубка та арматура, а також які ще вимоги потрібно виконати.

О тож, вбудовуємо в бетон арматурний каркас з металевої сітки. Це додасть йому більшої стійкості та запобіжить появі тріщин у бетоні в майбутньому. Щоб запобігти корозії знизу на арматурі, між арматурним каркасом дренажним шаром повинен бути проміжок не менше 3 см. Спеціальні пластикові або цементні розпірки доступні для забезпечення збереження бетонного покриття до під час бетонування. Це запобігає зануренню арматури у вологий бетон. Розпірки залишаються у фундаменті після бетонування, оскільки вони не погіршують його функціональну міцність довговічність.
Арматура повинна розташовуватися в нижній третині фундаменту, щоб оптимально поглинати розтягуючі зусилля, які виникають під навантаженням, викликають при цьому деформацію (прогин).
4. Змішування бетону
Зіткнувшись із питанням як зробити бетонну суміш для заливки фундаменту — не лякайтеся, все просто. Цемент, вода та пісок або гравій є основними компонентами бетону як будівельного матеріалу. Змішати бетон так само просто, як і його склад. Правильне співвідношення окремих компонентів має вирішальне значення. Необхідна кількість залежить від розміру проекту.

Співвідношення компонентів:
- Базова кількість: 1 кг цементу – 4 кг гравію – 0,5 л води
- Мінімальна кількість: 10 кг цементу – 40 кг гравію – 5 л води
- Кубічний метр: 440 кг цементу – 1760 кг гравію – 220 л води
Рекомендується змішувати цемент і воду з піском або гравієм до тих пір, поки суміш не досягне потрібної для використання міцності. Рекомендований спосіб залежить від загальної кількості. Якщо ви використовуєте бетономішалку, будь ласка, завжди поводьтеся з нею обережно, не залазьте всередину і переконайтеся, що вона стійка.
5. Заливка
Залити фундамент самостійно можливо, наприклад, за допомогою тачки. Рівномірно заповніть вийнятий матеріал до верхнього краю ґрунту або дерев’яної опалубки та переконайтеся, що не утворюються порожнини. Для ущільнення розчину не обов’язково використовувати трамбування. Ви також можете обережно перемішати його за допомогою палиці або постукати по бетонній поверхні лопатою.

Потім розрівняйте суміш по висоті верхнього краю дощок опалубки. Це можна зробити за допомогою вирівнюючої планки або квадратного бруса з прямим краєм.
Після заливки слід накрити все атмосферостійкою плівкою на кілька днів, щоб захистити його від дощу. При сильному сонячному світлі регулярно змочуйте його водою. Дерев’яну опалубку можна зняти приблизно через 4-7 днів після затвердіння. За цей час суміш достатньо висохне і збереже свою форму навіть без опорних дощок.
6. Нанесіть гідроізоляцію
Приблизно через тиждень після висихання, його поверхню слід загерметизувати, щоб захистити її від вологи та просочування води. Для цього використовуйте герметизуючу суспензію. Її змішують з чистою водою відповідно до інструкції на упаковці. Найпростіший спосіб змішування — дриль та віночок на низькій швидкості. Після того, як ви перемішали суміш, залиште її «дозрівати» на кілька хвилин, щоб вода могла вступити в реакцію з інгредієнтами. Після закінчення часу дозрівання знову коротко перемішайте.

Нанесіть герметизуючу суспензію на бетонну поверхню за допомогою шпателя. Після затвердіння першого шару на наступний день нанесіть ще один шар розчину і дайте йому також висохнути. Через 28 днів після затвердіння стрічковий фундамент можна повністю навантажувати та будувати на ньому будинок, капітальний сарай, паркан з габіонів або садову стіну з природного каменю.
Поширені помилки
Правила заливки дуже важливі, однак є кілька поширених помилок, про які ми хотіли б вас попередити:
- Під час заливки можуть виникати різні помилки. Однією з найпоширеніших є нерівномірний розподіл бетону, що може призвести до появи слабких місць у фундаменті.
- Також важливо не робити суміш занадто водянистою, оскільки це може вплинути на міцність бетону. Ще одним завданням є запобігання утворенню тріщин під час фази затвердіння, чого можна досягти, забезпечивши рівномірне надходження вологи. Дотримуйтесь точних пропорцій під час змішування розчину. Сильно більша кількість цементу призведе до тріщин, а велика кількість піску до поганого схоплювання.
- Якщо бетон ще не повністю висох, є ризик зруйнувати фундамент, якщо занадто швидко навантажити його. Результат: тріщини та деформація. Якщо ви хочете підстрахуватися, краще почекати два тижні, ніж один.
Дотримуючись цих кроків і уникаючи типових помилок при заливці та затвердінні бетонного фундаменту, ви побудуєте міцну основу, яка забезпечить необхідну стабільність і довговічність вашого будівельного проекту.
Скільки коштує залити фундамент?
Вартість залежить головним чином від обраного типу фундаменту, товщини та вибору ізоляційного матеріалу. Оскільки ми розглядали стрічковий тип, то сьогодні його вартість в Україні в середньому коливається на рівні 1 800 грн/м.куб.
Висновок
Іноді вплив неякісно збудованого фундаменту не відразу видно неозброєним оком: це можуть бути відхилення в кілька міліметрів, але їх достатньо, щоб через деякий час потріскалася штукатурка. Якщо відхилення більші, це може загрожувати навіть будівельною катастрофою!
Фундаменти є основою, і їх правильне виконання безпосередньо впливає на стійкість зведеної на них будівлі. Це запобігає руйнуванню будівлі під її вагою і дозволяє уникнути великої будівельної неприємності для користувача. Якісно виконана основа також запобігає проникненню води та вологи у фундамент, а отже, запобігає появі тріщин та інших пошкоджень.