Довголіттям вважається соціально-біологічне явище, що характеризується доживання людини до віку, що значно перевищує середню тривалість життя, такий віковий поріг складає понад 90 років.
У нашому 21 першому столітті тривалість життя значно збільшилась на відміну від інших століть. Це пов’язано з розвиненими технологіями та науковим прогресом, гарною медициною, можливістю виконувати санітарно-гігієнічні норми, обирати здоровий спосіб життя, та чим харчуватись, адже сьогодні прилавки магазинів розраховані на будь-який смак. Так, є і інша сторона медалі – це повна доступність цигарок та алкоголю, наприклад раніше, часто вводились сухі закони, а тютюн став популярним починаючи тільки з 18 століття. Рівень фізичної активності, наявність шкідливих домішок й добавок у продуктах та напоях, дуже багато викидів від промислових підприємств та автомобілів у повітря.
Але старожили світу зможуть здивувати кожного тривалістю свого життя попри все, саме цій темі і буде присвячена дана стаття, тож дізнаємось про людей яких вважають рекордсменами! Зверніть увагу, що вказаний прожитий вік актуальний на момент публікації матеріалу.
Перелік старіших жінок у світі
Жанна Луїза Кальман (1875-1997)
Застати одразу два століття та прожити 122 роки, ще не вдавалось нікому у світі. У стародавніх літописах та Біблії є дані, що деякі люди жили 250 років, чи міфічні персонажі понад 800, але достовірно це не доведено та малоймовірно. Навіть у кам’яному віці середня тривалість життя складала 30 років, так були люди які доживали й до 50-60, таких було мало, а ще тоді була дуже висока смертність немовлят.

Жанна француженка, а дані про народження та смерть документально підтверджені. Все своє життя вона жила у рідному місті Арль. У 21 рік вийшла заміж за свого троюрідного брата, попри спорідненість церква дала згоду на цей шлюб. Жінка вийшла заміж за впливово чоловіка та все життя не працювала, займалась тенісом, плаванням, верховою їздою, каталась на роликах, вчилась грати на фортепіано. Перед смертю вона знаходилась з чистим розумом, хоча зір та слух практично втратила, а рекорди довголіття закріпила за собою.
Донька Жанни померла у віці 36 р, коли матері було 59 років, а на момент її смерті їй могло би бути 99.
Канэ Танака (1903-2022)

Померла кілька років тому, а у рідній країні Японії прожила найдовше життя, все офіційно підтверджено. На момент смерті їй було 119 років. Народилась в селі Кадзукі їх родина налічувала 8 дітей. А сама Кане народила чотирьох, двох синів та двох дочок. Коли жінці було 46 вона перенесла рак підшлункової залози та успішно впоралась з хворобою. А у 103 їй діагностували знов рак тонкої кішки, але навіть у такому віці вона змогла його побороти. Признана та занесена у книгу рекордів Гінеса та займає друге місце у рейтингу найстаріші люди світу.
Сара Де-Ремер Носс (1880-1999)
Прожила також 119 років та на момент життя була другою найстарішою людиною у світі. Жителька сполучених штатів народилась у Пенсільванії. Японка Канє перевищила її показних тільки на 10 днів.
За своє життя Сара пережила сім війн та 28 президентів США. Народила єдину доньку, яка прожила до 101 року та померла у 2005. Вся лінія жінки це довгожителі її мати померла у 105, а бабуся у 99. Останні 9 років свого життя Сара провела у будинку пристарілих, та не дожила всього 33 години до настання 2000 нового року та 21 століття.
Люсіль Рандон (1904-2023)

Ще одна француженка яка стала єдиною верифікованною старішою мешканкою не тільки власної країни, а й усієї Європи. Люсіль мала сестру близнюка, дівчинка померла через рік після народження від тяжкої хвороби.
Значну частину свого життя вона присвятила праці у лікарні, де допомогла сиротам та пристарілим. У 2021 отримало лист з благословенням від римського Папи, у свій останній 118 річній день народження отримала листівку з привітанням від президента Франції Емануєля Макрона.
Намі Тандзіба (1990-2018)
Народилася у селищі Ван у Японії, у родині була найстарша. Намі народила дев’ять дітей та працювала звичайним фермером на виробництві цукру з тростини, а вела свою трудову діяльність аж до 80 років. Померла у віці 117.
Марія Луїза Мейор (1880-1998)
З 1997 по 1998 роки являлась найстарішою людиною світу, родом з Канади. Вона завжди казала що її секрет це постійна праця, Марія двічі виходила заміж та виростила десятьох дітей. Також не секрет, що жінка час від часу полюбляла пити вино, а з цигарками зав’язала тільки у 90, померла на 117 року життя.
Вайолет Браун (1900-2017)

Мешканка Ямайки дожила до 117 років. У 2017 отримала офіційний статус довгожителі планети та була найстарішою людиною на землі у той час. У негроїдній расі стала й залишається єдиною людиною, яка перетнула такий вік. Навіть у 113 в неї була гарна пам’ять та здоров’я, у 115 могла читати без окулярів та самостійно ходити за допомогою ходунків.
Марія Браньяс Морера (1907-2024)

Народилась Марія у Сполучених штатах в місті Сан-Франциско, у 1915 родина вирішила переїхати до Іспанії там вона й залишилась та прожила все своє життя аж до 117 років. Жінка має трьох дітей, 11 внуків та 13 правнуків. У 115 перенесла хворобу «ковід» без ускладнень та навіть не потребувалась госпіталізація.
Морано Емма (1907-2024)

Прожила менше попередньої довгожительки тільки 21 день. Старіша людина, яка жила будь-коли в Італії. Коли у 2013 в неї брали інтерв’ю та спитали про секрети довголіття вона відповіла, що їла три яйця на день, пила склянку домашньої граппи та іноді насолоджувалася шоколадом, а також позитивно думала про майбутнє, а ще відокремила свою самотність.
Міяко Тіо
Ні для кого не секрет, що в Японії найбільше довгожителів, ще одна жінка з цієї країни потрапила до списку та прожила 116 років. Мала сина та доньку, які не пережили матір. Після смерті доньки у 1984 році, Міяко жила з онуками, а у віці 97 років та до смерті у будинку для літніх людей.
Перелік старіших чоловіків у світі
Дзироемон Кімура (1897-2013)

Родився та прожив свої 116 років в Японії у місті Каміукава, а також 45 років працював місцевим поштарем. У чоловіка було семеро дітей, 14 внуків, 25 правнуків та дев’ять праправнуків. Він пояснював секрет свого довголіття тим, що постійно займався фізичною активністю та помірно їв, навіть якою б смачною не була їжа і саме тому дожив до 116 років. Помер у лікарні від пневмонії.
Крістіан Мортенсен (1882-1998)
Народився чоловік у Данії, а у 1903 році іммігрував з родиною до США. Крістіан був одружений, але шлюб виявився не щасливим й потім він не став знову одружуватись та дітей в нього не було. В останні роки свого життя він практично осліп та постійно знаходився в інвалідному візку й слухав радіо, на момент його смерті у живих не залишилось жодного його родича.
Еміліано Меркадо (1891-2007)

Все життя відпрацював водієм вантажної машини на цукровій плантації. Він встиг відсвяткувати свій останній ювілей 115 років. Святкування відбувалось на центральній площі міста Ісабела, його приїхали привітати чисельні родичі, друзі та близькі, серед них був і мер. Еміліано заявив, що дуже щасливий дожити до такого почесного віку. За своє життя ніколи не був одружений та не мав власних дітей.
Хуан Вісенте Перес Мора (1909-2024)
Народився у Венесуелі, а у віці чотирьох років мав вже 8 братів. Одружився та був щасливий з дружиною, мав трьох синів та трьох доньок. Кохана дружина померла у 1998 році. Чоловік помер у віці 114 років та 311 днів.
Орасіо Селі Мендоса (1897-2011)
Мешканець Перу, одружився у 20 років та з жінкою народили 12 спільних дітей. До його смерті дожило тільки дев’ять. Дожив до 114 років та за твердженням лікарів мав неймовірно ясний розум, гарну пам’ять, слух та зір. В нього завжди було гарне здоров’я, не дивлячись на почесний вік не мав проблем з тиском, судинами та серцем. Тільки в останні два роки життя розвинулась катаракта та порушився зір. А також стало складно пересуватись.
Уолтер Брюнінг (1896-2011)

Народився в Америці та прожив там все своє життя. У сім’ї Уолтера багато довгожителів, але його рекорд ніхто не перейшов, окрім дітей. До 99 він вів активну соціальну діяльність, був учасником різних клубів за уподобаннями та почав жити у будинку для пристарілих тільки після 100-річного ювілею.
Жоан Ріудаветс (1889-2004)
Все життя працював чоботарем, захоплювався грою на гітарі та фортепіано, й також любив поганяти у футбол. До самої смерті був дуже активним та у віці 112 років ще їздив на велосипеді. Народився в Іспанії та все життя дотримувався середземноморської дієти (оливкова олія, риба, хліб та помідори були головними продуктами у стравах).
Ісраель Криштал (1903-2017)

Попри всі тяжкі випробування, чоловік дожив до 113 років. Народився у Польщі в єврейській сім’ї під час першої світової, коли країну окупувала Німеччина з дружиною та двома дітьми потрапили у гетто. Потім родину перевели до концтабору Освенцум, там загинули його дружина та двоє дітей.
У 1947 року одружився другий раз, народився син, а у 1950 році іммігрував до Ізраїлю, де і прожив останню частину свого життя.
Юкіті Тюгандзі (1889-2003)

Ще одне найдовше життя прожив чоловік у Японії та досяг 114 років. До самого кінця він був дуже жвавим, мав ясний розум, дуже любив поласувати смачненьким, та не відмовлявся від м’яса та солодкого, зате ніколи у життя не пив й не курив. Свій останній день народження він зустрів у колі рідних, та зі старшою донькою, якій на той момент було 73 роки. Помер швидко та легко після сніданку, випив яблучний сік, подякував родині та на віки закрив очі.
Генрі Вільям Еллінгем (1896-2009)
Британський довгожитель та останній ветеран першої світової війни. Прожив 113 років. За своє життя здобув дуже багато нагород та почестей. Людина яка застала події 19, 20 та 21 століття. Пережив своїх дітей та на момент смерті у живих було п’ять внуків, 12 правнуків та 14 праправнуків.
Тепер ви знаєте хто найстаріші люди в історії! За оцінками дослідників, тільки 15% жінок таі 5% чоловіків зможуть дожити до 100 років у цьому столітті.
Які секрети довголіття? Насправді всі ми їх і так знаємо: їжте здорову їжу, займайтеся спортом, висипайтеся, уникайте тютюну та інших шкідливих звичок, справляйтеся зі стресом, стимулюйте свій мозок, радійте та спілкуйтеся з іншими людьми.