Простими словами, герметик – це спеціальний матеріал, який використовуються у капітальних та косметичних ремонтах та при безлічі інших видів робіт. Його головне призначення – герметизація, гідрозахист, ущільнення у місцях з’єднання різних елементів. Складається він з полімерних матеріалів, які вулканізуючись при температурі навколишнього середовища утворюють еластичний гумоподібний шар.
Часто для подібних робіт, в яких використовується герметик, також застосовують силікон, тож відразу пояснимо в чому між ними різниця?! Герметик міцніший та стійкіший до механічних навантажень. Однак силікон має кращі водовідштовхувальні властивості та гнучкість, що робить його ідеальним для використання в місцях з високою вологістю.
Основні види герметиків
Видів такого матеріалу дуже багато та всі вони різняться як по складу, так і сферами застосування. Також є токсичні герметики для зовнішнього застосування та безпечні, які можна використовувати у середині приміщення. А на ринку сьогодні найбільше мають попит силіконові та акрилові. Ці види універсальні й підходять для різних робіт в домі, з сантехнікою, зовнішньої герметизації тощо.

Акрилові
Самий безпечний та екологічний вид, такими герметиками можуть користуватись навіть новачки. Найкращий варіант для робіт усередині, не містять токсичних речовин та взагалі не пахнуть. Їх розділяються на два підтипи: вологостійкі та ні. Вони еластичні, мають стійкість до перепадів температур, а ще їх можна фарбувати.
Такий герметик також підходить для зовнішніх робіт, але значно уступає по довговічності з іншими матеріалами, тому його використовують для ремонту лінолеуму, ним задувають стики між вікнами та дверми, герметизують шви на плитці, підлозі та стінах. Його можна використовувати навіть у якості клею, наприклад, для декоративних панелей. Дуже швидко сохне, а повне затвердіння вже наступає через три години.
Акрило-силіконові
При наявності у складі силікону матеріал стає більш еластичним та вже дає можливість працювати зовні. Такий герметик витримує суттєві перепади температур та атмосферні явища. Головне призначення – це дверні пройми, герметизація рами вікон, монтаж сайдингу. Після завершення процесу його також можна фарбувати чи штукатурити.
Силіконові
В них найвища еластичність, після нанесення збільшують свою форму удвічі. Цей вид вже фарбуванню не підлягає. Силіконові герметики не піддаються виправленню, якщо щось було зроблено не так, тому працювати з ними треба дуже обережно.
Це безпечний матеріал, який підходить для жилого приміщення, а для робіт на вулиці – просто незамінний. Чому? Він захищає від плісняви та грибків, має стійкість до вологи та механічних пошкоджень, зціпиться з чим завгодно, витримує температури від -60 до +300 градусів. Через те, що їх неможна фарбувати на ринку сьогодні є герметики силіконові кольорові та прозорі.
Сфера застосування широка: таким герметиком задувають порожнечі при встановленні вікон, дверей, сантехніки, водостічних труб тощо. А ще вони діляться на підвиди:
- Санітарні – де високий рівень вологи, наприклад, басейни, лазні, ванні кімнати.
- Автомобільні – для ремонту та збірки різних деталей у машині.
- Електроізоляційні.
- Для ремонту акваріумів та їх вироблення.
- Скріпляють печі та опалювальні прилади термостійким видом.
Ще такий герметик ділиться на нейтральний та кислотний. Перший немає запахів, другий дешевший і не підходить для бетонних чи металевих конструкцій.

Тіолокові
Такі герметики потрібні для виробництва бетонних конструкцій та склопакетів, тому що мають найбільшу міцність та еластичність. Матеріал не дешевий, але він взагалі не боїться впливу навколишнього середовища. Щоб з таким герметиком працювати треба мати навички та досвід, адже застигання практично миттєве.
Поліуретанові та силіконово-поліуретанові
Використовують для пластику, бетону та металу. Міцний, гарний супротив атмосферним явищам, стійкість до ультрафіолету та перепадів температур, термін експлуатації 25 років. Матеріал токсичний, застосовувати можна тільки зовні.
А вже при додаванні силікону такі герметики мають маркування «MS», в яких відмінні експлуатаційні властивості. Головний недолік – висока ціна.
Бітумні
Виготовляються з бітуму та гуми, неймовірна водостійкість, наносити засіб можна навіть на вологі поверхні та буде відмінне зціплення, саме тому без нього неможливий монтаж чи ремонт дахів, водостоків та фундаменту. Високі показники еластичності, але для здоров’я шкідливий, заборонено використовувати усередині.

Бутилові
Головний недолік такого герметику це наявність тільки чорного кольору, а застосовують їх для ремонтних робіт зі склом та пластиковим пакетом. Він має найкраще зціплення зі скляними поверхнями, алюмінієм та сталлю. Відмінно переносять ультрафіолет та різні температури і коштує матеріал недорого.
Гибридні
Це інтеграція наших високоефективних технологій поліуретанових та силіконових герметиків. Ці технології створюють гібридний герметик, який має як довговічні, так й фарбовані властивості поліуретанового герметика, а також чудову стійкість до атмосферних впливів та ультрафіолетового випромінювання.
Як обрати герметик?
Звісно вид обирається згідно сфери використання, але велику увагу звертають і на адгезію (зціплення/прилипання), отже під кожну конструкцію обираємо необхідний вид, згідно характеристик, які зазначені вище.

Ще один вагомий фактор – це міцність на розриви, просто кажучи здатність герметика витримувати навантаження та тиск.
Терміни експлуатації у всіх різні:
- Силіконові у приміщенні прослужать від трьох до десяти років, а на вулиці всього рік чи два.
- Акрил у приміщені експлуатується довше від 5 до 10 років, а зовні так само, як і силікон.
- Бітумні та бутилові – двадцять років.
- Поліуретанові лідери у приміщеннях від 20 до 25 років, на відкритому просторі від 10 до 15.
- Тіолокові в середині від 10 років, а на вулиці від 4.
- Самі довговічні гібридні герметики від 25 років.
Для сухих зон будинку, де не так багато води, та зон, де ви збираєтеся фарбувати, виберіть акриловий чи латексний герметик. Для застосування в зонах, де є вода, використовуйте силіконовий.
Також перед покупкою звертаємо увагу на наступні критерії:
- Скільки часу потрібно для повного застигання.
- При яких температурних режимах з матеріалом можна працювати.
- Показники HSD (твердість, еластичність, прилипання, супротив волозі, стійкість до навколишнього середовища).
- Терміни та температурні рижими для експлуатації.
- Час остаточної полімеризації.
Виготовляють ці матеріали в тубах чи картриджах, коли роботи незначні краще купити у тубі, а для великих площ другий варіант. Користуватись варто спеціальним монтажним пістолетом.

Щодо кольору, то прозорі герметики ідеально підходять для поверхонь з натурального каменю чи скла, тоді як білий – для стандартних ванн та кераміки.
Поради щодо використання герметиків
Перше з чого починає кожен майстер – це підготовка поверхні перед нанесенням. Все ретельно чистимо, видаляємо застарілі плями, бруд та пил, а потім обезжирюємо поверхні. Після цього все сушимо будівельним феном.
Як правильно зняти старий герметик? Дуже просто, беремо ніж або лезо та видаляємо його, потім це місце затирається наждачним папером. Якщо він не дуже щільно прилип, то можна просто підчепити та витягти його.
Як правильно наносити герметик? Тубу або пістолет завжди тримаємо під нахилом, та наносимо не швидко, а поступово, починаємо з крайнього кута та рухаємось далі. Під час нанесення не змінюйте тиск, залишки можна прибрати звичайним шпателем.
Які інструменти знадобляться? Матеріал у тубі практично нічого не потребує, відкриваємо та працюємо. Для того, щоб герметик не лип до інструменту можна використовувати звичайний малярний розчин. Для отримання рівного шва необхідні шпателі та скоч.

Скільки часу сохне герметик? Процес затвердіння відбувається поступово. Спершу схоплюється тонка плівка на поверхні полімеру. На це йде близько 15-25 хвилин, після закінчення цього часу матеріал не прилипатиме до рук. А повне висихання наступає через добу.
Чи можна наносити герметик на вологу поверхню? Такі потреби витримають тільки бітумні, а для інших не можна, наявність води, пилу та бруду порушують властивості матеріалу, та зчеплення буде поганим.
Чи можна фарбувати герметик? Так, універсальні види підходять для різних фарб, а також можна проводити штукатурні роботи.
Герметик незамінний матеріал при будь-яких ремонтних процесах, починаючи від запчастин до автомобілів чи мотоциклів, звичайних побутових потреб, встановленні метало пластикових вікон та закінчуючи серйозним будівництвом доріг та мостів.
Звертайте увагу на терміни придатності, вони можуть бути від 12 до 24 місяців залежно від виду. Якщо після ремонту герметик залишився його можна зберегти, для цього треба щільно закрити пакування, та покласти його у темне місце. А вже прострочені матеріали, навіть при вірному зберіганні використовувати не треба.