Дуже розповсюджене захворювання серед людей, згідно статистиці у світі з’являється цистит у понад 150 мільйонів людей щорічно. Захворіти можуть, діти, жінки та чоловіки. У всіх будуть однакові симптоми. Але найчастіше таке запалення сечового міхура трапляється в жінок у віці від 20 до 40 років (практично кожна дівчина хоч раз у житі хворіє на такий недуг).
Хвороба викликає дуже неприємні симптоми та без необхідного лікування може перейти у хронічну форму та привести до ускладнень інших органів, наприклад запалення нирок (пієлонефрит).
В даній статті ми дізнаємось все, що пов’язано з циститом, чому він виникає, як проходить й головне, як його лікувати та розглянемо методи профілактики цієї хвороби.
Що може бути причиною циститу?
Одразу відзначимо, що цистит у чоловіків виникає досить рідко, а коли з’являється, то проходить у дуже важкій формі та потребує відвідування уролога та специфічного лікування. Це пов’язано з тим, що сечовипускальний канал довгий та вузький, на відміну від жінок й недуг може стати ускладненням простатиту, порушенням структури уретри та захворювань урогенітального тракту.
А в жінок навпаки канал сечовипускання ширший та коротший, а це дає змогу бактеріям легше потрапити до нього. Хоча все проходить легше ніж в чоловіків та є велика загроза ускладнень й уражень внутрішніх та зовнішніх полових органів.
Давайте спочатку визначмо які види циститу існують:
- Бактеріальний. Збудники інфекцій потрапляють в уретру та викликають запалення сечовивідних шляхів.
- Медикаментозний. У разі прийму деяких ліків можуть виникати причини циститу через їх вплив на сечогінний міхур та його подальше запалення.
- Хімічний та променевий. Пов’язані зі збоями в нервовій, ендокринній та інших системах організму, а також може відбутись запалювання після опромінення онко хворих людей частини малого таза.
Бактеріальна (інфекційна) хвороба виникає найчастіше, а що є збудником циститу? У 95 % випадків хвороба виникає через бактерію Escherichia coli, яка знаходиться в кишківнику та при поганій гігієні або невірному підмиванні попадає в уретру, а через неї переходить у сечовий міхур. Тому виділимо основні та другорядні причини циститу:
- Вагітність.
- Недотримання елементарної гігієни.
- Засоби для підмивання (інтимні гелі, мило тощо) які порушають нормальну мікрофлору.
- Наявність гінекологічних недуг, наприклад гонорея, трихомоніаз, уретрит, хламідіоз.
- Тривале чи невірне використання сечового катетера.
- Деякі засоби контрацепції.
- Регулярне статеве життя з різними партнерами.
- Аномалії сечостатевої системи.
- Постійні стреси та негативна напруга.
- Велике та регулярне вживання алкоголю, дуже гострої та жирної їжі.
- Менопауза.
- Цукровий діабет.
- Взаємопов’язані речі переохолодження і цистит через зниження імунітету інфекції легше потрапити до організму та стати збудником хвороби.
Як бачимо, варіантів безліч. Слід відокремити просто два види потрапляння бактерій. Перший – це гематогенний через циркуляцію крові, а другий – лімфогенний, безпосередній збудник в уретрі.
Симптоми циститу
Їх багато та вони залежать від самої людини та її імунітету. Хтось переносить легко та має один або два симптоми, а дехто страждає хронічним недугом чи гострою формою та має одразу всі.
Зверніть увагу, що нормою для здорової людини спорожняти свій сечовий міхур являється 8-10 раз на добу. Також на цей фактор впливає кількість випитої рідини (чай, кава, вода та інші напої). Отже, виділимо загальні ознаки циститу:
- Сечовипускання стає частішим та під час нього з’являється біль, печіння або поколювання (навіть одна крапля сечі може викликати відчуття, що сильно хочеться до туалету та виходить дуже болісно).
- Сеча стає мутного кольору та має неприємний запах.
- Дискомфорт та неприємні болісні відчуття унизу живота.
- Підвищення температури тіла до 38 градусів.
- Загальна втома, нудота.
- Кров у сечі серйозний симптом та потребує негайного звернення до лікарні, в такому випадку обов’язково назначають антибіотики при циститі.
Така проблема завдає значний дискомфорт у повсякденному житті, людина просто не може вийти з дому чи поїхати на роботу, адже інтервали болючого сечовипускання можуть бути по 2-3 хвилини.
А ось хронічний цистит розвивається при неправильному лікуванні гострої форми хвороби, має різну клінічну картину. У хворого чергуються періоди загострення та ремісії.
Лікування циститу
Ніколи не затягуйте таку проблему та відправляйтесь до лікаря, особливо при наявності гострої форми, температури, блювотиння, крові у сечі чи затримкою випорожнення протягом доби, потрібна діагностика циститу та визначення причин, симптомів та виду, її проводить уролог.
Існує багато препаратів та методів, що добре допомагає від циститу, розглянемо загальні:
- Коли існує біль при сечовипусканні можна прийняти звичайні без рецептурні ліки, наприклад парацетамол чи ібупрофен.
- Можна використовувати рослинні препарати, які здатні розслабити сечові канали та зняти частково запалення.
- Треба пити багато води, щоб скоріше вивести бактерію з організму.
- Збалансуйте харчування, відмовтесь від алкоголю, кави, газованих напоїв та шкідливої їжі чи фаст-фуду.
Так, домашнє лікування циститу може дійсно бути дієвим, коли не має гострих форм та сильного нездужання. Цікавий факт, але вважають, що сік ягід журавлини має антибактеріальний ефект при такій хворобі та дуже корисний.
Для того, щоб впевнитись чи насправді у вас цистит, узнати форму та причини треба пройти ряд аналізів.
- Проведення УЗД.
- Аналіз сечі на наявність інфекцій.
- Цистоскопія, огляд уретри та каналів за допомогою трубки з камерою.
- Біопсія робиться тільки в тому випадку коли є підозри на рак сечового міхура.
- Загальний аналіз крові.
Коли лікар зробить висновок та розповість як лікувати цистит в домашніх умовах можна бути спокійним та починати процес. Як правило, гострі симптоми проходять за декілька днів, а то й за добу.
До речі є дуже дієві трави від циститу найкраще робити збір декількох та відвар й пити протягом дня у великій кількості. Наприклад, аїр болотний (корінь), брусниця, дубова кора, звіробій, календула, насіння льону, м’ята перцева, нирковий чай, чебрець, плоди шипшини.
Профілактика циститу
Звісно, краще попередити хворобу чим потім мучитись й отримати ускладнення. Найголовніше – гігієна і цистит речі невід’ємні. Слідкуйте за власною чистотою інтимних органів та не робіть підтирань з заду наперед. Обирайте тільки перевірені засоби для підмивань, краще на рослинній основі без хімії або звичайне натуральне мило без різних хімічних домішок. Не носіть брудну білизну та надайте перевагу все ж таки виробам з бавовни ніж синтетиці.
Так ці поради для слабкої стати, адже цистит у жінок трапляється найчастіше, згідно фізіології у чоловічі статеві органи таким бактеріям, які провокують саме дану хворобу, потрапити дуже складно.
Пийте багато води та вживайте корисну й здорову їжу, добре проходити періодично курси з вітамінів, їсти багато фруктів та овочів, приймати пробіотики для нормалізації кишкового тракту. Звичайно, підвищувати свій імунітет! А це збалансований раціон та гарна фізична активність.
Багато кого турбує питання чи може передатись інфекція сечовивідних шляхів через половий акт? Цистит не є хворобою, яка передається статевим шляхом, але коли вона з’явилась на час від полових актів краще відмовитись.
Будь-який недуг повинен діагностувати лікар та назначити лікування, адже часте сечовипускання може бути ознакою не тільки циститу. Це також один з симптомів сечокам’яної патології, пієлонефриту, гломерулонефриту, гіпертонії, ниркової недостатності, цукрового діабету, уретриту, онкоутворення.
Тому вчасно звертайтесь до медичних фахівців для точної діагностики! Будьте здорові!