Кожна людина намагається піклуватись про своє здоров’я, адже це найголовніше в житті. Збалансоване та правильне харчування виступає головним фактором у підтримці імунітету, гарного самопочуття та зовнішнього вигляду, довголіття та загального стану органів усього організму.
Види карбованих кислот які знаходяться в рослинних й тваринних продуктах просто незамінні для людей. Їх ще називають жирні кислоти. Завдяки їм регулюється метаболізм, функціонування імунної системи, а також це будівельний блок для наших клітин.
В даній статті ми розглянемо таку харчову добавку, як Омега-3 та риб’ячий жир, з’ясуємо коли їх потрібно вживати, які для цього показання то розкриємо всі таємниці таких корисних вітамінів.
Омега-3 і риб’ячий жир – яка різниця?
Обидві добавки корисні для людини, їх властивості відрізняються ступенем очищення, складом та наявністю додаткових мінералів. Ці корисні елементи знаходяться в звичайних продуктах харчування, тож виділимо основні джерела. Омега-3 найбільше насичена у червоній рибі, скумбрії, лляному маслі, насінні чіа, а риб’ячий жир у лососі, форелі, сьомзі, тунці, сардинах й макрелі.
За складом відмінності полягають у наявності в Омезі 3 альфа-ліноленовій, докозагексаєнової та ейкозапентаєнової кислоти, а в звичайному жиру знаходяться ще вітаміни А і D та мікроелементи.
Ступінь очищення та склад таких домішок можна завжди прочитати на анотаціях до препаратів.
Хто й для чого може вживати та скільки приймати на добу?
Корисні добавки Омега-3 дозволені всім, чоловікам та жінкам, дітям, людям похилого віку. Назначають їх, коли організм самостійно не може виробляти необхідну кількість жирних кислот.
Як зрозуміти, що не вистачає Омеги-3? Такий дефіцит можна одразу визначити по стану шкіри, з’являється сухість, грубість, припухлість та свербіж, а також волосся стає ломким та випадає, нігті починають сильно розшаровуватися.
Звісно, дози Омега-3 додатково до основного лікування назначають людям з такими захворюваннями, як серцево-судинна недостатність, підвищений холестерин, запалення суглобів, ожиріння, психічні розлади мозку (шизофренія) й депресивні стани (жирні кислоти підвищують виробіток гормонів серотоніну й дофаміну).
Головна користь таки харчових добавок полягає в наступному:
- Покращується еластичність судин та зменшується рівень тригліцеридів у крові.
- Підтримує нормальне функціонування мозку.
- Схуднення чи контроль ваги досягаються за допомогою регулюванню обміну речовин та вирівнює рівень інсуліну.
- Протизапальна дія для всього організму.
- Поліпшення рухливості суглобів та зменшення симптомів артриту й артрозу.
- Знижує артеріальний тиск.
- Благотворний вплив на стан шкіри, волосся та нігтів.
А для чого пити омега-3 діткам? Такі добавки гарно впливають на формування сітківки очей, зменшують ризики розвитку астми, покращують міцність усіх кісток, пам’ять та когнітивні навички, підтримують формування клітин мозку, розвивають нейрони, зменшують рівень тривожності, агресії та гіперактивності.
Правила прийму та як вживати Омега-3. Звичайно, дозування може назначати тільки лікар, зважаючи на потреби й стан людини. Кількість й частота також залежать від виду препарату, пігулки, капсули, жувальні пластини чи рідкий жир, а також їх концентрації в одній дозі.
Як правило, назначають один чи два рази на добу по одній пігулці під час прийму їжі, запивати потрібно чистою водою у великій кількості. Дозування та частота також прописана завжди в інструкціях до препаратів. Приймати можна як з ранку, так й вечорі.
Протипоказання й побічні ефекти
Якщо правильно приймати цю добавку та в установлений термін лікарем, то побічні ефекти Омега-3 не спостерігаються. Вони можуть виникати тільки при передозуванні. Наприклад, ви вживаєте багато звичайних продуктів, де така добавка засвоюється організмом природнім шляхом й так в достатній мірі та додаєте ще пігулки.
Зазвичай прописують добавки на 3-6 місяців, ефект наступає не одразу, а тільки через 2-3 тижні, тому що вони мають накопичувальну дію.
Чи можна пити омегу на постійній основі? Лікарі не рекомендують, назначають тільки в деяких випадках людям, які страждають хронічними серцево-судинними захворюваннями.
Добові норми:
- Від 4 до 8 років діти – 900 млг.
- З 9 до 13 років хлопчикам назначають 1200, а дівчаткам 1000 млг.
- Дорослі чоловіки 1600, а жінки 1200 млг на добу.
- Під час вагітності 1400 млг.
А переборщивши з препаратом людина може зіткнутись з низьким тиском, підвищенням рівня інсуліну та цукру у крові, порушенням сну та мозкового кровообігу (інсульти), нудотою, блювотинням, головним болем, діареєю, відрижкою та печією.
Також існують вагомі протипоказання до вживання Омега-3, а саме:
- Хронічні захворювання печінки та нирок:
- Наявність травм та післяопераційний період, тому що добавка розріж дає кров.
- Гострі форми туберкульозу.
- Не бажано давати дітям до 7 років, якщо немає показань.
- Камені в сечовому міхурі та нирках.
- Порушення роботи щитовидної залози.
- Виразка шлунка.
Тому перед тим, як почати пити такі вітаміни треба чітко знати як і скільки приймати омега-3 та проконсультуватись з лікарями!
Висновок
Тепер ми знаємо яка різниця між омега-3 і риб’ячим жиром та в аптеці часто зустрічається омега-3, 6 або 9. Це всі різні класи жирних кислот, які мають різний склад та вплив на організм. Деякі препарати продають з повним комплексом, інші окремо.
- Омега-3. Горіхи, риба, масла льону дуже важлива для роботи серця.
- Омега-6. Соняшникова, кукурудзяна та соєва олія, регулює запальні процеси створює нові кліткові мембрани.
- Омега-9. Оливкова та арахісова олія, авокадо впливають на холестерин та підвищують імунітет й енергію.
Цікавий факт, омеги 3 більше всього знаходиться в устрицях й грецьких горіхах, а найменше в креветках, середину рейтингу займають лосось, скумбрія, тунець і палтус.
При виборі препарату в аптеці обов’язково треба вивчити виробника й ознайомитись зі складом. Компанії мають різні стандарти якості та ступінь чистоти продукту, а найкраще вам з цим питанням допоможе професійний медичний фахівець у даній сфері. Будьте здорові!