Адміністративний центр Житомирщини потопає в зелені – у ньому чимало паркових зон та затишних сквериків, в яких приємно відпочивати дорослим та дітям.
На питання, скільки парків є в Житомирі, джерела дають відповідь, що такого роду рекреаційних об’єктів, враховуючи сквери, загалом на території міста налічується два десятки.
У попередній статті ми писали про всі цікаві місця Житомира, а сьогодні розкажемо детально про найпопулярніші зони відпочинку, найулюбленіші житомирцями та туристами місцеві парки.
Шодуарівський
Дана зелена локація, що простягається вздовж вулиці Старий Бульвар та узбережжя річки Тетерів, має більш ніж столітню історію та загальну площу близько 36 гектарів.
Її фундатором став барон-меценат Іван Максиміліанович де Шодуар, що відіграв у розбудові міста визначну роль. Первісно Шодуарівський парк був розбитий у бароковому стилі, проте після захоплення влади більшовиками він свою автентичність втратив.
Колись у ньому височів палац де Шодуар, але ця велична споруда, як і майже всі скульптурні елементи архітектури локації, були зруйнована. Єдина скульптура, що вціліла на даній території з давніх часів, – зображення богині Артеміди.
У середині минулого століття на вході до об’єкту з’явилася масивна колонада та каскадний водограй.
Нині цей об’єкт, як і інші парки Житомира, багатий насадженнями та маршрутами для прогулянок, приваблює мешканців міста атракціонами. За даними статистики, влітку що вихідних їх відвідує близько 6 тисяч людей. Серед нових атракцій, що з’явилися тут останнього року, варто назвати дитячі гірки, рибалку, батути й електромобілі для малюків. Ціни на них суто символічні – дитячий квиток коштує 15 гривень, а повний, для дорослого – 25 гривень.
Гордістю даної паркової зони є екзотична рослинність. Нещодавно фонд її рослин-екзотів поповнився двома тюльпановими деревами, майже сотнею кущів гортензій, а ще модринами, ялівцями, кущами гібіскусу та барбарису й алеєю гостролистих червоних кленів.
А ще на території Шодуарівського парку є сцена, на якій відбуваються різні урочисті й розважальні заходи, та альтанка на оглядовому майданчику. Вона відкриває неймовірну гарну панораму міста, та просто грандіозний пішохідний підвісний міст через Тетерів заввишки 40 метрів і завдовжки 300 метрів.
Гідропарк
Розповідаючи про ТОП парків у Житомирі, не можна обійти увагою розташований у приміській зоні гідропарк.
Загальна площа цієї рекреаційної локації налічує 110 га, 65 гектарів із яких обладнані під відпочинкову зону, точніше, під дві таких зони. В одній із них покладені асфальтовані доріжки, в іншій – стежки із бетонних плит.
Місце розташування Житомирського гідропарку, який до вподоби і любителям спорту, і поціновувачам релаксації на пляжі, – між водосховищем біля Корбутівки та Чуднівською автотрасою.
Пляжів у цьому гідрологічному парку також два: для дорослих та для дітей. Вони настільки просторі, що одночасно можуть вмістити як мінімум 6 тисяч відпочивальників. У пляжній зоні є кабінки для переодягання й працює станція рятівної служби.
У 1980-х роках на даній парковій території з’явилося декілька цікавих скульптур на тему української казки.
Останнього сезону тут запрацював відремонтований атракціон «Капітошка», що так подобається маленьким житомирцям. Влітку тут можна покататися на Колесі огляду (на зиму цю атракцію демонтують).
Не всі зелені зони Житомира дають можливість влаштувати в затінку сосен пікнік, а в міському гідропарку можливість такого відпочинку є. Облюбована ця територія і любителями велосипедних прогулянок.
Минулого року в гідропарку з’явилося кафе «Їжа на колесах», що працює з понеділка по п’ятницю 10.00 до 19.00, а у вихідні дні – з 11.00 до 20.00. Знайти цей виїзний кафетерій, в якому дуже смачне морозиво, лимонади та бельгійські вафлі, можна на Пляжній алеї.
Смоківський
Парковий заклад, який знаходиться поблизу Київського шосе. Його завсідники й нові гості мають чудову нагоду відчути себе наодинці з природою, забувши на деякий час про характерний для міст шум і гамір.
Стане відмінним рішенням затишний Смоківский лісопарк і для тих, кого цікавить зона для пікніка (Житомир), піший прогулянковий туристичний маршрут, пробіжка протоптаними людьми ґрунтовими стежками чи фотосесія серед величних листяних дерев.
А ще цю наближену до природи оазу відвідують віряни – в її центральній частині височіє православна Ольгинська церква, зведена на кошти благодійників десять років тому. Біля відповідного золотоверхого храму раніше знаходився ігровий майданчик для дітей, а зараз його вже немає.
Не зважаючи на практичну відсутність таких традиційних для міських парків об’єктів як лавочки, атракціони й урни для сміття, тінистий Смоківський лісопарк є досить чистим. Нічного освітлення в ньому немає.
Дістатися до даної локації, що демонструє первозданний вигляд природи, можна маршрутками № 14, № 25 та № 40 – вона знаходиться в парі хвилин пішої ходьби від зупинки цього громадського транспорту.
Якщо вас цікавлять кращі парки Житомира, які більше схожі наповнений лише приємними звуками природи лісовий масив, завітайте до Смоківського парку – тут вам сподобається!
Ботанічний сад
Для вільного відвідування даний рекреаційний об’єкт, яким опікується Житомирський національний агроекологічний (Поліський) університет, впродовж тривалого часу був закритий – сюди можна було нанести візит, лише приєднавшись до екскурсійної групи.
Пускали до Ботанічного саду і бажаючих зробити в ньому, наприклад, весільну фотосесію, також у платному режимі.
Цього року зробили вільним та безкоштовним вхід до нього у суботу й неділю з 10.00 до 16.00.
Датою заснування Житомирського Ботанічного саду став 1933 рік – до цієї події викладачами та студентами вищезгаданого вишу було докладено чимало зусиль.
Територія даного ботсаду, площа якого налічує близько 35 га, є місцем зростання понад 500 видів дерев та близько 1000 різновидів представників флори загалом. Серед них багато рослин рідкісних, червонокнижних, що знаходяться під загрозою знищення. А ще тут мешкає пара чорних лебедів.
Щоб попередити нанесення відвідувачами Ботанічного саду шкоди зникаючим рослинам, на його території встановили таблички з правилами поводження та обладнали систему відеоспостереження. Для забезпечення дотримання правопорядку тут чергують працівники поліції.
При вході ботсад є можливість зробити пожертву на потреби ЗСУ – тут знаходиться скринька для донатів. Ініціаторами відповідної акції є також студенти Поліського національного університету.
Адреса Житомирського Ботанічного саду – вул. Корольова, 39, контактний телефон – +38 041 233 20 64. До нього можна доїхати автобусом № 102 та № 115, маршрутками №№ 33, 53 і 58, а також трамваєм, що курсує маршрутом площа Перемоги – Льонокомбінат.
Кращі сквери Житомира
Таких зелених рекреаційних зон у місті дуже багато. Проте найпопулярнішими серед них є три, що описуються нижче.
Сквер на Замковій горі
Його можна вважати одним із символів адміністративного центру Житомирщини. Замкова гора, на території якої розташовується даний об’єкт, має статус історико-археологічної пам’ятки.
Відомо, що саме в цьому місці засновником міста, що був дружинником війська київських князів Аскольда та Діра, було побудоване городище. Колись в нинішньому сквері на Замковій горі височів мурований палац-фортеця, який згадується в літописах 1392 року.
Нині тут споруджений кам’яний монумент, що вшановує засновника Житомира. Іншими визначними місцями неподалік локації є Окольний град, Житомирський краєзнавчий музей, два храми (Хрестовоздвиженська церква та костел Святої Софії) і римо-католицька семінарія.
Але багато житомирців приходять до скверу на Замковій просто щоб відпочити вечірньої пори або на вихідних. Тут дуже гарно й затишно.
Сквер на розі вулиць Небесної Сотні та Лятошинського
Актуальний куточок для відвідування всією родиною. Якщо вас цікавлять парки для дітей (Житомир), то варто побувати й у цьому скверику.
П’ять років тому була завершена реконструкція даного паркового об’єкту, в результаті якої у ньому з’явилися зручні лавочки для відпочинку та спортивно-ігровий майданчик із гумовим покриттям.
Відвідувачі локації мають можливість прогулятися викладеними плиткою стежками та припаркувати велосипед і спеціально обладнаному місці. А цікавим арт-об’єктом цього скверу стало імпровізоване «дерево» з сонячними панелями.
Знаходиться ця зелена оаза, красива й доглянута, в міському центрі.
Сквер «Космічний»
Від інших рекреаційних зон даний сквер вирізняється оригінальною дизайнерською концепцією, відповідною тематиці Космосу.
У його центрі знаходиться фонтан «Космонавт», що символізує Сонце. На території локації, згідно плану реконструкції, мало бути обладнано 7 відпочинкових майданчиків, кожна з яких уособлює певну планету Сонячної системи.
Але реалізувати такий задум повністю дизайнерам об’єкту не вдалося. Зате на відповідній території з’явилися різнобарвні сферичні клумби, що радують око.
Оскільки «Космічний» сквер знаходиться в мікрорайоні Польова, його мешканці відпочивають тут найчастіше.
Рекреаційна лісова стежка
Якщо екскурсії парками Житомира та відпочинок у цих здебільшого цивілізованих зонах вам дещо набрид, є можливість вирушити до рекреаційної, або як засвідчує вивіска над входом, до «Лісової пізнавальної стежки».
Ця локація протяжністю 2 км 10 метрів знаходиться на околиці міста, в справжньому лісі.
Влаштували її для любителів піших прогулянок працівники місцевого лісництва. На відповідному шляху, уподобаному багатьма фанатами заміського відпочинку в природному середовищі, передбачено 12 зупинок, на який встановлені лавочки. Ще тут є міні-бібліотека – огороджена колоритним парканчиком-тином так звана «Лісова книгарня».
Дорогою можна переглянути стенди. Вони інформують про життя дикої природи, особливості представників тваринного світу, що мешкають в лісах Житомирщини, а також про робочі будні працівників лісництва.
Ще однією цікавлю локацією «Лісової стежки» є справжній бджолиний вулик зі скляними стінами, який дає можливість поспостерігати за працею і життям його крилатих мешканців.
На даній території є розсадник молодих дерев. Тут вирощуються не лише звичні оку житомирян ялини й сосни, але й екзотичні деревця. До останніх можна віднести павлонію, яку ще називають «алюмінієвим деревом». Листя павлонії має величезний діаметр – до 60 сантиметрів.
Дістатися до «Лісової пізнавальної стежки» можна автошляхом Київ – Чоп – вона знаходиться неподалік селища Березина.
Житомирці пишаються своїм затишним містом, яке хоч і не вважається топовим туристичним центром, проте цілком на відповідний статус заслуговує. У ньому багато як пам’яток архітектурної та культурної специфіки, так і чудових, зелених та мальовничих відпочинкових зон.