Імбир — справжній універсал: цілюща сила і смак поєднуються в одному корені. Але що таке імбир, та які він має можливі, ефекти та способи застосування, ми зараз розповімо, а ви знайдіть відповідні рецепти для себе.
Ефекти та застосування імбиру
Якою була б кухня Південно-Східної Азії без імбиру? На кухні існують сотні рецептів, в яких використовується ця пряна бульба. Це суші, тісто, намазки, салати, соуси, супи, дипи, смузі, зігріваючі напої та багато іншого. Його лимонний, пряний смак і пекучий жар створюють особливі смакові відчуття. Але імбир це не тільки особлива спеція, але й надзвичайна лікарська рослина.
Корисні властивості імбирю
Імбир завжди приваблював людей, про що свідчать численні стародавні міфи. Згідно з індійською легендою, рослина дає людям таку силу, що вони навіть здатні приручити тигра і їздити верхи на ньому. Родина імбирних — надзвичайна. Окрім імбиру (Zingiber officinale), до неї входять численні інші популярні рослини, такі як куркума та калгани. Ці дві рослини також є невід’ємною частиною кухні та медицини своїх рідних країн протягом тисячоліть.
Хоча листя і квіти рослини також використовуються в традиційній медицині та кулінарії, основна увага приділяється особливо ароматному кореню. Це підземне розгалужене кореневище, з якого імбир отримує живлення. Форма кореневища також дала рослині назву. Латинський термін Zingiber походить від санскритського слова «Sringavera», що в свою чергу означає «забезпечений роговими пагонами».
Походження імбиру
Імбир походить з Південної Азії і досі росте переважно в субтропічних і тропічних регіонах. В Індії та Китаї корінь використовували як спецію ще задовго до появи письмових згадок і застосовували як зміцнювальний і відновлювальний засіб від усіх видів недуг протягом щонайменше 5 000 років.
Близько 2 000 років тому рослина потрапила з Азії як затребуваний товар до стародавніх греків і римлян, які швидко подружилися з нею. Імперії розпалися, але барвінок досі користується великою популярністю. Арабські торговці контролювали ринок коріння протягом століть. У 13-14 століттях фунт кореня коштував стільки ж, скільки вівця. Тому він був предметом розкоші, без якого не хотіли обходитися навіть заможні люди північних країн, таких як Англія. Звичай ароматизувати солодощі коренем виник у Середньовіччі. Королева Єлизавета I вважається винахідницею «імбирного чоловічка» — пряника зі смаком кореня, який з тих пір подають на святкові заходи.
На щастя, зараз бульба імбиру є легкодоступною, тож ми всі можемо насолоджуватися його пряним смаком і широкими цілющими властивостями.
Чим корисний імбир?
Користь імбиря неможливо переоцінити. Коли його сушать, гінгерол перетворюється на речовину шогаол. Лабораторні дослідження показали, що шогаол уповільнює прогресування хвороби Альцгеймера, бореться з грибками Candida і пригнічує поширення ракових клітин (наприклад, пухлин шлунково-кишкового тракту).
Речовина зінгерон також виробляється тільки при сушінні або варінні кореня. Вона відповідає за злегка солодкуватий смак. Він має сильну протизапальну, метаболічну, протидіабетичну та протидіарейну дію.
Багато хто вважає, що краще знімати шкірку з імбиру, оскільки він трохи гірчить на смак. Однак з точки зору здоров’я це не рекомендується, оскільки більшість активних інгредієнтів приховані безпосередньо під шкіркою.
Згідно з дослідженням «Стан рослин у світі», в якому взяли участь 128 дослідників з дванадцяти країн, щонайменше 30 000 видів рослин використовуються в медицині в усьому світі. Однак лише 16 відсотків з них згадуються у визнаних медичних виданнях. Багато з них навіть офіційно не визнані лікарськими рослинами.
Імбир належить до цієї цілющої меншості і був класифікований як «загальновизнаний лікарський засіб» Комітетом з рослинних лікарських засобів і навіть був названий лікарською рослиною 2018 року.
Що лікує імбир?
Хоча традиційна медицина не так давно досліджує лікувальні властивості пряного кореня, традиційні китайські, індійські та японські цілителі використовують його протягом тисячоліть для лікування цілого ряду різних недуг. Згідно з дослідженням, проведеним в Університеті Султана Кабуса, до них відносяться, наприклад:
- біль усіх видів
- хронічний кашель
- лихоманка
- нудота під час вагітності
- мігрень
- Ревматичні скарги на суглоби, такі як артрит та артроз
- вивихи
- Судоми
- Скарги на травлення, такі як здуття живота, діарея та закрепи
- Інфекції
- Високий кров’яний тиск
- Деменція
Зараз проводиться все більше досліджень, де все більше традиційних застосувань імбиру ретельно вивчаються і класифікуються як ефективні. Однак це не означає, що корінь не може бути корисним і при інших скаргах, а лише те, що інші ефекти ще недостатньо підтверджені клінічними дослідженнями або що відповідні дослідження просто ще не проводилися.
- Від нудоти, викликаної морською хворобою
Багато людей, які страждають від морської хвороби, вживають імбир. Деякі дослідження також підтверджують цей ефект. Пряний корінь може виявитися навіть більш ефективним при морській хворобі, ніж зазвичай призначуваний активний інгредієнт дименгідринат, який може бути пов’язаний з низкою побічних ефектів, таких як сонливість і запаморочення.
Фахівці рекомендують починати приймати його напередодні. Ви можете нарізати невеликі шматочки сирого кореня і добре їх розжувати, заварити чай із сушеного кореня або приймати його у вигляді порошку чи екстракту.
- Від післяопераційної нудоти
Близько 30 відсотків пацієнтів страждають від післяопераційної нудоти і блювання (ПОНБ) після анестезії. Він є безпечним, добре переноситься і зменшує вираженість ПОНВ. Цей засіб може знизити частоту виникнення ПОНВ і є хорошою альтернативою протиблювотним препаратам (лікам, що призначаються при нудоті та блювоті).
- Під час хіміотерапії
Люди щодня піддаються впливу токсичних речовин, таких як пестициди, важкі метали, забруднювачі навколишнього середовища, бактеріальні та грибкові токсини і ліки. Антиоксидантні, протизапальні та протиракові властивості імбиру дають йому все необхідне, щоб протидіяти хімічній токсичності, спричиненій ліками.
- Від нудоти та блювання під час вагітності
Від 70 до 80 відсотків усіх вагітних жінок страждають від нудоти, а 50 відсотків стикаються з блювотою. Багато з них відмовляються від медикаментозного лікування через побічні ефекти і покладаються на альтернативні методи терапії. У 2019 році 225 вагітних жінок взяли участь у данському дослідженні, майже 23% з них сказали, що використовували альтернативні методи лікування, половина з яких клялися імбиром.
Багато досліджень вже підтвердили ефективність і безпеку пряного кореня.
Загалом, рекомендуємо вагітним жінкам бути обережними і проконсультуватися зі своїм лікарем або нетрадиційним лікарем, перш ніж приймати будь-які ліки — традиційні чи альтернативні. Додаткову інформацію можна знайти далі в тексті.
- Проти раку
Він також ефективний проти раку шкіри, а також раку печінки, кишечника і простати. Доведено, що корінь навіть позитивно впливає на менш перспективні види раку, такі як рак легенів і підшлункової залози.
- Для матерів, які годують груддю
Імбир може допомогти матерям-годувальницям, у яких занадто мало молока для їхніх дітей.
- При ревматоїдному артриті (ревматизмі)
Ревматоїдний артрит — найпоширеніше запальне захворювання суглобів.
- При розсіяному склерозі
Немає іншого запального захворювання центральної нервової системи, яке зустрічається частіше, ніж розсіяний склероз (РС). Хоча наразі не існує ліків від нього, існує низка способів позитивно вплинути на перебіг хвороби та полегшити симптоми.
- Від м’язового болю
Імбир також може бути дуже корисним при болях у м’язах — наприклад, після інтенсивних занять спортом.
- Проти менструального болю
Багато жінок, особливо молодих, страждають від менструального болю. Їм часто призначають знеболюючі препарати, такі як НПЗП, які можуть впливати на шлунково-кишковий тракт. Гормонально активні трави, такі як чернечий перець, також можна використовувати для лікування менструального болю — читайте більше про це в нашій статті про чернечий перець.
- Проти випадіння волосся
Імбир сприяє кровообігу в шкірі голови, так що проблеми з волоссям, такі як лупа або випадіння волосся, можна взяти під контроль за допомогою відповідних застосувань.
- Для схуднення
Корінь часто описують у засобах масової інформації як чудодійний засіб для схуднення. Але чи дійсно достатньо пити імбирний чай, щоб скинути зайві кілограми? Справа в тому, що вага може стабільно знижуватися лише за умови збалансованого харчування та фізичних вправ. Тоді корінь може підтримати втрату ваги.
Корінь також стимулює обмін речовин, прискорює розщеплення жирів і сприяє їх засвоєнню. Однак, на думку японських дослідників, для спалювання жиру його слід приймати вранці, оскільки в другій половині дня в дослідженні цей ефект не спостерігався.
- При непремному запаху з рота
Відомо, що імбир ефективно бореться з неприємним запахом з рота. Корінь активує фермент у слині, який розщеплює неприємні запахи, особливо неприємні «ароматизатори», і таким чином забезпечує свіжий подих.
- При діабеті 2 типу
Якщо ожиріння не лікувати, в довгостроковій перспективі може розвинутися резистентність до інсуліну та високий кров’яний тиск. Поєднання цих факторів відоме як метаболічний синдром, який іноді прокладає шлях до діабету та серцевих захворювань.
На думку китайських дослідників, традиційні засоби пропонують широкий спектр варіантів профілактики та лікування в цьому контексті. Наприклад, імбир допомагає боротися з гіперліпідемією (порушенням жирового обміну), високим рівнем цукру в крові, окислювальним стресом і запаленням.
- Для вироблення тестостерону
Чим корисний імбир для чоловіків
Відомо, що деякі трави та спеції природним чином підтримують вироблення тестостерону. Наприклад, імбир і є такими прискорювачем тестостерону. Ви можете додавати їх у їжу або використовувати як дієтичну добавку.
- Захист від застуди
Антибактеріальні властивості імбиру можуть захистити від інфекцій і допомогти вам залишатися здоровими взимку: Лікарський корінь зігріває зсередини, сприяє кровообігу і, таким чином, зміцнює імунітет — не тільки при вживанні у вигляді кореня або чаю, а й при зовнішньому застосуванні.
- Допомагає при кашлі та розріджує мокротиння
Імбир також допомагає, коли грипоподібна інфекція вже почалася. Застуда часто супроводжується стійким бронхіальним слизом, який повинен підтримувати слизові оболонки вологими і виводити мікроби з організму через кашель. Бульба заспокоює слизові оболонки, а також має відхаркувальний ефект. Він розріджує слиз, завдяки чому його легше відкашляти.
Як правильно вживати імбир?
Сушений, порошкоподібний, свіжий, тертий або екстрагований — ви можете вживати імбир по-різному:
1. Сушений
Висушена цибулина імбиру доступна в аптеках як лікарський засіб, ціла або нарізана. Рекомендована добова доза для дорослих становить 1-2 грами. Однак у деяких випадках, наприклад, при лікуванні запалення, може бути корисно збільшити дозу до 4 грамів після консультації з натуропатом. Для дітей вагою близько 15 кілограмів рекомендована добова доза становить від 0,25 до 0,5 грама.
При приготуванні чаю особливо важливо (як і у випадку з корінням і корою в цілому), не подрібнювати висушену бульбу занадто грубо, оскільки активні інгредієнти в такому випадку розчиняються лише незначною мірою. Тому рекомендується подрібнити висушену бульбу в ступці з товкачем. Потім можна залити частинки кореня окропом, накрити чай кришкою приблизно на 10 хвилин і процідити.
Також можна приготувати відвар, як це прийнято в традиційній китайській медицині. Для цього залийте заготовку холодною водою на 1-2 години, доведіть до кипіння при закритій кришці і кип’ятіть 5-10 хвилин. Потім можна процідити відвар через сито. Цей спосіб приготування має ту перевагу, що менш розчинні інгредієнти все більше вбираються у воду.
2. Порошок
Порошок отримують шляхом подрібнення висушеної бульби. Він використовується як спеція, є інгредієнтом порошку каррі, наприклад, і застосовується в медицині. Порошок можна змішати з теплою водою і пити ложкою. Порошок також можна використовувати для приготування чаю. Щоб уникнути осаду, можна покласти порошок у тонкий чайний фільтр.
Перевага порошкового чаю полягає в тому, що активні інгредієнти розчиняються особливо добре.
3. Свіжий корінь
Свіжий імбир також використовується в кулінарії та в ароматизованих напоях, таких як чаї, імбирна вода або смузі. Корінь можна натерти на тертці або нарізати тонкими скибочками. Його можна приготувати різними способами. Наприклад, ви можете залити нарізаний корінь окропом і залишити настоюватися приблизно на десять хвилин, накривши кришкою, як ви зазвичай робите при заварюванні чаю. Чай буде міцнішим, якщо залити шматочки кореня теплою водою, довести до кипіння і залишити настоюватися під кришкою приблизно на 10 хвилин.
На 1 чашку (200 мл) вам знадобиться шматочок кореня вагою близько 3 грамів. 10 грамів свіжого кореня відповідають приблизно 2 грамам сушеного кореня. Чим довше ви кип’ятите або настоюєте чайну воду, тим інтенсивнішим буде аромат чаю.
Кому не можна вживати імбир?
Імбир — лікарська рослина, яка дуже рідко викликає побічні ефекти, якщо приймати її в правильному дозуванні. Вони, як правило, м’які:
- При проблемах з травленням і каменях у жовчному міхурі. Деякі люди реагують на споживання імбиру проблемами з травленням, такими як печія, відрижка, біль у шлунку або діарея. Ці симптоми можуть бути викликані тим, що корінь стимулює утворення шлункової кислоти, яка може створювати навантаження на і без того чутливий шлунок. У інших пацієнтів, однак, бульба насправді допомагає проти описаних симптомів. Ці різні реакції ще не з’ясовані науково.
- Людям з каменями в жовчному міхурі слід приймати корінь барвінку тільки після консультації з лікарем. Це пов’язано з тим, що його — насправді позитивний — жовчогінний ефект може розчинити наявні камені в жовчному міхурі і — якщо камені занадто великі і застрягли в жовчних протоках — призвести до кольок.
- Пацієнтам, які приймають препарати, що розріджують кров, такі як ацетилсаліцилова кислота (АСК, наприклад, аспірин), зазвичай доводиться припиняти прийом цих ліків перед великою операцією. Оскільки імбир також має ефект розрідження крові, часто вказують на те, що його слід уникати перед операцією.
Висновок
Як бачите, стає зрозумілим, кому треба їсти імбир та нащо. Ця диво-рослина має величезну кількість властивостей і потенціал. Не дарма з давніх часів вона була невід’ємною частиною як у кулінарії, так і в медицині. Але при цьому, потрібно бути обережним, і не переборщити з його вживанням.