Вирушаючи подорожувати Західною Україною, ну як не побувати в Івано-Франківську! Ви відкриєте для себе те, про що навіть не здогадувалися. Від найстаріших пам’яток архітектури, до ультрасучасних арт-об’єктів, зі своїми скверами та парками. Ви зрозумієте чому його називають серцем Галичини. І звісно ж, як не зануритися в його культурну атмосферу. Почати, звісно ж, варто з того, що б відвідати музеї Івано-Франківська.
Музеї Івано-Франківська, які варто відвідати
Звісно, у місті їх не один і не два, тому варто скористатися даним оглядом, щоб визначитися з вибором того, які з них слід відвідати передусім, а також із тим, який музей в Івано-Франківську найцікавіший. І так, почати, мабуть, варто з таких як:
1. Івано-Франківський краєзнавчий музей
Своє існування він розпочав 1940 року, з історичним відділом, відділу народної творчості та бібліотекою. Згодом фонд налічував 15 500 експонатів. З початком ІІ Світової війни найбільш їхня частка була вивезена до східної частини країни, а частина була загублена. Починаючи з 1959 р. було проведено капітальний ремонт, після чого робота закладу відновилася.
Нині — це визначний науковий культурно-освітній заклад Прикарпаття. Тут знаходяться такі експозиційні відділи як природний, історичний, народного мистецтва та археологічний. Їхні експонати повідають про біотичне розмаїття Прикарпаття, ознайомлять з археологічними пам’ятками доби Київської Русі та Галицько-Волинської держави. Гості побачать багаті колекції старовинної зброї та стародруків. Знаходяться ікони ХVII–XIX ст.
Наразі установа має фонд зі 120 тисячами експонатів. Проводяться виставки, екскурсії та конференції.
- Ціна: для дорослих вартість квитка становитиме 40 гривень, студентам — 30, а для учнів і пенсіонерів — 20.
- Адреса: вул. Галицька, 4а,
- Контакти: (0342) 75-00-26; (0342) 75-23-44
- Графік: 10:00 до 17:00 год.
2. Музей мистецтв Прикарпаття
Відкрився в травні 1980 року. Розміщений в одній із найсакральніших історичних та архітектурних цінностей, у будові колишнього римо-католицького колегіального костелу Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія і Станіслава (1672 — 1703).
Являє собою одну з провідних наукових та культурно-освітніх установ, призначену для того, щоб зберегти для нащадків пам’ятники матеріальної та духовної культури. Вони представлені у творах мистецтва Галичини XV–XX ст., у зарубіжному та українському образотворчому та декоративно-прикладному мистецтві.
Він може похвалитися проведенням виставок, де позиціонуються роботи відомих художників та художників-початківців, концертами класичної музики, літературно-музичними вечорами, майстер-класами.
- Ціна: екскурсія — від 50 гривень, вхід дорослій людині коштуватиме 40, студентам — 20 і дитячий обійдеться в 10.
- Адреса: площа Шептицького, 8,
- Контакти: (0342)23-00-39
- Графік: 10:00–17:00, вихідний — понеділок
3. Геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу
Існує вже 150 років. Має площу 550 м², на якій розміщена колекція, зібрана в результаті експедицій та придбань у музеях та виставках Бона, Парижа, Праги, Відня, Нью-Йорка, Фрайбурга, Дрездена, Женеви, Страсбурга, Філадельфії та т. д.
За своє довге існування, він зібрав близько 15 тисяч експонатів, які представлені у відділах, таких як мінералогія, петрографія, корисні копалини, історична геологія та палеонтологія. Велика увага приділяється заняттям та екскурсіям. Установа має статус національного надбання, який було отримано 2007 року.
- Ціна: вхід для всіх охочих вільний.
- Адреса: вул. Карпатська, 15
- Контакти:(0342) 54-69-91; (0342)24-22-31
- Графік: 10:00–17:00, вихідний — понеділок
4. Літературний музей Прикарпаття
Бере свій початок із 1986 року. Відкриття було приурочене до 130-річчя міста. Має величезну кількість експонатів, які повною мірою висвітлюють усі етапи становлення та розвитку літературного Прикарпаття ХІІІ-ХХ ст.
У першому розділі відобразиться розвиток писемності краю. Про неї оповідають знахідки XII–XIII ст. Галицько-Волинського князівства. Далі знаходяться рукописні книги та копії Ізборника Святослава 1073 р. і Київського псалтиря 1397 р.
Одним із найцінніших історичних предметів літературної школи краю, вважається Галицьке Євангеліє 1144 року. Також присутні унікальні експонати, що мають стосунок до перших друкарень початку ХVІІ ст. на Прикарпатті у Стратині та Крилосі.
В експонатах відображено літературні здобутки першої половини ХІХ ст., діяльність таких видатних особистостей як Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький («Руська трійця»). Не забули й про період Другої світової війни, знайомлячи гостей із письменниками того часу, котрі брали участь у ній.
Ці колекції є джерелом літературної творчості українських письменників, зокрема уродженців Галичини.
- Ціна: екскурсія — 50 гривень, дорослій людині — 40, студентам — 20, а дитяча обійдеться в 10.
- Адреса: вул. Б. Лепкого, 27
- Контакти: (0342)22-50-47
- Графік: 10:00–17:30 (експозиція до 17:00), обід 13:00–14:00; неділя, понеділок — вихідні.
5. Обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери
Відкриття відбулося в жовтні 1997 року, за сприяння Івано-Франківської обласної ради та товариства «Меморіал». У чотирьох залах на гостей чекають експозиції, які дадуть їм змогу зануритися в період визвольного руху Прикарпаття та державотворчих процесів на Галичині в XII–XX століттях.
Представлено матеріали у вигляді оригінальних листівок, брошур, часописів ОУН і УПА, предметів та документів, знайдені виявлено в Дем’яновому Лазі. Більша кількість експозиції присвячена діяльності Легіону січових стрільців, УНР, ЗУНР. Виставлено у великій кількості зброю та фотографії.
Є нагода відвідувачам на власні очі побачити матеріали, котрі відображають часи періоду репресій СРСР, з експозиціями, пов’язаними з політичними в’язнями українцями. Висвітлюється дисидентство та підпільний рух, доповнюючи загальне уявлення про ту важку епоху.
- Ціна: дорослим вартість входу становить 6 гривень, школярам — 4, а екскурсія — 15 гривень.
- Адреса: вул. Тарнавського, 22
- Контакти: (0342) 54-80-22
- Графік: 9:00–18:00; вихідні дні: субота, неділя
6. Історико-меморіальний музей Олекси Довбуша
У перше установа відчинила свої двері 1995 року. За два роки праці, їй було надано статус державної. Її унікальний фонд розповідає про часи опришківського руху, відображений в історичних матеріалах та художніх творах, присвячених Олексі Довбушу, який став уособленням боротьби за свободу та справедливість.
До появи більшої частини матеріалів експозиції має стосунок відомий український вчений-історик, професор, академік, доктор історичних наук Володимир Грабовецький. Оригінальні протоколи та копії, акти та інша історична документація, витвори мистецтва, створені поетами, прозаїками, драматургами, композиторами, художниками та кіноматографістами — все розповідає про національного героя.
У першому залі гості побачать експонати, котрі стосуються Галицько-Волинського князівства. Вони розкажуть про життя прикарпатських селян, хроніку подій їхнього повстання в 1490-1492 рр., та спробу скинути ярмо шляхетської Польщі. Детально описано особу ватажка повстання Мухи та Рогатинську битву 1490 року.
Друга зала присвячена опришківському руху під проводом Олекси Довбуша. Безліч мистецьких і скульптурних експонатів присвячені ілюстрації становища Галичини на початку XVIII ст.
Так само зацікавлення може викликати різного виду старовинна зброя, одяг, предмети, котрі належали безпосередньо повстанцям.
- Ціна: вартість вхідних квитків становить дорослим — 5, а дітям 3 гривні. Екскурсія обійдеться всього за 10 грн з групи.
- Адреса: вул. І. Мазепи, 1
- Контакти: (03422) 53-07-29; (098) 920-19-99
- Графік: 10:00–17:00; понеділок — вихідний.
7. Музей родинних професій
У 2005 році був відкритий у власній садибі відомим журналістом Романом Фабрикою. Мета — показати, як сто п’ятдесят абсолютно різних професій може всього лише за два століття освоїти одна українська сім’я.
Гості матимуть змогу на власні очі побачити як розвивалося освоєння різних спеціальностей родиною журналіста в хронологічному порядку. Вони були пасічниками та архітекторами, ковалями та лікарями, будівельниками та геологами, шахтарями та музикантами. Але й це ще далеко не все.
Експозиція представлена інструментами, пристроями, механізмами, апаратами, різноманітними пристосуваннями та атрибутикою необхідною для багатьох видів професій. Плуги, борони, старовинна прядка, керамічний посуд, інструменти для кузні та багато іншого здатні здивувати своїм вибором та різноманітністю.
Усе, починаючи від раритетів до сучасних реквізитів, що знаходиться тут, усе зібрано зусиллями всього лише однієї людини.
- Ціна: пожертва на розвиток закладу.
- Адреса: вул. Київська, 6-а
- Контакти: (0342) 23-11-94
- Графік: за домовленістю.
8. Цифровий музей «Місто і зброя»
Це дуже молодий музей, що відкрився 8 травня 2024 року. Експонати складаються з фізичних реплік зразків зброї минулих років. Вони мають чудову інтерактивну візуалізацію та звукові ефекти.
На площі 120 м² розташовані три експозиції, перша з яких охоплює період заснування міста, друга Першої світової війни, а третя Другої світової війни. Гості зможуть помилуватися найвідоміші зразки озброєння тих періодів. Навіть кременеві пістолети, бартки, рушниці та багато іншого.
Цікавий підхід має віртуалізація архівних і картографічних матеріалів. Відтворення також торкнулося листівок того часу, фотографій та відеоматеріалів. Динамічна анімація та слайдшоу розповідають про всі періоди.
Екскурсії проводяться різними мовами.
- Ціна: вартість квитків становить для дорослих 50 гривень, 20 для дітей. Учасники бойових дій, люди з інвалідністю, діти до 5 років — безкоштовно. Екскурсія з групою до 10 осіб — 300 гривень.
- Адреса: вулиця Шпитальна, 3
- Контакти: (096)000-16-62
- Графік: з 10 до 17 год; неділя — вихідний.
Музеї Івано-Франківська для дітей
Ну якщо з дорослими все зрозуміло, їм нудьгувати не доведеться, то слід поставити запитання, який музей в Івано-Франківську найцікавіший, щоб відвідування діти запам’ятали на все життя? Ну що ж, подивімося.
1. Музейно-наукове містечко «Нова енергія»
Цей музей запам’ятається дитині надовго, оскільки він абсолютно незвичайний. Тут між розвагою та освітою межа відсутня. Діти самі того не помічаючи можуть поринути в астрономію або фізику.
Вони можуть стати учасниками незабутніх експериментів, взяти участь у різних шоу, навіть пожити в справжнісінькому таборі. Тут не забули про дорослих, яким пропонується відвідати лекції на різні наукові та пізнавальні теми.
- Ціна: для дітей до 6 років — вхід вільний; дитячий квиток (до 17 років) — 50 гривень, дорослий — 70.
- Адреса: вул. Євгена Коновальця, 35
- Контакти: (097)959-59-00
- Графік: з понеділка по п’ятницю 09:00–17:00; субота та неділя 11:00–15:00
2. Музей «Природа землі Галицької»
Створено 1998 року, на честь 1100-річчя Галича. З 2006 року розташований у садибі Національного природного парку (НПП) «Галицький». Являє собою невелику ділянку місцевості з недоторканою природою, яка тільки може зберегтися під охороною. Але навіть ця порівняно невелика територія дозволяє її відвідувачам відчути гармонію єднання з природою.
Маючи експозиції представлені у вигляді рослин (понад 600 видів), геоботанічних описів (понад 276), та тварин, яких налічується понад 413 експонатів.
Але найулюбленішим місцем усіх дітей, є живий куточок, що несе на собі функції рекреаційного центру. Тут можна поспостерігати, як тваринам надають допомогу і доглядають за ними.
Крім усього, сьогодні це провідний центр еколого-просвітницької діяльності для молоді.
- Ціна: вартість квитків для дорослих становить 25 гривень, а дітям — 10. Вартість екскурсії: для дорослих — 200 і для дітей — 100 гривень.
- Адреса: Івано-Франківська область, м. Галич, вул. Галич-Гора 1
- Контакти: (03431) 2-21-13; (096) 366-12-16
- Графік: 8:00–16:00; субота, неділя — 9:00–16:00
Висновок
Івано-Франківськ — це прекрасне місто та перлина Галичини. Усі, хто хоч раз побував у ньому, то не забуде його вже ніколи. Особливі спогади залишаться від відвідування музеїв, адже тільки тут можна побачити велич предків, їхню духовну спадщину.