Для житлового приміщення є пріоритетними комфортна, незалежно від сезону та погоди, температура та затишок. Вагоме значення має можливість скорочення витрат на опалення дому та презентабельність вигляду його фасаду впродовж багатьох років.
Усі ці завдання вирішує утеплення будинку. Якісний та правильно підібраний утеплювачвиконує також звукоізоляційну функцію та дозволяє зробити непомітними дефекти зовнішніх стін будівлі, що можуть виникнути з часом.
Останнім часом найбільш популярними серед відповідних будматеріалів вважається мінвата та пінопласт. Об’єднує ці утеплювачі низька теплопровідність, а за рештою характеристик вони суттєво відрізняються. Детально про відмінності даних матеріалів, у кожного з яких є свої нюанси й фішки, прихильники та противники, розповість подальший текст.
Наведені нижче пояснення та порівняння пінопласту і мінеральної вати з точки зору їх найбільш важливих експлуатаційних властивостей допоможуть господарям будинків визначитися з вибором утеплювача для фасаду свого житла правильно.
Теплопровідність
Такий показник є ефективним в обох відповідних теплоізоляторів. Проте трохи нижчий коефіцієнт теплопровідності, безумовно, характерний для пінопласту. На практиці це означає, що саме піноплоастовий матеріал забезпечить краще збереження тепла в приміщенні в холоди та більш дієво ізолюватиме його від спеки.

Структурно пінопласт, що має щільність від 25 до 35 кг/м³, складається із замкнутих гранул, які містять 98% повітря, і середнє значення його теплопровідності складає приблизно 0,035 Вт/м*К.
А мінераловатна плита, яка вирізняється відносно більшою щільністю (35-75 кг/м³), має теплопровідність 0,039-0,04 Вт/м*К, тобто трішки поступається своєму конкуренту.
Якщо в ці подробиці не вдаватися, теплопровідність пінопласту і мінеральної вати можна розцінювати як досить близькі показники.
Паропроникність
Здатністю «дихати», тобто пропускати пару, наділений мінераловатний матеріал, причому його паропроникність є високою. Пара здатна легко проходити між волокнами мінвати, при цьому самим утеплювачем ця волога суттєво не вбирається. За умови технологічно правильного монтажу таким паропроникним теплоізолятором термін його служби складе десятки років.
Пінопласт пару не пропускає зовсім. У результаті утворюється надлишок вологості, що поступово, хоч і дуже повільно, провокуватиме руйнацію суміжних з ним поверхонь стін. Висновок очевидний: довговічність пінопласту і мінеральної вати не однакова – остання є рішенням пріоритетним.
Але якщо в будинку завчасно не обладнана система вентиляції, проблеми на кшталт цвіті та грибка не виключаються не залежно від того, якому утеплювачу фасаду ви віддасте перевагу.
Звукоізоляція
Мінватою забезпечується дієве поглинання повітряних шумів та ударних. Причому цей матеріал краще поглинатиме шуми ударного типу з меншою щільністю, а повітряні – з більш високим показником щільності. У будь-якому випадку він є кращим вибором для тих, хто цінує тишу, спокій та комфорт.

Розраховувати на надійну звукоізоляцію в результаті утеплення фасаду пінопластом нема сенсу – даний будматеріал поглинати сторонніх звуків не здатен, хоча шумовий поріг і він трохи знизить.
Пожежна безпека
Оскільки сировиною для мінеральної базальтової вати є тверді гірські породи, відповідний матеріал є вогнестійким і відноситься до категорії негорючих (НГ). Його горіння не викличуть навіть надвисокі температури. А плавитися цей мінераловатний утеплювач здатен лише при 1500 °С. До того ж під дією високої температури він токсичних, небезпечних речовин не виділяє. Але якщо в складі мінеральної вати наявні синтетичні добавки, поріг її плавлення знизиться до 250°С, і цей процес супроводжуватиметься виділенням шкідливих речовин.

Пінопласт належить до класу слабкозаймистих або самозатухаючих матеріалів (Г1). Урятувати будинок від пожежі він навряд чи зможе. Підвищить вогнестійкість даного утеплювача додавання в його склад антипірену. Отже, на питання, що краще для утеплення будинку у плані безпеки від пожежі, однозначно відповісти не можна. Великою мірою це залежить від складу матеріалу та від його виробника.
Екологічність
Якщо в складі мінвати містяться формальдегіди та феноли, цей теплоізоляційний матеріал може шкодити здоров’ю мешканців дому. Такий ризик створює мінеральна вата неякісна, виготовлена підприємствами, що порушують стандарти технології.
Вибір на користь пінопласту гарантує екологічну безпечність. Дослідження фахівців довели, що він до виділення в повітря шкідливих стиролів у звичайних умовах експлуатації не здатен. Недарма пінопластовий матеріал застосовують навіть під час виготовлення одноразового посуду.
У будь-якому випадку тим, кого цікавить екологічність утеплювачів, варто перед їх купівлею запитати в продавця сертифікат якості на відповідний товар.
Вологостійкість
Мінеральна вата є гігроскопічною. Здатність її поглинати вологу іноді майже в 10 разів перевищує аналогічний показник пінопласту. Причиною такої небажаної властивості є волокниста структура мінераловатного утеплювача. А наслідком стає поступове збільшення ваги даного матеріалу за рахунок вбирання вологи. Через це даний теплоізолятор може сповзати вниз.

Але можливість нейтралізувати гігроскопічність мінвати є – для цього додатково використовують бар’єрні матеріали, що захистять її, наприклад, дифузну плівку або ПВХ.
Утеплення стін зовні за допомогою пінопласту аналогічного ризику не створює – такий будматеріал є гідрофобним і має мінімальний коефіцієнт вологовбирання.
Специфіка монтажу
Пінопласт поєднує в собі легкість та м’якість і при цьому не позбавлений пружності. Такий спектр характеристик дозволяє під час пов’язаних з утепленням зовнішніх стін будівлі монтажних робіт без проблем його нарізати та шліфувати.

Приклеювання пінопластових листів є нескладним, а наявність на них пазогребневих замків ще більше спрощує монтаж. Вдаватися до додаткової фіксації таких плит за допомогою дюбелів необхідно не завжди.
А от процес утеплення фасаду мінеральною ватою передбачає обов’язкову посадку елементів матеріалу на фасадні дюбелі. Мінераловатні плити, які також приклеюються непогано, не мають пружності і є м’якішими від пінопластових.
Вартість
Чим товщим та якіснішим буде утеплювальний матеріал, тим дорожче він коштуватиме. Цінник мінеральної вати додатково залежить від її складу. Дорожчим варіантом є мінвата базальтова, що зарекомендувала себе відмінними експлуатаційними характеристиками. Скловата є істотно дешевшою, але поступається базальтовій (кам’яній) альтернативі багато в чому.
Якщо ви віддасте перевагу якісному пінопласту, ціна утеплення будинку ним виявиться приблизно втричі меншою від вартості базальтових мінераловатних плит аналогічної товщини і площі.
Елементи кріпильної фурнітури для мінеральної вати коштують також дорожче, ніж дюбелі для фіксації на стінах пінопластових плит.
На термін експлуатації будматеріалу-утеплювача, що є одним із ключових факторів його вибору, вливає декілька чинників, у тому числі його щільність, склад (особливо якщо йдеться про мінеральну вату), технологія виготовлення та якість монтажу.
Визначитися, який утеплювач краще для фасаду вашого будинку, допоможуть наведені нижче висновки про плюси й мінуси мінераловатного матеріалу та пінопластового.
Переваги та недоліки пінопласту
Цей популярний теплоізолятор, що є пористим і виготовляється методом спізнення пластичних мас, має декілька позитивних особливостей:
- мала вага – така легка маса пінопласту забезпечує мінімум навантаження на конструкцію будівлі, її фундамент та стіни (відповідні листові плити складаються переважно з повітря);
- відсутність запаху;
- простота й оперативність монтажу;
- доступна вартість;
- вологостійкість та не схильність до гниття.

Неприємні нюанси у пінопласту також є:
- матеріал не пропускає пару;
- здатен під дією високою температури плавитися, виділяючи токсичні гази;
- він не захистить від зовнішніх шумів;
- після завершення монтажу потрібна додаткова фінальна обробка – штукатурення або облицювання.
Пінопласт лояльний до дії мікроорганізмів, але може псуватися дрібними гризунами.
Переваги та недоліки мінеральної вати
Мінераловатний утеплювач фасаду має такі плюси:
- вогнестійкість – це пожежобезпечний матеріал, що не спалахує, не підтримує горіння і не плавиться під дією вогню;
- стійкість до погодних змін, в тому числі різких коливань зовнішніх температур – мороз та спека не призводить до його деформації;
- волокниста структура, що не перешкоджає нормальній циркуляції повітря й проникненню пари;
- відмінні звукоізоляційні властивості, які є важливими для комфорту в житлі;
- мінвата є абсолютно нецікавою для мишей та щурів.
Мінуси і мінеральної вати також наявні:
- порівняно висока вартість – особливо дорогим варіантом є натуральний базальтовий, або кам’яний;
- здатність вбирати вологу – вирішується така проблема засобом обладнання водовідштовхувального шару або використання гідрофобних сумішей;
- відносно більша вага;
- можливість усадки з часом.
Під час роботи з даним утеплювачем необхідно дотримуватися заходів безпеки – його волокна (особливо скловати) здатні спричиняти подразнення шкіри й дихальних шляхів.
Відповісти однозначно, який матеріал для утеплення стін є кращим (пінопласт чи мінеральна вата) складно.
Визначаючись із таким утеплювачем, варто враховувати конкретні умови, вимоги та обставини. Ключове значення мають фізичні характеристики, хімічний склад та бюджет покупця. Економічним рішенням є пінопласт. Але в плані звукоізоляції, вогнестійкості та захисту від шкідників виграє мінераловатний аналог.
Також рекомендуємо до прочитання:
1. Гіпсокартон чи фанера – Що краще для внутрішніх робіт?
2. Як залити фундамент під будинок? Тонкощі та поради експертів