Щоб зробити житло, квартиру або приватний будинок, максимально комфортним і затишним, обладнання його стін теплоізоляційними матеріалами недостатньо. Додатково слід обов’язково подбати про утеплення підлоги в цій будівлі.
Подальший текст буде корисним для домовласників, які хочуть виконати таку роботу власноруч, заощадивши на оплаті праці фахівців-будівельників. У статті наводиться інформація про матеріали, актуальні для виконання відповідного монтажу, висвітлюються особливості даної роботи з урахуванням специфіки підлогового покриття, а також описується й пояснюються стандартні алгоритми відповідних дій.
Пропонований текст також містить чимало корисних рекомендацій для домашніх майстрів, які варто взяти до уваги тим, хто бажає скоротити витрати на опалення домівки, зменшивши тепловтрати.
Найпопулярніші матеріали для утеплення підлоги
Існує багато варіантів таких матеріалів-утеплювачів. Але кваліфіковані й досвідчені майстри вважають серед них більш доречними й підходящими для того, щоб утеплити підлогу в житловому приміщенні, чотири види.

- Пінопласт. Він став затребуваним і визнаним спеціалістами через здатність забезпечувати високий рівень теплоізоляції й додатковий ефект звукопоглинання. Іншими плюсами даного утеплювача є тривалий термін експлуатації, бюджетна вартість та стійкість до пошкодження представниками патогенної мікрофлори. У продажу можна знайти пінопластові листи різної щільності та товщини. Оптимальним рішенням для утеплення підлоги своїми руками, що не вирізняється трудомісткістю, підійде пінопласт екструдований та з невисоким рівнем щільності.
- Спінений полістирол. Інша назва такого утеплювача – піноборд. Така полістирольна піна не тільки є міцною та довговічною, але й вирізняється підвищеною стійкістю до низьких температур. Відповідна особливість дозволяє застосовувати полістирол в холоди. Він стане відмінним вибором, щоб зробити утепленою підлогу, наприклад, у дачному будиночку, куди взимку господарі навідуються лише на вихідні.
- Керамзит. Основою цього матеріалу є природна, натуральна складова – глина. Але його плюси не обмежуються екологічністю. До категорії «найкращі утеплювачі для підлоги» керамзит потрапив через свою легку, малу вагу та здатність не втрачати ізолюючих властивостей від впливу вологи.
- Мінеральна вата. За умови дотримання всіх технологічних правил монтажу, утеплена мінераловатним шаром підлога здатна слугувати багато років без втрати своїх теплоізоляційних властивостей. Мінвата, що не здатна спалахувати й не підтримує горіння, набула популярності, завдяки своїй низькій теплопровідності, звукоізоляції та оперативності монтажу. На температурні коливання вона практично не реагує.
Але робота з мінераловатними рулонами передбачає необхідність захисту майстрів. Особливо це актуально, якщо йдеться про використання скловати.
Як правильно утеплити підлогу за допомогою пінопласту, що очолює рейтинг популярності відповідних теплоізоляційних матеріалів, читайте далі.
Що варто знати про вибір пінопластового листа?
Розглядати для утеплення підлоги варто такий утеплювач з діапазоном товщини від 2 до 10 см та спектром щільності від 25 до 35 кг/м³.

Якщо ви збираєтеся утеплювати її під бетонно-цементну стяжку, краще віддати перевагу варіанту максимально щільному завтовшки не менше 5 см.
У продажу можна знайти такі листи-плити стандартного формату 50 х 100 см без профільованих країв або з профільованими краями. Останній варіант є пріоритетним для утеплення підлоги в квартирі. Таке рішення не допустить утворення містків холоду і протягів у зонах стику плит.
Фахівці радять віддати перевагу екструдованому пінополістиролу форматом 60 х 120 см зі щільністю 35 кг/м³.
Додаткові будматеріали
Щоб встановити теплоізоляцію підлоги в домі котеджного типу за допомогою пінопласту, майстрам знадобиться, крім такого утеплювача, інші матеріали, а саме:
- пісок (з нього насипається подушка);
- гідроізоляційна плівка (перешкода для потрапляння вологи);
- розчин цементу (з нього робитиметься стяжка);
- армована металева сітка (даний матеріал розташовують поверх пінопласту).

Процес утеплення бетонної підлоги під стяжку за допомогою пінопласту є багатоетапним і має виконуватися у певній технологічній послідовності. Цей алгоритм, що має деякі пов’язані з типом об’єкту відмінності й особливості, слід знати й чітко дотримуватися його.
Як утеплити підлогу в приватному будинку?
Даний процес включає кілька видів робіт.
Починається він із підготовки поверхні до монтажу чорнової стяжки. Для цього попередньо вирівняну ґрунтову основу й ущільнюють. Роблять це завчасно, що дати можливість ґрунту сісти. Після цього насипають піщану подушку. Товщина шару піску залежить від того, на яку висоту ви збираєтесь піднімати рівень підлогового покриття. Ущільнюють шар, використовуючи електричний або ручний інструментарій для втрамбовування.
Далі заливають цементну стяжку мінімум 5 см завтовшки. Це так звана стяжка чорнова.
Після цього обладнують гідроізоляцію. Стандартним гідроізоляційним матеріалом, здатним надійно захистити поверхню, вважається високощільна плівка під стяжку чорного кольору. Монтуючи гідроізоляцію, слід робити в зоні стиків напуски близько 10 см. Далі з’єднання проклеюють за допомогою малярного скотчу. Потрібно щоб плівка на 15-20 см заходила на стіни.

Наступним етапом є монтаж утеплювача. Процес утеплення бетонної підлоги пінополістиролом розпочинається з щільного вкладання листів на робочу поверхню. У потрібних ділянках листи утеплювача розрізають. Важливо це робити ідеально точно, щоб уникнути найменших щілин на стиках.
Поверх шару утеплювача кладуть армовану сітку. Зверху можна прокласти додатковий шар гідроізоляції, хоч він не є обов’язковим.
Нанесення фінішної стяжки. Спочатку готують рідку суміш для заливки підлоги, а потім даний розчин рівно та рівномірно розподіляють по поверхні. Виконати це якісно допоможе рейка. За наявності надлишків суміші, їх забирають і видаляють, а в зонах, де це необхідно, розчин додають.
Потім, як це передбачає професійна технологія утеплення підлоги, вирівнювання поверхні виконують ще раз. Далі слід виждати як мінімум 24 години, щоб стяжка застигла й підсохла. Тільки після цього по підлозі можна ходити.
А приступати до монтажу фінішного підлогового покриття можна буде не раніше через тиждень після завершення стяжки. Інколи доводиться чекати й два тижні, доки поверхня висохне повністю.
У міському житлі, в багатоповерхівках, утеплюють підлогове бетонне перекриття за допомогою пінопластових листів. Оскільки відповідна поверхня є надзвичайно холодною, обійтися без обладнання її матеріалом-утеплювачем неможливо.
Для мешканців квартир, яких цікавить самостійне утеплення підлоги, покрокова інструкція наводиться нижче.
Як утеплити бетонне перекриття в квартирі?
Даний процес передбачає кілька кроків.
- Підготовку поверхні. Бетонну плитку очищають, видаляючи з неї побутовий бруд і сміття. У разі виявлення на чорновій стяжці нерівностей, ці дефекти усувають за допомогою перфоратора або збивають їх молотком. Всередину щілин закладають цементний розчин.
- Простеляння гідроізоляції. Плівка має застелити робочу поверхню так, що вона заходила на 10-15 см на стіни.
- Армування. Армовану сітку розташовують поверх гідроізоляції. Допускається використання будівельної сітки кладочної.
- Монтаж пінопласту. На сітку-армування щільно вкладаються пінопластові плити завтовшки 3 см. Пінопласт монтують на клей так, щоб між листами не було щілин.
- Укладання теплої підлоги. Такий обігрів може бути водяним або електричним.

У першому випадку встановлюють по всій площі підлоги комунікацію, а зверху її заливають цементною рідкою сумішшю. Потім виконують необхідні сантехнічні роботи, підключають контур до джерела опалення та інтегрують в систему циркулярний насос.
Монтаж нагрівального кабелю є в рази простішим. Таке обладнання монтують в клейову суміш або безпосередньо під підлогове покриття типу лінолеуму, ламінату чи паркету.
6. Роблять фінішну стяжку. Даний процес включає встановлення маяків, дистанція між якими складає близько 140 см, та власне проведення стяжки підлоги з наступним вирівнюванням цього шару.
Іноді поверх такої стяжки заливають рідкий розчин до 3 см завтовшки. Він вирівнюється самостійно.
Особливості утеплення дерев’яної підлоги в будинку
Дана робота з використанням утеплювача-пінопласту виконується в наступній послідовності.
Спершу старе покриття демонтують – знімають. Звільнені лаги оглядають на предмет цілісності. Пошкоджені елементи лагодять або замінюють.
Далі монтують чорнову підлогу. Як кріплення використовують дерев’яний брус перерізом 3х 3 см завдовжки від 70 до 100 см. Прикручуються ці бруски до лаг збоку за допомогою саморізів.
У результаті нижній рівень лаг та брусків має співпадати.

Після цього нарізають електролобзиком листи ДСП або тонкі фанерні. Даний матеріал кладуть поверх прикріплених до лаг брусків та вирівнюють так, щоб зазори скрізь вийшли рівномірними.
Прикручують фанеру чи ДСП шурупами від 12 до 15 мм, не вкручуючи їх до упору. Капелюшків під пінопластом помітно не буде.
Потім монтують гідроізоляцію, метою якої є попередження потрапляння на пінопласт конденсату та захист лаг. Плівка має розташовуватися вздовж лаг.
Наступний етап полягає в заповненні простору між лагами утеплювачем – укладають його акуратно та щільно, після чого прокладають гідроізоляцію повторно.
Фінішним етапом роботи є латування та монтаж чистового підлогового покриття, що повинно мати вентиляційний зазор. Для цього потрібно, щоб висота балок та товщина пінопласту були різними. Якщо вони однакові, проблему вирішує встановлення спеціальних рейок.
У будь-якому випадку перш ніж приступати до роботи з утеплення підлоги в будинку чи квартирі власноруч, варто проконсультуватися з фахівцем. Людина з освітою та практичним досвідом підкаже все важливі нюанси та дасть поради, як утеплити підлогу без демонтажу, якщо ситуація це дозволяє.
Також рекомендуємо до уваги статтю про – Утеплення будинку. Пінопласт чи мінеральна вата: що краще?