Волога у підвалі – це велика проблема, серйозність якої багато хто недооцінює. Навіть занадто вологе повітря – це вже не дуже добре, бо щось зберігати у такому приміщенні не вийде. Фрукти та овочі швидко будуть гнити. На стінах буде з’являтися пліснява, а вона шкідлива для здоров’я. Будь-які предмети з металу іржавітимуть майже на очах. Навіть самі стіни з часом втрачатимуть свою міцність. Якщо у підвалі взагалі стоять калюжі води, то це ситуація, яка потребує максимально швидких заходів.
Саме тому гідроізоляція підвалу – важливий етап захисту будівлі від вологи та руйнування. Це не так вже й складно і при великому бажанні з цим можна справитися навіть самостійно, не залучаючи професіоналів. Звичайно, для цього знадобляться певні знання та навички, бо неправильне виконання цієї роботи якщо й дасть якийсь ефект, то він буде тимчасовим, а потім знову виникнуть ті ж самі проблеми: поява плісняви, руйнування стін і навіть пошкодження фундаменту.
А як зробити гідроізоляцію підвалу правильно, щоб все було ідеально? Саме про це ми й розкажемо у цій статті. Тут ви зможете дізнатися повний алгоритм дій. У цій інструкції буде розглянуто основні етапи гідроізоляції підвалу своїми руками, вибір матеріалів і поширені помилки, яких варто уникати. Коротше кажучи, буде цікаво та корисно.
Основні причини вологи в підвалі
Перед тим як почати займатися гідроізоляцією, потрібно зрозуміти, де саме знаходиться джерело проблеми. Основні причини включають:

- Ґрунтові води – рівень води підіймається після дощів або танення снігу, а це спричиняє просочування через тріщини;
- Капілярне підняття вологи – волога підіймається по стінах, якщо відсутня горизонтальна гідроізоляція;
- Конденсат – виникає через різницю температур між повітрям у підвалі та стінами (пам’ятаєте, як влітку мокріє склянка з холодною водою?);
- Неправильний дренаж – відсутність або засмічення дренажної системи призводить до накопичення води.
Це найпоширеніші відповіді на те, звідки ж береться вода? Коли її джерело виявлено, то це вже гарний початок і ви все робите правильно.
Підготовка до гідроізоляційних робіт
Не можна одразу приступати до основної роботи. Це та процедура, де вкрай важливим є підготовчий етап. Що треба робити? Перед початком роботи рекомендуємо виконати наступні дії:

- Перш за все, очистіть всі поверхні від пилу, бруду, старих покриттів. Це потрібно для того, щоб у майбутньому не було відсолювання матеріалів. Важливо, щоб була хороша адгезія;
- Далі потрібно закрити всі тріщини та шви ремонтним розчином. Його вибір залежить від того, з яких матеріалів виконані стіни;
- Після цього можна перейти до видалення вологи за допомогою теплових гармат або осушувача повітря. Дехто використовує монтажний фен, але це займе чимало часу і результат може бути не ідеальним;
- Покриття поверхні ґрунтом. Саме він і забезпечує ту саму адгезію, про яку говорилося вище.
Вибір матеріалів для гідроізоляції
Це теж важливий момент. Хтось використовує щось одне, а дехто комбінує одразу декілька варіантів, щоб досягти максимального ефекту. Якщо говорити про гідроізоляцію підвалу матеріали, то що можна використовувати? Матеріали поділяються на кілька основних типів:

- Проникаюча гідроізоляція – це спеціальні склади, які проникають у пори бетону, кристалізуються і перешкоджають водопроникненню;
- Обмазувальна – бітумні, цементно-полімерні або акрилові склади;
- Обклеювальна гідроізоляція – рулонні матеріали (бітумні або полімерні мембрани), які наклеюються на стіни;
- Ін’єкційна – спеціальні полімерні або силікатні гелі, які вводяться в стіни під тиском для герметизації тріщин.
Техніка виконання гідроізоляції підвалу
Все виконується у кілька етапів. Ви маєте розуміти, це займе певний час. Не вдасться зробити все за двадцять чотири години, якщо хочеться якісного результату. Між етапами має пройти певний час. Гідроізоляція підвалу інструкція:

- Ґрунтування поверхонь – обробка стін і підлоги гідроізоляційною ґрунтовкою для кращого зчеплення матеріалів. В магазині зверніть увагу на банку з грунтом, а саме на опис продукту. Він має підходити для подібних робіт. Зазвичай виробник прямо пише це на етикетці. Якщо цієї інформації на банці немає, то радимо уточнити цей момент у консультанта;
- Нанесення гідроізоляційного матеріалу – залежно від обраного методу:
- Проникаючий склад втирають пензлем у вологий бетон, тому запасіться оприскувачем. Лайфхак: подібна штука не завжди є в наявності у будівельних магазинах, тому можна заглянути в один з господарських магазинів типу «Все для саду та городу». Це краще рішення, коли потрібна гідроізоляція підвалу з бетону;
- Обмазувальну гідроізоляцію наносять шпателем у два-три шари з невеликими перервами, щоб кожен шар встигав підсохнути. Хороше рішення, якщо потрібна гідроізоляція підвалу з цегли;
- Обклеювальні матеріали нагрівають і приклеюють до стін.
- Гідроізоляція стиків і кутів – додаткове армування спеціальними стрічками або ущільнюючими складами;
- Захист гідроізоляції – нанесення захисного шару (наприклад, цементної штукатурки).
Гідроізоляція зовні та всередині підвалу
Найкраще рішення – це поєднати внутрішню і зовнішню гідроізоляцію. Так можна досягти максимального ефекту і підвал буде максимально сухим із стабільним мікрокліматом, на який не впливатиме пора року та погода на вулиці.
Зовнішня:
- Виконується під час будівництва або шляхом відкопування фундаменту;
- Використовуються рулонні матеріали, обмазувальна або проникаюча гідроізоляція;
- Додатково облаштовується дренажна система для відведення води.
Внутрішня:
- Застосовується у вже збудованих підвалах;
- Використовуються проникаючі, обмазувальні або ін’єкційні методи;
- Додатково можна облаштувати систему вентиляції для зменшення вологості.
Попередження пошкоджень гідроізоляції
Щоб гідроізоляція прослужила довго, важливо дотримуватися певних правил. Слідуйте наступним рекомендаціям:

По-перше, не економте на матеріалах. Вони мають бути якісними, тому краще обирати щось від відомих та перевірених брендів;
По-друге, чітко дотримуйтеся технології нанесення, котра була описана вище;
По-третє, обов’язково захищайте гідроізоляцію від механічних пошкоджень (наприклад, при засипці ґрунту). Дехто ігнорує цей момент і потім приходиться витрачати час та докладати зусилля на виправлення подібних помилок;
По-четверте, регулярно контролюйте стан гідроізоляції та за потреби оперативно усувайте виявлені пошкодження.
Типові помилки при гідроізоляції підвалу
Слід сказати про те, що помилок можна придумати досить багато. Іноді можна навіть здивуватися тому, до чого можуть додуматися люди. Хай там як, але якщо говорити про найтиповіші моменти, то перший з них − неправильний вибір матеріалів. Не варто використовувати будматеріали, котрі не підходять для конкретних умов.

Багато хто зовсім забуває про підготовку поверхні чи робить це недостатньо якісно. Це і зрозуміло, бо людині хочеться якомога швидше перейти до справи. Пам’ятайте, погано очищені або вологі стіни знижують ефективність матеріалів.
Типовою помилкою є й відсутність комплексного підходу, наприклад, обробка тільки стін без урахування підлоги та стиків. Ефект звичайно буде, але волога в підвал все одно проникатиме, хоча і в меншій кількості.
Дехто просто хоче зробити все за один день, тому порушує технологію нанесення, наприклад, це може бути недотримання часу висихання. Поспіх тут не приведе ні до чого хорошого.
Не варто ігнорувати й системи дренажу та вентиляції, адже навіть найкраща гідроізоляція не допоможе, якщо вода накопичуватиметься біля фундаменту.
Підсумок
Ось такою вийшла наша інструкція. Сподіваємося, що вона була достатньо детальною, щоб ви змогли зробити все правильно і у вас не виникло ніяких питань в процесі роботи та проблем потім.
Також пропонуємо розглянути статтю про – Утеплення будинку. Пінопласт чи мінеральна вата: що краще?