Без сумнівів свято Івана Купала можна назвати одним з найколоритніших в нашій культурі. Воно відзначається в ніч на 7 липня. Цікаво, що воно досить древнє, адже його корені сягають ще язичницьких часів. Про це багато хто не знає.
В дохристиянські часи наші предки були язичниками. Це значить, що в рамках їх релігії було багато різних богів. Як правило, кожен з них символізував якісь сили та закони природи. Наприклад, верховним божеством вважався Перун. Це володар неба, повелитель грому і блискавки. Ярило був богом весняного та літнього сонця. Марена – слов’янська богиня ночі та смерті. Купало теж був божеством.
При цьому деякі дослідники не згодні з цим та вважають, що він просто символізував сезонність. Якщо говорити про святкування, то погодьтеся, Івана Купала традиції, на перший погляд, здаються трохи дивними, якщо враховувати особливості християнства, як релігії. Стрибання через багаття, пускання вінків по воді, гадання – все це не зовсім стандартно для християнської церкви. У сучасному вигляді Івана Купала поєднує елементи християнства та древніх слов’янських ритуалів. Давайте поговоримо про те, що символізує свято Івана Купала, як його святкували раніше, які є обряди тощо.
Походження

Назва свята походить від імені Іоанна Хрестителя. Це один із найбільш шанованих християнських святих. Це він хрестив маленького Ісуса. Саме на 7 липня припадає день народження Іоанна Хрестителя. Хрестителем його називають саме через це. До речі, його ще часто називають Іоанн Предтеча, бо він передбачив пришестя Месії. Коли в 988 році відбулося Хрещення Русі, багато старих свят залишилося. Людям було складно відмовитися від тих звичок та традицій, до яких вони звикли. Ці свята відзначали їх діди-прадіди. Звичайно, все це не може безслідно зникнули в один день. Саме тому частина старих вірувань об’єдналася з новими святами. Так і виникло свято, котре зберегло багато елементів стародавніх вірувань, особливо обожнювання вогню та води, але при цьому вшановувало й християнського святого.
Традиції та обряди на Івана Купала
Що треба робити на Івана Купала? Все залежить від віку та статі. Якщо говорити про цікаві традиції свята Івана Купала, то різних обрядових діянь, що заведено проводити у цей день чи навіть ніч, є досить багато. Всі вони по-своєму цікаві.
Перш за все, цей день вважається особливим в плані очищення душі. Стрибки через вогонь допомагають з цим. До речі, часто молоді пари закоханих стрибають через багаття взявшись за руки. Якщо вони не відпустять один одного під час стрибка, то будуть кохати одне одного та дотримуватися вірності все життя. Якщо ж ні, то майбутнього разом у них немає.

Ще однією цікавого традицією є запускання вінків. Суть обряду полягає в тому, що молоді незаміжні дівчата плетуть вінки з польових квітів та пускають їх на воду. Якщо його підхопить течія та він далеко попливе, то скоро можна чекати на весілля. Якщо ж його приб’є до берега, то найближчим часом одруження не буде.
Особливої уваги заслуговує пошук міфічної квітки папоротника. Вважається, що саме цієї ночі розквітає особлива квітка. Її пелюстки розкриваються лише на мить. Знайти її – це справжня пригода, адже зробити це дує складно. Темні сили будуть всіма силами заважати вам в цій затії. Якщо ж ваша авантюра буде вдалою, то ви зможете отримати силу та знання, а також здатність розуміти мову тварин і передбачати майбутнє. З точки зору ботаніки папороть не квітне. Це цікаво! Вона розмножується спорами, тому знайти цю квітку, скоріше за все не вдасться, нікому, але все може бути. Можливо, це теж одна з обманок від злих сил, котрі хочуть, щоб ми так думали та не пробували шукати.
Жінки, котрі займаються різними магічними практиками, в цю ніч можуть збирати дари природи. Зібрані цієї ночі рослини мають особливу силу.
А що не можна робити? Не можна спати цієї ночі. Чому? Злі сили активізуються, і спляча людина може бути беззахисною перед ними. Не можна купатися після заходу сонця – можна втопитися, бо магічні жителі водойми затягнуть на дно. Не можна нічого позичати – може принести в дім біду.
Як святкують Івана Купала зараз?
Звичайно, зараз всі ці традиції частково забуваються. Якщо щось і зберігається, то десь ближче до сіл. В містах це вже мало кому цікаво. Так, свято відзначається, але це вечірки, тематичне прикрашання кафе та ресторанів, музика на цю тему тощо. Багато хто сприймає це свято як наш аналог Хелловіну, а це не зовсім правильно, так як губиться ідентичність цього свята. Так, як святкували Івана Купала в давнину, коли люди вірно слідували кожній традиції дотримувалися всіх ритуалів та прикмет, передавали традиції з покоління в покоління, вже скоріше за все не буде. Все змінюється. Це нормально. Урбанізація впливає на культуру та суспільство. Таким чином, зараз це все більше нагадує культурно-розважальну подію, яка зберегла лише окремі елементи стародавніх обрядів.

Цікаві традиції Івана Купала
Вище було розказано про те, що знають майже всі. Є й інші цікаві традиції. Ворожіння на багатті – якщо дим підіймається високо вгору, то рік буде вдалим. Якщо стелиться близько до землі, то урожаю цього року може не бути. Ходіння до лісу на світанку – ранкова роса в цей день має молодильні властивості. Також часто дерева прикрашали стрічками.
А що роблять відьми на Івана Купала?

Про збирання цілющих трав вже було сказано вище, але цим все не обмежується, та й це безневинно, тому більше про знахарів та цілителів, а відьми, як відомо, люблять робити злі речі. В цю ніч вони могли чаклувати над полями та врожаями. Вони забирали силу врожаю собі, тому міг настати голодний рік. Не обходиться все й без шабашів. Так називають зібрання відьом та нечистої сили, де вони влаштовують свої святкування. Варили й різні зілля. Зварені в цю ніч, вони були особливо сильними та через це цінними.
Підсумуємо
Свято справді класне. Цікаві традиції та обряди з часом забуваються, а деякі і зовсім канули в небуття. Шкода, що це так. У будь-якому випадку треба шанувати наші культурі особливості та пам’ять наших предків.
Також рекомендуємо для перегляду статтю про – Традиції та обряди на Андрія. Як святкують Андріївські вечорниці?