Українська культура вирізняється великою кількістю свят, традицій у різні сезонні цикли. Одним з таких свят початку зимового циклу є Свято Андрія. Ким був Святий, коли святкують та що роблять на Андріївські вечорниці розповімо далі у даному матеріалі.
Актуальність теми
Важливим аспектом виховання у державі є гармонійно розвинена, соціально активна та національно свідома особистість, наділена духовними цінностями, патріотичними якостями та вважається носієм надбань своєї культури. Тому дуже важливо передавати, ділитись досвідом духовних надбань українського народу з молодим поколінням, розвивати духовну, художньо-естетичну та правову культуру. Все це можна досягти вивчаючи свої традиції, звичаї та обряди різних свят у нашій країні.
Хто такий Андрій Первозванний
Андрій Первозванний є одним з апостолів. Родом з містечка Вифсаїда, що на півночі Ізраїлю, народився у родині рибака. Подорослішавши, хлопець вирішив присвятити своє життя задля служіння Ісусу Христу та стати його послідовником. Називали юнака так, тому що він першим приєднався до учнів Спасителя, а згодом і прийшов рідний брат-апостол Петро. Учні завжди були поряд з Христом, проповідували християнство, бачили чудеса та страждання Ісуса. Святий апостол наділений був здатністю зцілювати від важких хвороб, тому слава про його чудеса швидко поширилась по всьому місту та поза його межами.

Одного разу, перебувавши у селі Патра, місцевий невіруючий Егіат наказав за проповіді та поширення християнських мотивів стратити Андрія розіп’явши його на хресті, зв’язавши мотузками для більших мук та страждання. Згодом мощі святого були відправлені до Константинополя, а потім до Італії. День пам’яті про учня Ісуса Христа була встановлено церквою ще у середньовічний період, дата свята не змінюється і щорічно відзначається 30 листопада ( за старим стилем 13 грудня).
Дохристиянська історія
Дане святкове дійство пов’язують із днем Ядрея, який був популярний у старослов’янському народі, що припало на ХІІ століття. Традиції дуже тісно переплітаються з тими, які ми знаємо на сьогоднішній день, а саме ворожіння, гра “Калита” та збиткові вчинки хлопців. Апостол Андрій є покровителем кохання, шлюбу та провісником майбутньої долі. Швидше за все дані ознаки були близькими для католиків та протестантів, тим паче день пов’язаний з Новим роком, часом змін та передбачення.
Що треба робити на свято Андрія
До нашого часу збереглись традиції святкування, які мають дохристиянський характер, а саме ворожіння на майбутню долю, ритуали з калитою, а також за прикметами передбачали, яка буде зима. У цей святковий день вірянам радять йти до храму, помолитися за свою сім’ю, єдність людей та милосердя до ближнього, гарну долю, накривали стіл, проте страви мали бути пісними, бо свято припадає на Різдвяний піст. Андрій Первозванний є покровителем моряків, рибаків, тому також молились за їхній захист.
Андріївські вечорниці традиції святкування
Дане торжество має народну назву “Калита” та уособлюється з парубками, адже саме в цей день їм дозволено робити збитки, а дівчата ворожать на свою майбутню долю. Традиції на Андрія мають багато цікавих фактів, насамперед ще за часів наших предків молодь збиралась напередодні святкового дня, допомагали господині де планувалось дійство, приносили продукти та готували з них святкові страви. Завдання хлопців полягало приносити напої, солодощі і ввечері розпочинався захід, де жартували, розважались, танцювали і співали та гадали на свою долю.

Головною грою вечора була “Калита”, яка полягала у кусанні солодкого коржа схожого на бублик, який готували з пшеничного борошна, меду, тісто замішували всі молоді дівчата від найменшої до найстаршої, оздоблювали сухофруктами та випікали до твердого стану, щоб важко було вкусити. Випечений корж підвішували до стелі посередині кімнати, поряд стояв веселий юнак, котрий припрошував надкусити калиту та жартуючи заважав це зробити. Також хлопцям дозволялось робити збитки на вулиці чи подвір’ї де жили незаміжні, красиві дівчата, це означало, що молодиця має прихильність серед молодиків, тому ніхто нічого їм за не говорив.
Обряди
Як і кожне свято так і день Святого Андрія має свої особливості проведення, серед таких можна виділити ворожіння дівчат, правда православна церква проти таких діянь. Робили це молоді панночки різноманітними способами. Далі розглянемо деякі з них детальніше. Все проводилось в ніч з 12 на 13 грудня ( нині ж з 30 листопада на 1 грудня за новим стилем).

- Рахували кілки, промовляючи: “Молодець старець”, який випаде таким і буде чоловік, тонкий-високий, з щільною корою-багатий.
- Кидали власне взуття із закритими очима, в яку сторону впаде, звідти і буде суджений.
- Ворожіння у віддзеркаленні, наодинці дівчина перед дзеркалом запалювала свічки і тричі запитувала про свою долю, просила святого Андрія показати її майбутнього обранця, розплющувала очі та дивилась на люстерко. Де могла побачити образ.
- Ставили перед ліжком воду у мисці, на яку ложили дощечку та спеціальними примовками просили, щоб приснився коханий.
- Виходили у ввечеріі на вулицю і запитували ім’я першого чоловіка якого зустріли, так і зватиме майбутнього чоловіка.
- Льон висіювали у горщик та дев’ять разів читали “Отче наш” стоячи, на колінах та сидячи, дотримувались посту. Вірили, що це допоможе дізнатись з ким льон доведеться жати.
- На листках паперу пишуть імена хлопців, один пустим залишають, зранку витягують, яке ім’я випаде, так і зватиме судженого.
До наших часів дійшла лише невелика частина обрядів Андріївських вечорниць наших предків, проте і в сучасний період життя дане свято колоритне та веселе.
Заборони
За народними прикметами, вважається, що не можна робити на Андрія різноманітну господарську роботу, шити, вишивати, прибирати, сваритись, влаштовувати пишні застілля, а також вважали, що в цей день є сильною нечиста сила, тому без потреби не радили виходити з дому та пускати чужих людей, навіть і добре знайомих.
Повір’я серед народу
Народні прикмети на Андрія говорять, що:

- Якщо вода тиха в цей день,, то буде легка зима, шумна, неспокійна варто чекати хуртовин, морозів.
- Вважалось, якщо сніг не випаде до дати святкування дня Андрія, очікувати теплого зимового періоду, випав-буде зима холодна та засніжена
- Холодна, але сонячна погода у цей день до гарного та щедрого врожаю в наступному році
- Звертали увагу на колір вогню у печі, червоний символізував холод, білий відлигу.
Цікаві факти про Андрія Первозванного
- Перший учень Ісуса Христа, звідси і пішло ім’я
- У юному віці прийняв рішення, що ніколи в житті не вступатиме у шлюбні відносини
- Направив у своє проповідування рідного брата, який теж був одним із апостолів- Петро
- За даними літописних переказів, був на українських землях, зокрема на київських пагорбах, де поставив хрест та передвіщав зведення храмів та церков
- Святий Андрій мав цілющі вміння зцілювати людей від важких недуг
- На місці розп’яття святого апостола в Патрах зведений Собор Андрія Первозванного, де зберігається хрест, на якому був розп’ятий святий
- Вважається покровителем рибалок та моряків
- Хрест Святого апостола Андрія Первозванного у 2013 році побував в Києво-Печерській лаврі з нагоди святкування Хрещення Русі.
Цікаві факти про свято Андрія
- У цей день дівчатам дозволяється ворожити на свого майбутнього судженого
- Випікають спеціальний калач з отвором всередині, який прикрашають вишнею чи родзинками
- Страви на святковому столі мають бути пісними
- Вечорниці вважались популярним дійством, де можна було знайти свою долю
- Ворожити збирались лише незаміжні дівчата
- Існує велика кількість способів, які використовували для гадання
- Обряди походять від свята стародавніх слов’ян дня Ядрея
Кожного року українці відзначають одне із найулюбленіших свят, день Святого апостола Андрія. Даний період асоціюється з ворожінням молодих незаміжніх дівчат та бешкетництвом юнаків, яким це дозволялось саме у цю дату. Варто цікавитись та вивчати традиції нашого народу, адже звичаї ,фольклор, моральні приписи, різні види народного мистецтва, художня творчість, все це допомагає зростанню національної свідомості, світосприйняття та визначення свого місця у цьому світі.