Адміністративний центр Запорізької області асоціюється в більшості наших співвітчизників та всіх, хто цікавиться минувшиною України, з козацтвом та славнозвісною Січчю.
Але в цьому місті є й багато інших цікавих та унікальних локацій, принадних для допитливих мандрівників. Одна з них – музейний заклад, в якому експонується різноманітні старовинні транспортні засоби, що нині вважаються раритетними.
Про те, чим особливий музей ретро-автомобілів «Фаетон» (Запоріжжя), де знаходиться ця інституція та яку техніку експонує вона, детально розповідається далі.
Як та коли був створений заклад?
Датою його заснування можна вважати 2001 рік. Щоправда, первісно відповідна організація мала статус автомотоклубу, а називалася вона так само – «Фаетон» і носила ім’я Леоніда Хлєвного.
Перекваліфікувалася дана компанія в музей, можливо, волею випадку. Керівництво автомотоклубу невдовзі після його відкриття придбало вантажний автомобіль ЗІС, виготовлений у 1944 році.

Відомо, що метою придбання такої вантажівки часів Другої світової війни став маркетинг однієї з будівельних фірм міста. Двома роками пізніше це авто взяло участь в параді Перемоги, де викликало масу позитивних вражень у містян та інших гостей даного заходу, а ветеранам воно навіяло спогади про полум’яні воєнні роки.
19 лютого 2003 року засновники такого об’єднання зареєстрували його як громадську організацію.
Так розпочалася власне історія музею ретро автомобілів «Фаетон» у Запоріжжі. Ідея виконання однойменним клубом і функцій музейного закладу відповідного профілю виникла цілком логічно.
Відкриття першої виставки, що включила кілька колекційних моделей авто, відбулося в лютому 2008 року. Ці машини належали членам автоклубу. Їх експозиції влаштовувалися просто неба в дні міських та державних свят.
А офіційно такий музей був відкритий в 2011 році, 6 грудня. Він розташувався в спеціальному приміщенні нової будівлі й почав працювати на стаціонарній основі. Площа даного приміщення, відведена під експозицію, спочатку складала 1 тисячу м².
Після цієї події заклад почав розвиватися дуже стрімко. Практично щороку в ньому розпочинала роботу нова, додаткова експозиційна зала. Щоразу розширення музею «Фаетон» анонсувалося у вигляді яскравого, масштабного свята.
Важливі віхи розвитку
Подальшу еволюцію даної організації, що викликала неабияку цікавість та значний суспільний резонанс, можна відстежити в хронології наступних дат та подій.
2012 – відбулося відкриття другої зали з колекцією техніки і вогнепальної зброї часів Першої та Другої світових війн. Найцікавішими представниками даного зібрання став пожежний автомобіль та тачанка махновців.

2013 – розпочала роботу третя зала з автомобілями радянського виробництва. У ній демонструвалися «Жигулі», «Москвич», «Запорожець» та інші авто відповідної епохи. У цьому ж році Запорізький музей ретро-автомобілів «Фаетон», адреса якого вулиця Виборзька, 8, був удостоєний високої нагороди – відзнаки Реєстру Рекордів України як інституція, що представляє найбільше зібрання ретро-техніки.
2014 – у закладі з’явився другий поверх з додаткового величезною залою, в якій розташували спортивні авто й мотоциклетну техніку.
2016 – відбулася презентація колекції військової техніки, випущеної напередодні й у період Другої світової війни, встановлена в нову, п’яту залу. Музей був зафільмований в документальній стрічці фахівців запорізького телеканалу «ТВ5». Називалась ця робота «Фаетон. Машини часу».
2019 – заклад розширився за рахунок чергової, шостої експозиційної зали політехнічного спрямування. Вона була відведена під пристрої та прилади побутової техніки. Найдавніші з цих експонатів виготовлені наприкінці ХІХ століття.
Сучасні реалії
У 2020 році музей ретро-автомобілів «Фаетон», графік роботи якого щоденний, з 9.00 до 17.00 вирізнявся численним фондом, в якому налічувалося 250 одиницю діючої транспортної техніки.
До числа цих машин відносяться не лише моделі серійні. Серед них є багато екземплярів унікальних, представників експериментальних, обмежених партій. Також є взірці автомобілів та мотоциклів ексклюзивні, дослідні.

Чільне місце в експозиції закладу посідає спецтехніка та військові транспортні засоби, а також різноманітна зброя всіх епох.
Раритетні експонати «Фаетону» стають учасниками тематичних виставок, що відбуваються в різних куточках України, їх беруть у тимчасове користування організатори історичних реконструкцій та кінематографісти, що знімають історичні фільми.
Більш масштабного музею автомототехніки, ніж у Запоріжжі, на просторах нашої держави нема.
До п’ятірки найпопулярніших експонатів цього зібрання варто віднести найстарішу в Україні вантажівку випуску 1935 року «полуторку» ГАЗ-АА, броньоване авто епохи Другої світової БА-67В, американського красеня WillysMB і DodgeWC51, що поставлявся в Радянський Союз у рамках співпраці зі Сполученими штатами, одну з перших моделей «Запорожця» та шикарний Chevrolet Delray.
Іншими зірками колекції вважається старий пожежний автомобіль та вражаючий розкішним дизайном і лоском раритетний Buick.
А піднявши голову догори, відвідувачі локації помітять справжній літак, що також входить до її фонду.
Цікаві факти
Перед тим, як виставити черговий екземпляр техніки на огляд відвідувачів, фахівці «Фаетону» виконують самостійно необхідні ремонтні та реставраційні роботи відповідного авто чи мотоцикла, тому кожна модель у ньому виглядає блискуче – так, ніби вона щойно зійшла з конвеєра автозаводу.

Іржі, вм’ятин та інших слідів механічних пошкоджень тут не можна помітити навіть на найстаріших колекційних екземплярах.
Не всі взірці техніки поміщаються в шести музейних залах. Але для великогабаритних моделей знайшлося місце на території двору «Фаетона».
Цей музей відвідують не лише чоловіки – дуже часто до нього приходять всією родиною. Дівчата та жінки тут спиняють свій заворожений погляд на шикарних автівках американського виробництва, чоловікам більше імпонує колекція військових машин, а допитливі дітлахи прагнуть оглянути геть усе.
Після повномасштабного вторгнення в Україну компетентні працівники-автомеханіки музею допомагають в ремонті вантажівок та бронетехніки для ВСУ.
Майже всі машини, що тут експонуються, робочі. Тому любителі ретро, вінтажного стилю та ексклюзивних рішень орендують ці транспортні засоби – така послуга є актуальною для влаштування фотосесій, під час весіль та інших яскравих торжеств.

На території даного закладу працює крамничка сувенірів, в якій продаються мініатюрні модельки, точні копії представників його колекції. Їй придбавають на згадку.
Привила музею не забороняють не лише вільно займатися фотозйомкою в його залах і на подвір’ї. Деякі автомобілі та взірці військової техніки дозволяється випробовувати – сідати в їх салон, повертати кермо тощо.
А ще у такому дійсно незвичайному музейному закладі наявна затишна зона відпочинку з м’якими канапами для відвідувачів. Тут можна випити ароматної та смачної кави.
За даними джерел, середній час перебування відвідувачів на такому цікавому об’єкті складає 60 хвилин.
На момент публікації статті ціна квитків до «Фаетону» становить 80 гривень, а його загальна площа складає 3 тисячі квадратних метрів. Контактні телефони даної інституції – +38 (061) 717 17 80 та (097) 269 19 40.
Туристам, яких цікавить як дістатись до музею ретро-техніки «Фаетон» у Запоріжжі, варто скористатися марш турами громадського транспорту № 14, № 54, № 73 або № 83. Виходити слід на зупинці «Укрграфіт».
Із центрального автовокзалі міста у даному напрямку курсує автобус № 63-а. Ним слід спершу доїхати до зупинки «проспект Металургів», а потім на ній зачекати автобус № 54. До цієї ж зупинки із залізничного міського вокзалу прямує автобус № 62.
Керівництво відповідного унікального приватного музею дбає про його розширення та розвиток і в наш час. Але свої плани воно тримає в таємниці, готуючи вдячним відвідувачам чергові сюрпризи.