Неправильне розташування зубів, таке як скупченість, неправильний прикус або проміжки між зубами, може призвести до ортодонтичного лікування. Існує кілька варіантів виправлення неправильного прикусу. Два найвідоміші методи — це елайнери та незнімні брекети. Брекети створюють тягучу силу, яка поступово переміщує зуби в ідеальне положення. Навіть сильні викривлення можна виправити за допомогою незнімних брекетів.
Елайнери, з іншого боку, використовують стискаючу силу для переміщення зубів. Кожен елайнер створює плавний, дуже м’який поворот зубів, який абсолютно непомітний. Цей вид корекції дуже популярний серед дорослих, але він також підходить для дітей з постійними зубами. Елайнери усувають невеликі перекоси без кровоточивості ясен і болю.
Знаючи тепер яка різниця між брекетами та елайнерами, виникає питання: що краще ставити: брекети чи елайнери? Хоча обидва методи однаково ефективні, вони принципово відрізняються. Тому ми хотіли б детальніше розглянути найважливіші відмінності.
Що таке брекети?
Посмішка часто говорить більше, ніж слова. Однак багато людей не наважуються відкрито показувати свої зуби. Основна причина цього — криві зуби, які є протилежністю бездоганного зубного ряду. Раннє лікування в підлітковому віці ідеально підходить для виправлення зубів. Однак реалізувати мрію про рівні зуби можна і в дорослому віці. Для цього існують знімні та незнімні брекети. Вік не повинен бути перешкодою для досягнення сяючої посмішки.
Брекети, є часто використовуваним методом виправлення нерівних зубів. За допомогою брекетів стоматологи клініки можуть виправити навіть дуже сильне зміщення зубів. Це особливо актуально, якщо зуби сильно викривлені або нахилені. Щоб виправити зуби, ваші стоматологи приклеюють брекети до зовнішньої сторони зубів. Через певні проміжки часу вони переміщують зуби в потрібному напрямку, перенастроюючи брекети.
Хто придумав брекети?
Вони не є сучасним винаходом. Хоча зараз вони виготовляються з технологічно просунутих матеріалів і постійно вдосконалюються завдяки медичним знанням, перші спроби виправити неправильне розташування зубів сягають корінням у далеке минуле. Перші ортодонтичні методи і техніки використовувалися понад 2 000 років тому і розвивалися протягом всієї історії людства.
Перші ортодонтичні методики з’явилися ще в античні часи. Ще в 1600 році до нашої ери в медичному папірусі зі Стародавнього Єгипту описано лікування нижньої щелепи та її ручне вправлення за допомогою шини. У середньовіччі значна частина старих знань була забута. Численні медичні трактати були написані латиною і могли бути прочитані лише відносно невеликою кількістю людей. Як наслідок, у стоматології було багато шарлатанства і забобонів.
Лише в XVI столітті знання з анатомії та хірургії пережили ренесанс. У 18 столітті французький хірург Нестор П’єр Фошар написав двотомний трактат з хірургічної стоматології. Він почав використовувати брекети із золота або шовку. Це зробило його одним із піонерів сучасної ортодонтії.
У 1750 році англієць Джон Хантер описав і випробував у своїх нотатках незнімні металеві брекети та лігатури. Однак попит на ортодонтичне лікування все ще був відносно низьким, і населення не могло собі його дозволити.
На початку 19 століття в Європі та США з’явилися перші підручники з ортодонтії. Норман В. Кінгслі винайшов одну з перших знімних брекет-систем, що використовуються і сьогодні. У той же час Едвард Енгл розробив першу незнімну брекет-систему, яка надовго визначила розвиток ортодонтії. Ці системи також стали популярними, хоча вони були доступні лише заможним пацієнтам через свою високу вартість.
Вони домінували в Європі приблизно до 1930 року, тоді як знімні елайнери розвивалися в США. З початку 20-го століття методи лікування та апаратура постійно вдосконалювалися. Сьогодні використовуються як незнімні, так і знімні системи.
Брекети за і проти
Переваги
Перевага брекетів полягає в тому, що вони можуть виправити навіть серйозні порушення прикусу. На відміну від елайнерів, які знімаються, незнімні брекети залишаються назавжди прикріпленими до зубів. Тому успіх лікування з більшою ймовірністю гарантований, оскільки ви носите їх вдень і вночі. Стоматологи часто можуть завершити лікування швидше, ніж у випадку зі знімними брекетами.
Недоліки
Вони помітні та можуть сприйматися як менш естетичні, особливо для дорослих або підлітків, які хочуть отримати більш непомітне рішення. Через дроти брекети можуть не тільки ускладнювати приймання їжі, але іноді і розмову. Вам доведеться уникати певних продуктів, щоб не пошкодити тонкі дроти. Це стосується особливо твердих продуктів, таких як морква. Дроти також можуть викликати тимчасовий дискомфорт або подразнення в роті.
Через наявність дротів і клейких поверхонь брекети вимагають трохи більше уваги з точки зору гігієни. Наприклад, чищення зубів вимагає більше часу, ніж у випадку з елайнерами, щоб повністю видалити залишки їжі. Інакше тут може швидко утворитися карієс. Потрібно бути особливо обережним навколо дротів.
Що таке елайнери?
Елайнери — це прозорі, виготовлені на замовлення капи з гладкого пластику. Вони щільно прилягають до зубів і м’яко тиснуть на них, щоб поступово перемістити їх у правильне положення. Вони знімаються, що дозволяє легко здійснювати гігієну порожнини рота, а також їсти і пити без обмежень.
Хто придумав елайнери?
Перші спроби створення елайнерів були зроблені ще в 1945 році. У США ортодонт доктор Гарольд Кеслінг досяг успіху в лікуванні за допомогою еластичних апаратів, які застосовувалися в кілька етапів. Вже тоді він вважав, що більшого переміщення зубів можна досягти за допомогою серії елайнерів. У 1970-х роках доктор Осаму Йошіі розробив динамічний позиціонер в Японії. Пристрій на силіконовій основі використовувався для зміни форми зубних дуг у підлітків у другій фазі змішаного прикусу.
У Німеччині професор доктор Хінц з міста Херне представив елайнер Elasto-Aligner з покращеним силіконом. Його потрібно було носити лише дві години на день і на ніч. Відома процедура вирівнювання елайнерами Invisalign, була розроблена в США в 1997 році і вперше застосована в Німеччині у 2001 році. Термін дії патентів Align Technology закінчився у 2017 році, і з того часу численні стартапи випустили на ринок власні різновиди. Сьогодні прозорі капи виготовляються з тонкого високоякісного пластику. Тому вони також підходять для людей, які хотіли б вирівняти зуби непомітно, щоб елайнери не виділялись під час розмови або сміху.
Їх носять від 18 до 22 годин на добу і знімають тільки для приймання їжі, догляду за зубами та деяких видів спорту. Залежно від плану лікування, приблизно через сім-чотирнадцять днів відбувається заміна пластинки та встановлення наступної фази. Елайнери м’яко тиснуть на зуби і поступово переміщують їх у потрібне положення.
Тривалість лікування залежить від ступеня вирівнювання зубів і дисциплінованості пацієнта. Виправлення може зайняти від кількох місяців до двох-трьох років у дуже складних випадках. Стоматологічний або ортодонтичний нагляд під час лікування важливий для того, щоб вчасно розпізнати небажані рухи зубів або інші ускладнення.
Після завершення лікування необхідно встановити ретейнер, щоб запобігти поверненню зубів у початкове положення.
Терапія підходить для дітей з постійними зубами та дорослих. У дорослих щелепа повністю сформована, а зуби зафіксовані у своїх положеннях, що ускладнює корекцію. Різці, як правило, легше піддаються переміщенню, ніж моляри.
Кому не можна ставити елайнери?
Форма зубів може впливати на ефект елайнерів. У випадку з круглими, дуже гострими або короткими зубами вони іноді не можуть належним чином зафіксуватися, і корекція неможлива. Елайнери не можуть переміщати моляри, які повернуті більш ніж на 20 градусів, а також різці або ікла, які занадто сильно нахилені вперед або назад. У такому випадку для виправлення зубів необхідні незнімні брекети. Якщо в зубному ряду вже є протези, наприклад, міст, це може ускладнити або унеможливити корекцію зубів за допомогою елайнерів. Для вирівнювання зубів потрібен простір, тому лікування скупчених зубів також може бути складним завданням.
Елайнери за і проти
Переваги
Прозорі капи легко знімаються і не потребують дротів чи брекетів. Це полегшує щоденний догляд за зубами та чищення елайнерів. Виправлення зубів елайнерами практично безболісне і щадне для кореня зуба та емалі, а капи зручніші в носінні, ніж незнімні брекети. Пацієнти можуть стежити за ходом лікування, оскільки елайнери практично непомітні навіть зблизька і не приховують вигляд зубів. Естетичних порушень лікування не викликає.
Недоліки
Вони не настільки ефективні, як незнімні ортодонтичні брекети. Вони повинні працювати на зубах від 20 до 22 годин на добу. Якщо пацієнт не буде активно співпрацювати та не носитиме їх протягом необхідного часу, лікування затягнеться або буде невдалим. Капи знімаються для приймання їжі та чищення. Перед тим, як їх знову вставити, зуби необхідно почистити або хоча б ретельно прополоскати чистою водою, оскільки в іншому випадку під шиною можуть розмножуватися каріозні бактерії. З цієї ж причини під час носіння шини слід вживати тільки несолодкі напої.
Що дорожче: брекети чи лайнери?
Традиційні брекети у середньому коштують від 500 євро за щелепу, а елайнери Invisalign — від 895 євро. Це середні ціни по Україні, і, як бачите, елайнери коштують більше брекетів. Але слід виходити з того, що вибір тієї чи іншої системи залежатиме від проблеми та висновку лікаря після діагностики.
Висновок
Як бачите, відповідь на запитання: що краще для вирівнювання зубів, залежить від кількох чинників. В цілому — це сучасні та надійні методи виправлення прикусу. Вони підходять для людей різного віку з легкими та помірними порушеннями прикусу і є комфортною та непомітною альтернативою звичайним брекет-системам. Елайнерами можна досягти багато чого, але вони підходять не для всіх випадків неправильного прикусу. Більш складні випадки можна виправити тільки за допомогою фіксованих, звичайних брекетів.
Хоча вартість може бути вищою, багато пацієнтів вважають, що додаткові витрати на комфортне носіння виправдовують себе. Дисциплінованість пацієнта в носінні має вирішальне значення для успіху лікування. Вибір між Invisalign і фіксованими брекетами слід робити після консультації зі стоматологом, який візьме до уваги ваші індивідуальні потреби та можливості.