Київ є древнім, прекрасним та неймовірно атмосферним містом, в якому шедеври архітектурного зодчества минулих століть гармонійно сусідують із сучасними арт-об’єктами.
Пропонований текст розповість про один із найстаріших столичних майданів – Контрактову площу. Стаття торкається минулого й сучасного життя цього колоритного куточка Києва. Він по праву вважається серцем Подолу і має славу візитівки столиці й культового місця для проведення міських ярмарок, приємних прогулянок та незабутніх романтичних побачень.
Історія Контрактової площі
За даними джерел, вона налічує близько тисячі років. З’явився цей майдан в епоху держави Київська Русь. А став центральним він не одразу. Сталася ця подія після того, як монголо-татарським загарбникам вдалося зруйнувати район Старого Києва, тобто Верхнього міста.
Із літописів відомо, що після отримання столицею нашої держави 1499 року Магдебурзького права саме біля цього майдану було зведено ратушу та будівлю магістрату. Дотепер відповідним архітектурним об’єктам зберегтися не вдалось – їх знищила пожежа в 1811 році.
Назва відповідної площі за час її існування змінювалася не один раз. Відомо, що в XVI столітті вона називалася Ринковою, бо була місцем розташування торгових купецьких комор із товаром різних видів.
У XVIІІ столітті ця локація здобула назву, яку носить тепер. На її просторах часто відбувалися ярмарки та укладалися контракти, в тому числі міжнародного рівня. Це пояснює, чому площа називається Контрактова.
У ХІХ столітті цей майдан перейменували – його назвали Олександрівським на честь царя Олександра ІІІ. А після захоплення влади представниками комуністичного режиму площу стали називати «Червоною».
Історична назва їй була повернута лише після здобуття Україною Незалежності.
Під час будівництва столичного метро, що велося в 1970-х роках, в районі Контрактової площі було знайдено чимало унікальних артефактів, виготовлених у ІХ-Х столітті. Це були не лише побутові речі стародавніх киян, а цілий квартал древнього поселення, в тому числі зруби, будинки та садиби. Проте тодішня влада таким унікальним, цінним знахідкам значення не надала, а натомість розпорядилася стародавнє місто «законсервувати» – засипати ґрунтом та покрити асфальтом. У наш час на ньому знаходиться сквер та фонтан.
Що подивитися на Контрактовій площі?
Це місце має багато архітектурних пам’яток, пов’язаних з історією розвитку різних сфер життя міста, в тому числі освіти, культури та духовності.
Києво-Могилянська академія
Однією з них є споруда Старого корпусу Києво-Могилянської академії, що збереглася дотепер з часів ХVІ століття. Саме тоді відбулося заснування відповідного легендарного закладу, в стінах якого здобуло освіту немало видатних особистостей. Серед них варто назвати українських гетьманів Івана Мазепу та Павла Полуботка, зодчого Івана Григоровича-Барського, філософа Григорія Сковороду та науковця Михайла Ломоносова.
У 2013 році Києво-Могилянська академія була включена до переліку «Семи чудес Києва».
Храм Успіння Богородиці Пирогощі
Оглядаючи цікаві локації на Контрактовій площі, не можна оминути увагою православний храм Успіння Богородиці Пирогощі. Його будівля вражає величчю. Вона демонструє архітектуру Середньовічної доби. Цей об’єкт був зведений 1998 року на місці аналогічної кафедральної церкви, побудованої далекого 1132 року та повністю знищеною близько сотні років тому радянською владою.
Монастир Святої Катерини
Родзинкою майдану є стилізовані споруди грецького монастиря Святої Катерини. Минулого століття комуністичний режим не пощадив свято-Катерининського храму, до якого на молебень приходили грецькі купці – і ця святиня була знесена.
Побудувати заново монастир та високу дзвіницю вдалося лише в 1995 році. Проте власником даних об’єктів є не грецька спільнота столиці, а регіональний Нацбанк.
Інші унікальні будівлі
Інші старовинні будівлі, які дає можливість побачити Контрактова площа (Київ) – колишній Гостиний двір, що пережив не одну реставрацію і викликає асоціації з римський Колізеєм, та Контрактовий будинок, зведений після пожежі 1811 року.
На території цього майдану є два монументальних пам’ятника. Один із них зображує скульптуру отамана запорізької Січі Петра Сагайдачного з піднятою вгору булавою. Інше скульптурне зображення є пам’ятником Григорію Сковороді. Встановлене воно навпроти будівлі Києво-Могилянської академії, в якій цей видатний український мандрівний філософ та байкар навчався.
Водограй
Туристи з різних куточків України й зарубіжжя, які пильно обдивляються все, що цікавого є на Контрактовій площі, не оминуть увагою й водограй зі скульптурою «Самсон». Відкриття цього фонтану в нашій столиці відбулося близько трьох століть тому. Наразі відповідна старовинна скульптура реставрована, як і альтанка над нею.
Декором альтанки є скульптурне зображення Андрія Первозваного та сонячний годинник.
Академічний театр
Ще одним визначним місцем даної площі столиці є Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва – одна з найбільш унікальних споруд архітектурного ансамблю Подолу. Її незвичайний фасад зведений у палацовому стилі класицизм і має ознаки конструктивізму. Проект даного театру був створений талановитим архітектором Миколою Шехоніним.
Чим відома Контрактова площа?
Цей майдан упродовж багатьох сторіч відігравав роль центру культурного життя Києва, його економічного розвитку та духовного.
У результаті укладених на площі контрактів, міська влада надавала дозвіл торгівлі в столиці купцям вітчизняним та іноземним.
Обраний для масштабної та жвавої торгівлі саме цей куточок міста був не випадково. Його відділяла мінімальна відстань від Дніпра та порту. А більшість товарів до Києва в минулі часи завозилися саме водним шляхом.
Цілком логічно, що дана територія перетворилася на центр комерційного та ділового життя Київщини і стала однією з найбільш відомих точок її головного міста.
У наш час дану локацію знають як місце різноманітних столичних тусовок та розважальних масових заходів.
На свята тут відбуваються концерти, ярмарки різних продуктових та промислових товарів, вироблених в Україні, а ще фестивалі.
Перед різдвяно-новорічними святами на цій площі встановлюється головна ялинка Подолу, обладнується ковзанка та святкова сцена.
Контрактова площа: цікаві факти
Екскурсоводи розповідають мандрівникам чимало дивовижних історій та легенд, пов’язаних із життям та архітектурою даного столичного об’єкту.
Одна з відповідних легенд має відношення до фонтану «Самсон». Якщо їй вірити, для того, щоб лишитися жити в столиці, треба всього-на-всього випити з нього води.
У студентів «Могилянки» є традиція, згідно якої вони щороку миють встановлений біля своєї alma mater пам’ятник Сковороді. Такі заходи є акцією вшанування пам’яті філософа. Цікаво й те, що Григорій Сковорода навчався в даній академії майже два десятиліття, з 1734 по 1753 роки, роблячи під час цього освітнього процесу перерви.
А до заснування «Могилянки» причетний Петро Конашевич Сагайдачний, пам’ятник якому тут з’явився в 2001році. Саме цей полководець-меценат фінансував Братську школу, на базі якої була створена академія.
Найстаріший будинок Києва, зведений майже три століття тому, височіє також на Контрактовій площі.
До цього майдану прилягає Андріївський узвіз, відомий своїми колоритними крамничками сувенірів, галереями й оглядовими майданчиками.
Які фестивалі проводяться на Контрактовій площі?
Ці заходи бувають різної тематичної спрямованості. Деякі з них відбувалися один раз, інші стали щорічно традицією.
До останніх варто віднести фестиваль товарів вітчизняного виробництва Made in Ukraine. У його рамках відбувається не лише торгівля, а й дитячі розваги, виступи музичних, вокальних та хореографічних колективів, зірок естради та діджеїв.
Перед проведенням цього заходу на площі з’являється величезний макет виробників, а ще обладнується зона ігор і розваг для дітей та лаунж-зона.
Також на даній столичній площі проходять популярні нині гастрономічні фестивалі. Заслуговує на увагу киян та туристів і фестиваль культури народі Подолу, що відбувається тут.
Програма цього дійства включає багато музики, виступи танцювальних колективів, частування національними стравами та численні забави й конкурси для малят і школярів.
Готелі та ресторани
Поруч із Контрактовою площею розташовано декілька київських готельних закладів із відмінною репутацією.
- До них варто віднести «Optima Collection Поділ Плаза», що знаходиться за адресою вул. Костянтинівська, 7-а (тел. +38 067 430 06 23). Даний престижний готельно-ресторанний комплекс знаходиться в історичній будівлі. Вартість добової оренди номеру в ньому обійдеться від 2100 гривень (стільки коштує найпростіший варіант «класік» одномісний) до 6350 гривень (це ціна ночі в 4-місних апартаментах Family Suite Double).
- Альтернативний варіант респектабельного та дорогого готелю в цьому районі – СПА-готель «Старо» (вул. Костянтинівська, 34-б, тел. +38 067 430-06-23). Ціна тутешніх номерів за добу – від 2200 (одномісний стандарт) до 4000 гривень (де-люкс двомісний).
- А туристи-бюджетники обирають місцеві хостели, пристойні за свою вартість. Вони знаходяться за адресами вул. Межигірська, 32-а (тел. +38 067 430-06-23) та Андріївський узвіз, 2-Д (це Dream Hostel Kiev, тел. +3 8 067 430-06-23). Ціна в них за одну ніч стартує від 380 та від 490 гривень відповідно.
Смачно поїсти гості Києва на Контрактовій площі зможуть у ресторані «Тераса» (вул. Воздвиженська 60 а, б, тел. +3 8(066) 078-76-36), грузинському ресторанчику «Міміно» (вул. Спаська,10-а, тел. +38 066 078 76 36) та мексиканській ресторації «Tequila House» (вул. Спаська, 8-а, тел. +38 044 22 333 22).
Як дістатися до Контрактової площі?
Найпростіше з будь-якого району столиці сюди доїхати на метро. Вийти слід на однойменній станції метрополітену.
Також до цього майдану курсують міські автобуси № 53, 72, 114, 115 та 119 і трамвай № 12.
Можна дістатися й на маршрутці (№ 302, 587 та 820).
Найдовше добиратися до площі на Подолі громадським транспортом доведеться з околиць Святошинського району Києва – така подорож займе близько двох годин.